Een nieuw initiatief tot een Pariij van de Arbeid'' V,J De Rekening der Nazi's Chinese communisten beschuldigen V.S. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang: No. 67-386. ltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTf.rtD.VM 24 TELEFOON 2274. Meer dan 59 jongere predikanten van verschillende kerkgenootschappen hebben aan het voorlopig partybestuur der S.D.A.P. een brief gezonden. Wq ontlenen aan deze brief het volgende: Wq zagen reeds voor de oorlog als enige uitweg uit de chaos op maat schappelijk gebied een sociaal-economische orde in socialistische geest. Toch waren er onzerzijds bezwaren om toe te treden tot de S.D.A.P. Tegenstrijdigheid in theorie en practqk. Deze partij immers, waarvan wij het program van 1937 geheel konden onder schrijven, droeg een traditie, die ons voor geestelijke zaken te afgesloten voorkwam. Zij was te zeer gebonden aan culturele organen, die gedragen werden door een rationalistische geesteshouding om werkelijk rekening te kunnen hou den met het denkleven der godsdiensti- gen. Bovendien oriënteerde zij haar ac tiviteit voornamelijk op de arbeiders klasse, op grond van een complex van gevoelens, die wel is waar geen steun vonden in het nieuwe beginselprogram, maar die in de practijk der beweging zeer levend bleven. Wij hebben met grote verwachting de partij tegemoet gezien, die het werk van de oude S.D.A.P. in nieuwe vormen overnemen zou. Wij zouden ons gaarne in zulk een partij gevoegd hebben. Ofschoon ons <Je wil van het partij bestuur bekend is, om aan de S.D.A.P. nieuwe gestalte te geven, willen wij onze teleurstelling niet verhelen over de gang van zaken. Alsof men alleen op grond van een goed program toetreedt tot een poli tieke partij, werd aan hen, die buiten de partij stonden, dit program voorge houden. Maar zekerheid, dat er een waarlijk nieuwe partij zou komen, die de brede, naar sociale hervorming ver langde volksmassa zou kunnen omvat ten, kon niet gegeven worden. Twee mogelijkheden. Wij zien thans twee mogelijkheden. De eerste (die wij begeren) is deze: De S.D.A.P. benoemt een commissie, die 't gesprek voert met groepen, die tot een partij van de arbeid willen komen. Tot die groepen behoort allereerst de Ne derlandse Volksbeweging, maar ook min derheidsgroepen bij Rooms-Katholieken en Orthodox Protestanten. Zeker is ook de Vrijzinnig Democratische groep tot overleg bereid. Daarbij zou een partij voor ogen moe ten staan, die voortbouwt op de waar devolle tradities van de S.D.A.P., maar die duidelijk een nieuw begin vormt in de strijd om het ganse Nederlandse volk voor het democratise socialisme te win nen. Om tot die partij te geraken, bren- ge de S.D.A.P. het offer van eigen be staan. De andere mogelijkheid is, dat het program herzier? wordt door hen, die nu reeds lid zijn. Daarmee zou onherroepe lijk een stuk gezond redicalisme uit de S.D.A.P. gehouden worden, ja, gedre ven worden tot de vorming van een tweede socialistische partij naast de ver nieuwde S.D.A.P. Dit zou de anti-socialistische machten slechts sterker maken. Een beroep op de S.D.A.P. Het gaat om de toetreding van brede massa's Protestanten en R.-K&tholieken, van v.h. partijlozen, die zich instinctief wenden van symbolen en leuzen, die in strijd zqn met hun levensbesef, die de S.D.A.P. in het verleden samenbonden, doch haar tuu begrenzen en omklemmen. Het is geen angst voor radicalisme, geen behoefte aan burgerlijke levensstijl, die ons dit doet schrijven. Eenvoudig de vaste overtuiging, dat, indien in de toe komst het socialisme in Nederland niet gedragen wordt door een meerderheid van het volk en dit dank zij een ra dicaal en moedig initiatief der S.D.A.P. w(j belanden in de politieke machteloos heid van voor de oorlog, vermeerderd met de destructieve gevolgen van de oorlog. Wij dringen er met de meeste klem bij u op aan, de toekomst van het socialisme niet op te