^Van Sinterklaas tot Kerstmannetje^ Drie rare snuiters Vraagt NU AMSTEL BIER FIETSEN MET BANDEN Stadsnieuws ii n' y a qu' un pas Zoals bij Sinterklaas de pepernoten horen dit jaar nog slechts in zeer be perkte mate gestrooid zó hoort bij Kerstmis en het Kerstmannetje het witte sneeuwdek. Hopelijk zal de decoratie van zachte, witte vlokken dit Jaar ook met mate worden gestrooid.- Dit laatste in verband met de zo gevreesde schaarste aan brandstoffen, want bij sneeuw is vorst nu eenmaal de onafscheidelijk met gezel. Toch is ondanks het feit, dat men pepernoten wél en sneeuw niet kan eten het uiterlijke verschil tussen St. Nico- laas en Kerstmis niet zo groot. Het is alleen een costuumwisseling, niet eens altijd een décorverandering. Men ziet de man, die op 5 December een mijter op het hoofd en een staf in de hand draagt, op Kerstmis in een ander pakje, hij draagt zware laarzen en een rode muts met wit bont afgezet. Misschien verandert ook zijn stem nog. maar zijn innerlijk blijft hetzelfde. Pre cies als bij de étalage's, die door den handigen zakenman op de zevende Decem ber van de Sint Nicolaasstemming in de Kerstsfeer overgebracht worden. De aan kleding, het costuum, van het gebodene wordt gewijzigd. De zwarte Pieten en de Mijters verdwijnen uit de uitstalkasten om plaats te maken voor plukjes watten, kaarsen, hulst en een paar schaatsen, want, zoals gezegd, bij Kerstmis hoort nu eenmaal Ijs De boekhandelaar heeft ech ter op de 26ste dezelfde boeken in zijn uitstalkast als op de 5de December en de •lager verkoopt dezelfde worst. De entourage alleen is veranderd en dit is het gehele wezenlijke verschil. Van St. Nicolaas tot Kerstmannetje de stap Js niet groot, maar toch een trede hoger. De Kersttijd brengt sfeer met zich mee. een sfeer, die men bij het gezelligste Sinterklaasfeest in intieme huiselijke kring gevierd, niet zo kan treffen als "P deze beide dagen in de laatste week van het jaar. Waarom? Och, een ieder weet dit voor zich zelf. Misschien is het omdat in deze laatste week de beide Kerstdagen de aanloop betekenen voor het formu leren van alle goede wensen, die men elkaar op de eerste dag van het nieuwe jaar zal toedenken. En dan beginnen we allen weer „met een schone lei", van voren af aan. Of het goed zal gaan? Quien Sabe? Wie weet het? Maatschappe'ijk werk op humanistische ^rondslarf Vorige week is hier ter stede opge richt een Afd. Alkmaar en omgeving der Stichting voor Maatschappelijk werk op humanistische grondslag (landelijk voor zitter Mr. Dr. J. In t Veld). In het voor lopige bestuur namen zitting: L. J. C. Berman, K. Bos, D. L. Daalder, B. Fels, Dr. C. H. Ketner. Zr F. C. Marks, Mw. A. Schuil-de Leth, K. de Wilde en J. Tas, voorl. secretaris. gezinsvoogdij. De Stichting beoogt ver der coördinerend op te treden, opdat veel arbeid die op het gebied der kin derbescherming en reclassering ge schiedt, meer in samenhang met elkaar gebeuren gaat. Nadrukkelijk betoogde spr., dat de Stichting daar, waar reeds vruchtdragende arbeid wordt verricht, niet op hetzelfde terrein wenst werk zaam te zijn. Ook kan de stichting door het in contact treden met het werk der armenraad, met de in het leven te roe pen organisatie voor de reclassering van politieke delinquenten, met de zorg voor thuis-zittende armen, enz., belangrijk werk doen. De heer Boetje deelde mede, dat het gebruikelijk was, dat het werk in de afdelingen werd ingedeeld in secties, hl. secties voor kinderbescherming, reclas sering, sociale zorg en voor de studie van maatschappelijk werk. Plaatselijk kunnen begunstigers worden zij, die een min. contributie van 2.50 per jaar be talen. terwijl degenen die min. 3.50 betalen tevens abonné zijn van Huma- nitas, het maandblad der stichting. In stellingen kunnen als donateur optreden, indien zij min. 25.per jaar bijdra gen. Aan het einde der avond werden vele vragen gesteld, waaruit de warme be langstelling der aanwezigen voor het gehoorde en voor het maatschappelijk werk bleek. Harmonie. Dat Nederland niet met de nieuwste films wordt bedeeld, is een feit. Maar de oude films die wij