frankrijk eensgezinder dan ooii m Britten gebruiken Jappen tegen Indonesiërs M I Nieuwe koers in Griekenland BEVIN DRINGT AAN OP OPENHARTIGHEID Doel moet zijn: wereidvolkerenregering „Laat ons de kaarten op tafel leggen" Nederlandse lichting naar Indië De „Skymaster" weer thuis Opsporing oorlogsmisdadigers VA Met Kerstmis slaolie! ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 78- ltmaarclei DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 3374. TELEF. ADMINISTRATIE 3071. e= „Da regering is het resultaat en als het I ware het symbool van de verzoening, I gie herhaalde malen na grote beproevin- I gen de eenheid van FrankrUk heeft ver- I gekerd en zonder welke het land de kans I zou lopen in macht te dalen", aldus I generaal De Gaulle gisteren voor de I Assemblee. De regering zal onverwijld aan de ver- I gadering twee wetsontwerpen voorleggen H| to rake de nationalisatie van het bank bedrijf en van de electriciteitsvoorziening. Later zullen wetsontwerpen worden voorgelegd betreffende het assurantie- bedrUf. Voorts is het noodzakelijk over te gaan tot een bestuurshervorming en tot een hervorming van de rechtspraak. bond igi oi ver- vóór Krachtig program door De Gaulle bekend gemaakt Frankrijk hoort in de rij der grote mogendheden. In zijn regeringsverklaring zeide De Gaulle verder, dat de arbeid in mijnen, industrie en landbouw geïntensffeerd, de handel op krachtige wijze bevorderd zou worden. Frankrijk is vast besloten, om Nin de internationale politiek zijn stem j, weer te doen horen. Frankrijk zal tot niets zijn toestemming kunnen verlenen, 4 F waarvoor het niet op hetzelfde tijdstip T en met dezelfde rechten als de andere y I grote mogendheden zijn toestemming j heeft kunnen geven. y Frankrijk, zowel naar het Oosten als het Westen georiënteerd, wil een ver bindingsschakel vormen. De traditionele banden met de 3ovjet-Uriie. Engeland, maar ook België, Nederland en Luxemburg, moeten opnieuw worden ver stevigd. Franco gedisqualificeerd. Met Italië zal Frankrijk eerlang weer kunnen samenwerken; voor Spanje is dit pas mogelijk, wanneer dit land weer op democratische wijze geregeerd wordt. Frankrijk zal met alle krachten werken aan de opbouw van de Verenigde Naties. Sprekers van allé partijen, van uiterst links tot uiterst rechts, hebben hun ver- Langen uitgesproken de regering te steu nen; een motie van vertrouwen werd bij acclamatie aangenomen. „Niet wij. maar FrankrUk heeft overwonnen". Jacques Duclos, communistisch afge vaardigde, zeide nadrukkelijk, dat het verleden behoort en dat ieder spoor van conflict van de vorige week thans tot het twijfel omtrent het nationaal karakter van de comm. partij thans weggevaagd is. ,,Dit is geen overwinning van de communisten, maar een overwinning van Frankrijk en de republiek". De Engelse generaal Bethell heeft Ja panse afdelingen geprest om gewapend tegen de Indonesiërs op te treden, om dat Britse troepen over heel Midden- Java zijn verspreid. De Jappen hebben na het bombarde ment de kampongs van Indonesisch^ strijdkrachten gezuiverd, aldus meldt 'n correspondent van A.N.P.-Aneta uit Semarang. Verzoekschrift van Nederlandse vrouwen. Nederlandse vrouwen van het Tji- dengkamp hebben een verzoekschrift gericht tot generaal Christison om de Ambonese soldaten niet weg te zenden, aangezien zij onmisbaar zijn voor de bescherming der Europeanen en bij zonder trouw ten opzichte van de Ne derlandse zaak. Een duplicaat van het verzoekschrift is aan Koningin Wilhelmina gezonden. Van Mook: „De deur blijft open". Op een gisteren in Batavia gehou den persconferentie heeft lt.