DE GAULLE TREEDT AF ALS HOOFD DER REGERING ZWITSERLAND VERDEDIGT ZICH De nieuwe Hongaarse regering Hongersnood bedreigt Java Voorlopige omroepvrede Officieel fs te Parüs medegedeeld, dat generaal De Gaulle gisteravond zijn po gingen om een regering te vormen heeft opgegeven en dat hü besloten heeft de Constituerende Vergadering er van in kennis te stellen, dat hq aftreedt als hoofd van de regering. De berichten over het aftreden van De Gaulle als hoofd van de regering, welke aanvankelijk alle met een vraagteken door kwamen, worden wel buiten twij fel gesteld door de volgende medede ling: De voorzitter van de Assemblée Natio nale Constituante, Felix Gouin, heeft gis teravond een brief van generaal De Gaulle ontvangen, waarin deze mededeel de, dat hij het hem verleende mandaat wederom ter beschikking van de Assem blee atelde. Gouin heeft onmiddellijk de fractie voorzitters van de Assemblée bijeenge roepen. Besloten werd, de brief heden ter kennis van de leden der Assemblée le brengen en hem daarna met het ant woord van Gouin ook aan de pers mede te delen. De Assemblée zal Maandag bij een komen. De regering zal de lopen de zaken blijven behandelen tot een nieu we regering zal zijn opgetreden. Communisten bereid hun eer te verdedigen De communistische afgevaardigden, on- der wie Maurice Thorez, hebben gister middag een bespreking gehad met socia listische afgevaardigden. De communist Florimind Bonte zeide den journalisten: „Wij zullen niemand, welke positie hij ook bekleedt, toestaan dat hij zich vergrijpt aan onze partij en onze eer. Wij zullen ter verdediging van onze partij vechten." (De Gaulle had den communisten een belangrijke post in het kabinet gewei gerd, aangezien zij naar zijn mening niet nationaal genoeg waren. De communisten achtten dit een belediging van hun 75000 makkers, die in de vrijheidsstrijd gevallen Zijn.) Het partijbestuur van de socialistische partij, dat gisteren bijeen kwam onder voorzitterschap van Jules Moch, heeft het volgende communiqué uitgegeven: „Na een onderzoek van de politieke situatie heeft het bestuur besloten, zijn stem aan de formule van een driepartijenregering, op de grondslag van het programma van d"e nationale raad van verzet, die door de drie grote partijen aanvaard is, te blijven verlenen." De M.R.P. schijnt een zelfde opvatting te huldigen. Verzetsleider tegen De Gaulle Louis Saillant, de voorzitter van de Nationale Verzetsraad, heeft gisteren de houding van De Gaulle beantwoord. Hij zeide: „De Gaulle dacht, dat hij niet ge bonden was aan de formele regels der democratie. Hij is er wel aan gebonden en hij zal tenslotte begrijpen, dat iets anders niet mogelijk is. Zijn houding t.o.v. de communisten is onverdedigbaar. Zij brengt niet slechts 't risico mede, dat diplomatieke kringen, met inbegrip van de Sovjet-Unie, zich zeer zullen verba zen, maar zij toont tevens weinig begrip voor de belangrijkheid van de communis tische partij, die tenslotte bij de verkle dingen 5.000.000 stemmen kreeg. Emigratie naar Australië Australië wil zijn bevolking uitbreiden en is daarom bereid, ieder jaar 70.000 im migranten toe te laten. Ook Nederlanders zullen in Australië een goede toekomst kunnen vinden, indien zij bereid en In staat zijn, als goede burgers goede arbeid te verrichten. Deze mededeling deed de heer A. E. Motik, arbeiders-afgevaardigde van Australië op de Internationale Arbeids- Conferentie aan een redacteur van „Het vrije Volk", die de besprekingen te Pa- ttjs bijwoonde. VEERTIEN KOMEN ER VRIJ. Veertien verdachten, die te Lüneburg In het procès-Belsen terecht stonden, zijn gisteren vrijgesproken. Van de an dere beschuldigden werd de schuld vast gesteld. De vrijgesprokenen zullen voor- loPig in hechtenis worden gehouden, tot dat over hun toekomst beslist kan wor den. Zij, die schuldig bevonden zijn, kun nen alleen ter dood worden veroordeeld, indien twee-derde deel van de leden van net Hof hierin toestemt. De vonnissen tegen Kramer, Irma Grese e.a. zouden heden worden bekend gemaakt. AMERIKAANSE BESCHULDIGINGEN VAN DE HAND GEWEZEN. De Zwitserse regering heeft gisteren geantwoord op de Amerikaanse beschul digingen, dat de Zwitserse Nationale Bank de Duitse oorlogsinspanningen ge steund en Duitse oorlogsbuit verborgen zou hebben. De