Ik was Neêrland's eerste onderduiker" Zés gevaarlijke individuen losgebroken HOE LANGER HOE DWAZER Sigaren goedkoper! Seyss, de eerste Quisling van Europa DONDERDAG 29 NOVEMBER 1945. 3. Jnarjan», No. 88-403. kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERHAM TELEF. REDACTIE «71. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Mussert houdt zeil zijn pleidooi i „Bitter hard, dat wij werden gewantrouwd" ',-ORAVENHAGE. 38 Nov. Om- istreeks half drie heropende de presi dent Mr. van Berckel de zitting ten einde Mussert in de gelegenheid te stel len een eigen verdediging te voeren. Mussert geeft een historisch beeld van het verloop van de gebeurtenissen. Het was in 1940 mogelijk dat Hitier de oor log zou winnen. Het was toen mijn taak te voorkomen dat Nederland zou worden ingelijfd en dat heb ik getracht te bereiken met mijn voorstel tot een Germaanse statenbond. Een bond van gelijkgerechtigde sta ten sto.nd mij voor ogen toen ik mijn nota aan Hitier samenstelde. Ook het Engelse volk zou daarin thuishoren. 'Nooit meer oorlog in West-Europa zou het gevolg zijn geweest. Engeland tracht dit op het ogenblik toch ook te berei ken. De actieve deelneming aan de Duitse oorlogvoering. Het is juist dat ik actieve deelneming in de Duitse oorlogvoering heb bevor derd. maar dat deed ik om de Himm- ierkiiek uit Nederland de 'wihd uit de zeilen te nemen en ons te beveiligen legen het Aziatische gevaar. Het doel van onze strijd was coüte-que-coüte te voorkomen dat Nederland zou vallen onder de willekeur van Hlmmler. En de offers die daartoe nodig waren heb ik laten brengen door mijn eigen mensen, door de N.S.B. Ik heb mij verzet tegen de invoering van de algemene dienst plicht. Bitter hard dat wij werden ge wantrouwd. 'x Dan geeft Musert een uiteenzetting over de doelstellingen der N.S.B. Het is bitter hard geweest voor ons dat aan ons getwijfeld is en wij gewan trouwd werden omdat wij geloofden in liet Duitse nationaal-socialisme en het ascisme. Wij hebben ons vergist in het ïuitse nationaal-socialisme zoals wij Bit hebben leren kennen van den Duit- sen bezetter. Een groot verschil tussen het Duitse en het Nederlandse nat. soc. was. dat wij N derlanders geen staats- absolutisme wilden. Maar steeds wanneer ik trachtte mijn weg te gaan. belette de Rijkscommissa ris mij dat. Ik heb nooit Nederlands kunnen zijn tijdens de bezetting. Maar ik heb altijd getracht Nederlander te zijn. Ik heb gedaan, wat mogelijk was om de gijzelaars te beschermen, omdat ik dit gijzelaarssysteem onredelijk vond. (Zie vervolg pagina 3). HAARLEM. Plechtige herdenking van de 422 slachtoffers, die bij het bin nenlands verzet tegen den vijand zijn gevallen en thans zullen rusten in de eeregrafhof in de duinen bij Overveen Foto: Anefo-P. Wordt het haast lijd om de kampen beter Ie verlichten 3 Een aantal Nederlandse SS-ers, dat in te Harskamp gevangeh zit, zo lezen we in „Het Vrije Volk", had een bedrag van J 250.000.bijeengebracht en aan den kampcommandant overgedragen met de opdraoht(l) een fonds te vormen voor de nagelaten betrekkingen van de Ned. SS- [eden. Dit zou wellicht gelukt zijn, als Tiotse politie niet de luoht van deze aak had gekregen en kon aantonen, dat ket geld In Tiet was geroofd. De politie onderhandelt nu met den kampcomman dant .over de inlevering van het hele be drag. Postverkeer met strijdkrachten in het Verre Oosten De directeur-generaal der P. T. T. maakt bekend, dat voortaan in het Postverkeer met Nederlandse en geal lieerde strijdkrachten in het Verre Oosten (correspondentie voorzien van een veldpostadres, of de aanduiding Seac) al dan niet aangetekende brie- v«n en briefkaarten, zijn toegelaten. De brieven mogen niet zwaarder zijn dan 30 gram. De verzending heeft Plaats per vliegtuig, als militaire post. luchtrecht is niet verschuldigd. Na- Ne inlichtngen verkrijgbaar aan de postkantoren. „Stop! Meneer, wq moeten meeryden Dat z(jn geen gewone „lifters", deze jongens van de Gezagstroepen,, Het woordje „moeten" en de spanning op hun gezichten spreekt duidelijke taal: er is werk aan de winkel. Als ze eenmaal -zitten, lichten ze den chauffeur in: er is alarm geslagen. Uit het kamp t« Schoor! zyn „een paar" (hoeveel weten zy niet) S.S.