DE TAAL DER WAPENEN ZAL SPREKEN Nieuwe Italiaanse regering gevormd Wel zonder, maar niei over Frankrijk" Waarschuwing van De Gaulle aan „Grote Drie" Wel of geen centralisatie? Schermerhorn over Indonesië, Duitsland en de berechting MAANDAG 10 DECEMBER 1945. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. TasCallo. gBM 3e Jaargang No. 91-412. Ikmaardei' DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING U I TC A V Ei STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 2971. Volgens een gezaghebbende bron te Batavia zullen als gevolg van de be- besluiten, genomen op de conferentie van Singapore door admiraal Mountbatten. generaal Christison en dr. Van Mook, Britse en Brits-Indische troepen zeer spoe- die een begin maken met het herstel van de orde in grote gebieden van Java. Daartoe zullen nog meer troepen naar Java worden overgebracht, maar hoewel de Nederlandse troepen waarschijnlijk wel gebruikt zullen worden voor politiediensten in de gezuiverde streken, zullen zij aan de eigenlijke operaties niet deelnemen. Dit betekent een uitbreiding van de taak, toegemeten aan generaal Christi son, welke oorspronkelijk alleen bestond in het ontwapenen en verwijderen van de Japannezen, de evacuatie van de krijgsgevangenen en geïnterneerden, en de handhaving van de orde nodig voor dat doel. In de toekomst zullen zijn troepen verantwoordelijk zijn voor het terughalen van alle Japanse uitrustingsstukken uit handen van elkeen, die ze thans in zijn bezit heeft. Van Mook wil de deur nog openhouden Christison heeft nu de bevoegdheid met de tot zijn beschikking staande strijdkrachten in een zo groot mogelijk gebied de orde te herstellen en te hand haven om „het mogelijk te maken, dat een constitutionele hervorming en een zekere mate van zelfbestuur der Indone siërs in het kader van het Koninkrijk der Nederlanden tot stand komen en be sprekingen daarover gehouden worden op een geregelde en wettige wijze zon der vrees of geweld", zoals een Brits woordvoerder Zaterdag verklaarde. Inmiddels herhaalde Van Mook, dat de deu-r voor besprekingen nog steeds open staat. Hij zeide: ,,Ik zie veel grotere mo gelijkheden dan vorige week of weken terug voor een nieuwe en directe sa menkomst van Nederlanders en Indone siërs op korte termijn Christison is van mening, dat zowel de Nederlanders als de gematigde Indone sische leiders de komende acties zullen toejuichen. Volgens de geallieerden is de regering van Sjarir onbekwaam en zij heeft ook de noodzakelijke macht niet om betere voorwaarden in het ie- ven te roepen. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de hongersnood, die nu onvermijdelijk is, aangezien slechts 50 procent van de vooroorlogse rijstoogst in 1946 verwacht kan worden, slechts kan worden verzacht, doch niet voorkomen wanneer Sjarir, dien de Nederlanders beschouwen als een toekomstigen part ner, voldoende gezag kan oefenen om het volk naar hun sawahs terug te brengen om een late oogst te krijgen. De details van de hulp, die Sjarir aan de geallieerden met het oog op de drei gende hongersnood gevraagd heeft, wor den nu door een Britse en Indonesische staf uitgewerkt. Alcide de Gasperi is er, naar heden morgen uit Rome werd gemeld, in ge slaagd een kabinet te vormen, waarin alle vroegere regeringspartijen, zes in getal, vertegenwoordigd zijn. Op het laatste ogenblik heeft de sociaal-de mocraat Ruini (leider van zijn partij) zich teruggetrokken als protest tegen de wijze, waarop de portefeuilles ver deeld zijn. De voornaamste leden der regering zijn: De Gasperi, premier en minister van Buitenlandse Zaken; Vice-premier en minister voor de constiturende verga dering, Nenni; Minister van Binnen landse Zaken, Romita, De liberalen hebben hun pogingen om het kabinet een bredere basis te geven, laten varen. Of ficiëel is heden te Batavia bekend gemaakt, dat Dr. van Mook op Woensdag 12 December per vliegtuig naar Nederand vertrekt. Sovjet-Russische persaanva! op Vaticaan Petr Efimov doet in het blad „Bolshevik" een bittere aanval op het Vaticaan, dat hij „het na-oorlog- se centrum