Joegoslavië zet den Koning af Federale Volksrepubliek uitgeroepen Dikke boeken moeten „onschuld bewijzen" Sociologische adviescommissie voor Rijksconferentie Prins Bernhard voorzitter van Naiionaal Instituut Weer twee bedankjes EINDELIJK! Mr. Buiskool houdt requisitoir tegen Bedrijfshoreca Een volkomen onwettelijke instelling VRIJDAG 39 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 83-491. Itmaarder DAGBLAD VOOR ALXMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE S971. De Joegoslavische constituerende ver gadering. welke gisteren in Belgrado bij een is gekomen, heeft besloten tot het uitroepen van een federale volksrepu bliek. Aan koning Peter en aan het vorste lijk huis van Karageorgevitsj werden alle ..geïnvesteerde rechten" ontnomen. Grole geestdrift in Belgrado Het uitroepen van de republiek is te Belgrado met grote geestdrift ontvan gen. In de nationale vergadering werd een proclamatie voorgelezen. waarin van koning Peter gezegd werd. dat hij nóch het verlangen nóch de bekwaam heid gehad had. het verzet tegen -de in dringers te organiseren. Door zijn da den gedurende de nationale bevrijding heeft hij het verzet verzwakt en de verraders van het volk gesteund. Ge durende de 22 jaar van het bestaan van de Joegoslavische staat waren de vol ken van Joegoslavië niet in staat hun aspiraties: nationale gelijkheid en socia le gerechtigheid, te verwezenlijken", zo zegt de proclamatie. De anti-volkse regeringen zaaiden tweedracht en veroorzaakten onenig heid. Deze politiek van nationale onder drukking en sociale reactie onder lei ding van de monarchie verzwakten onze status, zowel inwendig als naar buiten. Peter verzet zich Ex-koning Peter II van Joego-Slavië heeft het volgende commentaar op deze gebeurtenissen gegeven: „De volksver tegenwoordiging heeft in Joego-Slavië de republiek uitgeroepen. Maarschalk Tito heeft deze beslissing genomen uit de handen van het volk en in die van hemzelf en van het nationale front ge legd. De regering van Tito heeft al haar verplichtingen vertrap1 en een totalitaire regeringsvorm ingesteld, in volkomen tegenstelling tot de idealen van de'Ver enigde Volken, de besluiten van Yalta en de beloften die zij zelf hebben af gelegd." Truman tegen nieuwe „Grote Drie'-bijeenkomst Op een persconferentie heeft pres. Tru man gisteren verklaard, dat hij geen voor stander van nieuwe conferenties van de „grote drie" is en er de voorkeur aan geeft, dat de organisatie van de Verenig de Naties de taak op zich zou nemen de internationale moeilijkheden op te lossen. De organisatie der Verenigde Naties zou, volgens Truman, binnen de volgende ne gentig dagen in werking kunnen treden. Over de Anglo-Amerikaanse financiële besprekingen deelde hij mede, dat deze een gunstig resultaat zouden opleveren. Ex-koning Peter meent, dat de verkie zingen niemand overtuigd hebben dat hierbij de volkswil vrijelijk tot uitdruk king is gekomen. „Wanneer mijn volk vrijelijk besloten heeft tot een andere staatsvorm, dan zal ik bereid zijn hun wil te aanvaarden. Ik ben mij volledig bewust van mijn verplichtingen jegens mijn vaderland en ondanks de maatregelen, die het huidige regime tegen mij neemt, zal ik ook voortaan doen wat mijn geweten mij beveelt om Joego-Slavië te bevrijden van de tyrannie. ongeacht van welke zijde deze komt." Nearenberger proces Sauckel heeft van het Tribunaal te Neurenberg toestemming gekregen om cfrie handboeken over Arbeitseinsatz" te overleggen. Het lijdt geen twijfel of deze dikke óp „Duits-wetenschappenlijke" basis samengestelde handboeken zullen ons straks duidelijk maken, hoe uitstekend de moderne slavendrijver Sauckel voor de mannen uit Europa heeft