Gravin Maritza Gasvergiftiging Textieldistributie wordt vereenvoudigd STADSNIEUWS. Dansmatinée door burgemeester verboden Een principiële beslissing. Zondagmiddag zou in Alkmaar het dans paar Mascha ter WeemeAntony Raedt optreden. Deze kunstenaars hebben bei den deel uitgemaakt van het ballet van Yvonne Georgi en zijn op grond hier van door een der Ereraden voor de Kunst geschorst voor de tijd van één jaar. Waarom blijft K.B. uit? De „Actie rechtsherstel" een instel ling die zich beijvert om opheffing te vexkrijgen van alle, door de Ereraden uit gesproken straffen heeft echter deze kunstenaars geadviseerd om zich aan het verbod tot optreden niet te storen. De uitspieken van de Ereraden blijken n.1. geen rechtskracht te bezitten. Een Kon. Besluit, dat deze uitspraken rechtsgeldigheid zcu moeten verlenen, blijft nog steeds uit, hoewel het naar wij van bevoegde zijde vernemen door H. M. de Koningin wél is getekend. De burgemeester van Alkmaar, Jhr mr. F. H. van Kinschot, heeft nu in deze zaak, in overleg met het Mili tair Gezag, een principiële beslissing genomen. Omdat de burgemeester van mening is, dat het optreden van der gelijke kunstenaars niet gewenst is in de gemeente Alkmaar, heeft hij Zater dagmiddag een verbod tot optreden uitgevaardigd. Dit is een van de eerste beslissingen op dit gebied, waarmede tegelijkertijd de uitspraak van de betreffende Ereraad als bindend wordt beschouwd, zodat .ontdui king tenminste in Alkmaar niet meer mo gelijk is. HERVATTING VAN DOOR DUITSE MAATREGELEN GESLOTEN BEDRIJVEN. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland, kan toor Alkmaar, maakt bekend, dat personen, wier bedrijf tengevolge van Duitse maatregelen is gesloten (b.v. evacué's, Joden, weggevoerde krijgsgevangenen enz.) en die dit bedrijf nu of later wensen te hervat ten, vóór 23 Januari 1946 een daar toe strekkend verzoek bij de Kamer jnoeten indienen, onder opgave van de aard van het fcdrijf, van het per ceel, waarin het bedrijf vroeger was gevestigd en van het perceel, waar op de huidige aanvraag betrekking heeft. Indien dit een ander perceel js dan het oorspronkelijke, dient op gegeven te worden waarom niet van het oorspronkelijke perceel gebruik gal worden gemaakt. Speciale aan- vraagfomulieren zijn bij de Kamer verkrijgbaar. Ook personen, die thans een be drijf uitoefenen in een perceel, dat door een anderen ondernemer in verband met eerder tedoelde maat regel is verlaten, moeten binnen de gestelde termijn een soortgelijk ver goek indienen voor de voortzetting van dit bedrijf. Bovenstaande goedkeuringen moe ten worden aangevraagd op grond van het Besluit Reëvacuatie-vesti- ging Kleinbedrijf 1945 fStbl. F 257, liitg. 22 Nov. 1945). Verzuim kan voor betrokkenen zeer ernstige ge volgen hebben met betrekking tot hun bedrijfsuitoefening. INLICHTINGEN OVER KRIJGS GEVANGENEN GEVRAAGD. Van het Nederlandse Rode Kruis ont vingen wij een lijst met namen van krijgs gevangenen, over wie inlichtingen worden verzocht. De lijst ligt voor een ieder ter inzage op ons Bureau, Achterdam 20. Gulden Vlies. De bekende operette van Emmerich Kal man, Gravin Maritza, werd Zondagavond door de Nederlandse Operette Studio, in ,,Het Gulden Vlies" opgevoerd. Een operette houdt nu eenmaal het mid den tussen een ballet-revue en een opera en het is wonderlijk, maar dikwijls weet een amateur-gezelschap meer van dit half slachtige product te maken dan een be roepsgezelschap. De spelers, in het bijzonder Liselotte Jacobl en Jo Remi. speelden en zongen Uitstekend; de praestaties van alle mede- Werkenden stonden zeker op hoog peil. dank zij de goede regie van de revue-rot Sylvain Poons. Het muzikale gedeelte was in goede han den bij het Operette-orkest, onder de des kundige leiding van Jos. Silbermana. ZEVEN-EN-TA CTIG JARIGE OM HET LEVEN GEKOMEN. Zaterdagmiddag bemerkten de buren een sterke gaslucht, komende uit het perceel' Westerweg 102, bewoond door broer en zuster K. Men verwittigde onmiddellijk de politie, die adviseerde in afwachting van haar komst een ruit in te slaan. Het bleek, dat van de twee in het huis wonende personen, twee bejaarde mensen, de 87-jarige man reeds was overleden. De vrouw, die 82 jaar oud is, was nog in leven en werd naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd. Hedenmorgen was het gevaar voor haar leven nog niet geweken. