s STADSNIEUWS. Alkmaarse kinderen Sint Nicolaas door schooljeugd verwelkomd Vrijlating politieke delinquenten definitief geregeld De bijzonder zuinige De zaak Van der Pluym. Burgerlijke Stand. Bergen. Russische Dans en Muziek Ballet Studio 1945 De wethouders in Heerhugowaard BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. naar Londen (Van onze speciale correspondente). WRENS WARREN CAMP. Op de lang verwachte dag van het uit stapje werd vroeg ontbeten, daar men om negen uur in een zes-tal touringcars naar Londen zou vertrekken. De kinde ren zagen er uit „om door een ringetje te halen", het Amerikaanse Rode Kruis had voor nieuwe kleren en schoenen ge zorgd en voor deze bijzondere gelegen heid zorgden de kinderen er zelf voor dat zij er keurig uit bleven zien. Het vertrek naar Londen werd inmid dels iets later dan was vastgesteld en om half tien reden de touringcars in een matig tempo, zodat het schilderachtige landschap goed bewonderd kon worden, de grote poort van het Camp uit, de hoofdstad van' Britlannië tegemoet. Londen! Om elf uur werden de voorsteden van Londen bereikt en al spoedig waren wij opgenomen in het grote stadsgewoel van „Piccadilly Circus", een van j3e drukste gedeelten in het centrum van de stad. Na een rondrit door het centrum wer den de Tower en de „St. Paul's Cathe- dral" groepsgewijze bezichtigd. Inmiddels was het tijd geworden om de Inwendige mens te gaan versterken en hiervoor zorgde de Londense telefoon centrale op uitnemende wijze. In een der vele recreiatiezaien van het gebouw dei- centrale werd ons een heerlijke warme maaltijd aangeboden. De gehele middag waren wij verder de gasten van de L.T.C. In een grote, prachtig met bloemen* en vlaggen versierde zaal, konden de kin deren spelletjes doen en werden zij ont haald op een poppenkastvertoning en de kunststukjes van een goochelaar. Tafeltje dek je. Om half vijf waren de tafels weer ge dekt en de kinderen konden zich rijke- De kinderen onthaald in 't Wapen van Heemskerk Maandagmiddag om half twee zou St Nicolaas per stoomboot aan de Bierkade arriveren en ruim 20 min. tevoren stonden de eerste twee klassen van de Alkmaarse openbare lagere scholen opgesteld om den Sint een hartelijk welkom toe te roepen. Toen om even voor half twee de fcoot in zicht kwam, waarop men van verre al de prachtige rode man tel van den Heilige kon zien. kende het enthousiasme van de kleinen geen grenzen en terwijl de boot de kade naderde en de Sint minzaam wuifde en Piet lachend de kinderen toezwaaide, werd uit volle borst het „Zie ginds komt de stoomboot" aan geheven. Nadat de bisschop voet aan wal gezet had, besteeg hij zijn trou we schimmel, die hem ook op zijn zeereis niet verlaten had, en daarna ging het in optocht door de stad paar het Wapen van Heemskerk waar het eigenlijke feest zou plaats vinden. Hier aangekomen, werd St. Nico Jaas verwelkomd door den voorzit ter van de Alkmaarse Commissie voor het St. Nicolaasfeest, den heer De Vries. De heer De Vries zeide blij te zijn den ouden bisschop na zo veel jaren weer in een vrij land te kunnen begToeten, daar het na 1941 zander inmenging van de Volks- dienst niet meer mogelijk was ge weest om de verjaardag van den Sint te vieren. De hoge gast hield hierna een toe spraak tot de kinderen, waarin hij mededeelde, dat hij iemand had medegenomen, die een poppenkast zou vertonen. Deze mededeling lokte een uitbundig gejuich uit. In de pauze, die bij de vertoninr van de poppenkast gehouden werd, werden de kinderen getracteerd Aan het slot van de middag kre gen alle kleine vrienden en vrien dinnetjes van den Bisschoo een pak ket met geschenken, dat door Zwar te Piet werd uitgereikt. Om kwart over vier was het feest afgelopen en gingen de kinderen onder gelei de van de ouders, blij en tevreden naar huis. In het „Wrens Warren Camp" in Sussex, vertoeven op het ogenblik 210 Nederlandse kinderen, waaronder zich vijftig Alkmaardertjes bevinden. Zaterdag 17 November, zijn alle