Eerste Alkmaarse Gemeenteraadszitting Hermandad op 't oorlogspad NIEUWE BONNEN Een meester-valler Financiën baren zeer veel zorgen „In deze historische zaal, waar gedurende lange tijden het gemeentelijk leven van Alkmaar zijn hoogtepunt heeft gekend en de belangrijkste be slissingen omtrent zijn bestaan na rijp beraad zijn gevallen, staat thans opnieuw een gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis van onze stad te vermelden. Het is de officiële installatie van de Noodgemeenteraad". Met deze woorden begon de burgemeester, Mr. F. H. van Kinschot, gister middag zijn openingsrede voor de eerste vergadering van de tijdelijke gemeenteraad. De Burgemeester herinnerde in het verloop van zijn rede aan de grote moeilijkheden, die uit de bezetting zijn voortgevloeid en waardoor op 1 Sep tember 1941 de gemeenteraad van zijn werkzaamheden ontheven werd, terwijl eind Februari het reeds lang verwachte ontslag van Mr. van Kinschot zelf af kwam. Zij, die heengingen. Staande hoorden de aanwezigen de rede aan, waarin de burgemeester hen, die in de oorlogsjaren heengingen, me moreerde. Een bijzonder woord wijdde fcij aan den gestorven oud-wethouder, den heer V. P. Keijsper en aan hen, die in de strijd voor de verdediging en de bevrijding van ons vaderland zijn ge sneuveld. Onder doodse stilte deelde Mr. van Kinschot mede, dat van de circa 190 Joodse stadgenooten, die voor de oorlog in Alkmaar Woonden, er slechts vijftien terugkeerden. De bevolking. Door de bijzondere omstandigheden is de bevolking sterk gestegen. Op 1 Janu ari 1940 bedroeg het inwoneraantal 33040 en op 1 Mei 1945 38232, bovendien 3357 ingeschreven evacuées. De gezondheidstoestand. De Burgemeester deelde mede, dat de gezondheidstoestand, speciaal wat be treft de Diphterie en de Tuberculose, zeer veel zorg baart. De cijfers voor deze gevallen zijn ge stegen van resp. 1 en 33 gevallen in 1941/42 tot 327 en 373 in 1943/1944! En zo is het hoewel in iets mindere mate ook met het aantal verpleegdagen. In 1941/42 waren de cijfers resp. 6411 en 8227 en in 1943/44 resp. 15892 en 17122. De slechte voeding der laatste jaren is hiervan voor een groot deel de oor zaak. De Alkmaarse Vereniging ter be strijding van T. B. C. zal bijzondere ba rakken voor dag en nachtverpleging in exploitatie nemen. v De Grote Kerk in 1946 gerestaureerd. Met grote voldoening constateerde de burgemeester, dat de restauratie van de Grote Kerk gedurende de oorlog is voortgezet en in de loop van 1946 be ëindigd zal kunnen worden. De financiën Over de gehele linie is ten aanzien van de inkomsten en uitgaven een ver schuiving in ongunstige zin ontstaan, v n.1. als gevolg van de stijging van prijzen en lonen. De vaste schulden daarentegen zijn niet noemenswaard gestegen, gevolg van het feit, dat practisch geen grote werken zijn uitgevoerd. De geldmiddelen van Alkmaar baren ook nu nog grote zorg. Het geraamde tekort van de gemeentebegroting be draagt niet minder dan 1.254.950, welke raming inmiddels is verhoogd tot J 1.354.970. De belangrijkste posten, die dit te kort veroorzaakten, ztfn de lichtbedrg- ven (verlies 1945 naar schatting J 500.000), het slachthuis (geraamd ver lies 1945 26.000), de reiniging en het plantsocnbedrijf (nadelige saldi 1945 resp. 106.350 en 58.855) en de politie. Oorlogsschade. Burgemeester van Kinschot behandel de hierna de oorlogsschade aan de ge meente-eigendommen. De schade aan de gasfabriek door beschieting e.d. wordt getaxeerd op 43.375, aan de verschil lende bruggen op 27.000, aan scholen cd. op 119.000, aan het brandweer- tnateriaal (o.a. werd éón ladderwagen „gevorderd") 21.600 en tenslotte aan de bouw van muren, schuilkelders etc. f 500.000; van dit laatste wordt aange- homen, dat deze kosten grotendeels voor rekening van het Rijk zullen komen. De toekomst Te allen t\jde is de geografische lig ging van Alkmaar een voordeel, welke grote mogelijkheden schept. De Rijks- landbouwwinterschool is hiervan voorbeeld. Voorts wijdt een Commissie uit de Kamer van Koophandel en Fa brieken haar aandacht aan de aanleg \an een haven- en industrie-terrein, Gok de bouw van een nieuwe Friese- brug staat op het programma. „Nieuwe ideeën, voortspruitende uit de geest, welke sinds de oorlogsjaren in allerlei opzichten naar voren is geko men, moeten onder ogen worden gezien. Juist b(j de nu bestaande noden zullen de sociale behoeften meer dan ooit be langstelling vragen. Hier ligt een zware taak en een dankbaar arbeidsveld voor de gemeente en haar instellingen". De heer G. van Slingerland aan het woord. Als oudste raadslid feliciteerde de heer G. v. Slingerland uit naam van de gehele gemeenteraad den burgemeester en den secretaris, Mr. A. Koelma, met hun behouden terugkomst in Alkmaar. De N. V. B. en de fracties. De heer R. Bakker (S.D.A.P.) las hierna een brief voor van de vijf N.V.B.