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk te wijten aan het uitwaaien van een gasvlam. AUTOBOTSING. Zaterdagmiddag botsten door de glad heid van de weg, ter hoogte van de Regu- lieislaan, twee auto's tegen elkaar. Een militaire wagen, komende uit de richting Heiloo, bemerkte bij het inhalen plotseling een tegenligger, remde, doch gleed nog ongeveer 15 meter door, botste tegen de tegenligger en kwam eindelijk tegen een boom tot staan Beide wagens werden aanzienlijk be schadigd. Een der inzittenden van de militaire wagen werd licht gewond. PUBLIEK MOEDIGT DE ZWIJNTJES JAGERS AAN. Vrijdagavond werden in de stad drie fietsen, waaronder twee transportrijwie len, gestolen. Dat deze zwijntjesjagers door het pu bliek zelf in de hand gwerkt worden, moge blijken uit het feit. dat Zondagavond dooi patrouillerende agenten twee onbeheerd staande rijwielen werden aangetroffen en medegenomen. Tegen de eigenaren, die later aangifte kwamen .doen van diefstal van hun rij wiel, is proces-verbaal opgemaakt. VERENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden in de iraand November 86 patiënten en iegden 776 bezoeken af, waarvan betalende bezoeken, 519 bezoeken voor het A.Z.A en 43 gratis bezoe ken. Er werd 5 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De Wijk- kraamverpleegsters verpleegden 12 patiënten, legden 108 bezoeken af en hebben 3 maal den dokter geassi steerd. EEN FILM, DIE NIET DOORGING. De Russische film „Heel de wereld lacht", welke gistermorgen door de ver eniging ..Studie en Ontspanning" voor oe C.P.N. „De Waarheid" in het Wapen van Heemskerk" zou worden gedraaid, kon niet vertoond worden in verband met technische onvolkomenheden en de gebrekkige voorbereiding. De vele aanwezigen keerden teleur gesteld huiswaarts. A.s. Zondag zal in hetzelfde gebouw Willem van Iependaal komen spreken over „Humor in de Nederlandse Volks taal". Aanvang 9.30 uur. Heiloo. Waarheidsvrienden bijeen Zaterdagavond werd voor de Waarheids vrienden ,sfd. Heiloo, in de „Rustende Jager" de Russische film „Heel de Wereld Lacht" vertoont. Het G.G.-cabaret, dat op zou treden, kon door een onvei-wacht ziektegeval niet ver schijnen, zodat de aanwezigen met deze film genoegen moesten nemen. Waarom deze film eigenlijk als Russisch bestempeld wordt, is ons niet duidelijk. Wij hadden verwacht, en zeker velen met ons, een film te zien, die ons enigermate vertrouwd zou maken met het Russische volk. Russische toestanden en Russische geest. In plaats daarvan zagen wij een film, die even goed Amerikaans zou kun nen zijn: De tap-dance op de brug, de komische verwikkelingen, de grote revue scène en vooral het „gooi- en smijt"- effect. Jammer was, dat de geluidsinstallatie nu niet bepaald volmaakt was, waardoor de indruk nog al lawaaierig werd. De avond werd besloten met een gezel lig bal en een verloting. Bergen. SINT NICOLAASFEEST. Door een comité van buurtbewoners van de Zuidergeest, werd Vrijdagmiddag een St. Nicolaasfeest voor de kinderen geor ganiseerd in de zaal van café Nieuwen- dijk aan de Dorpsstraat. Voor St. Nicolaas met zijn beide knech ten verscheen, werden de kinderen bezig gehouden door den bekenden goochelaar Cakie. Deze wist met zijn. goocheltoeren de kinderen zo te boeien, dat de tijd, waarin men op St. Nicolaas wachtte, on gemerkt verstreek. De Sint heeft geruime tijd temidden der kinderen vertoefd en heeft blijk ge geven over een uitstekende informatie dienst te beschikken, daar vele kinderen door hem duchtig werden onderhouden. De knechten van St. Nicolaas brachten hierna een zestal manden met cad^aux binnen, waarna de bisschop aan het co mité verzocht aan alle kinderen een cadeautje uit te reiken. De gehele middag werden de kinderen onthaald op versnaperingen. Om vijf uur gingen allen huiswaarts. Het comité kan terugzien op een zeer ge slaagde middag. Schoorl. Waar b'even c?e ^eieed schappen (Ingezonden). Naar aanleiding van het gebeurde met