dan toch krijgen, konden gevoegelijk van een beter ge halte zijn, dan het product dat de be zoekers van de Harmonie deze week voorgezet krijgen. Eersterangs rolpren ten ziet men nu eenmaal weinig en daar heeft men zich slechts bij neer te leg gen. Daarom vinden wij het''al een hele eer als op het witte doek een tamelijk behoorlijk afleggertje verschijnt. De drie rare snuiters, die hun kunsten deze week op weergaloos flauwe wijze in de Harmonie aan den man brengen, verdienen echter niet meer dan het praedicaat „zevende rangs". Het voorprogramma maakt een bezoek aan deze bioscoop nog enigszins de moeite waard. Een buitengewoon aardig Walt Disney tekenfilmpje in kleuren doet ons de kennismaking met Mickey Mouse hernieuwen en het wereldnieuws is deze week bijzonder interessant. De hoofdschotel van het programma laat echter een flauwe nasmaak achter. Th. K. Op de eerste bijeenkomst, waar een vijf-en-twintigtal belangstellenden aan wezig was, vertelde de inspecteur-pro pagandist der Stichting, de heer J. Boetje, het een en ander over maat schappelijk werk in het algemeen en de doelstellingen van de stichting in het bijzonder. Spr. memoreerde aan het begin van zijn lezing, hoe het maatschappelijk werk, ook in ons land, oorspronkelijk nauw verweven is met het Christendom. Vroeger noemde men hulp aan de mede mens: een werk der barmhartigheid. Echter pas in de 19e eeuw werd, wat vroeger liefdadigheid was. een maat schappelijke noodzakelijkheid. In een verdere ontleding van de aard van het maatschappelijke werk (de ge organiseerde en planmatige hulp van mens tot mens in persoonlijke nood noemde de heer Boetje o.m. als wezen lijk kenmerk en noodzakelijke eis, dat men in dit maatschappelijk werk uit gaat van een bepaalde levens- en wereldbeschouwing. De bovengenoemde stichting wil be reiken de grote groep buitenkerkelijken hetgeen zeker niet betekent a- of anti-religieuzen die tot nu toe veelal buiten het maatschappelijk werk ston den. daar voor hen bepaalde organisa ties ontbraken. In het bijzonder was dit het geval bij het belangrijke onder deel van het maatschappelijk werk, de (haplin's „Moderne Tijden" Victoria-theater. Reeds jaran voor de oorlog werd de filmwereld gewekt uit haar droom der verhaaltjes-techniek door Chaplin's fenomenaal product „Modern Times" AI het zwarte, al de armoede en el lende die men in het moderne leven kan vinden, zijn in deze film te zien. Maar niet in de vorm van een roman netje over den een of anderen armen kerel, doch als caricatuur van een willekeurigen proletariër en als per siflage van een leven, waarvoor- maar één einde geschikt lijkt, de zelfmoord. Waf is er te doen Zaterdag 8 December. Gudlen Vlies, 7.30 uur, 'n Avond uit", cabaret revue voor de 8 Oct. Ver. Heiioo: Rustende Jager, 8 uur, G. G. cabaret oi.v. Jan Musch. Zondag 9 December. Gulden Vlies, 2.30 uur, Dans-recital door Manka ten Weeme en Antony Raedt. Gulden Vlies, 8 uur, Nederl. Operette Studio „Gravin Marit- za", van Emmerich Kalman. Tot en met Donderdag in de bios coop-theaters: Harmonie: „Drie rare snuiters". Toe gang boven 14 jaar. Victoria: „Modern Times", met Charley Chaplin. Toegang boven 14 jaar. Aanvang der voorstellingen 7 uur en 9.30 uur. Woensdag matinée 2.30 uur. Zondagmdidag aanvang 2 uur en 4.30 uur. De hoofdpersonen hebben geen naam: Chaplin is de arbeider, Chaplin is de arme drommel, die steeds weer on nieuw den toeschouwer laat lachen, ook in die situaties, waar iedere an dere film tranen tracht on te wekken Men vergete echter nooit, dat achter al de komische situaties een tragiek zit, even be^ngrük als alles waarom men de gphele film door lachte. Maar men lacht, w*nt Charlie Chap lin eist het. En geeft ziin laatste oo- wekking aan zijn vrolijke medespeel ster Goddard ..Kop op! We komen er wel door! niet het beste ant woord on ieder nesssimisme Vooraf gaan Wereld- en Nederlands nieuws (oa. opnamen uit het Indone sische Tiideng-kamn) en een grappige Walt-Disney-tekenfilm over Mickey Mouse. DE O.L. SCHOLEN VIEREN ST. NICOLAASFEEST. Voor de derde en vierde klassen van de Openbare Lagere