gezorgd. Eén der boeken heet zelfs heel romantisch „Europa arbeitet in Deutschland". In elk geval blijkt nu reeds, dat de be klaagden de verdediging even „gründlich" willen voeren als de aanklager de aan klacht, zodat met een lange duur van het proces gerekend moet worden. TelefoongesprekVen als bewijsmateriaal. Göring's archief, waarin nauwkeurig alle belangrijke telefoongesprekken zijn opge tekend, levert buitengewoon belangrijk bewijsmateriaal. O.a. is hierdoor het ge sprek tussen Göring en Von Ribbentrop (toen te Londen), enkele dagen na de intocht in Oostenrijk, bekend geworden. Göring noemde toen de Anschluss „Het grootste goochelstukje, dat ooit werd ver toond". De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft in het kader der voorbereidingen tot de Rijksconferentie een commissie ge vormd met de opdracht het sociologisch materiaal te verschaffen dat de Rijks- conferentie dienstig kan zijn bij de over weging van de structuur van het Ko ninkrijk. De instelling van de sociologische com missie beoogt te voorkomen, dat men, lou ter op grond van ideologieën en juridi sche abstracties, zich te veel in formules zou verliezen, waarin onvoldoende met de bestaande maatschappelijke realiteit reke ning zou worden gehouden. De commissie wordt door mr. Van Hels- dlr.gen, oud-voorzitter van de Volksraad van Nederland voorgezeten. Sjarir erkent Nederl. economische rechten „Geen Dominon- status" zegt hij In een Interview met een correspon dent van Reuter heeft Sjarir ver klaard, dat binnen enkele weken de rust op Java zal zijn teruggekeerd. Hij was er van overtuigd, dat tussen Ne derland en de Republiek Indonesië een verhouding mogelijk zal zyn, gelijk be staat tussen Engeland en Eire (Ierse Vrijstaat). „Voor alles moet Nederland ons recht op zelfbestuur erkennen maar de term „dominion", Is zeer im populair bij het volk", aldus Sjarir. Hij billijkte het Nederlandse stand punt, voorzover dit betreft de Neder landse vastbeslotenheid zijn economi sche belangen op Java te verdedigen, maar achtte de Nederlandse aanspraak op politiek toezicht ongerechtvaardigd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren het voorzitterschap aanvaard van het Na tionaal Instituut, dat tijdens het verzet is ontstaan op initiatief van de verzet- st lijders. De heren Dr. H. Brugman* en J. Bommer. beiden behorende tot de frac tie der S.D.A.P.. hebben voor het Ka merlidmaatschap bedankt. De Kamer zal nu voor beide vacatures candidaten stellen, waarna de benoemingscommis sie voor leden van de Staten Generaal tot voorziening in de vacatures zal over gaan. Tot leider der sociaal-democratische Kamerfractie is benoemd Mr. M. van der Goes van Naters. .DEBAT J ES. Variaties op een scheerzeepbon A. Dat kan de volgende keer eigen aardig worden als er weer een tabaksbon voor scheerzeep wordt aangewezen. B.: Hoe zo? Ik vind die distributie heel logisch. Vergissingen zijn absoluut uitgesloten. A.: Oh ja? Maar als je een tabaks- versnaperingenkaart hebt, en je vrouw doet de boodschappen ver keerd, kom je door schuimroken tot bellenblazen, door tabaketen tot pruimen en tenslotte door chocolade-inzepen tot een alles behalve bl eekgezicht! NAP. Tribunalen zulleit spoedig beginnen Van officiële zijde wordt medegedeeld* dat verwacht mag worden, dat alle tri bunalen spoedig hun werkzaamheden zullen hebben aangevangen. Na de be noeming van de leden der tribunalen moest eerst gezorgd worden voor huis vesting en verdere outillage, hetgeen, evenals het verkrijgen van geschikt per soneel (typisten enz.) grote moeilijkhe den met zich bracht. Deze moeilijkhe den zijn nog niet ten opzichte van alle tribunalen overwonnen, maar at het