Baron van Tuyl over hei Neuren- berger proces De Nederlandse belangen uiteengezet Wij moeten het ver trouwen vergroten Julius Sireicher was ,,Zionisi!'' „De beschaving zelf is de aanklagende partij" Interpellatie Kupers aangehouden KEURING voor de dienstplicht VRIJDAG 23 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 77-398. fc «al - lltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 24. TELEF. REDACTIE 2271. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Kolonel rar. A. M. Baron van Tuyl van Serooskerken, de vertegen woordiger der Nederlandse regering in het Neurenberger proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers, heeft thans zijn bureau in het gerechts gebouw aldaar betrokken Het is gevestigd in kamer 345, die men het vertrek der kleine mogendheden zou kunnen noemen. Want naast van Tuyl en diens medewerker, kapt. mr. J. J. M. Witlox, zetelt hier ook professor Hammes van de Brusselse universiteit, die de belangen van Luxemburg behartigt. België is op het ogenblik nog niet vertegen woordigd Van Tuyl vertelde over zqn werkzaamheden aan een specialen ver- slaggever van het A. N. P.: „WU zyn hier om de Nederlandse belangen bij het proces te behartigen", „Myn mening is, dat misdaden, die door de beschuldigden tegen Nederland zyn begaan, in de aan klacht niet voldoende tot hun recht komen. Wy hopen er in te zullen slagen de aanklacht aan te vullen, opdat daaruit zal blyken, dat ons land behoort tot die, welke de zwaarste druk hebben ondervonden". Frankrijk en Nederland werken samen. „Het zenden van een Nederlandse de legatie naar Neurenberg was reeds lang voorgenomen", zei hij. „Het verdrag der vier mogendheden met betrekking lot het internationale tribunaal bepaalt, dat ieder der ondertekenende mogend heden zijn aanklager aanwijst. Andere mogendheden zouden tot het verdrag kunnen toetreden en buiten landse zaken meende, dat Nederland na zyn toetreding ook recht zou heb ben een aanklager aan te wijzen. Als zodanig werd ik benoemd, doch later bleek, dat èr niet meer dari vier aan klagers konden zijn. Toen heeft de re gering gebruik gemaakt van de andere bepaling van het verdrag, waarin staat, dat prosecutors een deel van hun taak aan anderen kunnen overdragen. Wij hebben ons daarop in verbinding gesteld met den Fransen aanklager, Fran^ois de Menthon, die bereid was ook Nederland's belangen te behartigen. Zodoende ben ik thans formeel toegevoegd aan den Fransen aanklager". Op de vraag, welke in Nederland be gane oorlogsmisdaden in aanmerking komen om te worden aangevoerd als aanvulling der aanklacht, deelde van Tuyl mede, dat deze aanvulling tijdens de gehele duur van het proces mogelijk is. Ten behoeve van de aanvulling stelt van Tuyl rapporten op over de verstik king in het vrouwenkamp van Vught. Hij wil ook een algemeen beeld geven van de fusileringen, die in Nederland zo veel hebben plaats gehad. Voorts, zal hij materiaal deponeren over de ver woesting der havens en over de plun deringen. Wat dit laatste betreft zal de unieke leegroving van Arnhem voorop staan en als bewijsstukken heeft van Tuyl een serie clandestiene foto's van deze rooftocht medegebracht. Christiansen wordt in Nederland berecht. „Zal ook het drama van Putten wor den aangevoerd?" zo werd gevraagd. „Neen", was het antwoord, „die komt voor rekening van Christiansen, die in Nederland zelf berecht zal worden. Hij zou daartoe de vorige week naar Ne derland worden overgebracht". Van Tuyl deelde voorts mede, dat het rapport-Trip omtrent de plundering van ons land thans bij den Amerikaansen aanklager in behandeling is. Met betrekking tot het proces zelf, sprak van Tuyl er zijn afkeuring over uit^dat de beschuldigden in de zaal ge legenheid hebben vrijelijk met elkaar te rpreken. Naar zijn mening zouden de zetels van ale beschuldigden streng ge scheiden moeten blijven. In verband hiermede kan worden