Britten treden krachtiger tegen extremisten op De Leidervoor zijn rechters WÉwÉr i§! - Behandeling der iien geheime Nazi-documenten Verlaten geallieerden Iran Overwinning voor Socialisten en Volkspartij in Oostenrijk „Federale Uniein Nederland DINSDAG 27 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 80-401. kimmder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Een grote dag voor een éroot man Heden eerste dag van het proces Mussert Vanmorgen om tien uur is het grootste proces, dat vermoedelijk ooit in de geschiedenis van het Nederlandse Koninkrijk is gevoerd, begonnen. Ir. Anton Adriaan Mussert, gewezen hoofdingenieur, zoals op de rol vermeld staat, Leider van de Nationaal-Socialistische Beweging in de Nederlanden, is vanmorgen voor lijn rechters verschenen, om verantwoording af t« leggen voor hetgeen hjj gedaan heeft in de jaren tussen Mei 1940 en Mei 1945. De belangstelling van het publiek was bij het proces tegen Max Blokzijl aan merkelijk groter. Het Bijzonder Gerechtshof is samen gesteld uit: Mr. A. L. M, van Berckel, president. Prof. Mr. P. G. M. van Oven en Mr. H. Burgersdijk. civiele raads leden en Luit.-Gen. P. W. Best en Gen- Maj. H. Ch. G. van Lawick. militaire [leden. Als procureur-fiscaal had Mr J. Zaaver aan de groene tafel plaats ge nomen. als griffier fungeerde Mr. C. G. 'Jordens. De verdediging van Mussert is in handen gesteld van Mr. C. R. C. Wij- ckerheld Bisdom, die aan Mussert is toegevoegd. Mr. Wirkerheld Bisdom heeft een grote ervaring op het gebied van poli tieke processen, omdat hij tijdens de bezetting in tal van processen tegen over Duitse rechtbanken de' verdediging op zich heeft genomen van Engeland- 'aarders en verzetslieden. ren. 50 ban irde Mussert lacht. Omstreeks half tien hedenochtend ar riveerde de gevangenisauto uit Sclievc- oingen met Mussert en de twee gedeti neerde getuigen Carp en Van Dien. Mus sert stapte lachend uit de auto en con stateerde met galgenhumo'r, dat de be langstelling hem meeviel. De drie mannen werden direct naar de cellen in de kelders van het gebouw overgebracht om daar te wachten tot hef proces zou beginnen. Omstreeks kwart voor tien werd de publieke tri bune opengesteld. De belangstelling was opvalend gering. Mussert poseerde, na dat hij in de verdachtenbank had plaats genomen, rustig voor de talrijke pers fotografen en keek daarna belangstel lend rond. Uiterlijk Nhad hij weinig van zijn zelfvertrouwen verloren. Hij maak te een physiek en mentaal gezonden in druk. Het proces begint. Om precies 10 uur rijzen allen van hun stielen op. Het Hof komt binnen. De president, mr. Van Berckel, doet Mussert de gebruikelijke vragen en daarna is het woord aan mr. J. Zaayer, den procureur-fiscaal, voor het uitspre ien van de tenlastelegging. De voornaamste .punten uit deze reeds gepubliceerde tenlastelegging zijn: Het trachten Nederland onder Duitse heerschappij te brengen, het pogen de grondwettelijke regeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te werpen en hulpverlening aan den vij and. Mr. Zaayer heeft deze drie punten uitvoerig uitgewerkt en toegelicht met talrijke citaten. Musser hoort staande met kennelijke belangstelling het voorlezen van dit do cument aan. Het is wat rumoerig in de taai omdat de talrijke fotografen hun flitslicht laten knallen en flitsen. Ove- 'Igens heeft de duidelijke stem van den 'Penbare aanklager ieders aandacht. Op een vraag van den president of Mussert de citaten erkent, antwoordt hij: Mussert brengt echter meteen Gaar voren, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad Nederland onder vreemde j». -•« cuct lama uuuct vicciuuc def K&rschappij te brengen, integendeel, [«les heeft hij gedaan om dit te voor omen. Dan komt de eerste getuige, het hoofd van de bijzondere dienst van de vau ten. (Zie vervolg pagina 1). De man „zonder wien Nederland geen toekomst meer had", staat heden terecht in het Paleis, aan de Kneuterdijk te Den Haag. Het zal voor hem wel weer een grote dag worden, zijn leven is im mers een aaneenschakeling van grote dagen. Hij bracht ze door „inhooi bergen en achter schotels aardbeien, maar nog nooit achter het hekje van de verdachtenbank. Zijn kin zal zich heden weer in Mussolini-postuur stellen en Mussert zal zich nog één keer groot voelen. Er wordt van daag weer aandacht aan hem ge schonken Op dezelfde dag, dat de Hollandse Quisling berecht zal worden, vindt te Haarlem in de St. Bavo-kerk de herdenking plaats van allen, die in de omgeving van deze stad, door Duitse moordenaarshand gevallen zijn. Duizenden hebben Maandag voor de gevallenen gedefileerd, en vandaag vindt de inwijding plaats van het kerkhof te Bloemendaal, waar deze slachtoffers van het verzet zijn begraven. De man die deze moorden heeft toegelaten en goedgepraat, zal zijn gerechte straf niet ontgaan. Proces Neurenberg In het proces te Neurenberg ging de aandacht Maandag in hoofdzaak uit naar de befaamde tien geheime nazi-documen ten, welke werden voorgelezen door Al- derman, assistent van den Amerikaansen openbare aanklager. „Deze oorkonden zijn van een ongelofe lijke betekenis" zei Alderman. „Wellicht nooit is een meer beschamende zin ge schreven als die waarin gezegd wordt, dat het gehele Duitse leger door Rusland moest worden gevoed en dat dienten gevolge vele millioenen mensen de hon gerdood zouden moeten sterven." De volkomen onbeschaamdheid waar mee de aanval op Tsjecho-Slowakije werd beraamd, olijkt wel uit het verslag van het onderhoud HilterKeitel, dat plaats had op 21 April 1938. Als een mogelijkheid om een inval te rechtvaardigen, noemde Hitier „Blitzar- tig" handelen, op grond van een geën sceneerde geburtenis, bijvoorbeeld het vermoorden van den Duitsen gezant in Piaag, in aansluiting op tegen Duitsland gerichte demonstraties. Enge'se nota aan Sovjet-Unie De regering der Verenigde Staten heeft aan de regeringen van Engeland en de Sovjet-Unie voorgesteld de geallieerde troepen tegen i Januari a.s. ui* Irah -tertig te trekken. De Amerikaanse regering neemt aan, dat de Sovjet-commandanten, die de vrije beweging van Iraanse strijdkrachten be lemmerd zouden hebben, gehandeld heb ben zonder sanctie van de Sovjet-rege ring. Britse nota aan Sovjet-Unie. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Archibald Claijc Kerr, heeft aan Molotof een nota gezonden betreffende de moei- .lijkheden, die de Iraanse regering onder vindt bij het zenden van haar troepen naar Noord-Iran. Ook deze nota wijst de handelwijze van den plaatselijken Sovjet-commandant aan een misverstand en spreekt de hoop uit. dat het bevel zal worden gegeven de beweging van de Iraanse strijdkrachten niet meer te hinderen. Russische verklaring. Uit Moskou wordt over het incident gemeld, dat deze stap gedaan werd om dat de beweging van de Iraanse rege ringstroepen woelingen zou hebben ver oorzaakt in een gebied, waarin het Rode Leger verantwoordelijk is voor de orde. Indonesiërs willen internationale bemiddeling „Het Britse geduld met het georganiseerde extremistische banditisme" is, naar uit Batavia wordt gemeld, ten einde. Er wordt echter op gewezen, dat de nieuwe maatregelen niet gericht zijn tegen de nationalisten als zodanig. De Britten be seffen, dat niet alleen de regering van Sjarir, doch ook Soekarno zelf. totaal machteloos is, de huidige situatie te beheersen. Een krachtige actie is het enige middel om een einde te maken aan de extremistische druk op de republikeinse regering. Verklaring van Sjarifoedin. Dr. A. Sjarifoedin, de minister van voorlichting in het nieuwe kabinet Sjarir, verklaarde gisteren: „De Indo nesische regering zal een beroep doen op internationale bemiddeling, indien onze