-ers of Landwachters ontsnapt. dagen-bezochten timmerluihet kamp; in hun gereedschapskisten zal wei iets aanwezig zijn geweest, waarmee een stuk prikkeldraad klein te krijgen is. De vraag is nu: zijn deze werktuigen gestolen? De veronderstelling l(gt voor de hand, maar daar tgenover staat, dat een hand werksman in de regel wel heel gauw ziet. O'! de inhoud van zijn gereedschapskist nog compleet is. Het is zaak, dat deze kwestie goed wordt uitgezocht. De zes avonturiers hebben de plek dicht bij de ingang, waar steeds een wachtpos' aanwezig is, uitgezocht, omdat zij hier 'gebruik konden maken van de dekking van een paar rietmatten, die juist enige dagen geleden aangebracht waren, om contac' tussen bezoekers en gedetineerden zoveel mogelijk te voc. komen. Dat dit contact met deze gebrekkige bewaking nooit ge heel uitgesloten kan zijn. wordt duidelijk wanneer men wet, dat elke gedetineerde die dat aanvraagt, het recht heeft, eens per maand bezoek te ontvangen, zodat over 4 da.^en in de wgek verdeeld, per keer ruim een 60 familieleden der gede tineerden in het kamp toegang kunnen (Zie vervolg pagina 3). Het oude liedje Voor de zoveelste keerwéér: de kampen. Weer is de omgeving van een kamp onveilig, zolang het ontsnapte ge boefte niet buiten de prikkeldraadomhei^ ning is teruggebracht, wéér moeten ?ie jongens van de Gezagstroepen er op af. hun leven riskerend voor gespuis, dat naar het algemeen gevoel van ons volk reeds lang onschadelijk had moeten zijn. Hoe was deze ontvluchting mogelijk Zes man zü'u er ontsnapt, allen tussen half zes eu half zeveu gisteravond, even dus nadat het goed donker geworden was. Twee van hen waren weer spoedig teug- gebracht. Op de andere vier is een felle klopjacht gehouden. De schoten, die gis- teiavond in de naar Bergen gerichte bui tenwijken van Alkmaar eu Heiloo te horen waren, hielden hiermede verband en op verschillende punten werden stadgenoten aangehouden. Het is wel zeker, dat wij hier te maken hebben met een zorgvuldig opgezet, ge meenschappelijk plan en het moet' ook niet moeilijk geweest zijn hieraan uitvoe ring te geven. Ten eerste zijn er slechts 30 man voor de buitenbewaking beschikbaar, 's nachts 3 en overdag 17 voor de binnenbewaking. En dit voor een kamp. waar in 1157 gedetineerden zijn opgesloten, waarvan 56 S. 5. - ers een Landwachters, ..zware jongens" dus, die, niet veel goeds meer te wachten hebben en dus meer dan ooit tot alles in staat zijn. Wij vragen ons af, of het algemeen be lang er niet beter bij gebaat zou zijn, indien wat méér gezagstroepen, uit de in Alkmaar gelegerde bataljons 'b.v., gere quireerd werden om permanent te waken over het welzijn van de bewoners en omwonenden, dan, zoals nu en reeds zo vaak in andere gedeelten van ons land gebeurde niet alleen Vught lekt drop- pelsgewijs! op onregelmatige tijden een sensationele jachtpartij te organiseren. Want, met de toestanden, zoals zij hier en in zovele kampen zijn, kunnen der gelijke ongewenste evenementen niet uit blijven. DEBAT J ES' Staking B.: A.: Prikkeldraadversperringen doorgeknipt. zUn Deze zes zware jongens moeten zich voorzien hebben van behoorlijKe draad tangen, aangezien de dubbele prikkel draadversperring, dicht bij de hoofdin gang doorgeknipt was. Wat dit betreft, er is een spoor, dat direct in