„Het volk zal zich uit moeten spreken over annexatie" Conferentie der Drie te Moskou begonnen Azerbeidsjan zelfstandig GARNIZOEN TE TEBRIS GAF ZICH OVER De Japanse troepen in Indië A.J.C. treedt toe tot N.J.G. 4HHRMAANDAG 17 DECEMBER 194S. f Jjj, HB 3e Jaargang No. TOtJIIkiiiaiMaer .DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur: M. J. Roggeveen. MrfSgg^T UITGAVE. STICHTINO _DI VRIJE ALKMAARDER'' Hoofdredactrice: E. Taa-Callo. ^V*S ACHTERDAM 2». TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. De minister-president Het is bepaald niet waar, dat bet pro bleem van annexatie van de baan is. Im mers, het probleem van de Westgrens van Duitsland is het probleem van Neder lands Oostgrens. De oplossing is een in ternationale kwestie en zeker zal Neder land daarin een rol spelen. Aldus sprak minister-president Scher- ir.erhorn op een persconferentie, welke Vrijdag te Nijmegen werd gehouden en waar ook de ministers Beel, Van Schaik en Ringers aanwezig waren. Prof. Schermerhorn verklaarde voorts: „De Gaulle laat in deze een zeer dui delijk geluid horen en Nederland is daar mede gemoeid. Wat er met het Ruhr- gebied gebeurt kan ons niet onverschil lig blijven. Maar of Nederland pro of contra annexatie is, daarover zal het volk een uitspraak moeten doen." Geen Kerstamnestie. Op de vraag, of inderdaad met Kerst mis een groot aantal politieke gevange nen zou worden vrijgelaten, antwoordde de minister-president o.m.: Zoals het is voorgesteld, dat er een soort Kerstam nestie wordt verleend, is onjuist. Wat gebeurt, is niets anders, dan het in hoger tempo functionneren van het selectie apparaat, waardoor in December, maar ook in Januari en later, gevangenen zul len vrijkomen. De zuivering. De vragen, die aan minister Beel wer den gesteld, betroffen nagenoeg alle de zuivering. Dr. Beel wees er op, dat het onmogelijk was, algemene richtlijnen te trekken, voordat zich een zekere juris prudentie had gevormd. Honderden burgemeesters liepen rond, al meer dan een jaar gestaakt; zij dra gen het stigma van onbetrouwbaarheid, worden gehonoreerd, doch zijn uitgesloten van elke nuttige arbeid. Toen is op elke provinciale griffie een commissie ge vormd, welker taak het was alles te schif ten in lichte en zware gevallen. Inder daad heb ik toen verordend, dat de lichte gevallen, die dienen af te lopen met een berisping, vóór 31 December afgedaan moesten worden. Nu is er gezegd, dat ik deze taak heb opgelegd aan een instantie, die niet be voegd is, maar, als ik dit niet aan den Commissaris der Koningin kan overlaten, dan hoort deze daar niet te zitten Ruim 300 burgers en 600 leden van het personeel vanBinnenlandse Zaken zijn ontslagen. Dr. Beel deelde verder nog mede, dat de grensbelemmeringen tussen Nederland en België in de naaste toekomst niet kun nen worden opgeheven. Het verkeer. Minister Van Schalk zeide over ver- keersvraagstukken o.m.: Bij de registra tie van motorvoertuigen is gebleken, dat er 200.000 zijn, doch dat slechts 90.000 daarvan een rijvergunning hadden. Er is thans een prioriteitslijst opgesteld, waar op als eerste voorkomt de geneeskun dige dienst. Verder de noodvoorziening, vervolgens de overheidsbedrijven en daar- Stemrecht met 23 jaar Naar het A.N.P. ter ore komt, heeft het ontwerp tot wijziging van de kies wet de Raad van State reeds verlaten en is de regering voornemens aan het parlement enige wijzigingen van ingrij pende aard voor te stellen, n.1. de kies gerechtigde leeftijd te verlagen tot 23 jaar en de verschijningsplicht af te schaffen. Prol. Schermerhorn over nieuwe volkspartij De minister-president heeft voor de Nijmeegse N. V. B.