- leden in de Raad, waarin deze ver klaarden, dat de N. V. B. geen politieke partij is en de leden der Volksbeweging deel uit blijven maken van de onder scheidene fracties. De wethoudersbenoeming. Tot wethouders werden vervolgens met 20 stemmen tegen 1 blanco ge kozen de heren G. v. Slingerland (R.-K.), C. Couwenhoven (S.D.A.P.) en G. H. Hoytink (A.-R.) Als punt 4 van de agenda een voor stel tot wijziging van het reglement van orde voor de Raadsvergaderingen werd conform besloten. Tenslotte wer den de verschillende leden der Com- n.issiën benoemd en werd de Raad in afdelingen verdeeld. Mr. van Kinschot besloot deze eerste vergadering met een opwekking, alle krachten tot het uiterste in te spannen. Oud Egmond en oud Alkmaar Pater Scheerman voor de ver. „Oud-Alkmaar". Gisteravond sprak voor de Vereniging „Oud-Alkmaar" Pater Scheerman, O.S.B over de betrekkingen tussen de stad Alkmaar en de abdy te Egmond. Voor de pauze werd het onderwerp v.n.1. van cfe z.g. „Alkmaarse kant" besproken, terwijl na de pauze het Egmondse de meeste in vloed had. Vroege interesse. Reeds in de 17de eeuw bestond er voor de geschiedenis van Egmond grote belang stelling in Alkmaar, getuige de onderzoe kingen van Westj halen en zijn zoon. De 10de eeuw leverde van de hand van den Alkmaarsen „Oudheidsliefhebber" en his torieschrijver Simon Eikelenberg de in 1732 verschenen „Kronijk van Egmond op", terwijl verder nog historici als Boom kamp, v. d. Bosch, Hofdijk, Dr. van Gel der en twee Alkmaarse monniken, o.w. Heinric van Alkmaar, onderzoekingen de den. Een zeer belangrijk geschrift, dat vele geleerfden van nut is geweest, is net Egmondse Necrologium, waarin de namen staan van hen, die aan de abdy gronden of gelden afstonden. Het dateert uit de 12de eeuw. EgmondAlkmaar omstreeks 1573. Met Boomkamp als gids behandelde spreker vervolgens de schendingen, waar onder de Egmondse adby v.n.1. in de 16de eeuw heeft geleden. De onkosten veroor zaakt door Alkmaar's Ontzet zijn tenslotte opgebracht tenkoste van het bestaan van de abdy van Egmond. Ook later betoonde Alkmaar's burgerij weinig piëteit jegens de Egmondse oudheden, getuige de slopin gen in de 10de eeuw. Ongeveer zes weken geleden werden bij een grossier in koloniale warert 23 balen suiker gestolen. De daders wa ren onvindbaar doch na een uitgebreid onderzoek kreeg de politie aanwijzingen in bepaalde richting. Er werd een in val gedaan in de woning van een Alk maar's ingezetene en vijftien van de balen werden hier aangetroffen, op han dige wijze verstopt tussen de dakspan ten. Acht balen bleken inmiddels in Amsterdam te zijn verkocht. Ook een mededader kon nog gearresteerd wor den. beiden zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring. Een dezer dagen werd een ingeze tene van Alkmaar aangehouden die nog twee jaar gevangenisstraf tegoed had. Door de politie is een vrachtwagen aangehouden waarop een clandestiene lading uien werd vervoerd. Ruim 20 ba len werden in beslag genomen. STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK OP HUMANISTISCHE GRONDSLAG. Hedenavond om 8 uur zal de heer 3. Doetje, inspecteur-propagancTist van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op humanistische grondslag, in Café de Wit, Zaadmarkt 87, een uiteenzetting geven van het doel en het werk van deze, onlangs opgerichte, organisatie. Het is de bedoeling om te komen tot oprichting van een afd. Alkmaar en Om streken van deze stichting. Belangstellenden zijn welkom. KERSTVERRASSING VOOR OUDEN VAN DAGEN. Dezer dagen heeft het Comité ter voorbereiding van de Kerstverrassing voor de Ouden van Dagen zijn werk zaamheden aangevangen. Het doel is. de Ouden van Dagen van alle gezindten te Alkmaar een Kerstpakketje aan te bieden met eniee versnaperingen. Hiertoe is dezer dagen een beroep gedaan op fabrikanten, handelaren, grossiere winkeliers, slagers, bakkers, en particulieren om door gaven in na- tura en/of giften in geld, de uitvoe ring van dit sympathieke plan moge lijk te maken. Na de grote ontberingen van de vo rige winter, waarvan onze Ouden van Dagen wel in het bijzonder zozeer te lijden hebbep gehad, ook door gebrek aan warmté; licht en gezelligheid, kan niet anders, of een ieder zal het zijne willen bijdragen voor deze Kerstver rassing voor Ouden van Dagen. Toezegging van gaven in natura worden gaarne ingewacht bij het Co mité. Langestraat 87. Giften kunnen worden gestort op girorekening 171250. Sociale Raad. Oorzaak drank Gisteravond reed een auto in het N. H. kanaal bij de Omval. De inzitten den kwamen er wonderwel goed af. De bestuurder die kennelijk van een fuifje kwam, bleek niet geheel drankvrij te zijn Een dame. die zich in de wagen bevond, bleek haar pols gebroken te hebben. De bestuurder mankeerde niets! DE KAASMARKT. ALKMAAR. 