één richting leidt. Reeds enige Met ingang van 1 December ajs wordt de gemiddelde prys voor siga ren belangrijk verlaagd. De grote si garen, die thans gemiddeld 18,5 cent per stuk kosten, zuilen gemiddeld 15 5 cent per stuk gaan kosten. De goed koopste soort ligt dan op 8 en de duurste op 20 cent. Cigarillos worden verlaagd tot gemiddeld 10 cent per stuk, terwijl „sprietjes", waarvan er 20 in een rantsoen gaan, ten hoogste 5 cent per stuk mogen kosten. Ofschoon deze prijzen nog belangrijk boven het peil van vóór de oorlog lig gen, moet men niet uit het oog ver liezen, dat de prijs van de ruwe tabak op het ogenblik aanzienlijk hoger is dan vó^r de oorlog. Ook de hogere loonkosten spelen bij de kleinhandels prijs een belangrijke rol, évenals de veel hogere sociale lasten, terwijl voorts de accijns- en omzetbelasting 'n veelvoud bedraagt van de vóór de oor log verschuldigde rechten. Deze factoren gelden eveneens voor de prijs van kerftabak, die thans op gemiddeld 52 cent per 40 gram is vast gesteld. De sigaretten zullen voorlo pig 60 cent per pakje" blijven, dank zij tijdelijk# verlaging van de accijns. A.: Heb je 't gehoord van die Am sterdamse studenten? Nee, wat'hebben ze gedaan? Ze zijn in staking wegens staking van de staking van een profes- sor? B.: Oh ja?! A.: Ja. En de staking van de staking van de studenten zal pas een feit zijn, wanneer de staking van de staking van den prof. gestaakt wordt! NAP. V*J In het proces te Neurenberg werd t;u de rol behandeld, die Seyss Inquart spe- l- de als verrader van Oostenrijk. Haarfijn kwam vast te staan hoe hij op sluwe en doortrapte wijze de bezetting van Oos tenrijk in 1938 voorbereidde. In het verloop van de zitting legde Al- derman o.m. stukken over waaruit bleek, dat Schacht maandelijks 2O9.000 mark voor hulp aan de Oostenrijkse Nazi's fourneer de teneinde de Duitse iavloed in de partij te versterken. Dit bedrag was aan Von Papen toegezegd en werd gegeven in de jaren 1935 en 1936 toen de partij via Von Panen orders had niets te ondernemen wat Duitschiand moeilijkheden in de bui tenlandse politiek kon geven. De moord op Dolfuss. Toen Alderman, de waarnemend Ame rikaanse openbare aanklager, sprak over de gebeurtenissen te Weenen op 25 Juli 1934, toen Dolfuss werd vermoot-cf. werd Goring zeer opgewonden en riep uit: ,Nein, nein, nein" en hij begon snel no tities te maken Alderman legde thans het eerste fotografische bewijsstuk over. n.l een foto van de door de Duitsers in 1938 te Weehen aangebrachte gedenk steen voor de moordenaars v.an Dolfuss. De inscriptie bewijst," zeide hij, ,.d»t het Nazi-Duitsland cfe verantwoordelijk heid voor de dood van Dolfuss op zich heeft genomen." - De Mikado oorlogsmisdadiger? De belangrijkste openbare aanklager voor de Ver. Staten in het proces, dat binnenkort zal beginnen tegen de Ja panse oorlogsmisdadigers, Joseph Keenan, ■heeft in een radiorede verklaard, dat nog geen beslissing is genomen over de vraag of Hirohito als oorlogsmisdadiger moet terecht staan. Die beslissing zal evenwel spoedig na aankomst van Keenan te To kio hij vertrekt Zaterdag a.s. daar heen vallen. Glasgow Dynamo 2-2 Ook voor de wedstrijd tussen de Rus sische voetbalploeg Dynamo en Glasgow Rangers, welke Woensdagmiddag in het oude Ibrox-Stadion, dat 90.000 toeschou wers kan bevatten, te Glasgow is ge speeld. bestond enorme belangstelling. Reeds Dinsdagmiddag om vijf uur begon het publiek queue te voormen voor de loketten, welke eerst gistermorgen om negen uur zouden -worden geopend. Toe gangsbewijzen werden voor he.t dertig voudige van de gewone prijs van de hand gedaan. De wedstrijd eindigde tn een gelijk spel, 22, nadat de Russen met de rust met 2i de leiding hadden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1