STADSNIEUWS. lezers van de Vrije Alkmaarder gekozen Kerstfeest van Leger des Heils Kolendamp vergiftiging Het kón niet op Heiloo. Komt er een partij van de Arbeid? Langediik. SPORT Schaatswedstrijden te Diemen Comité „Vrij Spanje" Nieuwe wachtgeldregeling BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Onder voorzitterschap van den heer J. Soutendijk had Maandagavond in Valk's Lunchroom een vergadering plaats van de lezersraad van de Vrije Alkmaarder. Na het lezen der notulen, werd als vol gend en belangrijk punt der agenda het redactioneel beleid van de laatste maan den besproken. Zowel in het algemeen als in bijzonderheden werd dit beleid on der de loupe genomen. Wel zeer duidelijk kwam nog eens naar voren, dat het ruimtegebrek een grote handicap vormt. Het blijft steeds een wor steling met een overvloed aan copie en een minimum aan ruimte. Hierdoor moet b.v. het aantal hoofdartikelen beperkt blijven tot één artikel per week, terwijl artikelen van medewerkers nog slechts zelden kunnen worden opgenomen. Door de hoofdredactrice, mevr. E. Tas— Callo werden de mutatle's in de redactie staf ter kennis van de lezersraad ge bracht. Daar den heer C. B. Termaat, wegens verandering van werkzaamheden het redactiekantoor heeft moeten ver laten, is in zijn plaats benoemd den heer H. N. Appel. Bij afwezigheid van de hoofdredactrice zal haar functie worden waargenomen door den heer A. H. Hom mersom Gunstige reacties der lezers. Hierna kwam de onlangs gehouden en quête, waarin aan de lezers hun mening over de krant werd gevraagd, ter sprake. De uitslag van dit onderzoek is als ge heel buitengewoon gunstig uitgevallen. Veel verzoeken waren er tot opname van bepaalde rubrieken. Aan deze verzoeken Wordt zoveel mogelijk voldaan. Naar aanleiding van een opgenomen ar tikel in het blad van Zaterdag J.l. „Van Sinterklaas tot Kerstmannetje", waren enkele stemmen opgegaan, o.a. van het lid der lezersraad, ds. Prins van Wijn gaarden. Ter vergadering kon medege deeld worden, dat dit artikel in de ware zin des woords, in de krant geslopen was zonder de eindredactie gepasseerd te zijn Nieuw lid Stichtingsbestuur gekozen. Daar door het aftreden van ds. P. Kui per, als voorzitter, van het Stichtings bestuur een vacature was ontstaan, werd hierin voorzien door de verkiezing van een nieuw bestuurslid, In den persoon Van deri heer J. F. H. Plas. Afscheid ds. F. Kuiper. De hoofdredactrice, mevr. E. TasCallo, richtte hierna het woord tot den schel denden voorzitter van het Stichtings bestuur, ds. F. Kuiper. Het- bestaan der V.A. is te danken aan ds. Kuiper, die, eerst als contactman in de illegaliteit en later als eerste, die op het voort bestaan van de Vrije Alkmaarder na de oorlog aandrong, zeer veel werk heeft verricht voor de nieuwe pers in het vrije Nederland. Ondanks het feit, dat ds. Kuiper Alk maar gaat verlaten, zal hij voorlopig toch zijn medewerking in bepaalde opzichten blijven verlenen en wij zijn dankbaar voor deze steun. Ds. Kuiper dankte voor deze vriende lijke woorden en zeide altijd gaarne zijn medewerking en steun te hebben ver leend aan de nieuwe pers. Hij hoopt dit ook te blijven doen. Na rondvraag werd door den voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering ge sloten. Voor de buitenkerkelijke schoolgaande jeugd, kinderen die niet tot een kerk of Zondagsschool behoren, organiseert het Leger des Heils (William Booth) een mooi Kerstfeest. Ook zal het Leger Kerstpakketten samen stellen ter uitreiking aan behoeftige ge zinnen. In verband hiermede wordt op Donder dag 13, Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Dec. een lijstcollecte gehouden. Het Leger wekt een ieder op, royaal voor dit doel te geven. Giften kunnen bovendien ge stort worden op girorekening no. 428731 ten name van het Leger des Heils, Alk maar. Giften ln natura zijn eveneens welkom. Kinderen die voor bovenbedoeld Kerstfeest in aanmerking komen, kunnen Zich schriftelijk opgeven onder vermel ding van naam, adres, leeftijd, jongen of meisje. Leeftijdsgrens is van 614 jaar. Druk. Dagblad voor NrcL-Holland N.V. Maandagavond bemerkten voorbijgangers, dat op de drempel van een huis in de Zocherstraat een dame bewusteloos neer viel. Het bleek dat Zich in de