DE RAAD BIJEEN STADSNIEUWS. De N.V.B. en de raad Teraardebestelling Drs v. Rossem „Hans en Grietje" De verkeerde weg op De H. Hermandad op't oorlogspad Het Leger des Heils en baar methoden Bergen. Heiloo. „Op hoop van zegen" Koedijk. St. Pancras. Ter voorkoming van misverstand delen wij nog mede, dat de verklaring, die de heer R. Bakker namens de N.V.B. Don derdag in de gemeenteraadszitting af legde, de mededeling behelsde, dat de leden van de N.V.B. in de raad deel uit blijven maken van hun resp. fracties, dus de heren S. Vleugel en J. J. G. Wagenaar van de R.K.-fractie en de heer Bakker van de S.D.-fractie, terwijl er voor <fe heren H. H. v. d. Bogaerde en F. W. Vlotman geen reden aanwezig is om zich bij een fractie aan te sluiten. Zaterdagmiddag hebben collega's vrienden en leerlingen het stoffelijk overschot van den heer C. v. Rossem naar zijn laatste rustplaats, op de Alg. Begraafplaats te Alkmaar, gebracht. Vooral veel leerlingen waren er, die achter de baar liepen van een leraar, wien zij een warm hart hadden toege dragen voor de wijze waarop hij met hen was omgegaan en waarop hij zijn leerstof voor hen tot een levend iets had gemaakt. Een schat van bloemen, vooral van leerlingen, dekte de baar. De heer Van Rossum werd wel licht op de beste wijze getypeerd door den rector van het Helderse Ly ceum. den heer Berkhouwer, die zei, dat wanneer de heer v. Rossem aan het doceren was en in begeestering raakte, zodat hij in de lokalen van zijn collega's was te horen, ze tegen elkaar zeiden: „Dat is v. Rossem", en als uit twintig, dertig kelen een klaterende lach schalde, dan keken ze elkaar weer aan en zeiden: „Dat is v. Rossem". Zó zal de heer v. Rossem in de har ten van vele jongeren en ouderen blij ven leven als een bezielend docent en als een man met een warm hart, een grote dosis optimisme en met een sterk gevoel voor humor. Een afscheid Al in de eerste bèvrijdingsdagen de den wij een beroep op zijn medewer king en hij gaf deze, met enthousias me. Al heel gauw kwam hij vast bij onze krant en hij bleef de enthousiaste modewerker. Scherp in zijn opmer kingsvermogen, puntig in zijn stijl, zullen we onze Ceebee node in onze redactiestaf missen. Ceebee, oftewel C. B. Termaat, is al enige weken van ons redactiekantoor verdwenen. Hij moest de laatste hand leggen aan zijn studie, die deze week met succes werd bekroond toen hij slaagde voor het examen van gods dienstonderwijzer. Nu gaat hij en zijn vrouw binnenkort naar Texel, waar hij in Oudeschild hulp-prediker zal worden. Niet alleen wij. ook het vrijzinnig christelijke jeugdwerk, zullen Cor's arbeidskracht, zijn persoonlijkheid en 2ijn kameraadschap, missen. Maar we verheugen ons allen met hun beiden, dat hier een nieuwe taak ligt, die hem ongetwijfeld veel bevrediging zal kun nen schenken en die zeker ook ver dere perspectieven voor hem en zijn vrouw zal openen. Veel goede gedachten vergezellen jullie. Veel succes! Kindervoorstelling in het Gulden Vlies. Een zaal vol kinderen heeft Zondag middag in het Gulden Vlies genoten van de opvoering van het bekende sprookje „Hans en Grietje". Het gezelschap, dat deze voorstelling gaf, heeft zeker aan de eisen, die aan dergelijke kinderopvoeringen gesteld moeten worden, voldaan. Het enthou siasme van de jeugdige toeschouwers kende dan ook geen grenzen, vooral op de hoogtepunten, zoa)9 het verdwijnen van de boze heks. Hier werd niet alleen op het toneel gespeeld, neen, de hele zaal nam deel aan de opvoering en putte zich uit in het geven van goede raad. Aan het begin van de voorstelling brachten Sinterklaas en zijn zwarte knecht een bezoek aan de zaal. Ze wer den verwelkomd met Sinterklaasliedjes Een mooie middag, waarvan de kin deren echt genoten hebben en die wij graag nog eens herhaald zouden zien. Eén dezer dagen is een vrachtauto, Komende uit de richting Schermerhorn, bij de Omval in het water van het N.