STADSNIEUWS. Eenheid der socialisten Mr. Prins herdacht Rijwieldieven op 't oorlogspad Koedijk. LAATSTEJYIEUWS. Samenwerking op onderwijsgebied Eerste bijeenkomst van „De Vlam" te Alkmaar Votfr een klein gehoor van „Vlam"- lezers, hield de heer D. Schilp, uit Amsterdam, Dinsdagavond in hei A. B. B- gebouw aan de Koningsweg een# lezing over het onderwerp: „Éénheid der socialisten". Spreker begon met er op te wij zen dat „de Vlam" wil zijn een sa menbundeling, een éénheid van de socialistische groepen- Voor 1940 werd helaas te veel ge keken naar de scheidslijnen, zonder te letten op de overeenkomsten. Thans, nu er toch werkelijk van ver nieuwing sprake moet zijn, wil „de Vlam" deze groepen tot elkander brengen öm te pogen het socialisme te verwezenlijken. .Enige problemen van de dag behandelend, gaf de heer Schilp o.m. te kennen, dat „de Vlam" zich yit- spreekt tegen annexatie. Annexatie immers drijft naar verdeling van de eenheid der volken en kan dus een van de oorzaken van een nieuwe oorlog wórden- Sprekers mening in de kwestie Indonesië was, dat, gezien uit het oogpunt van gelijkgerechtigheid der volkeren, de socialist niet anders kan staan, dan aan de zijde der In donesische bevolking- De arbeider: sociaal element. Sprekend over de arbeidsverhou dingen in Nederland, stond spr. op het standpunt, dat de arbeider niet moet blijven een toevallige produ cent met slechts belangstelling voor het loon, doch een sociaal element, dat doordringt tot in de kern van de bedrijven. In de discussie kwam over dit onderwerp nog ter sprake dat de arbeider zodanig sociaal be wust moet worden, dat hij zal wei geren aan iets mede te werken, waarvan hij zelf, of zijn medemens, later nadelige gevolgen zal onder vinden, b-v- de bouw van concen tratiekampen. Geen revolutie; maar evolutie. De romantiek van revolutie en barricades, is overleefd, aldus spr. Langs deze weg komt men niet tot het socialisme- Een revolutie, waar bij gebruik zou worden gemaakt van de nieuwste wapens (atoombom!) zou tot totale ondergang voeren- Er is maar één mogelijkheid: de grootst mogelijke samenwerking te betrach ten. met als doel de eenheid van het socialistisch willen en streven. Al leen langs deze weg kan de wereld door het socialisme worden omge vormd. Aan het eind van de avond, gaven verschillende aanwezigen zich op, als lid van de ook in Alkmaar te vormen „Vlam-grocp", dte zich ten doel stelt, een hechtere eenheid tus sen de Alkmaarse Vlam-Jezers te ken door het beleggen van culturele vormen en dit wil trachten te berei avonden. Ev- opgaven hiervoor kunnen nog geschieden bij den heer Van Geelen, Stationsstraat 5, Alkmaar- van de geëxposeerde doeken geven, doch een enkele uitzondering willen wij ma ken voor het werk van Constant Nieu- wenhuizen, een jong Bergens schilder, die een licht palet gebruikt. Zijn doeken zijn interessant en gedurfd en het be schouwen zeker waard. Wij geloven dat men van deze schilder in de toekomst nog veel zal horen. Ook Jan de Leeuw schijnt eindelijk uit de doolhof van Wiegman nen. Filarski's, Colnot's en vele anderen, zichzelf gevonden te hebben en het blijkt een winst te zijn. Jan van Erkelens is ook een der jonge ren van wie men iets kan verwachten. Hij. exposeert met enkele ragfijne pot loodtekeningen, opvallend door precieuse behandeling van het onderwerp. TH. K. Hedenochtend had voor de aanvang der zitting in het Gerechtsgebouw een korte plechtigheid plaats naar aanleiding van het deze week binnengekomen overlijdens bericht van mr. A. Prins Jr., advocaat en procureur te Alkmaar. Mr. Prins werd geboren in 1902 en was aan de arrondissements rechtbank, een zeer geziene figuur. Sinds 1927 hier werkzaam, ook in het cassatiewerk, had vooral de verdediging van de minder gegoeden zijn aandacht. Dit kwam ook tot - uiting in zijn mede werking aan de arbeiderskaderschool der SDAP. Verder was mr. Prins lid van de Vrijzinnig Democratische Bond „Eenheid door Democratie-'en een ijverig Zionist. Op 5 Maart 1942 werd mr. Prins, als ge volg van de „Jodenmaatregelen"', naar