Stadsnieuws Schitterend succes voor Commissaris Rijpma Van der Pluym bekeni zijn verduisteringen Een Alkmaarse kapitein van Köpenick Het lange wachten bij de Distributiedienst NIEUWE BONNEN Installatie Nood-gemeenteraad Bureau had blanco crediet van regering De verduisteringsaffaire bij het Provinciaal Burean voor Verzorging Oorlogs slachtoffers (P.B.V.O.) te Haarlem, is Donderdag in een nieuw stadium getreden. Alle verdachten, met aan het hoofd de directeur, de Mephisto-figuur, Van der Pluym, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Hiermede is nu het gerech- lerltfk vooronderzoek onder leiding gekomen van den Rechter-Commissaris in het Arrondissement Alkmaar, mr. J. M. Alblas, die in opdracht van den Officier van Justitie de verdachten in voorlopige hechtenis heeft genomen. De verdachten zijn de ambtenaren: J. van der Pluym, M. Bart en P. Heere, resp. directeur, hoofdbouwafdeling en bouwkundig opzichter van het Provinciaal Bureau en verder de bouwondernemers A. Teeuw, directeur van de N.V. „Onder bouw" te Haarlem en J. Heertjes, aannemer te Santpoort. Deze grote zaak, welke een éclatant fucces is voor den wnd. commissaris fan politie te Alkmaar, den heer W. C. Rijpma, is aan het rollen gebracht bij de P.O.D. te Haarlem. Deze dienst ontving een „roddelbrief je" over Van der Pluym, die aan het Alkmaarder Meer een theehuis omge bouwd zou hebben tot dansgelegenheid en de kosten hiervan nog niet voldaan had. V. d. P. zeide echter deze kosten wel betaald te hebben en wel aan een zijner hoofdambtenaren, de chef der bouwafdeling, B. „Mephisto" v. d. Pluym. B., die geheel in de ban verkeerde van den „grote man" Van der Pluym, be kende inderdaad hiervoor de gelden ont vangen te hebben, waarop hij gearres teerd werd en de zaak werd overgedra gen aan de Alkmaarse politie. De heer Rijpma geloofde dit sprookje echter niet hij bleek n.1. reeds langeren tijd de idee toegedaan te zijn, dat er met v. d. P., die een zeer luxueus leven leidde en enorme bedragen verteerde, iets niet klopte en begon een grondig onder zoek. Het resultaat hiervan was, dat B. „bekende" contradictio in terminis onschuldig aan deze verduistering te zijn en de ware dader, zijn chef en di recteur Van der Pluym, aanwees. Dit bleek voor den heer Rijpma reden ge noeg te zijn om dezen man, die zijn ge hele personeel onder zijn invloed had gebracht (het Pluym-complex, aldus den commissaris) voorlopig, hangende het onderzoek, in verzekerde bewaring te stellen. De bewijzen stapelden- zich op en Woensdagavond laat heeft v. d. P. de rij van volledige bekentenissen geopend, waarop de andere verdachten met hun verklaringen spoedig volgden. Een blanco-credtet Kapitalen werden verteerd. In verband met de betalingsmoeilijk heden en het stroeve geldverkeer, had het Bureau van v. d. PI. een practisch blanco regeringscrediet van bijna 9 mil- lioen gulden voor uitbetaling van gelden aan oorlogsslachtoffers. De illustere di recteur heeft kans gezien om hiervan in een half jaar tijds dit geschiedde nog voor de bevrijding het aardige sommetje van 50.000 gulden achterover te drukken, zonder dat de Rtyksaocoun- tantsdienst hier iets van heeft bemerkt! Op zijn minst genomen is dit zeer verwonderlijk. De uiterst slordige boekhouding, die op dit bureau werd gevoerd, is gesanctionneerd door de Rijksaccountantsdienst, waarvan de ambtenaren ook in hoge mate door de vrijgevigheid in jovialiteit van den groten Van der Pluym werden geïnti mideerd. Een geziene gast in café's. „zwarte" Het was v. d. P. natuurlijk niet mo gelijk om van zijn tamelijk bescheiden salaris een zo grootse staat te voeren en zich zulke uitgaven te getroosten als die waarmede hij zich in de loop der jaren tot een geziene gast in „zwarte" café's en hotels in Amsterdam en Alkmaar heeft gemaakt. De aarts-oplichter, die als agent van een verzekeringskantoor zijn loopbaan is begonnen, wist echter, toen hij in eind 1941 hoofd van het Bureau Vluchtelin genzorg Den Helder werd, spoedig raad. Door zijn werkkring kwam hij in con tact met aannemers van wien hij steek penningen begon aan te nemen. De he ren gingen op de volgende wijze te werk: De bouwondernemers berekenden hun prijzen, legden er daarna een flink bedrag op en v. d. P. betaalde als hoofd van de opdrachtgevende instelling, de rekeningen waarbij hij dan tevens niet verzuimde om van de aannemers zijn „provisie" te incasseren. Een zeer belangrijk man. Het bureau werd groter het werd Evacuatiebureau