Dollar dreef het pond uit China spreekt voor zichzelf Weer D-trein Amsterdam-Brussel DE WEDEROPBOUW VAN NEDERLAND MUSSERT (Vervolg van pag. 1) Inderdaad zegt Mussert ben ik Neêr- lands eerste onderduiker geweest toen ik mij verborg in Mei 1940, maar ik deed dit om later op te kunnen treden en niet de kans te lopen bijv. het lot van mijn broer te delen. Het feit. dat Hitier een onafhanke lijk Nederland voorstond. naar ik meende, is de reden, dat ik doorgezet heb. Het is voor mij een lijdensweg gewórden, welke ik thans mijn ergsten vijand niet zou toewensen. Ik heb getracht er voor te zorgen, dat er voor Nederland een plaatsje aan de conferentietafel was indien Duitsland won. Dat was een Nederlandse daad. Wat ik *heb kunnen bereiken is niet veel geweest, maar alles, wat ik heb kunne., bereiken, is winst geweest, riep Mussert uit. Grote hilariteit verwekt Mussert als hij, sprekende over het goede, dat de W.A. heeft gedaan, zegt .daarom werd de W.A wel eens het Leger des Heils genoemd." Ik heb als idealist gehandeld Ik heb gedaan, wat mijn plichtsgevoel mij voor schreef. Ik weet. dat mijn leven in han den is van het hof. Ik blijf den vader land getrouwe tot in den dood. Mussert had bijna drie uur achtereen gesproken. De president bepaalde de uitspraak van het hof op vandaag over 14 dagen, dus op 12 December a.s. Hiermede' was het proces ten einde. De D-trein met Pullmanrijtuigen, die Zondag 2 December voor het eerst uit Brussel te Amsteradm zal aankomen, en die op Maandag 3 December om 33.08 uur van Amsterdam naar Brus sel zal vertrekken, is allereerst be doeld als internationale verbinding. Echter kunnen ook reizigers voor be stemmingen in Nederland van deze trein gebruik maken. Het wordt hun echter in hun eigen belang aangeraden tevoren zitplaatsen te bespreken. Deze plaatsbespreking moet enige dagen tevoren geschieden en wordt op de stations en reisbureaux gesloten op de tweede werkdag voorafgaande aan de dag, waarop men beoogt te reizen, om 13.00 uur. dus b.v. voor de trein, die op Dinsdag loopt, 's-Zaterdags te voren om 13.00 uur. De trein zal dagelijks, dus ook op Zondag rijden. De reis Amsterdam- Brussel duurt ongeveer 8 uur. Van Amsterdam vertrekt de trein om 13.08 terwijl hij in Brussel aansluiting geeft op de nachttrein naar Parijs. Maximumprijzen voor Kerstbomen en Kerstgroen Door de camouflagebehoeften der Duitsers en ook door de bevrijdings feesten is er een enorme hoeveelheid sparreeroen verbruikt, zodat er straks nog maar weinig kerstbomen en kerst green aan de markt zal komen. De dir.-generaal van de prijzen deelt mede, dat er, om zoveel mogelijk elke bevolkingsgroep in de gelegenheid te steiien een kerstboom of wat kerst- groen te bemachtigen, maximumprij zen zijn vastgesteld. Deze prijzen, die hieronder worden opgesomd, moeten duidelijk zichtbaar bij de te koop aan geboden waar worden aangebracht. De maten van kerstbomen worden geme ten van de onderste vertakking toten met c'e kop: Kerstbomen tot 50 cm. f 0.75; 50-70 cm f 1; 70-100 cm. f 1.50; 100-125 cm. f 2; 125-150 cm. f 2.50; 150-200 cm. f 3.50; 200-300 cm. f 5. Kerstgroen, sparretakken per kg f 0.40; blauwe spar per kg. f 2.50 per kg. hulst, goed bezet met bes per kg. t 3.50, hulst, matig bezet met bes per kg f 2.25, hulst, bonder bes per kg. MO, liguster (al of niet met imitatie- tepers enz. per 10 stuks f 0.50. Klopjacht op zes ontvluchten (Vervolg van pag. 1). verkrijgen. Kan een handjevol bewakers er behorlijk toezicht op houden, wat er dan gebeurd? Wanneer de mensen van onze verzetsbeweging indertijd zulke kan sen hadden gehad, hoe vaak zouden er aan van binnenuit wachtposten overval len zijn? Dit zijn alle vragen, die niet voor dit kamp alléén gelden. Het wordt wel tijd. dat nu eindelijk eens wat meer aandacht besteed wordt aan deze urgente proble men. Lang genoeg heeft de wijze, waarop met de kampen omgesprongen wordt, ergernis gegeven. Hoe zit het met de verlichting? Maar er is nog een zeer belangrijk punt. waarop wij de aandacht willen vestigen Deze hierboven geschetste ontsnapping zou minder goed mogelijk geweest zijn, als de verlichting van dit kamp in orde