kinderen een dag naar Londen ge weest en van deze trip geeft één der leidsters van de Alkmaarse groep een verslag. lijk tegoed doen aan sandwiches met vlees, aan limonade en gebak. De algemene leider van het Hollandse kamp, de heer Tromp, dankte hierna de dames en heren van de telefooncentrale voor de prachtige geslaagde middag en het feestelijk onthaal, waarna door ons ailen het „God Save the King" en het „Wilhelmus", staande werd gezongen. Inmiddels was het al laat geworden en dus hoog tijd om de terugreis te aan vaarden. Om half negen arriveerden we weer in het Wiens Warren Camp; de meeste kin deren waren zo siaperig, dat zij onmid dellijk naar bed getransporteerd werden. Het duurde dan ook niet lang of de rust was in het kamp weergekeerd. Voor allen is het een dag geweest om nooit te vergeten. TRIBUNALEN BLIJVEN TE LANG UIT De Officier-fiscaal voor de vrijlating, ror. G. W. von Meyenfeldt, heeft tegen over de pers de vrijlatingsprocedure uit eengezet. Mr. von Meyenfeldt ving zijn betoog aan met cie opmerking, dat men zich bij ae beoordeling van N.S.B.-zaken los moet maken van het begrijpelijke vooroordeel, dat ten opzichte van de le- tien der N.S.B. bestaat. Deze lieden staan, ondanks alles, niet builen recht co wet. Wat de rechtspraak betreft, wij leven op het ogenblik in een overgangs tijdperk en daarom zal men moeten be seffen, dat de moeilijkheden legio zijn. Een behandeling van alle zake» en daar uit volgende een veroordeling, zal niet m alle gevallen mogelijk zijn. Van vele gevallen zijn er dikke dossiers met be schuldigingen en aanwijzingen, maar /onder bewijzen. Daar wij nu eenmaal v/eer in een rechtsstaat leven, is een veroordeling zonder bewijzen een on mogelijkheid. Op het ogenblik is mr. Von Meyen- feldt eigenlijk Militair Commissaris van in bewaringstelling en in vrijheidsstel- liiig. Zijn functie valt dus onder het iM. G. Binnenkort komt hierin echter ver andering, daar de P.O.D. gevoegd zal worden onder het Directoraat-Generaal voor Bijzondere Rechtspraak, ressor terende onder het Ministerie van Justi tie. De functie van Mr. von Meyenfeldt wordt dan die van off.-fiscaal, verbon den aan het parket van den proc.- fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, met standplaats Alkmaar. De Tribunalen. Het is voor een gezonde rechtspraak allereerst nodig, aldus den heer Von Meyenfeldt, dat de tribunalen spoedig geïnstalleerd zullen zijn en hun werk zaamheden zullen gaan aanvangen. De In bewaringstelling is gebaseerd op een snelle rechtspraak. Zoals het nu gaat, duurt het te lang. De bewaringskampen worden meer dan vol, temeer daar nog steeds mensen in bewaring kunnen worden gesteld, hetgeen ook geschiedt. Het bestuur van ae kampen noemde Mr. Von Meyenfeldt een noodzakelijk onding, dat wel zal moeten blijven bestaan. N V PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN Vrijlating of huiten vervolging- stelling. De taak van den heer Von M. ten op zichte van de vrijiaiing is als voigt te formuieien: le. Vrijlating van mensen, indien daarvoor redelijke termen aanwezig zijn; 2e. Advies aan den proc.-fiscaal, in zake voorwaardelijke of onvoorwaarde lijke buiten vervolging stelling. Vrijlating van personen wil niet zeg gen, dat zij ook buiten vervolging ge- ïteld zijn. Het is dus heel goed mogelijk, dat aeze mensen nog behoorlijk gestraft zuLen worden. De onvoorwaardelijk buiten vervolging gestelden zijn echter ook geheel vrij van straf. Zij zullen niet meer voor tribunaal of bijzonder ge rechtshof behoeven te verschijnen. Voorwaardelijke buiten vervolging- stelling gaat gepaard met het van lechtswege ontzeggen van verschillende staatkundige rechten voor de tijd van *0 jaar. O.a. valt hier onder het verlies van actief- en passief kiesrecht. Wan neer, in geval van voorwaardelijke bui- tenvervolgingstelling niet aan de voor waarden wordt voldaan, dan is her nieuwde detinering mogelijk. Bart in vrijheid gesteld. De heer M. Bart, destijds hoofd van de