STADSNIEUWS. „Anika" in 't Gulden Vlies Groot Kegelconcours in de Unie Speelgoed voorHeusden en Vlijmen .HET TREURSPEL VAN EEN GESLACHT" Concert door Jonge Musicie „Een goede greep" Spannende wedstrijd aan de Westerweg St. Maarten Ook St. Maarten is in de afgelopen Jaren „verduisterd" geweest. De kinderen, die vroeger op 11 Novera- ber-avond met een brandende lampion de straten bevolkten, moesten in de oor log thuxs blij verf, omdat zelfs op deze dag geen kaars op straat mocht branden. Op 11 November 1945 is de bisschop in Alkmaar op feestelijke wijze weer binnen gehaald Om acht uur Zondagavond ver zamelden zich op het Waagplein een drie honderdtal kinderen, die onder begelei ding van een muziekcorps een tocht door de stad maakten. Ondanks het slechte weer is toch St. Maarten niet in 't water gevallen, het was een feestelijk gezicht, het muziekcorps, geëscorteerd door fak keldragers en daar achter de jeugd, voorop St. Maarten zelf op een paard en dan de kleinen met gewone lampion, die zo maar in een winkel zijn gekocht, maar ook met mooie, zelf gefabriceerde en waar van je kon zien, dat zij er trots op waren. Een ding is merkwaardig, het gebeurde natuurlijk ook evenals vroeger dat door een ongelukkige stoot van de wind of door andere oorzaken plotseling een lampion in de brand vliegt. Vroeger deed zoiets tranen vloeien bij de jeugdige eigenaar of eigenaresse, nu vinden ze het niet zo erg meer, halen slechts de schou ders op en lopen verheugd verder, met de anderen mee Terpsichore op haar bes, An.ka danst, zij ontroert en bekoort. Van danseresje is zij, in de paar jaren dat wij haar niet zagen, uitgegroeit tot een danseres. Een danseres van formaat, die, licht als een vlinder, over de plan ken van het toneel zweeft. Zonder enige moeite voert zij de meest Ingewikkelde technische figuren uit en toont, dat zij de edele danskunst ten volle beheerst. Sp.izntanz, Pirouettes, met het groot ste gemak en een natuurlijke gratie voert Zij. alles uit, een geboren danseres. Er was slechts weinig publiek aanwezig, Zondagmiddag in Het Gulden Vlies, maar de weinigen, die er waren, hebben kun nen genieten van de kunst van een dan seres, die, hoewel zij nog zeer jong is, als een ervaren dienares van de - sierlijke muze der danskunst haar publiek boeit als geen ander. Anika heeft een bijkans volmaakt maat gevoel en wanneer de begeleiding haar even in de steek liet haar gewone begeleidster, Henny Hulshoff, was door ziekte afwezig en werd vervangen door den heer Meeuwesen, die zich overigens voortreffelijk van zijn onvoorbereide taak kweet dan wist zij onmiddellijk de ont stane lacunes te ondervangen door een buitengewone beheersing van haar passen. De begeleider speelde enkele piano-soli en toonde zich ook hierin een uitstekend pianist. Na de laatste dans van Anika werd er voor beiden langdurig en hartelijk ge applaudisseerd. Wij hopen deze jonge danseres nog vele malen in Alkmaar te kunnen bewon deren. Th. K. Vier bonden wedstrijd. Voor den kegelaar begint de week niet op Maandag, maar op de dag waar op hij zijn wekelijkse kegelavond heeft. Dit klinkt overdreven, maar voor wie het niet gelooft, het volgende recept: Ga in de komende week eens een avond kijken in de Unie, waar op het ogenblik de grote onderlinge wedstrij den gehouden worden, die door de Alkm. kegelbond ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de club ZEKZ? zijn georganiseerd. Ga één avond kijken, zie de ballen over de bansn rollen en aan het einde van hun loop. de kegels" kris en kras door elkaar gooien tien tegen één: ge gaat als kegelaar naar huis, want, nogmaals tien tegen één, U