Kaarten open op tafel'' 3e vin jigeland eist het recht om Westelijk Blok te vormen WAAR IS STALIN? iJOENKING LtJDT NEDERLAAG Soekarno wenst slechts onafhankelijkheid Duitse officieren op Java gearresteerd Handvest van San Francisco goedgekeurd H M. de Koningin in ons land terug DONDERDAG 8 NOVEMBER 1945 3e Jaargang No. 66 kmmtfder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM t* TELEFOON «274. In een rede over de Engelse buitenlandse politiek zeide de minister van uitenlandse Zaken, Bevin, gisteren ia het Lagerhuis, dat de regering in rege- ngszaken nóch haar macht, nóch haar verplichtingen kan overdragen aan een •el der gemeenschap, i.c. de geleerden, die belast zjjn geweest met de ontwikke- ng der atoom-energie. Bevin wenste er de nadruk op te leggen, dat de proble- en rond de atoombom een grotere druk leggen op de geesten der Amerikanen 9 bezitters van de bom in verband met hun verantwoordelijkheid, dan op de •esten van de volken van die landen, die niet in het bezit van die geheimen jn. Bevin zelf heeft nooit bij het nemen van beslissingen op internationaal tbied de atoombom als politieke factor mee laten spreken. „Hoe groot de macht •r wapenen ook moge zijn en wie minister van Buitenlandse Zaken moge zijn, dra men afwijkt van de gedragslijn, waarbij de problemen niet worden opge- Bt op grond van wat recht is, zullen deze tot verderf voeren. Al bestaat de organisatie der Verenig- Volken nog niet, toch behoort iedere ilissing die genomen wordt, zodanig zijn, dat deze past in het kader dier [anisatie. 'en gevolge van de grote strijd van de tste zes jaren is de grote moeilijk- d ontstaan, of de zogenaamde in- edsferen en de machtspolitiek geheel nnen verdwijnen. Ik moet bekennen. soms tijdens onderhandelingen de ichtspolitiek mij naakt en onbe- laamd voor de ogen stond. Maar het óitc ogenblik ziet mén-, dat men ekt en streeft naar andere idealen. Ik Ide het Huis dus vragen niet te on- luldig te zijn tijdens deze overgangs- 'iode", aldus Bevin. Verlangens naar sociale gerech tigheid. levin zeide voorts, dat er overal op wereld een groot verlangen naar so- le gerechtigheid is. Ook President uman heeft dat in zijn twaalf punten ïd gezien. Bevin geloofde niet dat de >omenergie zeer spoedig voor indus- ele doeleinden gebruikt zou kunnen rden. en de noodzaak van het ge lik van atoomenergie voor bommen verdwijnen met het scheppen van nieuwe wereldveiligheidsorganisatie venal moet een politiek gericht op de ireldvrede worden gevoerd om de astrophe. die het gevolg van het ge- nik van deze vernietigingswapens zou n, te voorkomen. „Ik doe namens de Britse regering beroep op de grote mogendheden om kaarten open op tafel te leggen. Wij r daartoe bereid". Verhouding tot de Sovjet-Unie. Sngeland zal in de Oostelijke gebieden sis ondernemen, dat schadelijk kan zijn voor de Sovjet-Unie. „Wanneer wjj die verzekering geven, kan ik mij niet voorstellen, dat de natuurlijke reactie zou zijn dat men de deur sluit en dat men alle contact tussen mensen, hetzij voor de handel of iets anders zou ver bieden. Ik ben ook niet van zins om de positie te aanvaarden, die Radio-Moskou zo vaak uitbazuint: Zij eisen het recht om goede betrekkingen te onderhouden met hun naburen, terwijl ik een mis dadiger ben wanneer ik vraag om goede netrekkingen met de landen, die aan onze grenzen gelegen zijn Engeland eist het recht op met Frankrijk, Nederland, België. Scandinavië of andere landen in een Westelijk Bloc in contact te treden" 8 NOVEMBER 8 November 1942 was de dag van de landingen op de Westkust van Afrika, de doodsteek voor de Duitse troepen in dat werelddeel. Nu was de omsingeling hier vol tooid. Montgomery viel aan vanaf El-Alamein, Eisenhower vanaf de Atlantische kust. De Duitsers antwoordden met de volledige bezetting van Frankrijk. Hitier schreef een mooie brief aan „Meneer de Marschalk", Von Arnim landde in Tunis. Maar het mocht niet baten. 