offeren aan het jverleden van de arbeidersbeweging. GEEN GOUDEN KOETS OP fPRINSJESDAG De zitting van de voorlopige Staten-Gen. zal op Dinsdag 29 No vember door H.M. de Koningin in de historische ridderzaal worden geopend. Het gebruikelijke ceremonieel zal ditmaal achterwege blijven. De gou den koets zal men dit jaar dan ook niet op het Binnenhof kunnen zien. Soekarno doet een beroep op Truman en Attlee Volgens een te New-York uit Batavia ontvangen telegram zou Soekarno een be roep hebben gedaan op President Truman en den Britsen Premier Attlee, om hun bemiddeling te verlenen ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java". VAN DER PLUYM BEKENT ZIJN VERDUISTERING (pag. 2) Dagvaardiging Proces-Neurenberg: De dagvaarding van het Internationaal Militair Gerechtshof, dat de voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers, die de geallieerden in handen konden krqgen, zal berechten, is een document van historische betekenis. Voor het eerst in de geschiedenis worden hier staatslieden en openbare functionnaris- sen van een souverein land ter verantwoording geroepen door een rechtbank, die als vertegenwoordigster van het wereldgeweten kan worden beschouwd. De mannen, die te Neurenberg rekenschap van hun monsterachtige daden zullen hebben af te leggen, kenden, toen zij de wereld in hun ijzeren machts greep gevangen meenden te hebben en zich onaantastbaar waanden. God noch gebod. Nu zijn zij zelf gevangen, beschuldigd van de meest infame mis daden, die de geschiedenis ooit heeft geboekstaafd, als men bedenkt, dat door hun toedoen naar schatting 60 millioen mensen de dood in zijn gejaagd, waarvan alleen al 26 millioen in concentratiekampen. De beschuldiging. Op het titelblad van de dagvaarding staan aaneengerüd de namen der oor logsmisdadigers die individueel terecht staan en de leden van groepen en orga nisaties, waarvan het misdadig karak ter zal worden onderzocht. Daarna volgt de opsomming van de schier eindeloze reeks misdaden: tegen de vrede, tegen het oorlogsrecht en tegen de menselijkheid. Tegen de vrede: De beklaagden be raamden plannen en troffen toebereid selen voor agressie-oorlogen en ont ketenden ze. Tegen het oorlogsrecht: De beklaag den namen het besluit nietsontziende oorlogen te voeren tegen landen en volken, met vertrapping van oorlogs reglementen en -gewoonten, waarbij zij systematisch middelen toepasten als moord, mishandeling, wegvoering voor het verrichten van dwangarbeid van de burgerbevolking uit de bezette gebie den. Tegen de menselijkheid: De beklaag den zijn medeplichtig aan moord, uit roeiing. knechting, wegvoering en aan andere onmenselijke daden tegen bur gerlijke bevolkingen voor en tijdens de oorlog, alsmede aan vervolgingen we gens politiek, ras of godsdienst. Kerk- en Ras ver vol ging. In sommige bezette gebieden hebben de beklaagden inbreuk gemaakt op godsdienstoefeningen. geestëlijken en kloosterlingen vervolgd en kerkelijk be zit onteigend. Doelbewust en systema tisch voerden zij ln bepaalde bezette gebieden een politiek van uitroeiing tegen rassen en nationale groepen, ten einde behaalde rassen en volksklassen en nationale rassen of religieuze groe pen, in het bijzonder Joden. Polen en Zigeuners te vernietigen. Afschuwelijke misdaden. Huiveringwekkend is het voorbeeld, dat de in de Sowjet-Cnie en Oost-Euro pa begane misdaden opleveren. In Maidanek gingen 1.500.090 mensen ten onder, in Auschwitz 4.000.000, in Lwow werden 700.000 Sowjet burgers onder wie 79 vooraanstaande kunste naars, geleerden en teehnici. ter dood gebracht. In het Joodse ghetto van deze stad werden tussen 1941 en 1943 meer dan* 133.900 mensen mishandeld en ver moord. De Joden werden systematisch ver volgd sinds 1933. Zij werden van hun vrijheid beroofd, in concentratiekampen geworpen, waar zij werden vermoord en mishandeld. Hun eigendom werd in beslag genomen. Honderdduizenden Jo den werden