is lid geworden van een der vele Alkmaarse verenigingen. Zondagmorgen werden de wedstrij den officieel geopend door den voorzit ter der jubilerende club, den heer C. H. de Lange en door den voorzitter der Alkm. kegelbond, den heer Joh. Dj '""en. F- wedstrijdweek werd geopend door een vier bondentournooi; waaraan de Vo nde bonden deelnamen: de Am- *tf""'',m?e kegelbond, de Gooi- en kegelbond, de Haarlemse en de maarse kegelbond. De Alk- it rdo-9 ris organisatoren, deden me- d-> buite" mededinging. r*e uj« -»nn van de .eerste dag zijn fels volgt: Uitslagen kegel wedstrijden. I II Tot. A rirteV'nj 6*2 680 1342 Gooi- c Eemland 549 522 1071 fe'irïem 641 632 1273 Alkmaar 689 666 1355 Uit de stand blijkt dus, dat het Alk maar tiental als nummer één uit de strijd is gekomen. Daar zij echter bui ten mededingen meespeelden is aan Amsterdam de eerste prijs toegekend. De hoogste werper was Starck van Schijndel uit Amsterdam met 158 hout. De hoogste werper voor Alkmaar was J. Eickholt met 153 hout. De Alkmaarse jeugd heeft zich, ba de oproep om speelgoed af te 6taan voor de kinderen van Heusden en Vlijmen, niet onbetuigd gelaten. De niet gebruikte lokalen van de school aan de Brillesteeg zijn gevuld met speelgoed van allerlei aard. Er is zo veel, dat met St. Nicolaas alle kinde ren van de door Alkmaar geadopteerd stadjes een stuk speelgoed kunnen krij gen. Natuurlijk is er veel, dat nog her steld en opnieuw geschilderd moet worden. Dit werkje wordt door de leerlingen van de school aan de Brille steeg zelf opgenapt en wel op keurige wijze. De jongens vooral hebben er veel plezier in en het blijkt dat er ware kunstenaars onder schuilen. De jeugd van Heusden en Vlijmen krijgt niet alleen speelgoed, maar zelfs mooi speelgoed. 8 OCTOBER-VERENIGING. Door een vergissing van een adver tentiebureau in de advertentie van de 8 Octobervereniging van Zaterdag is de datum van 12 November abusievelijk vermeld. Dit had moeten zijn Maandag 19 November, hetgeen reeds Zondag middag aan ,,'t Gulden Vlies" door gro te biljetten werd bekend gemaakt. Dr. R. "VViarda over „Jean Christophe". In de tweede lezing, die Dr. R. Wiar- da voor de Afd. Alkmaar van de Volks universiteit hield over den groten Fran sen schrijver Romain Rolland, werd de nu reeds klassieke „Jean Christophe" behandeld. Tussen F^br. 1904 en Oct. 1912 ver schenen van Rolland's hand de be roemde zeventien deeltjes, geconcipieerd tussen 1890 en 1911 en oorspronkelijk geschreven ,,'s ochtends vroeg, in tijden van moedeloosheid, om mij zelf te ver geten." Drieledig doel. Dit werk, dat men in het raam van de contemporaine gebeurtenissen dient te lezen, was oorspronkelijk de gepas sioneerde geschiedenis van het leven van een musicus. In het voorbericht van het 10de deel zegt Rolland echter, dat hij „een treurspel van het geslacht, dat gaat verdwijnen" schrijft; kennelijk onder invloed van de woorden van zijn inspirator Goethe „Stirb und Werde", voegt hij eraan toe: „Soyez plus grand et plus heureux que nous Als laatste doel openbaart zich de antithese van alle tijden: die van het verleden en het heden. In karakters der twee vrienden Olivier en Jean Christophe behandelt Romain Rolland de twee aspecten van zijn eigen „ik", door tegenover den fijnen aristocrati- schen criticus gericht op het ver- leden een krachtigen, „volksen" fi guur met de blik op de toekomsi - te plaatsen. Vóór alles: een „muziekroman". Dr. Wiarda haalde in zijn zeer in teressante voorbeschouwing o.m. een der belangrijkste gedachten van Roland zelf over deze roman aan, waar deze zegt: „Ik heb nooit de bedoeling ge had een roman te schrijven. Ik