van reactie" en „anti- Sovjet" noemt. Het blad zegt: „De heilige vaders zijn niet zozeer met gebeden bezig, danwel met branden de internationale vraagstukken. Nu het bandietenblok van de fascisti sche staten uit elkaar geslagen is. gebruikt het Vaticaan de macht van zijn door de gehele wereld verbrei de apparaat om de resten van het fascisme te redden. De Paus is in het bijzonder bezig met Spanje. Hij is bang, dat de democratie zal zege vieren en dat Franco zich dan op de bank bij de beschuldigden zal bevinden. Toen Hitier en Mussolini millioenen mensen martelden, zweeg de Paus. Nu de bevrijde vol keren de fascisten van antwoord dienen, roept de Paus om barmhar tigheid. De reactionaire katholiekc- pers voert door kwalijke aanvallen op de Sovjet-Unie de gestelde poli tieke lijn door, welke door het Vati caan is getrokken om door verte genwoordigers van de katholieke kerk in verschillende landen uitge roerd te werden. De officiële Franse houding te- tegenover de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Sta ten en de Sowj ét-Unie, is Zater dag door den Fransen minister van Buitenlandse Zaken. Bidault. aan een Reuter-correspondent medege deeld. 'Bidault zeide: „Natuurlijk heeft Frankrijk er geen bezwaar tegen, indien de drie regeringen willen spreken over de gewone proble men en de onderlinge verhou dingen. Wij hopen in ieders belang, dat de conferentie esn succes zal worden. Maar tegelijkertijd vinden wij het moeilijk te denken aan de vele belangrijke internationale pro blemen, waarbij Frankrijk niet di rect geïnteresseerd is. Wij kunnen niet geloven, dat de aanwezigheid van Frankrijk de onderhandelingen zou kunnen verhinderen. Beslissingen, door de drie mogend heden genomen, kunnen voor Frank- ryk niet bindend *yn, indien deze te gengesteld blijken te zyn aan zijn vi tale belangen. Ik denk vooral aan het Duitse probleem. De Franse positie blijft dezelfde, aangezien de factoren van het probleem ongewijzigd blyven. Van generatie op generatie weten wij, wat Duitsland is. Indien het Rührge- bied en het Rijnland onder Duitse con trole blTiven, zal er onvermijdelijk 'n „Reich" opstaan met zyn onvermijde lijke gevaren voor de gehele wereld. Het Bureau van De Gaulle heeft la ter een verklaring gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat Frankriik niet zal protesteren tegen de uitsluiting van Frankrijk van de aanstaande bespre kingen te Moskou wanneer deze be trekking hebben op de atoombom en niet op Frankrijk. Wanneer er beslissingen worden ge nomen over onderwerpen, waarbij Frankrijk geïnteresseerd is, en wan neer het niet wordt geraadpleegd, zal het zich niet gebonden voelen door de ter conferentie overeenkomsten, die getekend worden. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag medegedeeld, dat de voorbereidende organisatie voor het plan tot centralisering van het bestuur in Duitsland in handen van generaal Clay gelegd is. Met nadruk werd er op gewe zen, dat dit nog geenszins zeggen wil, dat het plan tot uitvoering zal komen. Generaal Clay heeft order gekregen geen maatregelen te treffen, zonder daartoe bevel uit Washington te hebben ontvangen. Engeland wil niet zonder Frankrijk. John Hynd, de Engelse minister ver antwoordelijk voojc het bestuur van Duitsland en Oostenrijk, verklaarde tij dens een rede dat Engeland, ondanks de nadelen van een vierdelige regering van Duitsland, niet bereid was mede te wer ken aan een actie tot centralisering uit gaande van drie mogendheden zonder medewerking van de vierde. Engeland wil de viermogendheden- regering niet zien falen, aldus Hynd. Hij hoopte, dat men spoedig tot het houden van verkiezingen in Duitsland kon over gaan. „Wij kannen niet militaire maatrege len blijven nemen wanneer wij als enig doel hebben de Duitsers te tonen, dat het militairisme verkeerd is." MILITAIRE MISSIES TE BERLIJN. Aan 16 geallieerde militaire missie is toegestaan zich te vestigen om de be langen van haar respectieve landen te behartigen en het contact te onderhou den met de vier bezettende mogendhe den. De missies zijn tot zeven gedele