Extremisten overvielen vrouwen en kindertransport LASKI LAAKT LABOURHULP AAN AMSTERDAMSCHE BANKIERS" Scherpe woorden van Labour-voorzitter TEGEN EXTREMISTEN Klessebes „nam een duik" BARON VAN TUYL NAAR NEURENBERG Ernstige beschuldiging tegen Zwitserland Een landwachter vrijgesproken Vijf jaar geëist tegen Alkmaarse DONDERDAG IS NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 72-391. kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM ZO. TELEF. REDACTIE TELEF. ADMINISTRATIE JS7I. 150 vrouwen en kinderen gedood Reuter meldt, dat volgens een be richt, dat afkomstig is van het ge allieerde hoofdkwartier ni Neder- lands-Indië, 150 vrouwen en kinde ren in vrachtauto's levend zijn ver brand of doodgeschoten, toen het eonvooi, dat hen uit het gebied van Dharran evacueerde, door Indone siërs werd aangevallen- De troepen drongen in enige hui zen door, waar zij enkele vrouwen en kinderen onder konden brengen. Zes vrachtauto's, waarin nog vrou wen en kinderen waren, geraakten echter in brand. De voorzitter van de Engelse Labourpartij, prof Laski, heeft Woensdagavond, tijdens een ver gadering te Londen, de politiek van de Britse regering ten aanzien van Java en Indo-China bekriti seerd. Hij zeide: „Het is een zaak van spijt en bittere schaamte, dat Engelse en Brits-Indise troepen gebruikt moeten worden om de ti rannie in de gebieden in de Stille Oceaan te herstellen. Het gebruik van Engelse en Brits-Indische troepen in Indo-China voor de Fransen en op Java voor de Neder, landers, om de vrije volken van deze landen te onderdrukken, was niet gerechtvaardigd. Zij hadden niet gevochten om Nederland te bevrijden opdat het de bankiers in .Amsterdam zou zijn toegestaan 't I u':buiten van het Javaanse volk E voort te zetten. De noodzaak de orde te herstellen is een versleten Sebboleth, waaronder meer misda den zijn begaan dan onder welk ander ook. Het is des te ernstiger, aidus besloot Laski, omdat deze misdaden begaan zijn met de in- ïtnijfies van een socialistische re uring en niet onder een door de Tunes beheerste coalitieregering. Operaties in Soerabaja verlopen methodisch De operaties in Soerabaja verlopen naar A.N P. uit Batvia meldt, op me thodische wijze. In weerwil van de ongeregelde fanatieke aanvallen van extremisten, worden alle voorzorgen genomen om de gevaren voor de burgerbevolking te verkleinen. Slechts een zeer geringe strijd macht wordt gebruikt om de extre misten uit hun versterkte punten te verdrijven. Men hoopt nog steeds, dat de bezetting van de stad kan Worden voltooid zonder een herha- 'lng van het bombardement door 2ee. en luchtstrijdkrachten van Za terdag j.1 Het resultaat zal echter dat het proces langzaam zal verlopen. Gisteren werden strooibiljetten uitgeworpen op 13 verschillende punten op Java, Bali en Madoera, waarin een boodschap van generaal Christison stond gedrukt aan de be volking over de gebeurtenissen te Soerabaja. Volgens niet-offieiële schattingen bedraagt de totale sterkte der Indo nesiërs in Soerabaja tussen de 15 en 18.000 gewapende manschappen. Adviseur van dr. Van Moofc ontvoerd In Batavia is gisteren officieel meegedeeld, dat de heer W. M. F. Mansveld, politiek adviseur van dr Van Mook, Dinsdagavond uit Batavia verdwenen is. De heer Mansveld be hoorde tot een groep vooraanstaande Nederlanders te Bandoeng Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat gedurende de afgelopen weken, in Batavia alleen, gemiddeld twintig personen per week door ex tremisten ontvoerd zijn. Alle pogin gen ofn de ontvoerden op te sporen, zijn tot dusverre vruchteloos ge weest. ^lAPIP Batavia, 15 