heb een mens geschapen. .Jean Christophe is een stroom 1" Een stroom, maar een stroom van muziek! In de eerste plaats is dit werk een muziekroman, zoals Jean Péqui eens opmerkte. Niet alleen geeft Rolland de z.g. „sentiments lyriques sous forme de musique" weer. doch hij noemt de vier grote delen zelfs „les quatres inoucements d'un symphonie" terwijl de gehele roman door het audi tieve type overheerst. De 17 delen. Spr. behandelde na dit overzicht de verschillende delen in chronologische volgorde. Van de geboorte, via de vele liefdes en ontgoochelingen, de vertrap ping en zijn verheffing tot een groot kunstenaar trok het leven van Jean Chistophe voor onze ogen voprbij. Met talrijke citaten, uit de uitstekende ver taling van dr. Jan Romein, lichtte spr. zijn uiteenzettingen toe, waarbij vooral de analogie van Olivier's standpunt t.a. v. een Frans-Duitse oorlog en Holand's eigen visie op de toenmalige gebeurte nissen, opviel. Dr. Wiarda besloot zijn voordracht met het oordeel van de Zweedse Jurie, die in 1916 de Nobelprijs gaf aan den auteur van „le testament d'une époque francaise": „Rolland's oeuvre is het ge zondste van onze eeuw". In „Het Gulden Vlies" treedt onzen stadgenoot, de clarinettist Jan van der Peet, 14 November voor het eerst ha zijn eindexamen in onze stad op, tezamen met de violiste, mej. Riet Schouten, en de piapiste, mej. Anneke Jacobs, uit Heem stede, die verleden jaar als leerlinge van George van Renesse het einddiploma aan het Conservatorium te Amsterdam be haalde. Het programma bevat werken van Bach, Mozart, Brahms, Grieg, Ravel en Debus- sy, zodat het een interessante avond be looft t£ worden. ACCORDEONCLUB „CRESCENDO" Voor een volle zaal gaf de Alkmaarse Accordeonclub „Crescendo" Vrijdag avond o.l.v haar dirigent A. v. d. Woif, haar eerste uitvoering in groot verband in de zaal van het „Wapen van Heems kerk", Deze club, bestaande uit ongeveer 30 amateurmpsici, heeft zeker, gezien de nog zeer korte tijd van voorbereiding, goede prestaties geleverd, hetgeen dan ook door de toehoorders zeer op prijs werd gesteld. Het programma omvatte naast marsen en hawaiïannummers eni ge goede klassieke nummers o.a. „An dante de Gracioso". Tussen de diverse nummers traden enige jonge solisten op, die eveneens veel succes oogsten. De vereniging kan dan ook op een zeer geslaagde avond terugzien. Een ge zellig bal besloot de avond. Zaterdagmorgen kwam een dame, hevig opgewonden, aan het Bureau van politie vertellen, dat, nog geen minuut geleden, haar rijwiel was gestolen. Zij bevond zich in een win kel, vlak bij het politiebureau ge legen, om inkopen te doen. Enige rechercheurs gingen er on middellijk op af, ook de marechaus see te Heiloo werd gewaarschuwd en een kwartier later werd de dader, een 25-jarige Amsterdammer, mot fiets aangehouden bij de Kattenberg te Heiloo. De man werd ingesloten in het Huis van Bewaring. Het is niet on mogelijk, dat hij nog meer rijwiel diefstallen op zijn geweten heeft. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Fredericus J., z. v, Nico laas M. Weel en G. Molnar; Wiecher, z. v. Wiecher de Jonge en W. Raven; Johanna P.. d. v. Anthonius N. Ligthart en G. M. Berger; Hendrik, z. v. Johan- nes Ringers en J. Pool; Hendrik, z. v. Johannes H. Eckhardt en M. van Leeu wen; Hendrik, z. v. Jan Tjonk en M. C. E. Schut; Roberdina G., d. v. Jo hannes A. Elzinga en B. Alberts; Vir- ginia M., d. v. Albertus de Vries en C. M. Secker; Patricia B. M., d. v. Gerar- dus G. M. Worm en M. T. ten Brink; Bertus H.. z. v. Gijsbertus Ket en J. H. M. de Vries. Gehuwd: Berend Keizer en Maria Mi- zee; Jacob Schreuder en Gerritje J. Bouman; Jan J. van der Meer en Fre- derika J. J. van Kooten; Henricus Th. P. Coebergh en Catharina M. H. Lees berg; Hendrik Bootsma en Jannetje Mazereeuw. Overleden: Rijn Holman. 