Noord-Holland, geves tigd te Alkmaar, Van der Pluym werd directeur en zijn, op deze onregelmatige wijze verkregen, inkomsten werden ook, evenals zijn uitgaven, steeds groter. Het bureau breidde zich steeds uit, werd overgeplaatst naar Haarlem en voortaan Prov. Bur. Verzorging Oorlogs slachtoffers genoemd. De grootheid van den directeur steeg naar evenredigheid, zodat hij in een prachtige riante villa in Overveen ging wonen en steeds meer met grote sommen gelds om zich heen smeet. Bij zijn practijken had hij de steun van beide aannemers en van een deel van zijn personeel, dat hem als een god beschouwde en volkomen onder zijn in vloed stond. Zijn relaties hij verkeerde in de meest uitgelezen kringen waren van dien aard, dat hij meende niets te vre zen te hebben. Hij had echter buiten de waard in casu commissaris Rijpma gerekend, die ondanks alle relaties niet schroom de deze „grote man" aan te pakken, zo dat hij nu in arrest gesteld is en waar schijnlijk zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Het onderzoek, dat zich nog verder uitstrekt, blijft gaande en brengt nog talloze andere eigenaardigheden aan het licht. Het is gebleken, dat vele mensen in de omgeving van v. d. Pluym van hem ge profiteerd hebben. Hierover zullen t.z.t. nog nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Reeds enige maanden kwam bij ver schillende Alkmaarse Ingezetenen re gelmatig een Captain van het Ameri kaanse leger. Deze militair, die zeide Captain Thompson te heten, wist zich se bQ de Alkmaarse familie's in te dringen, dat hij soms langen tijd bleef logeren, bij bekende stadgenoten di neerde en overal mee naar toe werd genomen. Een geallieerd vriend te hebben en dan nog wel in de rang van cap tain het is dan ook het summum van de na-oorlogse zaligheden. Een brutaal stukje. Een der Alkmaarse rechercheurs ver trouwde het zaakje echter niet: de cap tain was steeds in Alkmaar en meldde zich slechts zeer zelden bij zijn onder deel. De rechercheur kreeg langzamer hand zekerheid met een oplichter te doen te hebben. Echter de „Captain" kwam aan de weet, dat zijn gangen nagegaan werden en had de brutaliteit om zich aan het politiebureau te ver voegen, waar hij op hoge toon zijn be klag deed. Dit alles in vloeiend Engels zo men wil in bet Amerikaans. Ongelukkig voor hem is in Alkmaar nog een afdeling Amerikaanse militai ren gelegerd. De inspecteur van politie, die den woe denden captain te woord stond, stelde voor zich in verbinding te stellen met dit onderdeel, daar de man weigerde zich te legitimeren. „Thompson" ging hier gaarne op in: hij zou daar de boel wel eens overdon deren! Hoe hg door de mand viel. Er bleek echter een Amerikaanse ser geant te zijn, die niet bang voor den man was en hem letterlijk in verhoor nam. Zijn verklaringen bleken in het ge heel niet te kloppen en de hilariteit was algemeen, toen hij zeide tot de infan terie te horen (hij droeg een artillerie uniform) en bij de 2e divisie te Mann- heim die n.b. in Juni al gerepa trieerd is te zijn ingedeeld. De man werd door de Amerikanen van zijn kleding ontdaan en kreeg een oud burgerpakje er voor in de plaats. De politie zette hem in de cel, waar hij nu over zijn zonden oplichting en verduistering kan nadenken. Hij bleek een 19-jarige bakkersknecht te zijn, afkomstig uit Limburg. Waar ligrt de schuld? Met de beste wil van de wereld is het nu eenmaal niet mogelijk om in een half jaar goed te maken, wat gedurende vijf lange jaren wil lens en wetens systematisch is ont wricht en kapot gemaakt," zo zeide de directeur van de Distributie- dienst te Alkmaar, jhr. W. F. C. van Lith de Jeude toen wij ons bij hem vervoegden teneinde eens te praten over de vele klachten, die ons over de distributiedienst bereikten. Het feit, dat men zo lang in de rij moet staan, is te wijten aan het feit, dat vele gegadigden voor b.v. tex- tiel- en schoenenformulieren zich niet op de voor hen aangegeven dag aan de loketten vervoegen. Er zijn letterschema's gemaakt, waaraan de bevolking zich dient te houden. Wanneer men dit niet doet en dit is practisch altijd het geval gebeurt het dat men lang moet wachten tot men aan de beurt is. Groot aantal aanvragen. In de laatste drie weken zijn on geveer 25.000 textielaanvragen in be- ïandeling genomen, zodat o.m. de afdeling textiel uitgebreid moest worden van drie tot zeven ambte naren. Mede door de grote toeloop van gegadigden v*rd deze afdeling van de Oudegracht naar de Ridderv straat overgebracht. Het is te