-gouver- neur-generaal Van Mook er nogmaals op gewezen, dat de deur voor ver dere besprekingen met de Indonesiërs nog open staat. Van Mook verklaarde o.m.: Ik ben voornemens de deur open te houden, wat er ook moge ge beuren. maar het initiatief moet van de andere partij komen. De nieuwe Griekse regering heeft gis teren een cfecreet uitgevaardigd, waarbij de politie gezuiverd wordt van alle per sonen die zich met politieke actie hebben bezig gehouden. Voorts worden er pogin gen in het werk gesteld om diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unié aan te knopen. Mc. Neil, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat de nieuwe Griekse regering besloten beeft vóór Maart 1946 verkiezingen te houden. Dynamo niet naar Nederland Het bestuur van Feyenoord. <jat evenals Volewijckers. een poging had gedaan om de Russische kampioens- ploeg Dynamo naar Nederland te la ten komen, heeft gisteren een tele gram ontvangen. Dit telegram maakt melding van het feit, dat van eeo tournee door Neder- niets kon komen. In de buurt van MUnchen werden delen van cïe particuliere trein van H.M. ftie Koningin teruggevonden. Zij zullen met andere Nederlandse eigendommen worden teruggezonden. Het peil van de Wlerlngermeer was Vrijdagmorgen tot 3.25 m beneden N.A P. gedaald. In totaal zijn reeds 7000 H.A. drooggevallen. De kaarten open op tafel was de quintescense van een verklaring over de Britse buitenlandse politiek, welke Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken gisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd. „Wanneer de grote mogendheden precies willen zeggen wat zjj verlangen, kunnen deze verlangens onderzocht worden." Over Griekenland verklaarde Bevin, dat de oude regering niet krachtig genoeg was om de ingrijpende maatregelen te nemen die aan de orde zijn. Over de Indonesische kwestie merkte Bevin op, dat enkele der voornaamste gebeurtenissen uit de geschiedenis van het Britse keizerrijk zijn voortgevloeid uit de omstandigheid, dat de Britse regering zo verstandig was om met z.g. rebellen tot een vergelijk te komen. Bevin verklaarde zich evenals Eden voorstander van een volkerenregering voor de wereld. tannië Is: de liquidatie van de nasleep van de oorlog met Japan. De Engelsen wensen slechts geïnterneerden en krijgsgevangenen te helpen en zullen zich niet mengen in meningsverschillen tussen de Nederlandse regering en de bevolking van Nederlands-Indië. Als de militaire doelen zullen zijn bereikt en het burgerlijk bewind hersteld is. zul len de Britse troepen onmiddellijk worden teruggetrokken. Men heeft Groot-Brittannië verwe ten, dat het niet eerder troepen naar Java heeft gezonden, maar dat* kon niet voor de officiële Japanse capitulatie. In verband met het feit, djit de Ne derlandse regering niet wil onderhan delen met dr. Soekarno zei Bevin, dat enkele der belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis van het Britse ko ninkrijk zijn voortgevloeid uit de om standigheid, dat de Britse regering zo verstandig was met zogenaamde rebel len tot een vergelijk te komen. Hie eerder de Indonesiërs de strijd staken en met de Nederlandse regering gaan praten hoe beter dat volgens Be vin voor het land zal zijn. „Verenigde Staten van Europa" bepleit. Bevin verklaarde zich eens met Eden, dat geen grens in Europa econo misch verantwoord is. Reeds in 1927 heeft een vakverenigingscongres een resolutie aanvaard, waarin wordt ge zegd, dat de vakbeweging moet stre ven naar de Verenigde Staten van Europa, dat geen land een ander land kan overheersen. Bevin meende, dat men moer>t komen tot een wereldvolksvertegenwoordiging onmiddellijk gekozen door het volk, waarvoor de regeringen, die de Ver enigde Volkeren vormen, verantwoor delijk zyn. Deze vertegenwoordiging moest het wereldrecht vorm geven en dan zou 't volk dit aanvaarden en zich er moreel door gebonden achten. Volgens Bevin ware oorlog uitgeslo ten, als de gewone man daarover te be slissen had. Wanneer de verlangens der grote mo gendheden openhartig worden geuit, al dus Bevin, dan kunnen zij onderzocht worden. Ik heb reeds eerder gezegd: Laat ons met opgeheven hoofd alle kaarten op tafel leggen". Wanneer enig land ter wereld argwaan heeft jegens Engeland, dan nodig ik dat land uit zijn bezwaren te uiten en ik zal het openhartig van antwoord die nen. Over de atoombom zeide Bevin, dat het