Amsterdam getransporteerd. Daar vond hjj bij prof. Palascn nog de gelegenheid te studeren in het Indiscn recht en Oude Talen. Zoals mr. Krabbe, de president der arrondissements rechtoank in zijn herdenkingstoe.rpraak van hedenmorgen zeide, wilde de overledene uit vrees zijn gastheer in gevaar te brengen, niet on oerduiken. Dit is zijn noodlot geworden; op 20 Juli '43 werd hij bij een grote raz zia op transport gesteld naar Westerbork en vandaar vervoerd naar Solibor in Po len, een vkamp waaruit tot nu toe slechts enkele personen zijn teruggekeerd. Mr. Krabbe las voor de aanvang der zitting het bericht voor, dat ontvangen was van Het Rode Kruis. In zijn korte herdenkingsrede schetste de president den overledene als een schrander en on vermoeid pleitbezorger en gaf de balie de verzekering van de innige deelneming van de rechtbank in het door haar gele den verlies. Achtereenvolgens voerden nog het woord de officier van Justitie, mr. G. van der Feen de Dille, die namens het parket zijn leedwezen betuigde en de deken mr. C' A. de Groot, die namens de balie de recht bank dankte voor de gesproken woorden van deelneming. Na een Korte stilte ter herdenking werd de zitting een ogenblik geschorst, waarna een aanvang werd gemaakt met de ge wone dagorde. Permanente Schilderijen-expositie geopend kunsthandel Heuseveldt. Maandagmiddag ls te Alkmaar geopend er i permanente expositiezaal van schll- d ijen in een der vertrekken van de kunsthandel Heuseveldt aan de v. L ischstreat. Werken van schilders uit Alkmaar, Bergen en het Gooi zijn hter te bewon deren. M n ziet o.a. vertegenwoordigd de Alkrr. arders Heertjes, de Wolf. Jan van Erkelens. Martien Uitenbos en Koos Sttkvoort Verder is er werk van mevr. Gré KoemanMeertens, Roggeveen. Jaap Mooy, Constant Nleuwenhuizen. Jan de Leeuw, Breuder Grancfes, W. G. P. Jansen. Johan Meyer en Karei en Clara Colnot. Zoals men ziet een ruime verscheiden heid, welke den adspirantkoper van goe de kunst ten volle de gelegenheid biedt ©m een keus te maken. Wij kunnen geen uitvoerige bespreking ,,De Bonte Spelers'' voor de 8-Qclober voreniging Dinsdagavond ging in t' Gulden Vlies de première van de Cabaret-revue ,,'n Avond uit", samengesteld door Piet Cloeck en Guus Verhoeven. De opvoering geschiedde voor leden van de October Vereniging Alkmaar Ontzet. Een geheel gevulde zaalheeft zich vier en een half uur lang buitengewoon "gé- amuseerd^meT~~cfe prestaties van dit ama teur Cabaret-gezelschap. Een bont pro gramma heeft de toeschouwers in alle opzichten „elk wat wils" geboden. Het gezelschap, dat geheel uit stadgenoten bestaat, is bekend van vele 8 October- avonden en heeft haar reputatie bij deze première weer alle eer aangedaan. Piet Cloeck kon men bewonderen in een liedje en een praatje, waarmee hij het publiek op gezellige wijze bezighoudt. Onze stedelijke revuekomiek Guus Ver hoeven, heeft cfe toeschouwers doen scha terlachen dat de stukken er af vlogen. Zijn creatie van den leider van een acro baten gezel schap was kostelijk en ook in enkele korte schetsen trad hij met groot succes op. Vooral de Black Oubs vielen zeer in de smaak. Piet Kroon, in zijn be kende rol van Kees Stet, het boertje uit Ierswoud, toomt zich van zijn beste zijde. Zijn rake voordracht over de gebeurte nissen uit de jaren '40'45 vercfient een eervolle vermelding. Gré Peetoom zingt enkele Franse ber- gerettes en doet dit met een goede stem en aardige voordracht. Twee jongens, die zich vlot en vrij op het toneel bewegen zijn „de Silvo's". Zij brengen hun liedjes met begeleiding van een guitaar en hebben direct succes bij het publiek. Er wordt ook gedanst, zoals in elke re vue, en het ballet staat zoals vanouds onder de beproefde leiding van mevr. JonkerJonker. Eén solodanseres zouden wij nog willen noemen: mej. Henke in de rumba Djunga-Djunga. Het nummer werd op zeer sugestieve wijze gedanst en had ieders bewondering. Vermelding verdienen voorts nog het dubbel-mannenkwartet „Zang en Vriend schap", o.l.v, G. Pranger en het revue orkest onder