woning een geval van kolendampvergiftiging had voorgedaan, waarbij een der bewoonsters, een oude dame van 77 jaar, in een stoel bewusteloos was geworden. Haar 76-jarige huisgenote wilde zich naar buiten bege ven om hulp te halen en zakte, zoals reeds gemeld, op de stoep in elkaar. De oude dames werden bij buren on dergebracht. Hun toestand ls op het ogen blik bevredigend. Textiel achtergehouden Bij den manufacturier M. in de Payglop werd gisteren een grote partij textiel- goederen, voornamelijk wollen ondergoed, in beslag genomen. Deze goederen waren niet aan het Rijkstextielbureau opgege ven, doch achtergehouden met het doel, deze in de zwarte handel te brengen. De partij was verdeeld over verschillende adressen hier ter stede, terwijl een „zwart- gekochte" auto in Hem was opgeslagen. Ook de auto werd in beslag genomen. Tegen M. werd procesverbaal opge maakt. De In beslag genomen goederen zullen langs de normale weg ln distributie wor den gebracht. De bewoners van een huis aan de Bergerweg, alhier, alarmeerden Za terdagavond de politie daar de balken van de schoorsteen door te hard sto ken in brand waren geraakt. De po litie wist met een schuimblusapparaat het brandje te bedwingen. Zondagmorgen verwittigden ook de bewoners van een perceel aan de Ko ningsweg de politie voor een binnen brandje. Het bleek dat hier de kachel pijp door een houten schot gevoerd werd, dat vlam gevat had. De brand kon met enkele emmers water worden geblust. Waarschuwing Het publiek wordt er voor gewaar schuwd, dat bij inlevering van grondstof fen (boter, suiker e.d.) bij banketbakkers er op gelet dient te worden, dat alle in geleverde goederen ook inderdaad wor den verwerkt. Deze waarschuwing van de zijde der politie schijnt ons tamelijk overbodig. Het is immers voor het publiek onmogelijk om te contröleren of het ingeleverde wel inderdaad verwerkt is. Slechts een schei kundig onderzoek zal dit uit kunnen ma ken, daar het gewicht van b.v. suiker, na de verwerking, in verhouding tot het vroegere gewicht door verschillende oor zaken verminderd zal zijn. Hier ligt dus een taak voor de Keu ringsdienst voor Waren, die de enige in stantie is, die op het werk der banket bakkers afdoende contróle kan uitoefenen. GOOI- EN SMIJTFILM. Na het sluitingsuur maakten Za terdagavond enkele café-bezoekers zo veel herrie in de Boterstraat, dat hier bij twee ruiten van een pakhuis sneu velden. De politie heeft de zaak in on derzoek. Zondagavond werd een twintig jarige jonge man aangehouden, die zich vermaakte met het gooien van voetzoe kers naar in de Langestraat lopende meisjes. Bij de politie zal hij bemerkt heb ben dat spelen met vuur gevaarlijk is. LIJST VAN KRIJGSGEVANGENEN. Op ons Bureau Achterdam 20 liggen nieuwe lijsten van bevrijde krijgsge vangenen uit den Oost ter inzage. Mr. In 't Veld sprak te Heiloo Evenals na de vorige wereldoorlog zal de kloof tussen de stijging der produc tie en de koopkracht der massa naar een crisis leiden, wanneer men er niet in slaagt de lonen, prijzen en winsten onder controle te brengen. Om dit te bereiken, moet er een krachtige rege ring zijn, die in staat is deze controle uit te oefenen en die de moed heeft door te zetten tegen elke oppositie in, eldus Mr. J. in 't Veld, die Maandag avond sprak voor de afd. Heiloo van de S.D.A.P. De sleutelposities in het bedrijfsleven zullen gesocialiseerd moeten worden. Het persoonlijk initiatief zal echter blij ven bestaan; een zekere mate van par ticulier belang is noodzakelijk voor de levendigheid in het bedrijfsleven. Nederland heeft teveel politieke par tijen; de grote partijen zullen ruimere behuizing moeten bieden. Waarschijnlijk zal binnenkort een Partij van den Arbeid gegrondvest worden, die de voornaam ste politieke partijen in ons land op brede basis zal verenigen. West-Europa dient zich weer bewust te worden, dat het nog jong en sterk ge- r.oeg is om opnieuw de leiding in handen ♦e nemen, met een gefcondénheid in het economisch-sociale leven, dat het mid den houdt, tussen Amerika met zijn te veel aan vrijheid op economisch gebied enerzijds, en Sovjet-Rusland met zijn teveel gebondenheid op geestelijk ter rein anderzijds. De S.D.A.P. is de enige partij die zich ten doel stelt deze demo cratie in de ware zin van het woord tot werkelijkheid te maken, aldus besloot spr. zijn glashelder betoog. De goed bezochte avond (onder de be zoekers merkten wij o.1h. op een dertig tal Egmondse S.D.A.P.