Gerepatriëerden uit Indonesië De S.D.A.P. en de oude symbolen Alkmaar krijgt zijn Noodschouwburg Een contract met de gemeente gesloten Café's weer tot 12 uur opei Woningen-distributie in handen van B. en Wj BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Alle Indische gerepatriëerden ,die nog niet in het bezit zijn van een, door het C.B.V.O. (Centraal bureau voor oorlogs slachtoffers) uitgegeven identiteitsbewijs, hetwelk recht geeft op verschillende fa ciliteiten, moeten zich ter registratie en ter verkrijging van een zodanig identi teitsbewijs wenden tot de districtsbu- reaux, waaronder de gemeente, waar zij zich hebben gevestigd, ressorteert. Te Alkmaar is het districtsbureau ge vestigd in de St. Laurensstraat 3, tele foon 4045. Directeur J. Fels. Stadsnieuws Aangrijpende herdenking ie Wormerveer Een jaar geleden vielen hier vijf jonge Nederlanders door Duitse kogels opdat ik heenga als een man Als ik voor de lopen sta. Als mannen zijn zij heengegaan, deze vijf Nederlanders, die Maandagmiddag te Wormerveer werden herdacht. Van dit feit kunnen zeker de vrienden van de drie Alkmaarders, die met twe anderen op 17 Dec. '44 op het terrein van de zeepfabriek „De Adelaar" te Wormerveer voor het Duitse vuurpeleton vielen, ge tuigen. Aan hen is het te danken, dat deze vrienden nog in leven zijn. Zij zwegen en zagen op die noodlottige Zondagmiddag de dood onverschrokken in het gelaat. Op hun monument staan deze sobere woorden: gefusilleerd op 17 December 1944, om 1 uur n.m. Eén jaar was het gisteren geleden, dat deze mannen vielen: vijf Nederlandse jongens, die zich niet hadden gebogen voor de wil van den tyran. Het waren de Alkmaarders A. J. van Doorn, Ben P. M. Speet en Dick H. L. Jupijn en twee makkers uit andere pro vincies afkomstig: Jan Bottema uit Oldeboorn en Hendrik van Brenk uit Jutphaas. Tijdens de bezetting werd een schip, een rijnaak geladen met materialen, die door de Duitsers uit van Gelder's fabriek waren geroofd door de Zaanse verzetsorganisaties tot zinken gebracht. Als represaille werden deze vijf. die aan dit feit part noch deel hadden, in koelen bloede door de Grüne Polizei. neergeschoten. Vele familieleden en vrienden waren gisteren te Wormerveer om hen, die hun dierbaar waren, te herdenken. Zij stonden zwijgend rond het monument, dat juist op de plaats, waar de vijf strijders twaalf maanden geleden voor de lopen der geweren stonden, was opgericht. Een dubbelmannenkwartet zong Beati Mortui van Mendelssohn en daarna werden bloemen en kransen aan de voet van het monument gelegd, dat wel dra onder een schat van witte bloemen ;was bedolven. Gelofte. Verschillende sprekers voerden het woord. Burgemeester Slager van Wos- merveer was de eerste, die sprak en hij wekte de aanwezigen op, om de gelofte af te leggen, dat wij alles zullen doen wat in ons vermogen ligt, om voort te gaan op de weg, die door deze vijf slachtoffers van ons nationaal verzet werd voorbereid. „God geve ons hiettoe tje kracht", zo besloot de heer Slager Vele sprekers volgden, de heer J. Dekker sprak namens de firma Dekker en ook een vertegenwoordiger van de firma Van Gelder voerde het woord. Namens het personeel van de firma Dekker herdacht de heer J. Ewald de gevallenen en namens het personeel van de firma van Gelder en Zoon, de teer W. Atepf, Als laatste spreker releveerde Ds. Hoek, oud-illegaal strijder, hoe het voorspel in zijn werk gegaan was;, hoe groot de vreugde was geweest toen bekend werd, dat het schip met oorlogsmaterialen was gezonken, en hoe groot de verslagenheid de volgende dag was, toen des morgens om 12-uur de auto's van de Grüne in Wormerveer verschenen en een uur later de schoten weerklonken, waardoor deze vijf men sen van het leven werden beroofd. In het gebouw van de vulstoffen- fabriek zaten toen twintig Zaanse K.P.ers, met de vuisten gebald, machte loos af te wachten. De jongens hebben e kaar aangekeken en gebeden. In ont roering herdenken wij dit ogenblik, aldus Ds. Hoek. Na woorden van troost tot de achter gebleven familieleden besloot spr. met de waarschuwing niet te eindigen met heldenverering, want dan besluiten wij met afgoderij. Dit toch, is nooit de be- oeling geweest van het offer, dat door eze jonge mensen in gebracht, dat of- 1 ?r van hun leven. Na deze toespraak werd de herdenking besloten met een lied uit Valerius' Ge- denekclanck: O, Heer, die daar des Hemels tenten spreidt. Naar aanleiding van een opmerking, die één onzer lezers maakte over ons verslag van de rede van den heer Scheps over „Godsdienst en Socialisme" in de V.A. van 17 Dec. J.l.f delen wij nog het vol gende mede: De heer Scheps betoogde inderdaad zoals wij schreven dat er geen reden zou