de uitstekende directie van Tommy Willemsen, voor wiens rekening ook de muzikale arrangementen waren. Misschien hebben wij nog een schotel van dit zeer uitgebreide menu vergeten, daarom kunnen wij niet beter doen dan iedere Alkmaarder aanraden; gaat, ziet en overtuigd u er van dat de Bonte Spe lers een kostelijke revue opvoeren. TH. K. Rumoerige vergadering van de Jehova-getuigen Gisteravond vond in de Muziektuin een bijeenkomst plaats van de Jehova Getui gen. De spreker op deze avond was de heer Diepstraten, die zijn lezing aanving met een overzicht van de wereld-orga nisatie van de Jehova Getuigen. Spreker legde de nadruk op de vervol ging van de Jehova Getuigen, waarbij hij wees op het verschil in behandeling van hen en de actieve aanhangers der andere Christelijke secten in de Duitse concentratiekampen. De eersten werden inderdaad beschouwd als geloof«*'ervolg- den. de laatsten meer als politieke ge vangenen. Nadat de heer Diepstraten een beeld had gegeven van de algemene vervol ging, waarover de Jehova Getuigen ln de gehele wereld hadden blootgestaan en nog bloot stonden, ontstond er groot rumoer in de zaal. Door het tactisch op treden der politie werden de verhitte ge moederen gelukkig al gauw weer bekoeld Speciaal van katholieke zijde was veel protest tegen verschillende uitlatingen van aen spreker. Gisteren was het de dag der rijwiel diefstallen, want niet minder dan vier fietsen verwisselden, op onrechtmatige wijze, van eigenaar. Uit de hal van de Julianaschool en uit een pakhuis op de Lrat werd „slechts" één fiets gestolen, maar bij een café aan het Luttik Oudorp verdwenen zelfs twee „zwijntjes".... „EVERY BODY". Dinsdagavond organiseerde The Alk maar Dancing Society „Every Body" een dansavond met de Zaandamse band „De Prominenten". Hoewel de band een half uur te laat arriveerde, heeft dit geen afbreuk ge daan aan 't slagen van de avond en kon den de talrijke dansliefhebbers tegen elf uur node afscheid nemen van de dans vloer. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Jan Voorthuijsen en Fran- cisca Vergaaij. Egbertus H. J. Cock on Cornelia Holsmuller. - Willem Ellis en Cornelia Zonneveld. Hendrik A. van de Hoef en Marie Strijder. Johannes C. van Djepen en Adriana M. Louwe. Pe trus Weel en Elisabeth M. Kraakman. Overleden: Antje Schuyt, 71 jaar, geh. m. K. de Groot. HINDERWET. Op de gemeente-secretarie is ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer F. Scheppers, alhier, om ver gunning tot het oprichtdh van een her stelplaats van machines en machine-on derdelen, waarin zullen worden gebezigd fi eiectromotoren, resp. van 1, 05. 0.25, l 6. I S en 0.6 P.K. voor het aandrijven van diverse machines in het perceel Berger- weg nr. 26. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten stadhuize, mon deling op Dinsdag 11 December a.s., v.m. te 11 uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemel- den dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secreta rie dezer gemeente van de terzake inge komen stukken kennis nemen. Boksen. Hclderse „Ring" naar Alkmaar A.s. Zaterdagavond organiseert de Ah maarse krachtsportvereniging s.s.s bohl wedstrijden in „Het wapen van Heemt kerk waaraan drie leden van „De Rin^ zullen deelnemen. Jan Colijn krijgt zijn revanche teepn Hofstede (School Groothuis, A'dam), waJ. in hij zal moeten bewijzen zijn nederlaa? in Carré reeds te boven te zijn. 8 Joop Weissenborn ziet zien geplaatst tegen den sterken Harry Bos iSchooi Groothuis), kampioen '45 ✓an Noord-Hol. land in het wel tergewicht. R. van Kleef bokst een partij t Kruier „De Ring", Haarlem, in de cl klasse. VERLOF B. Ingekomen is een verzoek van den hee D. Hopman, alhier, om een verlof B (ver. lof voor de verkoop uitsluitend van al- coholvrije drank voor gebruik ter plaat, se van verkoop) in het perceel Nieuw, poortslaan 94. Binnen twee weken kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van dit verlof indienen. MUZIEKVERENIGING „AURORA". De muziekvereniging „Aurora" gSf Zondagavond een geslaagde uitvoering in de toneelzaal van Jb. Schuit. De muzieknummers werden door het publiek zeer op prijs gesteld. Hierna volg de een bont allerlei, waarmee de confe- rencier en spelleider J. C. Boon groot suc ces oogstte. In de pauze werd een verloting gehou den welke 1 157,50 opbracht, welk bedrag in de kas zal worden gestort voor aan koop van nieuwe instrumenten. Aurora met haar eminente directeur de heer Adr. Nieman. kan op een iet: goed geslaagde avond terug zien. Een gezellig bal, verzorgd door de A. B. C.