-afdeling Vrij dagavond gesproken over de onder handelingen, die reeds enige tijd ge voerd worden tussen verschillende partijgroeperingen, om tot een grote volkspartij te komen. De mogelijkheid bestaat, aldus prof. Schermerhorn, dat men komt tot een politiek samengaan, met in achtneming van een zekere federa listische verdraagzaamheid. De N. V. B. staat naast deze bewe ging en blijft in elk geval een ont moetingspunt en een stimulans tot de grootst mogelijke samenwerking. In de harde realiteit van het leven zal deze samenwerking haar kracht moeten tonen. Zulks zal mogelijk zijn, indien men de nieuwe politieke samenwerking tegemoet treedt in de geest, welke in de afgelopen vijf jaren de beste mannen van ons volk heeft bezield. Van een nog samen te stellen pro gramma zal het afhangen, of het resultaat der besprekingen bij de verkiezing zichtbaar zal zijn. na de industriële bedrijven. Als nu blijkt, dat er wagens rijden, de wel nuttig werk doen, doch minder urgent zijn dan een van de drie eerstgenoemde categoriën, dan kunnen deze gevorderd worden. De urgentie staat te» beoordeling van de Rijksverkeersinspectie en een plaatselijke commissie. „Van nationalisatie van het vervoer is geen sprake", zeide minister Van Schaik „Ik zou aftreden, als mij zulks opgedra gen zou worden. Wellicht komt er een strenge coördinatie." VOORLOPIG WEINIG NIEUWS TE WACHTEN. „De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië, de Ver. Staten en de Sow- jet-Unie is vandaag in Moskou ge opend' aldus een gisteren te Moskou uitgegeven communiqué. Zowel Bevin als Byrnes hebben aan de pers te kennen gegeven, dat gedu rende de conferentie niet veel nieuws bekend zal worden over haar verloop Bevin verklaarde: „Conferenties als deze zijn niet bij uitstek gedoeld voor konpen in de kranten". Byrnes heeft een bezoek gebracht aan het graf van Lenin. De Sowjet- Russische bladen hebben in grote op maak de woorden, door Bevin uitge sproken bij zijn aankomst in Moskou, gepubliceerd. Bevin sprak namelijk de hoop uit, dat de besprekingen moch ten leiden tot nauwe samenwerking tussen Groot-Brittannië en de Sow- jet-Unie. FRANSE NOTA OVER SPANJE. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Franse regering een nota heeft gezonden naar dc Amerikaanse en de Engelse regering, waarin zij hen verzoekt deel te nemen aan be raadslagingen met de Franse rege ring over hun relaties met de Spaan se regering van generaal Franco. De nota is niet naar de Sowjet-regering gezonden, omdat de Russische rege ring geen diplomatieke betrekkingen met Franco onderhoudt. IN ENKELE WOORDEN Ike bedankt voor de eer. Generaal Eisenhower, wiens naam de laatste tijd herhaaldelijk is genoemd als mogelijke ca*i- didaat voor de Amerikaanse presidents verkiezingen van 1948, heeft uitdrukkelijk verklaard, geen enkele politieke ambitie te. hebben. Radio Moskou heeft gisteren mede gedeeld, dat te Tebris in Iraans Azer beidzjan een regering is gevormd on der leiding van Plsjevani. Deze rege ring is in contact getreden met den commandant van het garnizoen te Te bris en heeft hem voorgesteld, dat het garnizoen zich aan de bevelen van de nieuwe regering zou onderwerpen. Dit is inderdaad geschied. De wapenen zijn ter beschikking van de autoriteiten te Tebris gesteld en de militairen van het garnizoen mo gen niet zonder speciale vergunning de stad in gaan. De officieren, die zich niet aan de nieuwe regering willen onderwerpen, zullen naar Teheran kunnen terugkeren. De gouverneur van Tebris zou met zijn gezin naar Teheran zjjn vertrok ken. Het kabinet, door Jafan Pisjevani, leider van de democraten in Azer- beidszjan en president van de nieuwe provinciale regering, gevormd, heeft tot min. van buitenlandse zaken Dye- vit, Ihani