geerden beperkt. De Nederlandse, Bel gische, Deense, en Joegoslavische mis sies zijn reeds te Berlijn aangekomen. KRAMER C.S. ZULLEN HUN STRAF NIET ONTGAAN. Volgens gezaghebbende geallieerde krin gen in Duitsland heeft veldmaarschalk Montgomery alle verzoeken van Kramer, Irena Grese en de andere veroordeelden van de concentratiekampen Belsen en Auschwitz, om het doodvonnis, tegen hen ln Lüneburg uitgesproken, te her zien, afgewezen. De minister-president prof. Schermer horn heeft, als oprichter en erelid van de Vrljz. Chr. Studenten bond op de Zater dag te Amsterdam gehouden win ter con ferentie van de V.C.S.B. een rede gehou den over de naweëen van de oorlog. Over de gebeurtenissen in Indonesië zeide de minister-president o.m.: Het be zitsinstinct in ons volk is tfuidelijk voel baar en wraakgevoelens zijn, na de extre mistische uitspattingen, begrijpelijk. „Maar dan draag ik ook de verantwoor delijkheid die gelegd werd op hen, die daar leven en op ons woord vertrouwen. Dan heb ik ook te denken aan de hon gersnood, die over een miilioenen-bevol- king komt en die alleen met blanke hulp kan worden verholpen.' Over het probleem-Duitsland zei de mi nister-president: Eens zal het duidelijk worden dat Europa ais een geheel moet worden gezien en de volkeren met elkaar in vrede moeten leven. Geen „oog om oog, tand om tand". Ik ben niet bereid een politiek te voe ren, gebaseerd op het: „Oog om oog, tand om tand". De export van voedingsmidde len naar Duitsland zal volgende jaar weer aan moeten vangen als een begin van een noodzakelijk volkerensamenleving. Over het probleem van de berechting der landverraders en collaborateurs zeido de minister-president, dat het niet eerder tot opiosing kan worden gebracht, vóór dat de wraakzucht enigermate bekoeld is. Brieven van Neurenber^se bek'aagden Laten de bewonderaars van GÖring en Co. hun vroegere leiders helemaal in do steekt Zo ogenschijnlijk zou men het zeg gen, maar er zijn toch nog lieden in Duitsland, die zoveel vertrouwen in hen hebben, dat ze nog •oortdurend prijzende brieven naar de gevangenis sturen. Aan Streicher werd nog slechts één maal een brief vol lof geschreven. De schrijver is onbekend. Hij had onderte kend met de naam van een geallieerd generaal Keitel is blijkbaar zo gelukkig, dat hij zich over dit soort overspannen bewon deraars zelfs in Amerika kan verheugen. Een vrouw uit Hartford (Connecticut) schreef hem, dat zij voi bezorgdheid was voor zijn lot, waar, na alles, wat wij in de afgelopen weken gehoord hebben, wel reden voor is! De man, die de meeste brieven krijgt i? Göring, maar de meeste zijn in andere toon, dan hij zou wensen. Göring iaat er zich echter niet door beïnvloeden en heeft naar aanleiding van hem toegezon den verwensingen gezegd: „Het doet er niet toe wat de mensen nu zeggen, ik weet, wat ze voor de oorlog hebben ge zegd." Russisch soldaat vermoord. Een onderofficier van het Rode Leger, die als chauffeur van den chef van de Sovjet-Russische veiligheidsdienst te Neu renberg fungeerde, is Zaterdag in de borst geschoten en enkele minuten, na dat hij het hospitaal was binnengebracht, overleden. De man kwam de helder ver lichte foyer van het Grand Hotel bin- nenwaggelen, terwijl het orkest de laat ste dans speelde. Hij hield zijn hand tegen zijn borst gedrukt en bracht kreu nend Russische woorden uit. De Rus verklaarde, voordat hij de geest gaf, dat een Amerikaan op hem gescho ten had. Volgens een andere theorie zou op hem zijn geschoten door een Duitser, die trachtte de auto te stelen, welke door den Rus werd gechauffeerd. De kogel, welke den onderofficier doodde, is van kaliber 38, welk soort in het Amerikaanse leger doorgaans niet wordt gebruikt. ADOLPHE ENGERS OVERLEDEN Zaterdagnacht is te Den Haag op 61-jarige leeftijd plotseling overle den de bekende toneelspeler Adol- phe Engers, die de avond tevoren nog de hoofdrol vervuld heeft in „De man die kwam dineren". De begrafenis zal plaats vinden op Donderdag 13 Dec., op de be graafplaats Oud Eik en Duinen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1