was. Dat is zij op geen stukken na. - Hier en daar hangt er een lamp aan df» barakken; slechts op de allergevaar lijkste punten zijn er lampen tussen de dubbele prikkeldraadversperringen. Het plan bestaat reeds lang om hier om de 6 meter behoorlijke lichtpunten aan te brengen. Wij wensen echter méér licht in de duisternis: in Juni van dit jaar is het materiaal, dat hiervoor benodigd is, aangevraagd. Het wachten is op vol doende grondkabel en Wederopbouw vindt, dat de getroffen gebieden in dit opzicht voorrang moeten hebben boven de kampen. Wij kunnen dit standpunt op zichzelf billijken. Wat ons bevreemlt is: le. dat, terwijl het hier zo brood- en broodnodig is voor de veiligheid der bur gers, tientallen moeters grondkabel niet vér van dit kamp liggen te vergaan (zie artikel „Waar de blanke top der dui nen"in ons blad van Vrijdag 23 Nov. J.I.); 2e. dat echter de bevoegde regerings instanties blijkbaar niet van mening zijn, dat, wat de verstreking van dekens aan gaat. de getroffen gebieden zo verre de voorrang genieten boven de ongure ele menten, die onze kampen bevatten. Het vooruitzicht, dat er voor hen deze winter „geen kou aan de lucht is", schijnt n.1. niet geheel voldoende te zijn om hen te houden waar zij voorlopig thuis horen. MEN VERWACHT IN DECEMBER: iCMtVENiNCEN VAN NA EN CE2UVEM MOMMAftwC WAiCHESEN EN wat VOOR fUlliCt TC«AN«W« DE <S!£Ö,nCE8-EER VOtTOO® WlOtS IN atlwA NAME VAN OE SP00IHU6 B'J AtNHEM Uit het radioprogramma van morgen HILVERSUM I. Ml m. 6.45—7.00 Och- tendgymnastiek. 7.01—7.20 Nieuwsber. en progr.-overz. 7.207.50 Gevarieerd progr. 7.508.00 Ochtendwijding. 8.01—8.20 Nieuws ber. en progr.-overz. 8.209.00 Populair oehtendprogr. 9.00—9.30 Gram.muziek. 10.00 10.45 Muziek bij de arbeid. 11.4512.00 Berichten over krijgsgevangenen in het Verre Oosten. 12.35—13.00 Walt Disney, her inneringen. 13.00—13.20 Nieuwsber. en pro gr.-overz. 15.1515.30 Kwartier voor de vrouw. 16.00—16.30 Hongaarse Voiksmuz »gr.). 19.00—19.30 Nieuwsber. en progr - overzicht. Reportage. 20.0120.15 Politiek weekoverzicht door L. de Jong. 21.00—21.15 Op de Brug. 21.3023.00 Radio Philharmo- nisch orkest o.l.v. Albert v. Raalte. 22.15 —22.30 Mens en Maatschappij. 23.01—23.15 Nieuwsber. en post scriptum. 23.1523.30 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 m. 18.01—18.30 Nieuwsber. en progr.-overz. Wij spraken meten Persoverz. 19.30—20.00 Progr voor de Nederl. Strijdkrachten. 21.0021.15 Op de Brug- 21.1521.45 Lichte orkest muziek (gr.). 21.45—22.00 Avondwijding. 22.00 22.20 Nieuwsber. en Parlem. Overzicht. Niet alleen de Chinese communisten, ook andere tegenstanders van Tsjang Kai Sjek (b.v. de democratische .Liga en tal van schrijversverenigingen) ver heffen hun stem tegen wat zij qualifi- ceren als „Amerikaanse inmenging" en belemmering van China's demo cratische ontplooiing". Niet in détails is na te gaan. welke rol de V.S. thans spelen in China We* zeker schijnt, dat Washington aan de Engelse economische belangen in het Hemelse Rijk een geduchte slag heeft toe weten te brengen, zo men niet van een definitieve overwinning wil spre ken; en het valt niet te verwachten, dat de financiëel machtigen van de V S. het veroverde terrein, aan wie dan ook, voetstoots prijs zullen geven Washington toch heeft hef leeuwen deel getorst in de striid tegen Japan. Washington heeft Tsjang Kai Siek wa pens er munitie geleverd, levensmid delen en medicamenten, militaire uit rustingen en militaire raadgevingen bij de vleet »n Wall-street is niet van plan een ander de vruchten te laten plukken van al zijn moeiten. Het koopsmansoog vergezelde de cqpvooi- en! De Britse pers beklaagde zich bit ter over het verzuim van de overheid technische expert en handelsverteeen- woordigers te zenden om de mogelijk heden, die nog open staan voor Enge land en de Dominions, uit te buiten. Doch die mogelijkheden zijn echter reeds tot een minimum ingekropen. Engeland is zijn Chinese klandizie kwijt. De Britse pogingen China in de oorlog bij te staan, werden meestal door de Chinezen zelf hooghartig van de hand gewezen. Politieke oorzaken het woord Hongkong heeft een ha telijke klank voor