opgemerkt, dat het den verdediger wel verboden is. in de zaal met de beschuldigden te spreken. Nichtje van Rommel is bang Christine Rommel, een negentien jarig nichtje van den voormaligen veldmaarschalk van het Duitse Afri- kacorps, een van de vele Duitse bur gerpersonen die diensten in ep bij de rechtszaal te Neurenberg verrichten, heeft den correspondent van de „Dai ly Mail" te kennen gegeven, dat de Neurenbergers beducht zijn voor een aanslag door nazi-elementen op het gerechtsgebouw. „Ik denk, dat jullie er geen idee van hebben, hoe gehaat jullie hier zijn", zeide zij, .,en hoevele wanhopige mensen er om jullie heenlopen". Attlee en Edem „Geen enkel veiligheidsstelsel kan uit zichzelf een doeltreffende waarborg ver schaffen tegen de productie van atoom wapens door een natie die agressie w i I", aldus zeide de Britse premier Attlee gis teren in het Lagerhuis. „Een oorlog tussen ons en een der Do minions is ondenkbaar. Een oorlog tussen Groot-Brittannië of Canada en de Ver. Staten is eveneens ondenkbaar. Het is de taak van de staatslieden, dat vertrouwen over de hele wereld te verspreiden". Attlee zeide van mening te zijn, dat er gewacht moest worden met het bekendma ken van het atoombomgeheim, tot bet vertrouwen gegroeid en de beveiliging ont wikkeld is. EDEN AAN HET WOORD. Anthony Eden, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens het debat gezegd, dat zijns inziens het Hand vest der Verenigde Naties moet worden herzien in het licht van de ontdekkingen over de atoomenergie en met betrekking tot het recht van veto. Moskoti moet in alle wereldzaken vol ledig en gelijkelijk deel hebben. Eden zag geen andere eindoplossing om de wereld te beveiligen tegen het gevaar van de atoomenergie dan „dat wij allen onze huidige ideeën over souvereiniteit afschaffen. Wij moeten op de een of an dere wijze het nationalisme zijn scherpte ontnemen Dit zal de eerste plicht van de Verenigde Naties zijn". Westers blok niet anti-Sovjet. Sprekende over het z.g. Westers blok zeide Eden niet de bedoeling te begrijpen van de houding die Moskou hiertegenover aanneemt. Alle afspraken die wij in West- Europa maken zijn op hetzelfde doel ge richt als de afspraken die Moskou in het Oosten maakte, volkomen vernietiging van de Nazigeest. Wij weten, dat de ver dragen der Sovjet-Unie niet gericht zijn tegen ons en derhalve kunnen wij haar vragen ons te geloven, dat onze verdragen ook niet gericht zijn tegen haar. Het Neurenberger proces Jackson, de openbare aanklager in het Neurenbergerproces heeft gisteren met cijfers aangetoond, dat de Nazi's er in geslaagd zijn het Europese Jodendom practisch uit te roeien. Van de 9.600.000 Joodse personen in het door de Nazi's beheerste Europa zijn zestig percent vernietigd. 5.700.000 Joden worden vermist in landen, waar ze vroeger leefden. De geschiedenis kent geen misdaad begaan jegens zoveel slachtoffers en bedreven met zulk een wrede berekening. De beklaagden zaten ernstig te luis teren naar de huiveringwekkende fei ten. die Jackson de revue liet passeren. De ellendeling Streicher, de man, die schreef, dat de Joodse kwestie in Euro pa niet kan worden opgelost, zolang er nog één Jood in de wereld leeft, zat kleintjes in de bank. Thans beweert hij, dat hij slechts Zionist is en dat hij al leen wilde, dat de Joden naar Palestina zouden gaan Jackson staafde zijn betoog met uit treksels uit officiële Gestaporapporten, die in koele zakelijkheid .voor zichzelf spraken. Jackson vermeldde nog speciaal het doorsteken van dijken in Nederland, met het doel de Nederlandse volkshuis houding te vernietigen. De economische plundering werd aan de kaak gesteld, alsmede het wegroven n kunstschat ten, waarvan Rosenbei s n schitteren de catalogus van 39 de..,i liet samen stellen. Motie der advocaten opzij gezet. „De beklaagden zullen niet kunnen ontkomen aan de persoonlijke verant woordelijkheid. want