[Atoombomgeheim niet prijsgegeven Verzet te Soerabaja duurt voort Eerst moeten „Verenigde Naties" wereldvrede hunnen verzekeren De voornaamste punten Hebben ze 't wel verdiend? Indië-vliegtuig in Batavia aangekomen „Amerikanen en Britten huichelaars" FRANSE COMMUNISTEN CONTRA DE 6AULLE De Ver. Staten, Groot-Brittannië en Canada hébben besloten het geheim der fabricatie van de atoomenergie over te dragen aan de „Verenigde Naties", lodra deze internationale organisatie in staat zal zgn de wereldvrede te ver- lêkeren. Het procédé van de vervaardiging van de atoombom blijft tot zo lang jn hun handen. Wel zijn zij thans reeds bereid fundamentele wetenschappelijke inlichtingen over de atoomenergie op basis van wederkerigheid met alle naties uit te wisselen. De geheimen van de industriële toepassing echter zullen nog niet worden prijsgegeven. Truman, Attlee, en King hebben de vorming ener commissie van de Ver enigde Naties voorgesteld om controle uit te oefenen op het gevaar, dat de we reld door vernietiging met atoomenergie bedreigt. De voornaamste punten van het of ficiële communiqué, dat te Washington uitgegeven, zijn: Wij erkennen, dat geen land het monopolie mag bezitten van uitvin dingen. die ongekende mogelijkhe den tott verwoesting openen; 1, De verantwoordelijkheid moet be rusten bij de gehele beschaafde we reld. teneinde deze vindingen tot heil van de mensheid te kunnen aanwenden. De bescherming tegen het destruc tief gebruik van de wetenschap schuilt in het voorkomen van oor log; Wij zijn bereid tot het beginnen van uitwisseling van fundamentele we tenschappelijke inlichtingen voor vredelievende doeleinden, op basis van wederkerigheid. i, Reeds is een globale wetenschappe lijke bekendmaking betreffende de onwikkeling van atoomenergie voor vredelievende doeleinden wereld kundig gemaakt. Deze politiek zal voort gezet worden teneinde een sfeer ynn^irertrrwtwon ta waarin de politieke samenwerking kan gedijen; Aangezien militair gebruik van atoomenergie goeddeels berust op dezelfde methode en processen, wel ke voor industrieël gebruik nodig zijn, kunnen bijzonderheden hierover nog niet worden bekendgemaakt; Wij zijn van mening, dat in het ka der van de eVrenigde Volken een commissie moet worden opgericht, welke tot taak heeftt de voorstellen, welke aan die organisatie gedaan moeten worden, voor te bereiden; l Het werk van deze commissie zal trapsgewijze geschiden. Voordat een gedeeltet met succes volbraht is en het vertrouwen van de wereld ge niet. zal niet met een volgend deel worden begonneni Wederzijds vertrouwen kan slechts geschapen worden door de wil der volkeren, de internationale wet ten te handhaven en de organisatie er „Verenigde Volkeren" te verster ken. VIER KAMERLEDEN BEDANKT. Naar wij vernemen, hebben de vol gende benoemd verklaarde leden van de Staten-Generaal voor deze functie be dankt: Prof. dr. J. H. W. Verzijl te Utrecht, dr. J. P. Kruyt te Utrecht, toevr. dr. H. VerweyJonker te Eind hoven en de heer H. W. van Randwijk te Amsterdam. Beide eerstgenoemden waren benoemd verklaard tot leden der Eerste Kamer, beide laatstgenoemden tot leden der Tweede Kamer. Het werk der commissie De voorgestelde atoomcommissie zou met de taak belast worden op de volgende vier punten voorstellen te doen: 1. fundamentele wetenschappelijke inlichtingen tussen alle naties uitwisselen over alle onderwer pen voor vreedzame doeleinden^ 2. een zodanige controle op de atoomenergie uitoefenen, dat het gebruik alleen voor vreedzame doeleinden wordt verzekerd; 3. uit de bewapening der landen verwijderen de atoomwapens en alle andere grote wapens, die in massa geproduceerd