begrjj~ pen, dat de nieuwe ambtenaren eerst behoorlijk ingewerkt dienen te worden, voordat zij op volle kracht hun werkzaamheden kunnen ver richten. De vele telefoontjes en brieven, aan de dienst gericht, houden ook het werk nog in niet geringe mate op en daarom is het verzoek niet misplaatst om deze, zoveel mogelijk, achterwege te laten. Hoezeer het den directeur ook spijt, dat vele mensen gedurende lange tijd moeten wachten voor de loketten, dit is onvermijdelijk. De ambtenaren doen wat zü kunnen, doch de stroom van liefhebbers voor textiel- en schoenaanvragen is zo groot, dat het zeer moeilijk is om deze in korte tijd te verwerken. Gebrek aan ruimte ook een handicap. Door deze grote toeloop van ge gadigden is het tevens niet te ver mijden, dat ook de mensen, die hun gewone bonkaarten komen halen, bij de ingang in het gedrang komen. Het is de politie, die „het verkeer" aldaar regelt, onmogelijk om uit te gaan zoeken wie voor textiel, en wie voor bonkaarten komt. Men zou dan trouwens twee rijen moeten vor men en daarvoor is zeer zeker geen plaats. Wanneer ieder echter op de voor hem of haar aangegeven tijd komt, zal dit reeds een grote verbetering betekenen. St Nicolaasfeest op de scholen 3>e collecte, gehouden ten bate van de viering van het St. Nicolaasfeest voor de openbare lagere scholen, kleuterscholen en school voor B.L.O.,_ heeft f3.091,20 op gebracht. De Commissie brengt dank aan alle 1 milde gevers, collectanten en collectrices. DIS voor de tweede helft van de 12<j periode 1945 (11 t/m 24 November 194! »«aKS voor het Noorden des lands. - Elk der volgende bonnen geeft recl op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 512: 123 135 t/m 141 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 let C< ►d, dal cembc ir zal )eze 2 bon ze boi de v tege 154 B12 352 153, Bil B13 A14 B14, C14 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 Dll. Ell D12 1 doosje lucifers 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3!/« liter melk Bonkaarten KD. KE 512 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Tabakakaarten Q413 05, 06 2 rantsoenen tabaksarti- kêlen (geen import-si- - garetten). De bonnen voor lucifers, vlees, melk en aardappelen zijn geldig tot en roet Zaterdag 17 November a.s. Wederom ontvangen personen van 4 jaar en ouder 1 kg aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van één kilogram per persoon is bestemd om een voorraad te vormen. Men be ware derhalve deze kilogram aard appelen. De aardappelbonnen met de opdruk .Land" mogen uitsluitend in landgebied worden gebruikt. Op de bonnen 150 en 245 zal in het Westen des lands ten dele Argentijnse kaas worden geleverd. In het Oosten des lands zal uitsluitend 200 gram Hollandse kaas verkrijgbaar zijn. De Hollandse kaas zal voor de helft in vol vette of 40+ kaas en voor de helft in magere of 20+ kaas worden geleverd. Op de broodbonnen kan mén Engelse biscuits betrekken, voor zover de de taillist of bakker deze nog voorradig heeft. Op een bon, welke recht geeft op 400 gram brood is voortaan 400 gram Engelse biscuits verkrijgbaar. Voor de week van 18 t/m 24 Novem ber a.s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor vlees, melk, aardappelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuid vruchten. de dit 8 P€ 'er b 100 Ischc Grc [et de, c vo< vo> ;evoe 22 be >ent< bi lerer 'en kun dsd gd W [et de, >ak eei ge^ Heiloo. Woensdagavond kwam onder voorzitter schap van den wnd.-burgemeester, de heer J. Vennik, de nood-gemeenteraad voor het eerst bijeen. In zijn openings rede wees de burgemeester er op, dat, behalve de heren Rus en Keesman, de raad geheel nieuw was. Na de belediging der raadsleden, ging de voorzitter uitvoerig in op de uitbrei dingsplannen der gemeente. Momenteel ^zijn er nog 1400 geëvacueerden in Heiloo. 1200 Aanvragen om huizen liggen nog op afdoening te wachten, waarvan zeker 90 pet. niet kan worden toegewezen. "Wan neer we naar andere gemeenten kijken, aldus de burgemeester, dan staat het er met de gemeente-financiën gunstig voor. De heer Rus, als raadslid oudste in jaren, beantwoordde den burgemeester namens de raad en vroeg o.a. naar de gemeente-financiën, de overdracht inder tijd van het Gem. Electr.bedrijf naar de provincie en gegevens over de Centrale Keuken. De voorzitter zegde toe, dat binnenkort cijfers zullen worden gegeven. Tot wethouders werden gekozen dé heren Ir. Arts (rk) en Rus (vd>.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2