misdaden kunnen alleen door personen worden begaan, niet door een staat of een organisatie die als zodanig een fictief karakter heb ben en niet kunnen worden gedagvaard. De Duitse generaals zijn eveneens ver antwoordelijk voor het oorlogscomplot. Zij zijn niet hier, omdat zij de oorlog verloren hebben, maar omdat zij de oorlog zijn begonnen. Deze beklaagden zelf stoorden zich in het geheel niet aan recht." Hiermede gaf Jackson afdoende ant woord op de door de verdedigers inge diende motie, waarin ontkend wordt dat de beklaagden ter verantwoording kunnen worden geroepen, omdat er geen geschreven recht inzake het ten- laste gelegde bestond. „De beschaving zelf is de aanklagen de partij", aldus Jackson. „hoewel niet gezegd kan worden, dat de andere lan den geen blaam treft voor de toestan den. die het Duitse volk een gemakke lijke prooi maakte van de Nazi-samen zweerders." Keitel, de trotse. Göring, Von Ribbentrop. Speer._Sevss Inquart. Von Neurath en Fritsche heb ben gisteren een verklaring getekend, waarbij zy erkennen de belangrijke pos ten te hebben bekleed, die worden ge noemd in de acte van beschuldiging. Franck, Jodl, Frick, Streicher, Dönitz en Rader tekenden eveneens een derge lijke verklaring. Keitel weigerde te te kenen. Soekarno installeert Sjarir's kabinet Ir. Soekarno heeft gisteren op een bijeenkomst in zijn residentie formeel het nieuwe kabinet geïnstalleerd. De nieuwe premier Sjarir zei dat hij alle mogelijke hulp van het oude kabinet had gekregen. „Wij staan voor moeilijkheden die wij alleen ge zamenlijk zullen kunnen overwinnen. De grond waarop wij staan ia niet zéér sterk en daarom moeten wij ons volk doordringen van de noodzakelijk heid de wereld een verenigd front to tonen", aldus de nieuwe minister-pre sident. Tweede Kamer Gistermiddag werden in de Tweede Kamer de leden van de diverse huis houdelijke commisies benoemd. De vergadering werd geopend door de weer door de Koningin in zijn func tie bevestigde voorzitter, Mr. J. H. R. van Schaik. Deze betoogde, dat hij wel overtuigd was. dat nu alle honderd le den de schouders zouden zetten onder het parlementaire werk, doch dat het parlement toch nog niet het echte was, met al zijn rechten en bevoegdheden. Naar aanleiding van de interpella- tieaanvrage van den heer Kupers over de door de regering gevoerde loon- en prijspolitiek, deelt de voor zitter mede, dat de minister-presi dent voornemens is, op korte ter mijn bij de Kamer een nota in te dienen, inhoudende een uiteenzetting van een aantal hoofdpunten van het te volgen regeringsbeleid. Deze nota zal de Kamer de gele genheid bieden met de regering over de inhoud daarvan van gedach ten te wisselen. Spreker is overtuigd, dat in die nota aan het onderwerp der aangevraagd© interpellatie, de nodige aandacht zal worden gewijd. In verband daarmede besluit de Ka mer op voorstel van den voorzitter de beslissing omtrekt het verzoek van den heer Kupers. alsmede eventuele schrif telijke vragen, aan te houden. De vergadering wordt hierna tot na der aankondiging verdaagd. Onderzoek duurt twee dagen Maandag 7 Januari 1946 zal waar schijnlijk begonnen worden met de keu ring voor de dienstplicht voor de lich ting 1945. Daarvoor zullen 45 indelings raden worden ingesteld. Deze indelings raden zullen een uitgebreide taak heb ben met het oog zowel op de belangen van land- en zeemacht als op die van de toekomstige dienstplichtigen. Bij deze raden zullen werkzaam zijn, een keuringscommissie, bestaande uit artsen en een selectiecommissie, be staande uit personeel van de psycholo gische dienst. Voor eiken keuringsplichtige zal het uitgebreide onderzoek twee volle dagen in beslag nemen. Gedurende het verblijf bij de indelingsraad zal van Rijksweg© gezorgd worden voor de voeding vah den keuringsplichtige. evenals voor eventueel nachtverblijf.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1