-H. kanaal gereden. De bestuurder van de wagen was rechtdoor gereden in plaats van rechtsaf de Nieuwe Schermerweg op te gaan. Van de twee inzittenden, beiden Friezen, wist de chauffeur tijdig uit de wagen te komen. De passagier moest een ruit kapot slaan, waarmede hij zijn hand zo ernstig verwondde, dat een achttal spieren van zijn rechterhand werden doorgesneden. Hij werd naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. De politie heeft een ingezetene van Alkmaar aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een damestasje met 85 gulden, ten nadele van de dochter van zijn hospita. De man b'eek verder bij een juwelier hier ter slede een gouden zegelring „achterover gedrukt" te hebben. Hij is in het poli tiebureau ingesloten. Op verzoek van de Helderse politie is een Alkmaarder aangehouden, die zich in Den Helder aan verduistering had schuldig gemaakt. Hij is overge bracht naar Den Helder. Gisteravond hield het Leger des Hei's op verzoek van diverse inter kerkelijke jeugdorganisaties een open bare bijeenkomst in de kleine zaal van de muziektuin. De grote zaal bleek niet nodig te zijn daar de belangstel ling, vooral van de zijde der jeugd zeer gering was. Slechts een dertigtal aanwezigen gaven van hun belangstel ling blijk. Na een kort woord van de heer v. d Woestelne. de Jeugdleider, kreeg de spr. van deze avond Kapt. Ph. Reu- ling het woord Spreker dee'de over 't werk van het Leger des Heils inte ressante bijzonderheden mede. Hij ver telde van het werk van den stichter William Booth van het „Leger" die zijn moeilijk werk begon in de achter buurten van Londen. In 1887 werd het Leger in Neder land opgericht. Ook hier hééft het veel en ?oed werk verricht. Snr. wees op verschillende instelMngen, zoals jeued- en moedertehuizen. hotels, asvls. enz., welk alle door deze stich ting worden geëxp'oiteerd. Het Leger predikt thans het Evan gelie in 126 talen in ongeveer 90 lan den. In de pauze was er gelegenheid een interessante collectie lectuur uit alle landen waarin het Leger zijn werk verrichtte, te bezichtigen. Na de pauze werden wankele vragen beantwoord, waarna ihet een kort dankwoord deze bijeenkomst, werd besloten. DIERENBESCHERMING. Zwervend In de Kooltuin aangetroffen een bok en een kip. Adres inspecteur: C. Verver, Baanstraat, Alkmaar. De Sint hezoekt het Ooievaarsnest Dank zij het initiatief van de buurt vereniging „Het Ooievaarsnest", hebben St. Nicolaas en zijn knecht, Zaterdag middag een bezoek gebracht aan de kin deren uit deze buurt. Om 3 uur arriveerde de Sint per mo torboot van den heer Stam. Hij werd door de vele kinderen met gejuich ont vangen. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer S Commandeur, verwelkomde den hogen gast en deelde mede, dat, daar de trouwe schimmel van den Sint nog niet van de vermoeienissen van de over tocht was bekomen, de heer P. Jonker zijn paard beschikbaar had gesteld. Zo reed dus St. Nicolaas, vergezeld van Piet en een juichende kinderschare naar de werkplaats van den heer Dirkmaat, waar hij dadelijk begon met de stoute Kinderen onder handen te nemen. Aan het slot van de gezellige middag kregen alle kinderen een zak met lekkernijen en een mooi geschenk. Hierna vertrok de Sint na de belofte, dat hij het volgend jaar weer terug zou De tijdèlijke Gemeenteraad van Bergen kwam Woensdagavond voor de eerste maal in openbare zitting bijeen onder voorzit terschap van den wnd.