Nov. (Reuter). Sjarifoedin heeft gisteren verklaard, dat met de vor ming van het Kabinet-Sjarir duidelijk was gebroken „met al diegenen, die ge associeerd konden worden met de Ja panners." Het nieuwe kabinet heeft in Batavia een golf van optimisme tengevolge ge had. Britse en Nederlandse kringen hopen, dat het kabinet het bloedvergieten zal kunnen doen beëindigen en een weg kan vinden die uit de politieke impasse voert. De nieuwe premier Sjarir geeft toe dat de Indonesische jeugd niet geschikt Is voor een leiderschap en dat hun fas cistische methoden in Soerabaja schade moeten doen aan de Indonesische zaak. Op aanwijzing van een onderofficier der Gezagstroepen is gisterenavond een Inval gedaan in een huis te 's-Gravenhoge. In dit huis. dat met geheime kasten en berg plaatsen in alle opzichten tot een geschikt ..onderduikoord" was ingericht, hielden zich een tweetal medewerkers van het voormalige cabaret van Paulus de Ruiter, P. Rienks en zijn echtgenote Ceesje Speenhoff verborgen. De laatste was be ter bekend als Klessebes. Beide „artisten" zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Mr. A. M. Baron van Tuyl van Seroos- kerken. procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van Cassatie, die Is toege voegd aan den hoofdaanklager van de Franse Republiek bij de Internationale Militaire Rechtbank, is gisteren ter voor bereiding van het te Neurenberg te voe ren proces tegen de voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers, daarheen vertrok ken. DEBLOKKERING PENSIOENGELDEN. Pensioengelden, die vóór 26 September 1945 zijn ontvangen voor een periode, die na deze datum eindigt, kunnen thans ook worden gedéblokkeerd, wanneer zij bij een P.T.T.-kantoor op een geldkaart werden gestort. Geheime financiële over eenkomst met Saxi's1 De sub-commissie voor militaire zaken van de Senaat der Ver. Staten heeft gisteren een zeer bezwarende correspondentie gepubliceerd, waar uit zou blijken, dat Zwitserland in strijd met beloften, aan een bij zondere Amerikaanse missie gedaan geheime overeenkomsten met de Nazi's zou hebben aangegaan. Deze overeenkomsten zouden de voor waarden scheppen tot het vormen van een economische reserve, welke zouden moeten dienen om Duitsland tot eeri nieuwe oorlog in staat te stellen. Goud in valuta omgezet. De gepubliceerde correspondentie be staat uit brieven, welke gewisseld zijn in 't begin van dit jaar tussen den vice-president van de Reichsbank, Emil Puhl en den president, dr. Funk. Hieruit blijkt, dat de Nazi's in de laat ste oorlogsdagen goud en andere geroof de goederen in buitenlandse valuta heb ben omgezet zulks met oogluikend medeweten van de Nationale Bank van Zwitserland. In één van zijn brieven zegt Puhl, dat hij grote sympathie heeft ontmoet bij de Zwitserse bankiers, en dat hij „veel begrip" heeft gevonden van Zwitserse zijde. In een ander schrijven verklaarde hij bij zijn onderhandelingen aanmoedi ging te hebben ondervonden van Ernest Weber, den president van de Zwitserse Nationale Bank. De ontdekking dezer practijken heeft senator Kilgore aanleiding gegeven te zeggen, dat het noodzakelijk is. dat de Ver. Staten stappen ondernemen om dergelijke Duitse economische reserve's in het buitenland ten spoedigste te eli- DE „NEDERLANDSE" LAND WACHT WAS NEDERLANDS O. van Wijk te Pijnacker. die lid was geweest van de Landwacht en als zodanig jacht had gemaakt op onderduikers, was door het Bijzon dere Gerechtshof tot 20 iaar gevan genisstraf veroordeeld. De proc fis caal bij dit Hof had de doodstraf ge ëist De procureur-fiscaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie had in zijn op 17 October gehouden conclu sie vernietiging van het vonnis van hot Bijzondere Gerechtshof geëist en wenste den verdachte te zien ver oordeeld tot de dood De Raad had aanvankelijk zijn uitspraak bepaald op 31 October i 1., doch later deze uitgesteld tot Woensdag 14 Novem ber. De Raad, gisteren zijn uitspraak bekend makend, ontsloeg Van Wijk van rechtsvervolging daar de Raad zich op het standpunt stelde dat de Ned. Landwacht geen Duit se organisatie was en dus de ten laste legging, dat verdachte in "s vijands dienst zou hebben ge staan, ongegrond is. Weliswaar heeft de Landwacht diensten ver leend aan den vijand, doch dit is verdachte niet ten laste gelegd. De Raad trekt in deze een scherpe scheiding tussen de in Maart 1943 opgerichte Nederlandse Landwacht en in November 1943 opgerichte Landwacht. Amerika regeert de zee Alwong Roth, president van de Amerikaanse bond van de koopvaar dijvloot heeft in het Congres mede gedeeld, dat 6l#/« van de varende koopvaardijschepen de Amerikaanse vlag voeren (in 1938 16*/*) en dat de koopvaardijvloot uit 7000 schepen be stond tegen 1400 in 1938. ZIJ ZOU EEN ONDERDUIKER HEBBEN VERRADEN. Annigje OppersmaKrametV 41 jaar, uit Alkmaar stond gisteren terecht voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. Zij had J. G- Wiebes, die voor arbeidsinzet wat ondergedoken, aan eén politieagent te Alkmaar aangegeven. Verdachte ontkende. Toen de presi dent een door haar getekende beken tenis voorlas en haar het stuk toonde^ verklaarde zij. dat het niet haar hand tekening was, die onder het stuk voor kwam. Daarna vond de president in de stukken de werkelijk van verdacht te's handtekening voorziene verkla ring, die inderdaad geen volledige bekentenis inhielden. De getuige-ver klaring van den agent Grotenbert heette zij allemaal gelogen. De advocaat-fiscaal requireerde een straf varr^vijf jaar. waarvan vier jaar in een rijkswerkinrichting door te brengen, met 10 jaar ontzetting uit het kiesrecht. De verdediger. Mr. C. Berkhouwer, constateerde, dat burenruzies vroeger voor de S. D.. nu voor de P. O. D. worden uitgevochten. Pleiter hoopte, dat het Hof een lager straf zat toe passen. In zijn repliek wees de advocaat op het grote verschil tussen S. D. exi P. O. D. en vooral op het grote ver schil in gevolgen voor degenen, dip aangegeven worden. Aan het slot zei verdachte nog: „Ik kan heus geen straf aannemen, ik bei» al lang genoeg gestraft". Uitspraak 28 November. H(j deed zqn plicht..., Christiaan Maarten Broekhuizen, 24 jaar, chauffeur-monteur te Heiloo, schreef eind 1944 een brief aan de Feldgendarmerie te Alkmaar, waarin hij mededeelde, dat P. Brouwer te Alkmaar een fiets van het Duitse le ger zou hebben gestolen. De brief eindigde: ..Hiermee heb ik mijn plicht gedaan. Heil Hitier". Brouwer reed, door zijn beroep, met een auto. Verdachte wilde hem „weg werken" om. dat baantje te kunnen overnemen (dat betekende op Last van de N. S. B. burgemeester van Heiloo voedsel rijden). ..Gelukkig voor U". aldus de presi dent. ,.is Brouwer er goed afgeko men". Een soldaat bij de Feldgendar- merie had n.'. deze brief niet doorge geven. De advocaat-fiscaal eiste 5 jaar, waarvan 4 jaar in rijkswerkinrichting, met levenslang ontzetting uit het kies recht. Mr. H. Scholten vond het gepleegde feit „een incidentele afwijking van 'n langdurig goed gedrag" en bepleitte 'n clemente straf. Uitspraak eveneens 28 November. H.K.H. Prinses Juliana en Z K.H, *Prins Bernhard hebben in Buckingham- Palace de lunch gebruikt met den Koning en de Koningin van Engeland.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1