30 Nov. Op de kaasmarkt was heden geen aanvoer. Doch Alkmaarse hulp Is ook niet afwe zig geweest: een man als Pieter van Meer hout heeft ontegenzeggelijk archivarisch belangrijke stukken weten te redden. Van de „Abdykant" bezien. Zowel geestelijk-kerkelijk als historisch- heemkundig en sociaal-juridisch is er van uit Egmond op Alkmaar grote invloed uit gegaan. De abt van Egmond heeft ten slotte onder zich gehad de parochie Alk maar! De sporen van dit contact ti* speciaal van het fBenedictijnse karakter zijn in de kerkversieringen duidelijk te zien. De opbloei van de -Latynse school, de Egmondse bezittingen van Alkmaar en ook ondanks Eikelenberg een juri dische invloed vanuit Egmond tonen aan dat de stempel van de abdy ook op Alk maar werd gezet. Pater Scheerman besloet zijn interes sante lezing met de opmerking, dat het contact tussen de abhy en Alkmaar niet alleen gelukkig, maar zeker ook vrucht baar is geweest. voor de eerste helft van de 13e periode 1945 (25 November t/m 8 December '45) Bonkaarten KA. KB, KC 513 318 125 gram biscuits 319 250 gram bloem 320 200 gram zout 321 250 gram jam, stroop enz. 322 250 gram peulvruchten. 323 1 00 gram chocolade of suiker* werken 324 150 gram vlees 325, 326 2 kg. aardappelen 327 225 gram huishoudzeep A 25 2 doosjes lucifers B 25 1 kg. aardappelen A 26 2 liter melk B 26. C 26 3'/t liter melk Bonkaarten KD. KE 513 413 125 gram biscuits 414 250 gram bloem 415 200 gram zout 416 250 gram jam 417 100 gram chocolade of suiker* werken 418 150 gram vlees 419 1 kg aardappelen 420 6 liter melk 421 225 gram huishoudzeep. Tabakskaarten enz. T 02 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importsigaretten) V 02 100 gram chocolade of suiker werken X 02 100 gram chocolade of suiker werken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 November a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 3 December mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom een kilo gram aardappelen per persoon meer verstrekt aan personenen van 4 jaar en ouder. Deze extra hoeveelheid is be stemd om een voorraad te vormen. Men beware dit kilogram aardappelen. PETROLEUM voor kookdoeleinden en verlichting Het Centraal Distributiekantoor deel* mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoel einden of verlichting op de bonnen 13 t/m 16 van de kaarten UA 510, 13 en 18 van de kaarten UB 510. 64 van de kaarten UC 510, 115, 116 van <Je kaarten UD 510, gedurende de maand December 1945 liter, petroleum per bon kunnen kopen. DE PRIJS VAN BOTERLETTERS. Het directoraat generaal van cfe prijze* deelt mede, dat voor letterbanket, waar van de korst bestaat uit bloem en boter en de vulling is vei-vaardigd van surro gaat banketspijs en suiker, al dan niet met toevoeging van smaken, een maxi- mumprijs van f 1.75 per 500 gram geldt. Indien de consument grondstoffen be schikbaar stelt, dient verrekening van de kostprijs daarvan, zoals tot dusverre ge bruikelijk, te geschieden. 7 December thee Op 7 December zal een bon voor 50 gram thee voor alle personen ouder dan 4 jaaf aangewezen worden. Vier weken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee De thee is gemengd uit goede Engelse soort en zal in één kwaliteitsklasse in de handel worden gebracht. BON VOOR HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 t/m. 31 Dec. a.s. worden op bon 8 van de Noodkaarten voor honden- en kattenbrood met de serieletlers B, T, W, D, L. R, C, Z en BK, almede op bon 8 met opdruk „Asyl" de gebruikelijke hoe veelheden honden- en kattenbrood of -meel beschikbaar gesteld. Na 31 Dec. ben 8 ongeldig. Tot on s genoegen en tegelijkertijd tot onze grot" verbazing, blijkt de arbeider, die een dezer dagen van een behoorlijke hoogte af, uit een boom viel, noch zwaar, noch licht gewond te zijn. De geluksvoL heeft slechts zijn voet verstuikt. Honderd gulden voor degene <Me he' hem nadoet. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2