-burgemeester G. J Lovink. Na de leden van de Raad welkom te hebben geheten, memoreerde de voorzit ter enkele voorvallen uit de achter ons liggende jaren. Gezien de zware bezetting en de nabij heid van het vliegveld, is de materiële schade aan Bergen toegebracht, nogal meegevallen, ofschoon het enige tijd zal duren voor Bergen weer het oude Ber gen is, het heerlijke woon- en acantie- oord. Ten slotte wees de voorz. er nog op, dat de financiële toestand van Bergen niet erg rooskleurig is en de Raad veel en belangrijk werk wacht. Nadat de nieuwe raadsleden in handen van den voorzitter de eed of belofte van zuivering en trouw hadden afgelegd, kwam de benoeming van twee wethou ders aan de orde. De actie tegen den heer Macdonald Alvorens de Raad er toe overging een wethouder te benoemen ter voorziening in de vacature Macdonald, voerden enkele leden het woord met het oog op de door de vereniging„Herstel en Recht" ge voerde actie tegen den heer J. W. Mac donald. De heer J. Hemelrijk stelde in zijn rede vorop: politiek is niet senti menteel, handelt zonder aanzien des per sons. Maar ze moet niet kleingeestig en onridderlijk zijn. In Bergen, aldus spreker, worden anonieme aanvallen cp perso.ien gedaan, die de grens van het behoorlijke verre overschrijden. Nu komt daarbij, vervolgt dr. Hemel rijk, een soortgelijke aanval met onder tekening. Omtrent één punt slechts zou twijfel kunnen rijzen, n.1. omtrent het laatste punt van de aan de ra~d toegezonden circulaire. Spreker acht het echter ongewenst, daar hier en op dit tijdstip op in te gaan, temeer daar het hierin gedane verwijt hom zeer aanvechtbaar is gebleken. (Ter toelicting diene, dat in punt 4 der ge noemde circulaire wordt beweerd, dat de beer Macdonald, arbeiders, die niet vrij-, willig naar Duitsland wilde gaan, ont sloeg uif de werkverschaffing Voorgevende, dat het zijn plicht als waarnemend-bur gemeester was om de arbeiders te wijzen op de voordelen, die arbeid in D. bood en waarbij hij verklaarde, dat diegene, die niet naar D. wenste te gaan, niet in de werkverschaffing kon blijven en maar moest leven van wat het veld opleverde.; Dr. Hemelrijk vervolgt dan: de loop der politieke gebeurtenissen heeft er toe ge leid, dat wij (SDAP) met volle erkenning van de verdiensten van den heer Macdo nald voor de gemeente Bergen als raads lid en wethouder en met de wetenschap dat wij in hem steeds een eerlijk en respectabel tegenstander van onze op vattingen hebben gevonden, toch onzer zijds een tegencandidaat zouden stellen voor het wethouderschap. Deze cam pagne echter heeft ons niet onverschil lig gelaten. En in het belang der goede politieke zeden in onze gemeente meen den wij een politiek offer te mogen brengen, door geen tegencandidaat te stellen en hem voor de korte tijd, waar het hier om gaat, ons vertrouwen te tonen. a De heer C. W. Eïlis had reeds te voren verklaard ten volle bereid te zijn tot re habilitatie, indien daar reden voor be stond, maar dat hij de wethouderskeuze niet wilde laten beïnvloeden door per soonlijke kwesties, y De heer Schmidt ging accoord met hetgeen de heer Hemelrijk had gezegd. De heer J. E. Miltenburg» ging nog nader in op de in de circulaire genoem de punten. Dat de heer Macdonald zijn landgoed aan een Duitser had verkocht, zei niets. Dat door deze transactie V.V.V ernstige schade leed, achtte spr. bezijden de waarheid. De wethoudersverkiezing. Nadat de voorzitter ten slotte nog had verzekerd, dat de hele zaak-Macdonald door de Zuiveringscommissie was on derzocht en de woorden uit Johannes 8 7 nog even had aangehaald, n.1. „Wie van ulieden zonder zonde is, werpe het eerst den steen werd overgegaan tot de benoeming van twee wethouders. Be noemd werden de heer J. W. Macdonald met 11 stemmen en J. E. Miltenburg (r.k.) met 12 stemmen. Met zichtbare ontroering dankte de heer Macdonald allen voor deze uitslag, maar.... hij kon de benoeming niet aan vaarden