op die manier vóór 1 Sep- temper 1939 behandeld. Na deze datum werd de vervolging van de Joden met nieuwe kracht uitgevoerd. Miliioenen Joden uit Duitsland en de bezette Wes telijke landen werden naar het Oosten getransporteerd om te worden uitge roeid. In Rusland werden de Joden bij tienduizenden tegelijk gefusilleerd. De dagvaarding is gesteld in het En gels, Frans en Russisch. Elke tekst heeft gelijke authenticiteit. Geleidelijk naar Oost omlopende wind. aanvankelijk nog krachtig of stormachtig, morgen langzaam afnemend. Wisselende bewolking, vooral in de nacht nog enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Ver dere daling van temperatuur. Wind- en Stormwaèrsctiuwingsdienst. Vrijdagmorgen 10.40 uur alle districten: verwacht wordt harde Noord-Oostelijke wutd. De opperbevelhebber der Chinese communistische strijdkrachten, generaal Tsjoe Teh, heeft thans enkele feiteo genoemd, welke betrekking hebben op de interventie, waarvan de communis ten den Amerikaansen l.-gen. Alberi Wedemeyer beschuldigen. Volgens Tsjoe Teh hebben op 18 Ootober j.1. Amerikaanse soldaten huis zoeking gedaan in het districtsbureau van de communistische achttiende le gergroep in Hopei en vqf personen ge arresteerd, die vervolgens in Ameri kaanse barakken ondervraagd werden. Op 25 October j.L hebben tien Ameri kaanse vliegtuigen burgers en troepen te Anetae in de provincie Hopei, waar een bijeenkomst in de open lucht werd gehouden, met macbinegcweervuur be stookt. Antwoord van Wedemeyer. Luitenant-generaal Wedemeyer heeft toegegeven, dat er botsingen hebben plaats gehad tussen Amerikaanse mari niers en Chinese (communistische) strijdkrachten in Noord-China. De ge neraal wist van een geval, waarin de mariniers geweervuur hebben beant woord. Hij had echter ,,geen bevesti ging" van het Chinese rapport, waar in beweerd wordt, dat mariniers der V. S. het communistische districtsbu reau te Tientsin zouden hebben over vallen. Wedemeyer hield echter vol. dat de oolitjek rf er V. S. er uitsluitend op ge- richt is. de Chinese regering bij te staan bij de ui'.'<?'/.'->■» van de Japanners. In de „broederstrijd" wilde Amerika zich aiet mengen. Sowjeftroepen bezetten Iran Op de bijeenkomst van het Iraanse parlement werd het volgende medege deeld: „Vandaag heeft het Rode leger vijf-en-twintig gebouwen in Teheran bezet. Het hoofdkwartier Is nog steeds in deze stad. Twaalf d":zend nieuwe Russische soldaten zijn bij Bendar Shah geland, tachtig duizend in Astaria en twee nieuwe divisies zijn pas in Azer- heidjan aangekomen/* Bitter teleurgesteld? In ons nummer van gisteren is in de kop van het bericht over Indonesië een ernstige zetfout geslopen. Men gelieve i. p. v. „bitter teleurgesteld over Ne derlandse verklaring" te lezen: „Britten teleurgesteld etc." Nederland sluit handels verdrag met Be'gië Nederland heeft met België een han delsverdrag gesloten. Het is heden on dertekend. Het verdrag is van beperkte omvang. WU zullen uit dit land in hoofd zaak ontvangen glas en kalk. Tot het einde des jaars zal 609.009 M2. worden ingevoerd. Het volgend jaar zal 259.099 M2. glas per maand worden geïmpor teerd. Nederland zal aan België cokes leve ren. Cokes was voor ons vroeger reeds een belangrijk export-artikel. De rege ring acht het dan ook van belang, on danks onze eigen moeilijke kolenpositie, nu reeds met cokes op de internationale markt te verschijnen. Zuivering overheidspersoneel Naar te 's-Gravenhage verluidt, zou het personeel van het Centraat Orgaan voor t'.e Zuivering van het Overheidspersoneel, voorzitter oud-minister H. van Boeyen, aan den minister van Binnenlandse Za ken ontslag hebben verzocht, aae gezien men zich niet kan verenigen met de door dezen minister gevolgde politiek. Hierdoor zal de zuivering van het Over heidspersoneel ongetwijfeld grote vertra- ging ondervinden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1