65 j., ge huwd met A. P. Biskanter; Johannes F. Florijn. 60 j., wedr. v. M. J. Wehnes; Wiepkje Buwalda, 50 j., gehuwd met D. de Boer; Antje Liotart. 69 j., gehuwd met J. Bruijn; Maria W. de Vries, 50 j., gehuwd met H. H. Willers; Anna Ma ria Duits. 68 j., wed. v. J. Snijders; Antonia J. M. Daalhoff, 72 j.; Siebrigje Terpstra, 73 j., gehuwd met H. T. Werksma. Distributienieuws. RESTANT SOEP MAG BONI WORDEN VERKOCHT In de tyd van de noodvoorzi is in het Westen des lands een zebon aangewezen, die recht gal de aankoop van peulvruchten wel op een evenredige hoevee soep in blik of soep in gedr vorm, afkomstig uit gealli zoedselzendingen. Daar het resU, van deze soep te gering is om er t bijzondere bestemming aan te gev mag de nog aanwezige voorraad detaillisten zonder bon worden kocht. CACAOBON VERLENGD. De geldigheidsduur van de vo 100 gram cacao aangewezen bon 1 der bonkaart 511 is verlengd tot met 24 November a.s. GELDIGHEIDSDUUR RANTSOENBONNEN. Ter voorkoming van misversta wordt medegedeeld, dat de rantsoi bonnen met de opdruk: „een rai soen artikel A" (zeep); „een rai soen artikel C" (zout); „een ra soen artikel D" (fruit); „een rai soen artikel F (beschuit) en „e -antsoen artikel G" (zuidvrucht? ook na 10 November geldig blijvei NIEUWE RANTSOENBONNEN HUISHOUDZEEP. Met ingang van 11 November a.s voor huishoudzeep een nieuwe ra soenbon ingevoerd. Deze bon draagt opdruk „A 41 een rantsoen huisha zeep". Op deze bon is pl.m. 225 gi huishoudzeep verkrijgbaar. De rantsoenbonnen met de opdi „Een rantsoen artikel A", welke geven op 1/4 rantsoen (ol m. 56 gra huishoudzeep blijven geldig. Sport van Zondag Boys slaan AFC mei 4- Toen wij gistermiddag naar het Bo; veld togen waren onze verwachting niet hoog gespannen. Tot overmaat v ramp begon het toen nog te regerw hetgeen alles nog ongezelliger maak Naarmate de wedstrijd tegen Al echter enige tijd aan de gang was, het velen echter gegaan zijn als want toen bleek reeds dat de Amsti dammers een eventuele overwinni niet cadeau zouden krijgsn. De thuisclub zat fel op de bal en moet worden toegegeven, dat de roo blaadjes technisch beter waren, 'mindere techniek van de Boys werd héél teniet gedaan door het enthousia me dat alle roodwitten ten toon spreii den. Bovendien beging AFC de fout spel veel te kort te houden, waardo de Boys-achterhoede steeds kon ingi pen. De wedslrj Nadat AFC het eerste kwartier in meerderheid was geweest, voelden Boys, dat zij niet kansloos waren het AFC-doel ontsnapte dan ook enii malen aan een doorboring, waarl eenmaal zelfs de bal de doellijn gepj seerd, scheen, hetgeen scheidsrecht Kareis, die over het algemeen go leidde, ontging. Tegen het einde van de tweede hei kwam AFC weer geducht opzettt doch de Boys wisten van geen wijke zodat de rust met onveranderde staf inging, welke stand de verhouding goi weergaf. De tweede helft had een sensatione verloop. Na vijf minuten namen Boys.de leiding met een onhoudba schot van Untied (1—0). AFC ging toen even te fel spelen i toen linkshalf C. ter Horst zich et vergat -en natrapte, wees scheidsref ter Kareis onverbiddelijk naar de klce kamer, zodat AFC met 10 man mol verder spelen. Ontmoedigd waren de gasten echt niet, want héél AFC trok naar vor en toen één der Boys-backs vlak vo doel haakte, werd de strafschop in doelpunt omgezet (1—1). De Boys waren door deze tegensl echter niet ontmoedigd. Uit een corr-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2