besprekingen met de Britten en Nederlanders mislukken". Op de conventie der nationalistische leiders te Batavia critiseerden verschei dene der 125 leden het zgn. Werkcomité en doodverfden dit lichaam als te zijn samengesteld uit „intellectuële aristo craten". Zij drongen er op aan, dat ver tegenwoordigers van andere klassen, in het bijzonder van „de vechtende jeugd", in het comitézouden worden opge nomen. Indonesië geen rubberkwestie? Op een vraag van het Labourlid Lewis in 't Lagerhuis over de mogelijkheid van reclame aan de Britse regering van Engelse rubberplanters in Indonesië, antwoordde Noel Baker, de minister van Staat, o.m.: „Er bestaat geen betrekking tussen de plantages in Britse eigendom en de tegenwoordigheid van Britse troepen in Indonesië. r—DEBATJES Atoomexplosies A.: Heb je 't al gelezen? De Ehgelse geleerde Solley heeft verklaard, dat binnenkort atoomexplosies kunnen worden gemaakt in' de achterkamer van een gewoon huis, B.: Wat zeg je? In de achterkamer? Waarom niet in de voorkamer? IA.: Ja, hoor eens, als de buren van de overkant het in de gaten krijgen: wat blijft er dan nog over van het atoombomgeheim? NAP De Oostenrijkse verkiezingen, die Zon dag gehouden zijn, hebben een overwin ning gebracht voor de Socialisten en de Volkspartij. De resultaten voor 155 van de 165 zetels in het Oostenrijkse parlement zijn als volgt: de Communisten behaalden 10.000 stemmen (3 zetels), de Socialisten 1.35:).000 stemmen (72 zetels), de Volkspartij 1.508.000 stemmen (80 zetels). Hierdoor heeft de Volkspartij nog slechts drie zetefs nodig voor een absolute meerderheid. Dr. Renner, de Oostenrijkse kanselier, verklaarde in een Interview, dat de uit slagen der verkiezingen geen verrassing zijn. Het Oostenrijkse volk is politiek te goed - georganiseerd de partij-aanhang is in hoofdzaak een kwestie van familie traditie om grote verschuivingen mo gelijk te maken, aldus dr. Renner. Zuid-Amerikaan voorzitter voorbereidende commissie Ver. Vo'ken Op voorstêl van den Nederlandsen afge vaardigde is tot voorzitter der voorbe reidende commissie van de Verenigde Vol ken gekozen Eduardo Zuleita, eerste ge delegeerde van Columbia. Vrees voor Genève? Tot dusver hebben negen leden van het Uitvoerend Comité te kennen gegeven dat zij een stad in de Verenigde Staten als permanente zetel der Verenigde Volken wensen. Frankrijk, Nederland en Engeland geven de voorkeur aan een Europese stad. Men noemt de 'namen Brussel, Luxemburg en Kopenhagen. B-ü voorstel te Genève cfe zetel te vestigen vond niet veel ondersteu ning. Onlangs is _te Den Haag het centraa bestuur van „Federale Unie" in Neder land voor het eerst bijeengekomen. Deze organisatie streeft naar het tot stand komen van een Verenigd Europa order één federale regering, gekozen uit en door de volken. De taak van die regering zal o.a. zijn productie en verbruik internationaal te regelen. Inlichtingen worden verstrek door de afd.-bureaux: Amsterdam, Sar* phatistraat 70; Rotterdam. Bleekersdijk 21, Den Haag. Elandstraat 2; UtrechA Oudegracht 322bis. Voorzitter der organisatie is mr. H. R. Nord te Den Haag: secretaris H. Hessei te Utrecht. Nieuws in 't kort. Circa 1 millioen Duitsers zullen 'n "Tsjecho-Slowakije mogen blijven, waar door het aantal Duitsers, dat uit dit land gezet wordt, gereduceerd is tot 2»/t mil lioen. Uit eer. rapport van de medische staf van de UNRRA blijkt, dat het gevaar voor epidemiën in Europa lang niet zo groot is als na 1918. In Duitsland echter Is 't aantal gevallen diptherle, typhus en dy senterie schrikbarend groot. Op den Noorsen procureur-generaal Trutzen, die in het proces tegen Quisling als openbaaraanklager is opgetreden, is, evenals op' enige zijner naaste medewer kers. hedennacht door Noorse nazi's een aanslag gepleegd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1