mo gelijke wordt verricht om een en ander zo spoedig mogelijk gereed te hebben. Enige tribunalen in het Z. hebben hun werkzaamheden reeds enige tijd gele den aangevangen en doen regelmatig uitspraak. „ONZE HERMANN" SCHIJNT EINDELIJK TE SNAPPEN, WAAROM IN HET VERDACHTENBANKJE ZIT. Uit zijn gelaatsexpressie zou men 1 nen opmaken, dat hij zichzelf weinig kans geeft. In een vergadering van café-, hotel- en restauranthouders uit Noord-Holland* heeft mr. dr. J. A. S. Buiskool Woensdagmiddag een uiteenzetting gegeven van het ontstaan der Bedryts Horeca en van de feiten waaruit blükt dat dezë instelling op het huidige tijdstip op onwettige wijze voort bestaat. overgegaan tot schorsing van de executie! wegens niet betalen van de contributie. Mr. Buiskool was door een actie-comité bereid gevonden om onderzoek te doen naar de huidige positie van de Bedrljfs Horeca ten opzichte van de caféhouders en hun bedrijfsgenoten. In zijn causerie gaf de spreker aan wat onjuist of onwettig is in de bedrijfs horeca en in het voortbestaan ervan. Na «de laatste Grondwetswijziging van 1922 is in de artikelen 152 en 153 bepaald, dat bij de wet bedrijfsorganisaties ingesteld kun nen worden en dat aan deze organisaties verordenende bevoegdheid kan^ worden gegeven. Dit wetsartikel was een goede stap in de richting van democratisering van de wetgeving. Echter, tot aan „de Duitse inval had dit artikel practlsch geen toepassing gevonden. Een zuiver Duitse maatregel. De bezetters begonnen echter onmiddel lijk met uitvoering te geven aan dit be sluit en zo ontstond dan ook een organi satie als de bedrijfs-horeca. Het uitvoe ringsbesluit hiertoe is te vinden in het Verordeningenblad van 10 Dec. 1940. waar- mee dus op ^ondubbelzinnige wijze bewe zen is, dat het hier wel degelijk een Duitse maatregel betreft. De contributie, die geheven werd, was uitermate hoog, doch wanneer men niet aan zijn „verplichtingen" voldeed, liep men de kans om zijn toewijzing van drank te verliezen of zijn bedrijf gesloten te zien worden. Enkelen van de onvrijwillig aangeslo tenen weigerden de contributie te beta len en in verschillende rechtszaken wer den in kort geding vele van deze wet- gerlngsgevallen behandeld. In bijna al deze zaken werd Op principiële gronden Verordening niet bindend. Ook volgens mr. Buiskool is de ver ordening uitvoeringsbesluit bedrijfs horeca in geen geval bindend meer. Zoals bovendien duidelijk blijkt uit een, in Engeland uitgevaardigd K.B. E 93, art. 16, wordt onmiddellijk na de bevrij ding van ons land geacht dat al deze maat regelen, die tijdens de bezetting op wet gevend terrein zijn genomen, nooit heb ben bestaan. Men geeft hierbij ten over vloede lijsten van genomen maatregelen, die In de eerste plaats voor annulering in aanmerking komen en het besluit be drijfs-horeca wordt hierin zeer duidelijk genoemd. Een vreemd „verzoek". Nu doet zich het eigenaardige geval voor dat deze instelling nog rustig voortbestaat en wel. zoals het heet, „op verzoek van den minister". De regering heeft even wel en in dit geval zeker niet, daar het een ongrondwettelijk besluit betreft niet het recht om een bestuur van een dergelijke bedrijfsgroep, aan te laten blijven. Mr. Buiskool gaf daarom aan alle café-, hotel- en restaurantshouders de raad om verdere betaling van contributie te wei geren. Laat het desnoods op een proces aankomen en iaat U niet intimideren door Duitse methodes, zoals bedreiging met intrekking van dranktoewüzing e.d. Wan neer deze zaak principiëel moet worden uitgevochten, zal geen enkele Nederlands# rechter een besluit nemen ten gunste vaif de bedrüfs-horeca.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1