voor financiën en Kadyejan voor „mobilisatie". De Azerbeidzjan-Iraanse troepen heb ben 40 plaatsen bezet in de omgeving van Tebris. Verdere aspiraties? De leuze, dat Azerbeidzjan zelfstan dig wil zijn binnen het kader van de Iraanse staat, wordt te Teheran be schouwd als een voorwendsel om tot verdere uitbreiding van de beweging te komen en ten slotte de centrale re gering in handen te krijgen. Men verwacht geen directe aanval op Teheran, omdat de stad een sterk garnizoen heeft, maar veeleer terroris tisch optreden om de stad uit te hongeren en de regering te verzwak ken. Het programma van de nieuwe regering. 1. Zonder de eenheid van Iran te ver nietigen een nationale, democratische regering te vormen. 2. Terugbrenging van de werkloos heid door een nationaal programma van grote te werken. 3. Elk particulier initiatief te be gunstigen. 5. Vrijheid van mening en religie. 5. De nationale regering van Azer beidzjan zal alle maatregel *n, door het Iraanse parlement beschikt, uitvoe ren, mits deze niet strijdig zijn met de belangen van het volk van Azerbeids- Jan. Twee leden van Raad van Indië nemen ontslag De heer H. J, Spit» vice-voorBitter van de Raad van Indië, en de heer G. F. de Bruyn Kops, lid van de Raad van Indië hebben met ingang van 20 November hnn ontslag nit 's lands dienst ingediend. Beide ontslagen zgn bjj K. B. aanvaard, onder dankbetui ging voor de diensten, den lande on der moeilijke omstandigheden beweu zen. Tjlkampek extremisten-cen trum; duizend personen ont voerd. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de extremisten het centrum van hun beweging van het nu bijna geheel verwoeste Bekasi 600 huizen werden daar met de grond gelijk ge maakt verplaatst hebben naar Tji- kampek. De extremisten te Soerabaja hebben gedurende de gevechten aldaar bijna duizend mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd. Zij worden als gijzelaars vastgehouden, maar niemand, ook de Britse militaire autoriteiten niet, weet precies waar. De Labourafgevaardigde Sorenson zal vandaar aan den Britsen minister van Oorlog de vraag stellen; „Zullen de Britse troepen op Java voortgaan met het vernielen van Inheemse dor pen bij wijze van represaille?" Op vragen van het lid der Eerste Kamer, den heerKoejemans, betref fende het gebruik van Japanse troe penafdelingen ter beteugeling van de opstandige beweging in Nederlands- Oost-Indië, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen o.m. «geant woord: Het is den minister bekend, dat in enkele gevallen door het gealliëerd opperbevel op Java noodgedwongen gebruik is gemaakt van Japanse strijd krachten aldaar ter beteugeling van tegen de burgerbevolking gerichte or deverstoringen. Bij de wapenstilstandsvoorwaarden werd de Japanners de plicht opgelegd de orde en rust in de door hen be zette gebieden te handhaven, totdat de gealliëerde troepen deze taak zou den kunnen overnemen. Hoewel de minister de bezwaren erkent, die zijn In te brengen tegen het gebruik van Japanse troepen hetwelk overigens niet ter beoordeling van de regering staat moet in dit verband echter worden bedacht, dat de verzekering van de veiligheid der bevolking, waar onder vele duizenden geïnterneerde vrouwen en kinderen, in sommige om standigheden een beweegreden van nog hogere orde vormt. Op het eerste congres, dat de Arbei ders Jeugd Centrale na de bevrijding te Amsterdam heeft gehouden, werd met flinke meerderheid van stemmen een motie aangenomen waarin besloten werd toe te treden tot de N.J.G. en het hoofd bestuur van deze organisatie uit te nodigen tot een bespreking over de verdere ontwikkeling van deze jeugd gemeenschap

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1