den Chinees zijn aan deze houding wel niet vreemd geweest. En de rustige en doeltreffen de blokkade van het Hemelse Rijk te gen de Britse commerciële belangen was het Amerikaanse zakenmansoog niet onwelgevallig. Een typisch staal tje van de anti-Britse stemming is wel het volgende: de Engelse regering be sloot verleden jaar Tsioengking te steunen met een bedrag van een kleine 50 millioen pond sterling. Het verras send resultaat was, dat de Chinese pers In bittere woorden dit gebaar vergeleek met de „grotere, gullere en minder verplichtende" leningen van de Verenigde StatenVoorwaar geen al te beste recensie voor dat geld! Men mag van de Dollarmensen wel nauwelijks verwachten, dat zij zich veel moeite hebben getroost om deze anti-Britse stemming voor hun wa penmakkers ten goede te doen keren. Voor het overige hebben zij niet stil gezeten. In China bloeien de burger- "jkc. organisaties der V.S. welig. Een greep uit de namen geeft: de Foreign Economie Administration, de Interna tional Information Service (een groots opgezet propaganda-instituut), het ci viel bureau van de Office of Strategie Services. Wat Is hun betekenis? Wel, de Ame rikaanse spoorwegingenieurs werken in Noord en Zuid. in Oost en West van het onmetelijke Rijk; een groot plan cm de Yangtse in te dijken zal niet zonder Amerikaanse hulp worden uit gevoerd; de geologen van de Nieuwe Wereld doorzoeken naarstig dit oudste deel van de Oude van Tibet tot de Gobi; General Motors. Ford en Chrys- ler-mannen nemen vlijtig deel aan het transportwezen. Engeland's kansen om In het Verre Oosten nog een afzetterrein te vinden voor zijn producten en die der Domï- nons zijn er met de oorlog niet beter op gewerden. Amerika zal voorlopig wel zijde spinnen dank zij de politiek van de leen- en pacht. Zou dit land indertijd echter het sluiten van het Russisch- Chinese vriendschapsverdrag ook in de ^erste plaats als een nederlaag voor de Chinese communisten hebben aan gevoeld? In de oorlog heeft Tsjang, tot zijn verwondering, niet op Amerikaanse steun teg?n Yenan mogen rekenen Zijn de verhoudingen anders gewor den? In dat geval zou het conflict van wereldomvattende betekenis kannen worden. A. H. H. Sedert Uw grootvader al dus naar zijn wijnhandelaar „fietste" om er een kruik Pels te bestellen, is er veel veranderd. De kwaliteit van deze oude jenever is echter volkomen onge wijzigd gebleven. Pels 8> Zoon - Alkmaar De hulpverlening aan Nederland Amerika en Engeland blijven helpen Dank zij de hulp uit het buitenland is de ergste nood in de meest getrof fen delen van ons land reeds enigs zins gelenigd. De 6troom van goederen uit het buitenland houdt echter nog steeds aan. De Hulp Actie Rode Kruis, die zich r met de verspreiding van de reliefgoe- deren belast, hoopt nog lange tijd te kunnen voortgaan en de zo nodige hulp te verlenen. De berichten, die zij uit het buiten land krijgt, wettigen deze verwach ting. Zo kwam uit Amerika de mede- jdeling, dat men daar van plan is om nog zeker 2 jaar door te gaan met de hulpverlening. De Help Holland Council het Engelse comité heeft bovendien me degedeeld. dat Engeland de hulpverle ning thans zal laten geschieden op basis van het H. A. R. K.-adoptieplan. Met man en macht werkt de Help Holland Council thans met de H.A.R.K. aan de uitwerking van dit plan. waar over binnenkort nadere bijzonderhe-; den zullen worden bekend gemaakt. Criiiek van Churchill „De uitslag der algemene verkie zingen was een der grootste rampen, die dit land beeft getroffen", zo zeide Churchill gisteren in een vergadering van de Conservatieve partij. „De so cialisten hebben het land op een dwaalspoor geleid, er is geen reden, waarom de Conservatieven het land niet uit\ dit dwaze verval zouden op heffen. evenals wij het land door de oorlog hebben heengeholpen. OOSTENRIJKSE VOLKSPARTIJ VORMT REGERING. Dr. Karl Renner heeft gisteren tot de Oostenrijkse katholieke Volkspartij, welke de absolute meerderheid heeft behaald bij de verkiezingen, het ver zoek gericht, te proberen een nieuwe regering te vormen. Eruk: Dagblad v. Noord-Holland N.V;

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3