kunnen wor den; 4. een doeltreffende beveiliging be werkstelligen langs de weg van inspectie en andere middelen ten einde de staten, die zich hieraan onderwerpen te beschermen te gen de kansen op schending van grondgebied en op een invasie. De verzorging der politieke gevangenen „Het is een grote verantwoordelijk heid, welke op onze schouders rust", zeide Kol. Mr. B. I. I. A. ter Vee, Di recteur-generaal voor de bijzondere rechtspleging, tot een verslaggever van het ANP. „Niet alleen op de schouders van de ambtenaren, die onmiddellijk met het probleem te maken hebben, doch ook op de schouders van het ge hele Nederlandse volk. Deze winter mag geen zwarte bladzijde worden in de ge schiedenis van ons volk, doordat tal rijke politieke gevangenen als gevolg van koude en gebrek zouden sterven of ernstig ziek zouden worden. Kampen moeten „winterhard" zijn Er wordt daarom hard gewerkt om er voor te zorgen, dat de kampen, welke thans in gebruik zijn ook „winterhard" genoemd mogen worden, d.w.z. dat de situatie in de kampen inderdaad zo zal zijn dat er een groot aantal mensen in kunnen worden ondergebracht zonder dat wij bevreesd behoeven tet zijn, dat het slechte weer er een opruiming zal houden. Dit wil zeker niet zeggen, dat de kampen zullen herschapen worden tot sanatoria, wel. dat zij zullen moeten voldoen aan zekere minimumeisen. Wat er is aangekocht. Op het ogenblik is de situatie nog zo, dat ongeveer vijftig procent van dê ge detineerden geen krib hebben. De aan komst der gekochte 35.000 z.g. shelter- bunks kribben met drie slaapplaat sen boven elkaar welke in Engeland in de schuilkelders werden gebruikt, zal aan dit tekort een einde msifcen. Australië breekt een lans voor de Indonesiërs Gisteren meldde A.N.P.-Aneta uit Batavia: Het verzet der Indonesiërs te Soerabaja gaat onverminderd voort. Zij deden vooral in het gebied van de Kalimas tegenaanvallen gesteund door mortieren en automatische wapenen. Een bijzonder felle tegenaanval bij het Kota spoorweg station werd door artillerie afgeslagen. De Britten houden thans iets meer dan de helft van de stad in handen hebben. Dr. Van Mook zou gisteravond voor de tweede maal met de Indonesische leiders in conferentie gaan, doch de bijeenkomst is op het lataste moment afge zegd. In een officiële radio-uitzending heeft de Australische regering zich gekant tegen de politiek der Britten, Amerikanen en Nederlanders t.o.v. Indonesië. Besprekingen gingen niet door Indonesische vertegenwoordigers, die gisteravond te Batavia zou plaats vin den, is op het laatste ogenblik afgezegd. De Nederlandse autoriteiten hebben Hedenochtend om 19 uur Nederlandse ttfd Ls de eerste DC4, die na de oorlog weer in dienst kwam, te Batavia gear riveerd. Op 13 November was het vliegtuig ia Colombo aangekomen, waar men twee dagen is gebleven voor het voeren van besprekingen. Via de Cocos-eilanden ia men vervolgens naar Batavia doorge vlogen. Men meldt uit Batavia: „Alles wel aan boord". De officiële Australische kortegolfzen- der, die onder auspiciën staat van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Voorlichting, verklaarde, naar Reuter meldt, gisteren in een uitzending dat „Amerika als Pontius Pilates zijn handen in onschuld wast voor wat betreft de Indonesische moeilijkheden" en dat Groot- Brittannlë op hyprocritisehe wijze han delt in deze kwestie. „Australië kan niet blind zijn voor het feit. dat veertig millioen Indonesiërs ten Noorden van haar, op de lange duur wel eens belangrijker zouden kunnen zün voor de nationale veiligheid, om nog maar te zwijgen van handel en verkeer, dan een paar duizend Nederlanders, die dit gebied vroeger