het kamp, zo schrijft de heer Roós uit Schoorl ons, nog he' volgende; Inderdaad is er zéér onheus, om het maar netjes uit te drukken, opgetreden, latuurlijk moest ieder gefouilleerd worden, maar waar het voor nodig was om bewakers en de aanwezige arbeiders, timmerlieden e.d. in een hok. waarvan de ramen ontbraken, opgesloten te hou den, is onbegrijpelijk. Erger nog is, dat de gereedschapskis ten werden opengebroken zonder bijzijn van de eigenaars, die natuurlijk bereid zc uden zijn geweest hiervan de sleutél te geven. Een zéér onaangename ervaring was het voor somm'gen, te moeten constate ren, dat hun kisten totaal leeg waren na .het „onderzoek". Anderen misten een groot gedee1te van de inhoud! Onnodig te zeggen, dat dit in deze tijd onoverkomelijk is. Gereedschap is ner gens te krijgen. Of tegenwoordig hamers, schietloden, passers e d ook al tot de wapenen be horen we vragen maar! Oudorp OUDERAVOND. In een druk bezochte ouderavond der O.L. School a. d. Munnikenweg werden als leden der oudercommissie gekozen, de dames; R. VingerlingKoene (secre taresse), G. SchotBak; de heren: S. Postma (voorzitter), R Geerllngs en P Schagen. Heer-Hugowaard NIEUWE DIRECTEUR DISTRIBUTTEDIENST. In de plaats van den heer IJtsma is tot directeur van de distributie- kring Heer-Hugowaard benoemd de heer J. C. Franse te Alkmaar. Plaatsvervangend directeur is de heer G. den Das te Hensbroek. KLOMPENDISTRIBUTIE. De klompendistributie tot nu toe ge meentelijk vanaf het Raadhuis geregeld, is, na de verschillende perioden van de bezetting en vrijwording te hebben over leefd, thans exit. Vanaf Maandag is zij ook in onze ge meente in de practijk van de rijksdistri- butieregeling opgenomen. De eerste aanvraagformulieren wor den verkrijgbaar gesteld ten distributie- kantore. Wijk A, B en C: Maandag 10 Dec. van 912 uur. Wijk D, E en F: Dinsdag 11 Dec. "van 912 uur. Wijk G, H en Nieuwe Weg: Woensdag 12 Dec. van 912 uur. Voor Obdam en Hensbroek vinden de uitreikingen ten gemeentehuize aldaar plaats; Hensbroek Vrijdag 14 Dec. 1012 uur. Obdam Vrijdag 14 Dec. 1012 uur. Met ingang van 10 December a s. wordt de textieldistributie vereen voudigd. Dan mag onder- en boven kleding gekocht worden op door de distributiediensten verstrekte pun ten. Voor deze artikelen is dus geen berc: ,ver' laring meer nodig. Een bereidverklaring blijft echter ge handhaafd voor de aanschaffing van J uishoud- en woninginrichtingsarti kelen, schipperstruien edbedrijfs- >n vakkleding. Een bereidverklaring mag eerst door den winkelier worden afgege ven, nadat de distributiedienst be haald heeft voor welke artikelen betrekke: e in aanmerking komt. De ze vereenvoudiging in de textieldis tributie v il geenszins zeggen dat er thans m ar goederen voor distribu tie fcescb'kbaar ziin, doch dat de be schikbare goederen oo een vlottere wiize zuilen worden verdeeld. Met ingang van dezelfde datum zullen ook nieuwe artikelen op de 15-aangewezen punten van de tex- 1 eikaart kunnen werden gekocht. Het betr ft de vo'gende artikelen: blouses voor dames en meisjes, als mede vmr jongens tot 15 jaar: bo- venkled; g voor kinderen van 03 jaar; gebreide vesten, pullovers, siipovers en truien voor dames, he ren en weis;es en jongens; gebreide .blazers" voor kinderen tot 15 jaar; manlelccstuums; onderkleding voor baby's (n1 jaar); onder^eding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar; overhemden met vaste boord: rantalor.s voor heren en jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's cn karra-jersen; regoncapes, regen- 3 ssen en regenmantels van kunst- rijde; ro' ken vo"r dames en meisjes (3 jaar en ouder). x Zeevis «foedkoner De verwachting bestaat, dat de prij zen van zeevis binnenkort opnieuw belangrijk zullen worden verlaagd. Ook textiel lager in pr^js. De prijzen voor textielgoederen zullen In de loop van de maand December worden verlaagd. De te hoge handelsmarges zijn in grijpend besnoeid en de detailprijzen kunnen als gevolg hiervan voor een belangrijk deel van de goederen on geveer 20 pet. lager gesteld worden. Druk Dagblad voor Nrd.-Holland N V. BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2