chef van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, Stucki. heeft heftig te gen deze aanvallen geprotesteerd en ver klaard, dat bepaalde activa van de Deut sche Reichsbank tot een bedrag van 10.128.000 Zw. francs bestemd waren om in Zwitserland Duitse staatsschulden te betalen aan Zwitserse Crediteuren. Geallieerden geen recht op activa. De Geallieerden hebben, volgens Stucki, geen recht op de Duitse activa in Zwit serland. In de officieele vergadering heeft de Zwitserse regering er haar verwondering over uit gesproken, dat brieven, waarop de beschuldiging was gebaseerd, niet eerst te harer kennis waren gebracht, alvorens gepu&iiceerd te worden. De tien dagen van politieke crisis in Hongarije, waarbij de communisten het Ministerie van Binnenlandse Zaken op eisten, is, naar hedenmorgen uit Boeda pest gemeld wordt, door een compromis tpgelost. In het nieuwe coalitiekabinet onder leiding van Tildy, wiens Partij der Kleine Boeren bij de jongste ver kiezingen een overweldigende meerder heid behaalde, heeft de communist Imre^ Nagy de portefeuille van Binnenlandse Zaken gekregen. De nieuwe regering wordt te Boeda pest beschouwd als een sterke combina tie van politieke partijen en wekt de hoop. dat Hongarije's financiële en eco nomische crisis resoluut en op democra tische wijze zal worden aangepakt. De Oostenrijkse regering heeft aan de geallieerde controlecommissie een no ta doen toekomen, waarin zij de weder opneming van Zuid-Tiroi bij Oostenrijk bepleit, alsmede de organisatie van een plebisciet in die provincie. De regering der Ver. Staten heeft de Bulgaarse regering officieel gewaar schuwd, dat zij de uitslag van de aan staande Bulgaarse verkiezingen waar schijnlijk niet zal erkennen. Twee miilioen mensen op Java dreigen in de komende maanden van honger om te komen, aldus een verslag over de huidige voedselsituatie, uitgegeven door het Nederlands-Indische departement van Economische Zaken. In dit verslag wordt verklaard, dat de oogst op Java van de laatste helft van April tot Augustus duurt en de tweede bouw in September geoogst wordt, maar slechts tien tot vijf tien procent bedraagt van de totale oogst. Het transport is van bijzonder groot belang. Het lijkt niet mogelijk het grote tekort aan rijst aan te vullen, wegens het tekort in het buitenland. Dit zal op zichzelf al tot een ramp leiden, maar daar komt o.m. nog bij de ontwrichting van de distributie. Twintig miilioen personen zijn reeds ondervoed en in talloze uitgestrekte gebieden lijdt de bevolking zelfs reeds honger. Indonesië, verklaard, dat hij niets van deze uitzendingen af wist en dat zij niet de politiek der regering verte genwoordigden. Van Mook dringt aan op spoedige besprekingen Dr. Van Mook heeft gisteren op een persconferentie verklaard: „Naar mijn mening is de enige mogelijke oplossing voor wat op Java gebeurt, gelegen in de samenwerking tussen Indonesiërs en Nederlanders. Als de volgende bijeen komst lang wordt uitgesteld, zou dit niet alleen onaangenaam maar ook scha delijk zijn, daar de situatie op Java snel slechter wordt. Van mijn kant heb ik alles gedaan om het contact te leggen, maar er is voort durend van extremistische of Indonesi sche zijde druk geoefend om dergelijke besprekingen te voorkomen. Het uitstel van de bijeenkomst van gisteravond is te wijten aan het feit. dat niet alle le den van Sjarir's nieuwe nationalistische groepering aanwezig waren te Batavia. Ik hoop nog steeds dat de bijeenkomst binnen enkele dagen zal kunnen worden gehouden, aangezien er een dringende noodzaak toe bestaat." De, heer Van Mook zeide verder, dat hij verschillende leden van het nieuwe kabinet als bekwame mensen kende. „Darmawan was door ons bestemd om het hoofd te worden van het industriële bureau in de plaats van wijlen den heer Sitson, Soenario Kolopakeng was ad viserend lid van de Volkscredietbank. Moeila was lid van de volksraad. De anderen, die ik niet ken. zouden wel op dezelfde hoogte kunnen «taan. AUSTRALIë DESAVOUEERT RADIO-UITZENDING. Ministerpresident Chifley heeft naar aanleiding van de kortegolfuitzendin- gen onder auspiciën van het Austra lische departement van voorlichting, waarin critiek werd uitgeoefend op de Britse en Amerikaanse regeringen inzake haar politiek ten opzichte van 616 vermisten in Batavia. A.N.P.