-boys uit Alkmaar besloot de avoni Soerabaja geheel in geaU, handen BATAVIA, 29 Nove. (ANP—ANETA). Het geallieerde hoofdkwartier te Batavia deelt mede, dat Soerabaja, de derde stad van Java, nu volledig door de geallieerde troepen bezet is. Vanuit de lucht heelt men gisteren een evacuatie op grote schaal van Indonesiërs uit de stad waargeno men. De Indonesische artillerie heeft bs gisteren zwaar te verduren gehad. Voorstel van Nederland voor verenigde volken LONDEN, 29 Nov. (ANP—ANETA). - In de hier aan de gang zijnde zitting van de Voorbereidende Commissie der Ver enigde Naties heeft de Nederlandse dele gatie een voorstel Ingediend voor de op richting van een permanent comité voor vrede en veiligheid uit de algemene ver gadering van de organisatie der Ver enigde Naties. Vo'kshotfeschoolwerk werkt coördinerend In een prachtig geslaagde bijeenkomst te Leeuwarden getuigde een duizendtal leerkrachten uit de provincie Friesland van alle onderwijs-inrichtingen Zater dag j.1. van de wil tot samenwerking o'p het gebied van opvoeding en onder wijs. In deze vergadering werd de slot beschouwing gehouden ove rde studie weken voor het onderwijs, welke in Korte Hemmen gehouden werden. In zijn openingswoord wees de Hoofd inspecteur van het L. O. in de 1ste Hoofdinspectie, de heer L. Welling er op, dat het belangrijke van deze studie weken was geweest dat men elkaar bad leren kennen en waarderen AU vertegenwoordiger van den Mi nister van O.. K. en W. sprak hij, toen hij verklaarde dat de regering met vol le aandacht en sympathie het werk in de Noordelijke Hoofdinspectie had ga de geslagen en ook in de toekomst gaar ne haar steun zou blijven verlenen. Pastoor G. L. W. A. de Geus sprak namens 't R.-Katholiek onderwijs. Hij zei o.m.: Hoe denken wij Katholieken over Korte Hemmen? En mijn antwoord is: Ik heb Korte Hemmen leren kennen en wij verheugen ons van ganscher over. De gegroeide een drachtige samenwerking, de saamhorig heid en het blindelings op elkaar ver trouwen moet Korte Hemmen voor de leerkrachten bewaren. Ik weet dat Kor te Hemmen ziel} bewust ls van zijn grenzen en^ daarom stappen wij over onze grenzen heen. In onze eigen bon den, verenigingen en organisaties wor den wij gevormd en bezinnen wij ons op onze eigen waarden. Dus isolement? Ja, maar wij treden er graag uit omdat wij ons in dit isolement gevormd en ge sterkt hebben. Wij willen in onze liefde en sympathie voor Korte Hemmen voor niemand onderdoen. Laten wij daar ook in de toekomst samen werken, samen leven en samen spelen tot waarachtig heil van ons zelf maar vooral van de aan ons toevertrouwde kinderen. Ook de vertegenwoordiger van het Protestant-Christelijk onderwijs, de heer v. d. Zweep, pleitte voor handhaving van 't onderling contact: „Beginselvast heid en bekrompenheid zijn niet syno niem!" zo zeide hij. Als afgevaardigde voor Noord-Hol land sprak de Inspecteur van het L.0- in de Inspectie \lkmaar. de heer G. Chr. Dun. Hij wees er op dat men dit belangrijke werk ook in Noord-Holla11" had aangepakt en dat op de „Zandhoe- ve" reeds twee studieweken met ë*00 succes gehouden waren. „Het stemt to grote voldoening", zo betoogde hij. ,-^a wij hier in zo grote getale bijeen zijn» bezield met dezelfde wil. door eendrach tige samenwerking, teneinde ons onder wijs te dienen. Ik hoop, dat we voor eenheid bewaard mogen blijv#1' maar ook dat we in eendrac steeds nauwer zullen samenwerken a de grote taak van de culturele opb°u van ons 'vaderland."

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2