Bou waf deling van het Evacuatie- bureau, die enkele weken geleden was gearresteerd, in verband met zijn mani pulaties tesamen met Van der Pluym, is dezer dagen op vrije voeten gesteld. Hij had reeds drie weken geleden een vol ledige bekentenis afgelegd, doch moest, ten behoeve van het onderzoek nog enige tijd in voorarrest worden gehou den. Nu de politie volkomen op de hoogte meent te zijn, ook met de frau duleuze handelingen van de overige ge arresteerde ambtenaren, heeft zij hierin aanleiding gevonden, Bart in vrijheid te stellen. Hij zal zich voor den rechter hebben te verantwoorden. HERVATTING BUSDIENST ALKMAAR—WINKEL. Met Ingang van 3 December is de bus dienst Alkmaar—Winkel via Hensbroek— Obdam weer hervat met drie diensten per dag v.v. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Geboren: Johannes C., z. van j. Tij. sen en O. Teitsma. Ondertrouwd: Hendrik G. Veen- huis en Peternella H. Scheer. Hany Hutchinson en Maria C. Lemmers. Nj. colaas J. Duijneveld en Anneliese Dry gala. Henderikus Koning en Jacoba de Niet. Klaas Madderom en Hendrika Borra. Getrouwd: Alexander Harris en Anna K. Ursem. Cornelis van der Leun en Wilhelmina G. Heemskerk. Overleden: Henricus J. Caarls, geh. met M. C. Peperkamp, 65 jaar. De dansgroep „Ballet Studio 1945" trad Donderdagavond op in „De Rustende Ja ger" met een programma van Russische dans en muziek. Leidster was Sonia Gas- kel, een Russische van geboorte, die deel heeft uitgemaakt van het ballet van Diaghilew. De groep dansers en danseres sen, waarvan Jennifer Roders, Aart Ver stegen en Marja Matthijsen wel de beste krachten vonden en de beide pianisten Sas Bunge en Louis Born, oogst ten veel succes. Het publiek overstelpte de executanten met bijvalsbetuigingen; het was alles een lust voor oog en oor. Het programma opende met enige losse num mers, waarvan vooral Zigeunerdans, Pop pen en Nacht en Mars een storm van applaus ontketenden. De beide pianisten vergastten hun ge hoor op een paar piano-solo's: Humo reske Opus 10 no 5 en Prelude Opus 23 no. 5, beide van Rachmaninoff. Het eerste gedeelte eindigde met het ballet „Een nacht op de kale berg", waar in een heksenfeest gevierd wordt onder leiding van den duivel tot de dageraad verschijnt en de geesten der duisternis vluchten. Een fantastisch schouwspel! Het hoogtepunt van de avond vormde de folkloristische „Russische Boerenbrui loft" met muziek uit de werken van Tschaikow^ky. Jennisfer Roders, Aart Verstegen en Marja Matthijsen waren als bruid, bruidegom en koppelaarster, het middelpunt van dit gebeuren. Na dit prachtige slot groeide het applaus aan tot een ovatie en herhaalde malen werd het hele gezelschap teruggeroepen. De gemeenteraad van Heer-Hugo- waard bestaat uit 11 leden, n.1. 7 Rooms-Ka.tholieken en 4 niet-Katho- lieken. Vóór de oorlog achtte de R. K - fractie het niet alleen noodzakelijk, maar politiek, ook verantwoord om beide wethouders-zetels te bezetten. Nadat gedurende jaren van onder grondse strijd Nederlanders van alle gezindten schouder aan 6chouder sa mengewerkt hebben, had men gehoopt en zeker ook bij niet-Katholieke Hu- gowaarders, dat men de verantwoor delijkheid voor de opbouw van ons arm. vaderland gezamenlijk zou dra gen In H.-Hugowaard vraagt men zich dan ook af, of het niet beter ware ge weest. als de Katholieken thans van esn dergelijke meerderheidspolitiek, waarbij beide wethouders plaatsen door hun bezet worden, hadden afge zien. Dit zou niet alleen de samen werking, maar ook de werk zaamheden van de raad ongetwijfeld zeer ten goede gekomen. BEROEP. Ds. W de Mooij, Ned. Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar Franeker aangenomen. De R.K. spoorwegliedenvereniging ..Mgr. Mutsaers" organiseerde alhier een speldjesdag voor tbc-bestrijding. De op brengst was f 251.34. -Ut t OiforituuA TÏK4T tn TEKENINGEN 1L\ FAVWESi. |iiMii*Ww'— Morgen begint hier op dezelfde plaats ons kinderverhaal.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2