-Aneta verneemt uit betrouw bare bron. dat van 1 October tot 15 No vember 616 personen in Batavia vermist zijn, waaronder ook 400 Japanners On der de vermisten bevinden zich 144 Ne derlanders. Europeanen en Indo-Euro peanen. Men vreest, dat het werkelijke aantal der vermisten nog veel groter zal zijn. daar in veel gevallen uit angst voor re presailles geen opgave van vermissing wordt gedaan. Van bevoegde zijde verneemt het A. N. F dat de besprekingen tussen de regering en de omroepvereni gingen over de vorm van de Neder landse radio-omroep in de over gangstijd uiteindelijk tot een gunstig resultaat hebben geleid. Overeenge komen is, dat de omroepverenigingen ieder met één afgevaardigde zitting zullen nemen in het bestuur der stichting radio Nederland gangstijd (Radio NederlaHlü), terwijl zij daarnaast de gelegenheid krijgen de programmastof, elk voor haar aandeel, zelfstandig voor te berei den. De aldus vergaarde programma- stof zal evenwel niet zonder meer uitgezonden worden, doch zal in on derling verband worden gerangschikt en voorzover het niet principiële pro- grammadelen betreft, ook naar qgji waarde worden beoordeeld door een. Een bedenkelijke zaak In zijn radio-toespraak „Op de Brug" sprak gisteravond minister Mr. E. N. van Kleffens over „Het handvest van San Francisco". De minister noemde als grote hin- derpaal^in het voorontwerp, dat de grote mogendheden elk voor zich het recht wilden voorbehouden om te beletten dat een bepaalde beslis sing zou worden genomen. Dat was (en is, want op dat punt hebben wij en anderen die er evenzo over den ken als wij géén gelijk gekregen) een bedenkelijke zaak. Want terwijl de middelmatige landen zoals bijv. Nederland. België of Canada en de kleine landen beloven zich te zullen voegen naaa de inzichten van een meerderheid, doen de grote landen dat niet. Dat is nu het recht van veto, waar zo veel over te doen is ge weest, zowel op de conferentie van San Francisco a's daarvoor en er na. Dat heeft tengevolge, dat de nieuwe bond een tweeslachtig karak ter heeft gekregen. Voor de middel matige en de kleine landen betekent hij: overleg en desnoods dwang Maar voor de groten: alleen overleg, geen kans om gedwongen te worden. LINTHORST HOMAN COMM. DER KONINGIN VOOR FRIESLAND. Bij K. B. is met ingang van 1 Deo. 1945 benöémd tót commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. - De voorbereidende commissie der Verenigde Volken zal op 23 November a.s. voor het eerst in plenaire zitting bij eenkomen in Chureh House te Londen. Attlee heeft gisteravond Washington verlaten en zich met Mackenzie King naar Canada begeven. door de stichting aangewezen, coör dinatie-commissie, zodat geen dou blures ontstaan, de programma's op hoog peil blijven en deze de nodfge harmonie en het gewenste evenwicht vertonen. De kerken zullen binnen gestelde tijdsgrenzen over de uitzen ding. van kerkdiensten geheel zelf standig kunnen beslissen. Verwachte resultaten van dez6 Coördinatie. Verwacht wordt, dat bij het coördi neren van de programmastof zal blij ken, dat een aantal programmadelen, die vroeger gescheiden werden voor bereid en uitgezonden, thans door de stichting als orgaan, waarin de ver schillende stromingen samenvloeien, zullen kunnen worden-verzorgd. Daar enboven zijn de uitvoering van de pro gramma's. het technische apparaat enz. geheel in handen van de stichting. Aldus zal een omroep ontstaan, waarin de saamhorigheidsgedachte tot uiting komt. terwijl vóór de oorlog bestaand^ zullen blijven. In belangrijke aange legenheden van organisatorische <en technische aard. de omroep betreffen de, zal het stichtingsbestuur het be slissende woord spreken. Gelijk bekend mag worden veron dersteld. is deze regering bestemd om te werken in de overgangstijd. d.w.z. tot het tijdstip, waarop de normaal ge kozen volksvertegenwoordiging in de gelegenheid zal zijn geweest haar oor deel over het vraagstuk in zijn geheel uit te spreken. Als gevolg van de thans tot stand gekoman overeenstemming mag ver wacht worden, dat de benoeming van de leden van het bestuur der stichting binnen zeer afzienbare tijd zal aro men en de stichting binnenkort "naar werkzaamheden zal kunnen aan vangen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1