onder hun gezag hadden". Zo werd in de uitzending gezegd. De Labourregering van Australië is nood zakelijkerwijs beïnvloed door de opvat tingen over emancipatie en gang naar zelfbestuur van de betrokken volkeren. In de toekomst zouden de Amerikaanse handelsbelangen wel eens kunnen gaan overheersen. verklaard: „Wij hebben geen vrijheid om te ont hullen waarom dit geschied is." Het Britse hoofdkwartier deelde mede: „Morgen zal een volledige verklaring worden uitgegeven." Soetan Sjarir heeft in verband met deze kwestie gezegd: „Ik begrijp niet, waarom de Britten de bij eenkomst hebben afgezegd." Soekarno had voor de conferentie de volgende personen aangewezen: Soe- bardjo, Hadji Salim, Abdoel Gaffa en toediardjo. Men meent nu, dat deze personen niet voor Dr. Van Mook aanvaardbaar wer den geacht door de Britten. Eergisteren echter zou wel een be spreking hebben plaats gevonden met leden van het vroegere kabinet. Bovendien was het mogelijk in België 75.000 strozakken te kopen. Om voor voldoende dekking te zor gen. is er thans een crediet verstrekt voor de aankoop van plm. 100 000 oude legerdekens in Engeland. Voor de verwarming zijn de nodige maatregelen getroffen. Het Rijksbureau voor ijzer en staal gaf de benodigde toewijzingen voor de aankoop van ka chels en ook de brandstoffenvoorziening is verzekerd, mits heel zuinig wordt gestookt. De kleding en het schoeisel vormen een heel wat lastiger probleem. Voor de vrouwelijke gedetineerden is in zo verre een oplossing gevonden, dat in Amerika de hand kon worden gelegd op een partij gebruikte uniformen voor vrouwen, die thans donker groen zij» geverfd en e enuitstekende bescherming tegen koude en vocht bieden. Het on dergoed vormt echter een onoplosbaar probleem en ook voor de mannen is vrijwel geen kleding aanwezig. Het zal daarom zeer de vraag zijn of •el"verantwoord is de gedetineerden de wintermaanden met onvoldoende kleding en schoeisel buiten te laten werken. Voor v^Net bewakingspersoneel is he« rfjrgeiukt uniformen en schoenen te krij- evenals overjassen en hoofdbedek king. Tot zover de mettedettngen wm Kolonel ter Vee. (Het komt ons voor, dat hetgeen hier boven medegedeeld wordt over de ge nomen maatregelen om de politieke ge vangenen deze winter voor ziekte en sterfte te behoeden inderdaad noodza kelijk is. Dat men in Nederland in deze niet het „oog om oog", dus de Duitse concentratiekampmethode, wil toepas sen, is ongetwijfeld in overeenstemming met de beste Nederlandse rechtstradities. Wel moet het ons van het hart, dat we eens minstens gelijke energieke voor ziening van het hoogst noodzakelijke voor deze winter van de bewoners in de getroffen gebieden, nog meer toe, zouden juichen. Red.) De Gaulle heeft geweigerd gehoor (e geven aan de eisen der communisten, die een van de zetels van 't Ministerie van Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken of Oorlog willen bezetten, op grond van het feit, dat de communisten naar zUn mening „in beginsel niet nationaal" zijn. Na de stormachtige bespreking met Do Gaulle heeft de leider der Franse com munisten. Maurice Thorez, hem een brief gezonden, waarin hij blijft vasthouden aan zUn eisen. Belediging voor de illegale strijders. In cfeze brief staat o.m.: „Wij kunnen de redenen, die U voor geeft. niet accepteren, omdat zij een be lediging zijn voor de 75.000 communisten, die voor Frankrijk en de vrijheid geval len zijn." Men verwacht in kringen, die in nauw contact staan met den maarschalk, dat De Gaulle zich als kabinetsformateur zal terugtrekken indien geen accoord bereikt wordt met de communisten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1