naar zijn mening geen zin zou heb ben voor behandeling van deze kwestie een speciale bijeenkomst van de Ver enigde Volkeren te organiseren, daar aan alle leden is medegedeeld, dat op 2 of 7 Januari a.s. de algemene verga dering zal worden gehouden, „En ik ver trouw," zeide hij, „dat vóór 7 Januari geen atoombommen gebruikt zullen wor den(Gelach). Niet de bewapening, maar de cultuur is van betekenis. In dit verband wees Bevin op Frankrijk en hij verklaarde verheugd te zijn over het einde van de regeringscrisis in dat land. De Duitse minderheden in Europa moeten naar eigen land worden over gebracht, maar dat moet op mense lijke wijze geschieden. De Griekse kwestie. Uit Bevins woorden blijkt, dat de nieuwe koers, die Griekenland thans inslaat, berust óp Bevins voorstellen dienaangaande. De oude regering was niet krachtig genoeg om de taak, die haar wachttê. te volbrengen. Ook zou men uit Bevins mededelin- gsn opmaken, dat de regent, mgr. Da- maskinos, toch nog niet definitief is af getreden. BEVIN SPOORT ONS EN INDONE- SlëRS TOT ONDERHANDELEN AAN. Aangaande Indonesië merkte Bèvin op, dat het enig doel van Groot-Brit- TUdens zUn bezoek aan de verschil lende opleidingseenheden te Glasgow, Wolverhampton en Brentwood gevestigd, heeft de Minister van Oorlog, Mr. J. Meynen, medegedeeld, dat, in verband met de ontwikkeling van de omstandig- t heden in Indië, besloten ls. de ia Enge land opgeleide mannen toch zo spoedig mogelijk naar Indonesië uit te zenden. In de loop van Februari zal het kader zijn opleiding hebben beëindigd en naar Nederland vertrekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van de lichting 1945, die omstreeks Mei onder de wapenen zal moeten komen. De eerste opleiding dezer lichting zn' vijf zes maanden duren en de hierui gevormde divisie zal in het najaar van 1946 naar Indië worden verscheept. ^(Deze pertinente mededeling wekt we' enige bevreemding, daar toch eerst noi een Grondwetswijziging nodig zal rijp. voor dienstplichtigen te land zonder hur toestemming naar Indonesië mogen wor den gezonden (Art. 192 der Grondwet:, tenzij de huidige bijz. staat van beleg ge- handhaafd blijft. Red.) Toen Parmentier gistermiddag om even over drieën de „Skymaster" op Schiphol aan de grond zette, had hij met zijn bemanning het bewijs geleverd: Een regelmatige luchtverbin- ding met Indië is weer mogelijk. Aan komst en vertrek van een Indiëvlieg- tuig zal dan ook binnen afzienbare tijd in de meest letterlijke zin van heit woord een alledaags geval zijn. Nu is het dat nog niet. Woensdag 28 November zal een twee de machine van de regeringsdienst, een tweede Skymaster, van Schiphol ope stijgen, om passagiers en post naar en van Indië te vliegen. Op de brug In het praatje „Op de brug" deed de minister-president, prof ir. W. Schermerhom, gisteravond een beroep op de medewerking van alle Neder landers bij het opsporen van oorlogs misdadigers. Ook aan Nederland is verzocht^ zijn deel bij te dragen om bewijsmateriaal te verzamelen. Door de burgemeesters zal binnenkort worden bekend gemaakt, waar de bevolking van hun gemeenten aangifte van oorlogsmisdrijven kan doen. Omstreeks Kerstmis krijsen alle leef tijdsgroepen een rantsoen slaolie Do grootte van dit rantsoen is vastgesteld op 3 dl. (da is ca. 180 gram Deze sla olie wordt boven het normale vetrant- soen verstrekt. In verband hiermede deelt het Cen traal Distributiekantoor mede. dat men hiervoor bon 328 of 422 der bonkaart 513 tegen ontvangstbewijs moet inleve ren bij een detaillist, die eertijds ge woon was spijsolie te verkopen, en wét uiterlijk Zaterdag 1 December a.s. Te gelegener tijd aal bekend gemaakt wor den. met ingang van welke datum men, onder overlegging van het ontvangst bewijs. de olie zal kunnen betrekken. Aflevering voor die datum is niet ge oorloofd. Nader zal worden medege deeld. of voor het kopen van de spijs olie nog een afzonderlijke koopbon zal worden aangewezen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1