met het oog op andere plannen. Zo gauw het mogelijk was, dacht hij te vertrekken naar Java. In de vacature werd nu voorzien door de benoeming van den heer C. Brak (s.d.) Vervolgens werden diverse commissies benoemd. Ingekomen was een schrijven van den heer de Vries, caféhouder te Bergen, met het verzoek het aantal vergunningen, dat om de 6 jaar kan worden herzien, te willen verhogen, opdat ook in zijn zaak vergunning kan worden gevestigd. j B. en W. adviseerden hierop afwijzend te beschikken. De Raad dacht er anders over en met 10 stemmen voor en 3 tegen kreeg de Vries het gevraagde. Nadat bij de rondvraag verschillende leden nog verlanglijstjes hadden inge diend, sloot de voorzitter deze eerste vergadering. De A.T. Falkland heeft haar donateurs wederom een drietal mooie avonden be zorgd. Hoewel het toneelspel „Op hoop van zegen" van onzen onvergetelijken auteur Heijermans veel aan actualiteit heeft verloren, biedt het toch volop ge legenheid tot een goed samenspel. Laten we direct zeggen, dat Falkland onder de bezielende leiding van den heer Rossen- backer deze mogelijkheid ten volle heeft benut. Er waren brillante ge- dee'lten van samenspel in, vooral het nuiselijk tafereeltje de verjaardag van Kniertjewas uitstekend. Zonder uitzondering hebben alle me- despelenden zich goed van de hun op gedragen taak gekweten, al moet er voor ^gewaakt worden een schijnbaar onbe langrijk rolletje als veldwachter niet in de verdrukking te laten komen. Ook hier moet men den rechten man op de rechte plaats zetten. H.S.V. I—LIMMEN I 4—0. H.S.V. I is gister goed voor de dag ge komen Zij wonnen met 40 van Limmen. H.S.V. II bleef eveneens nog ongesla gen in de competitie en won nu de lastige uitwedstrijd tegen Limmen II met 32. De a-adsp deden eveneens uit stekend werk door de Boys b-adsp. met 4—1 te kloppen. Voetbal. KOEDIJK I—OUDORP I. Gisteren speelde Koedijk I tegen Oudorp I Koedijk speelde op eigen terrein. De wedstrijd werd «mooi en sportief gespeeld. Voor de ust werd het eerste doelpunt gemaakt door de gasten. Na de rust werd de K.S.V.-keeper nog tweemaal gepas seerd, zodat de strijd in het voordeel van Oudorp beslist werd met 36. Scheids rechter H. Josee leidde correct. Fen mo"'e geanimeerde wedstrijd van Koedijk II tegen Berdos III op het K.SV.- terrein werd gewonnen door K.S.V. II met 7—2. HANDBAL (DAMES). Vrone I— S.A.V. 4-0. Vrone I speelde Zondagmorgen tegen S.A.V. Schagen en won met 40. Vrone had steeds het spel in handen en maakte voor de rust alle doelpunten. Na de rust herstelde S A.V. zich, maar wist toch geen doelpunt »e maken. Udiwik TT—Vrone II Vrone II speelde tegen U.d.i.w.l.k. II te Dirkshom en zegevierde met 10. Udiwik speelde forscher, maar de lichtere Vrone- dames waren zeer actief. De ruststand wa3 00. Na ae rust was Vrone ingespeeld en waren de aanvallen beter opgezet, waarbij de stand op 10 werd gebracht, waarmede het einde kwam. FILMAVOND N.V.H. Donderdagavond werd in het gem. ver gaderlokaal een filmavond gegeven van N.V.H. Vertoond werd „De slag om En geland" De bijeenkomst werd geopend ooor den heer Monster, die de bedoe ling van N V H. uiteenzette. Er moet ko men geestelijk en moreel herstel, vooral voor de jeugd, aldus spr. De zaal was tweemaal geheel bezet, waaruit de grote belangstelling voor de N.V.H. dus wel blijkt. N.V.H zal re gelmatig door gaan met het geven van dergelijke avonden. 30 PAAR LAARZEN. De vereniging „De Tuinbouw" heeft 3C paar laarzen, waar zeer grote be hoefte aan bestaat, onder haar leden verloot 122 leden hadden zich opgege* ven. dus hopelijk komen er spoedig meer, zodat ook de teleurgestelden a's~ nog voldaan kunnen worden. 1 Druk: Dagblad v. Noord-Ho8and N-V»

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2