scholen te Alkmaar, trad Vrijdagmiddag het gezelschap Lotte en Al ex Wins op. Het programma was zeer uitgebreid en heeft enige honderden kinderen gedurende enkele uren op ge slaagde wijze beziggehouden. In het bij zonder vielen de goochelaar en de buik spreker met zijn pop Dicky in de smaak bij de jeugd. In de pauze werden alle kinderen ge- tracteerd. waarna in spanning gewacht werd op het vervolg van het programma van het gezelschap Wins. Na een m'^dag van uitbundig plezier gingen om plm. half vijf de jeugdige toeschouwers volkomen tevreden gesteld huiswaarts. Predikbeurten ALKMAAR Ned. Herv. gem., 9 uur, Kapelkerk, ds. Goslinga (vac. ds. Kleyne); 10.30 uur, ds. v. Dijk (vac. ds. Klein Was- sink), 5 uur ds. J. H. W. Warners (vac. dr. Tuinstra). Doopsgez. gem., 10 uur dr. Alb. Vis van Beverwijk. Remonslr. kerk (Fnidsen 43) 10.30 u. ds. De Wijs" van Vlaardingen. Ev. Luth. gem., 10 u. ds. P. C. Roodenburg. Oud Kath. kerk (in Ev. Luth. kerk, Oudorp). 8 uur, H. Dienst. Ned. Chr. gem sch.bond (Waakt en Bidt) Donderdagavond 7.30 u ds. C. J. Hoekendijk. Leger des Heils 10 uur Heiligingssamenkomst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst o. 1. v. kolonel J. C. Bakker van Amsterdam. Geref. kerk (Art. 31 DKO) 10 en 5 u., cand. Rook van Zwolle in Waakt en Bidt. HEILOO. Ned. Herv. Evang. (Kerklaan), 10 uur, de heer C. Wiegers van Alkmaar. Ned. Herv. gem. 10 u. ds. Bloemhof! EGMOND AAN ZEE. Oud-kath. kerk, 8 en 10 uur H. Dienst, 3 uur nm. Vespers. het gerenomeerde en OTTER's Limonades. Beleefd aanbevelend: Wed. J. OTTER, Hoofdagentschap der AMSTEL- Brouwerij. Tel. 2023. „HEEL DE WERELD LACHT". Morgenochtend, te 9.30 uur, zal de Ver. voor Studie en Ontspanning van de C.P.N. „De Waarheid" in het „Wapen van Heemskerk" een filmochtend be leggen. Vertoond wordt de Russische film „Heel de wereld lacht". DS. HOEKENDIJK KOMT. De bekende Maranatha-prediker, D3. C. J. Hoekendijk, zal komende wectc Alkmaar bezoeken, en Donderdagavond in „Waakt en Bidt" een bijzondere bij eenkomst houden. De samenkomst Is voor elk toegankelijk. Heiioo. OPENBARE VERGADERING S. D. A. P. A s. Maandag 10 December spreekt Mr. J in 't Veld in een openbare ver gadering van de afdeling der S. D. A. P. Er zal ge'egenheid zijn tot het stellen van vragen. Comité Volksontwikkeling. De afd. Heiioo der S. D. A. P, orga niseert deze winter een serie ontwik- kelings-avonden die voor een ieder toegankelijk zijn en waarvoor, naar reeds bleek, een grote belangstelling bestaat. Het bestuur wil het werk uit gebreid z!en o.a. tot het terrein van de kunst en hiermede een speciaal comi té belasten. Zij die hier iets voor voe len. gelieven zich in verbinding te stellen met N. Majolee, Sch. Honds- bosschelaan J 50 a.. BEROEP. Ds. H. W. Bloemhoff ontving toezeg» ging van beroep naar Roekan je (Z.-H.) Oudorp. SINT NICOLAASFEEST. Dank zij de activiteit van de ouder commissie en het onderwijzend personeel, werd onder grote belangstelling der ouders j.1. Donderdag in de openbare lagere school aan de Munnikenweg een St. Nicolaasfeest gehouden, dat klonk als een klok. vergezeld van z'n onafscheidelijke zwarte knecht. De hoge gasten waren bijzonder mild met hun tractaties, zelfs de cho colademelk ontbrak niet. De poppenkast zorgde voor drie pracht nummers en als altijd had Jan Klaassen de gehele kinderschare op zijn hand. Een verloting, benevens de grabbel- mand verhoogden de feestvreugde in bij zondere mate, terwijl St. Nicolaas aan t einde van c?e middag ieder kind een aar dig cadeau aanbood. In zijn slotwoord dankte het hoofd der school den goeden Heilige voor zijn vele goede gaven en betuigde eveneens aan de oudercommis sie en de burgerij zijn dank voor hun grote steun. Oudorp kan terugzien op een zeer geslaagd feest. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat me4 ingang van 1 December wederom aanvragen voor rijwielen met banden bij de plaatselijke distributie diensten kunnen worden ingediend. Er zal nog nader worden bekend gemaakt op welke dagen aanvragen kunnen wor den Ingediend.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2