-leden) die opge luisterd werd door declamatie, werd met een kort woord van dank, gesproken door den voorzitter der S.D.A.P.-afd., den heer N. J. Speur, besloten. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 5.500 kg. rode kool f 8.50, 9.000 kg. gele kool f 8.50, 1.500 kg. groene kool f 8.50. 3.200 kg. witte kool f 5.—, 1.200 kg. uien f 9.— en 2.750 kg. peen f 5.00—f 6.00. NOORDERMARKTBOND. 7000 kg rode kool f 8.50. 6000 kg gele kool f 8.50, 1000 kg groene kool f 8.50, 4500 kg uien f 9, 1000 kg peen f 6. De uitslag van de gisteren te Diemen gehouden schaatswedstrijden zijn als volgt: 500 m.: 1. J. A. Roos, 51.5 sec,; 2. W. Egas; 3. L. Dijkstra. 1500 m.: l. J. A. Roos, 2.51.7 min.; 2. W. Egas; 3. J. Breed. HET AFWIJKENDE KIND'.* Op Woensdag 12 Dec. a.s. organiseert het Alkmaar Drankweer Comité zijn eer ste cursusavond ln het gebouw der Alkm. Bestuurdersbond, Koningsweg 2. De heer P. C. Faber uit Amsterdam (oud-directeur van een Rijksopvoedings gesticht) zal spreken over het onder werp: „Het afwijkende kind". Aanvang 8 uur. In Amsterdam is een initiatief-com „Vrij Spanje" opgericht, dat bedoelt zl te richten tot de organisatie van de V( enigde Volkeren met het verzoek Spanje onder haar contróle algeme vrije en directe verkiezingen te orj niseren. Het comité bestaat uit: me L. Alma—Heijnen, W. van Bandsma, J Mr. M. van der Goes van Naters, Neijssel, Prof. Dr. J. Romein en Dr. B. H. Sajet. In het comité van aanbe\ ling hebben o.m. zitting: Ds. J. J. Busk Prof. A. van Duinkerken, Mr. G. J. v Heuven Goedhart, Prof. Van Embd( Prof. H. J. Pos, H. M. van Randwf Sam de Wolff, e.a. Op 5 Januari zal ln de Markthallen Amsterdam een grote betoging gehoud worden. Prof. J. Romein heeft in een perscc ferentie gewezen op de bijzondere N derlandse taak om ook in het nu n fascistische Spanje de gerechtigheid doen zegevieren. De medewerkende politieke organisati zijn o.m.: de bond van ex-politieke g vangenen, SDAP, CPN, NVV, EVC, K derl. kring van beeldhouwers, Comi voor Actieve Democratie, Perkinpoen Indonesia, e.a. De minister van Sociale Zaken hee bij beschikking van 7 December 1945 e( nieuwe wachtgeldregeling vastgestel die op 1 Januari 1946 in werking z treden. Volgens deze regeling is de norma overheidssubsidie in wachtgelden, do* ondernemingen aan haar personeel ve strekt, op zestig procent vastgestel Ondernemingen, die thans reeds subs die genieten, behouden ook na 31 D cember 1945 voorlopig aanspraak daaro zonder dat zij een nieuwe aanvrage hel ben inged'end. Echter is bepaald, d men, om na 31 Maart 1946 subsidie kunnen ontvangen, een daartoe strel kend verzoek vóór 16 Januari 1946 1e gebruikelijke wijze moet indienen t den directeur van het betrokken G< westelijk Arbeidsbureau. De nieuwe „wachtgeldregeling 194( wordt overigens reeds met ingang va 1 Januari i946 voor alle subsidie-geni tende ondernemingen van kracht. M name vervallen van die datum af hogere uitkeringsbedragen en de hoge subsidiepercentagees (boven 60°/*), d tot nu toe gegolden hebben. Nieuwe taak Gew. Arbeid bureaux. Het trekt vooral de aandacht, dat gemeenten met ingang van 1 April 19' als uitvoeringsorgaan worden uitgescha keld. De Gewestelijke Arbeidsbureai zullen met ingang van genoemde datui de taak der gemeenten grotendeels ove nemen. Subsidiedeclaraties zullen b deze bureaux moeten worden ingedieni oe betaling der declaraties zal evenwi geschieden door het ministerie van S< ciale zaken. Een andere wijziging, welke de aar dacht verdient, is de uitsluiting van d subsidiëring van vrouwelijk personee behoudens In door den minister goed keuren uitzonderingsgevallen. DE WINTER IN EUROPA. Uit Joegoslavië en Zwitserlan werd gisteren melding gemaakt va hevige sneeuwval. In Belgrado bijna een meter sneeuw gevallei waardoor alle verbindingen met d stad naar radio Moskou meldt - werden verbroken. In Zwitseland is men volop bezi aan de wintersport, waar volger radio Bern ruim 30 centimeter ve: se sneeuw gevallen is.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2