6 Maanden later viel Tunis. In Afrika keerden de kansen bij El-Alamein, daar viel op 8 Novem ber de beslissing. Bij de parade op het Rode Plein te Moskou, die gisteren ter gelegenheid van de 28ste verjaardag van de revolu tie werd gehouden, ging Molotof, in de plaats van Stalin. aan het hoofd van de stoet der Sowjet-persoonlijkheden. De toeschouwers waren zo verrast, aldus de Amerikaanse radiospreker, dat zij vergaten te applaudiseren Dit was de eerste maal, sinds Stalin leider van de Sowjet-Unie is. dat hij bij deze parade niet aanwezig was. In de omgeving van Triëst zouden troepenconcentraties zijn gesignaleerd, welke wijzen op het ophanden zijn van een gewapende coup van Joegoslavische zijde. Eer at e Kamer In een communiqué van het hoofd- irartier der communisten in Jenan )rdt medegedeeld, dat de door de nerikanen uitgeruste Chinese re- ringstcoepen een grote nederlaag bben geleden aan de spoorweg tkingNankou. Ongeveer 50.000 Idaten gaven zich over of weiger- n te vechten, terwijl zes generaals wapens zouden hebben neerge il fed. Telegram van Tsjang Kai Sjek aan Kalinin. Tsjang Kai Sjek heeft op 7 No- mber een telegram gezonden aan h president van de Sovjet-Unie, ilinin. In het telegram gaf de generaal kennen, dat op dit historisch en blik de steeds hechter worden- vriendschapsbanden tussen de vjet-Unie en China zeker het hun- zouden bijdragen tot het verkrij- n van een blijvende vrede. Bitter teleurgesteld over Nederlandse verklaring Naar Reuter uit Batavia bericht/ is Soekarno „teleurgesteld" door de verkla ring van Dr. van Mook. Hij heeft o.m. geantwoord, dat iedere Nederlandse poging om met geweld het gezag weer in Indonesië te vestigen slechts „eindeloze op offering van levens" tot resultaat zal hebben. „Twee maanden lang heeft de gehele wereld gezien, hoe vast besloten de Indonesiërs zijn in hun afwijzing van h et Nederlands imperialisme. Wij wensen slechts de erkenning van onze onafhankelijkheid en de mogelijkheid om onze eigen wijze van regeren ten uitvoer te leggen", zo zeide de Indonesische leider. De Times over de Nederlandse dige omstandigheden, naar Nederlands verklaring. Indië te reizen. Volgens den correspondent van de Times te Batavia is de eerste reactie van Britse waarnemers aldaar, dat de Ne derlandse verklaring de Indonesiërs veel minder biedt, dan het Britse Witboek Birma bood, toen daar de omstandig- neden lang niet zo ernstig waren als op Java. De Nederlanders staan tegenover een veel ernstiger nationalistisch probleem en beschikken over minder eigen hulp bronnen om het te kunnen oplossen. Twee maanden of een maand geleden zou een verklaring inzake de Neder landse politiek mogelijk dt sfeer hebben kunnen zuiveren: thans echer, tetwijl op heel Java grote spanning heerst en elke avond schoten gewisseld worden in Batavia en vrijwel iedereen en voor al de Nederlanders, in oorlogstoestand- leven, betekent een dergelijke verklaring al heel weinig. Het was nauwelijks te verwachten dat zij Soekarno en diens nationalistische collega's zou bevredigen, want zij beseffen dat als de Nederlan ders opnieuw Indic beheren, zij in moeilijkheden zullen komen. Nehroe niet naar Batavia. Pandit Nehroe, de leider van - de Br.- Indische Congrespartij heeft officiéél bericht ontvangen, dat hem geen toe stemming wordt verleend onder de hui- Vijf Duitse marine-officieren, die bij schietpartijen in Batavia betrok ken zijn geweest, zijn gearresteerd. Zij behoorden tot de onderzeedienst en de verbindingsdienst met de Ja- pannezen. De Duitsers zijn gearresteerd door de zorgeloosheid van een Indo-Eu- ropese vrouw, die hen had verbor gen. Deze vrouw, die stomdronken op straat werd gevonden, bekende, tijdens de ondervraging door 'n pa trouille, Duitsers te hebben verbor gen. Ook nationalisten in hech tenis. De Britse strijdkrachten hebben in Batavia 22 leden van een bende gewapende nationalisten gearres teerd. Een twintigtal anderen, die vermoedelijk door de plaatselijke po litie zijn gewaarschuwd, wisten te ontsnappen. De Eerste Kamer heeft gisteren behan deld het wetsontwerp, dat regelt de toe treding tot het Handvest van San Fran cisco. Uit de beantwoording van enige in het eindverslag gestelde vragen bleek, dat de regering de fouten erkent, welke in het Verdrag schuilen. Zij meent echter, dat desalniettemin het ontwerp dient te wor den aangenomen omdat meer of beter niet te bereiken is geweest. Het Handvest houdt rekening met de harde realiteit. De posities van Zweden en van Zwitserland zijn nog niet vastgesteld. Zwitserland is aan allerlei verdragen ge koppeld, zodat het de vraag is, of dit Handvest daarbU past. De regering staat niet 4 priori afwijzend tegenover regionale pacten, mits deze niet gericht zijn tegen bevriende staten. Zeer te betreuren is het vetorecht der groten. Moge de nieuwe organisatie de eensgezindheid der grote staten bevorde ren Zij zal dan voor allen een zegen zijn, aldus de regeringsverklaring. Zonder hoofdelijke stemming aanvaard. In de hierop volgende discussie bleken diverse sprekers het standpunt der rege ring te delen, dat het Handvest het mo menteel hoogst bereikbare is. De minister van buitenlandse zaken be antwoordde ten slotte nog de sprekers en merkte, naar aanleiding van gestelde vra gen op, cfat het zeer waarschijnlijk is. dat het Handvest door regionale verdragen zal worden gecompleteerd. Helaas is het Handvest een juridische consequentie van feitelijk bestaande onbevredigende toe standen, aldus de minister. Het ontwerp werd tenslotte zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Gistermiddag is H. M. de Koningin per vliegtuig uit Engeland terugge keerd, na in Londen afscheid geoomen te hebben van den Koning en de Ko ningin en de Engelse Koninl<jke fami lie, en na haar persoonlijke zaken ge regeld te hebben. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den piloot Van Dijk, die a.s. Zaterdag het eerste Indlë-toestel zal vliegen, landde omstreeks kwart over twee op het vliegveld Valkenburg. Nieuws in 't kort. Bij de verkiezingen voor de Wet gevende Vergadering van Curagao zijn drie leden der democratische partij en twee katholieken gekozen. Het proces tegen Kramer c.s., de beulen van Belsen. zal vermoedelijk volgende week Woensdag beëindigd worden. De Belgische Premier, van Acker, is te Londen gearriveerd voor het voe ren van besprekingen met vertegen woordigers van de Britse regering. Deze besprekingen zullen waarschijnlijk ook de invoer van kolen uit het Ruhr-ge- bied betreffen. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking, enkele buien, vooral in de kuststreken, matige, tijde lijk krachtige Noord-Westelijke wind, vrij koud.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1