zijn, om de symbolen op de duur te laten vervallen. Hierbij merkte hij op, dat de Internationale kan en de rode vlag moet gehandhaafd worden, want dat deze attributen moeten worden begre pen, zoals zij in het verleden zijn ont staan. Is dit begrip aanwezig, aldus de heer Scheps, dan behoeven zij ook een ver ruiming van de socialistische gedachte niet te belemmeren. Wij merken nog op, dat wij in geen geval zoals vanzelf spreekt een on juiste indruk van de rede van den heer Scheps hebben willen vestigen Onze weer gave moest door de nu eenmaal nood zakelijke bondigheid, diverse formulerin gen van spreker verkorten. AANRIJDING. Gistermorgen om elf uur botsten in de Gasthuisstraat twee auto's op elkaar. Een militaire wagen wilde van het terrein van de Gezagstroepen af, de Gasthuisstraat s inrijden, in de richting van de Langestraat. Tegelijkertijd kwam van deze richting een personenwagen. Een aanrijding kon niet worden verme den en beide wbgens botsten tegen elkaar op. De auto's wereïen ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nog dit voorjaar zal met de bouw worden begonnen van de Noodschouw burg, waarvan de werkzaamheden on geveer twee maanden zullen duren. In ieder geval zal getracht worden om de nieuwe Schouwburg in September offi cieel te openen. Na een lange tijd van stilzwijgen is er eindelijk belangrijk nieuws over het ombouwen van „De Korenbeurs" ge komen. Het contract tussen de gemeente en het voorlopig stichtingsbestuur is op 20 November j.1. getekend, waarbij de gemeente voor de tijd van tien jaar de Korenbeurs aan de stichting afstaat om deze tot Noodschouwburg in te richten. Dit betekent een vèrheugend bericht voor de vele Alkmaarse verenigingen op toneel-, operette-, koorzang-, muziek- en sportgebied; zij zullen binnen afzien bare tijd de gelegenheid hebben hun uitvoeringen te geven in een goed ge outilleerde omgeving. De inrichting zal eenvoudig zijn, maar aangepast aan de eisen des tijds en vooral voldoen aan aller dringende wens: een ruim toneel, waarop de praestaties volledig tot hun recht komen. Daar de in te richten schouwburg tevens een goede gelegenheid zal bie den voor congressen, tentoonstellingen, wedstrijden en bijeenkomsten van grote omvang, zal Alkmaar door de Nood schouwburg „de Korenbeurs", meer dan thans, een centrum worden van maatschappelijk en cultureel leven. Zowel voor de Alkmaarse verenigin gen als voor de burgerij in haar geheel, een belang om met alle kracht te steu nen en te bevorderen. De Gemeente zal door een vertegen woordiger in het Stichtingsbestuur zit ting nemen, waardoor een goede samen werking tussen gemeente en stichting is ^verzekerd, hetgeen de zaak slechts ten goede kan komen. Van belang is zeker ook, dat bij de inrichting van de Korenbeurs prac- tisch geen materialen zullen worden gebezigd, die bestemd zijn voor of onttrokken worden aan de wederop bouw van de getroffen gebieden. In dit verband is het wel wetens waardig, dat het Gemeentebestuur van Arnhem, vóór alle herstellings werkzaamheden, een aanvang heeft gemaakt met de wederopbouw van de, door oorlogshandelingen gedeeltelijk verwoeste, stadsschouwburg. Door de Gemeente is als voor waarde gesteld, dat het gebouw des Vrijdags voor beursbezoek beschik baar blijft, terwijl tevens is bedongen dat in overleg met de Stichting ook op andere dagen door de Gemeente over het gebouw kan worden beschikt. De handel behoeft dus niet bevreesd te zijn een plaats van samenkomst te zullen missen, integendeel, zij zal de beschikking krijgen over een gebouw, dat veel meer comfort biedt dan de huidige Korenbeurs. Aldus opgesteld, verdient het nood- schouwburgplan de warme belangstel ling van alle Alkmaarders. Laten alle Alkmaarders door hun financiële bijdragen medebouwen aan hun schouwburg. Tot nu toe is de mid denstand nog in gebreke gebleven; het grooïtte gedeelte van het kapitaal is door „den kleinen man" bijeengebracht. Giften, groot en klein, kunnen worden gestort bij den penningmeester der stichting, den heer J. J. Beerents, Ju- liana van Stolberglaan 30, te Alkmaar, bij wien tevens alle inlichtingen zijn te verkrijgen. De reeds ingeschreven „Steunpilaren" en „Bouwers" kunnen hun diploma een dezer dagen tegemoet zien. De wnd. Commissaris van Politie t» Alkmaar maakt namens den Burge meester bekend, dat het sluitingsuui van café's enz. in de gemeente Alkmaai vanaf heden, overeenkomstig het be paalde in art. 130 der Algemene Politie verordening dezer gemeente, weder i vastgesteld op 24 uur. NIEUWE INDELING „STAD EN LAND" Met ingang van 22 December a.s. word de indeling van ons land in z.g.n. Stad en Landgebied gewijzigd. ^Ook Alkmaar wordt dan „Stad". Heiloo De Raad bijeen EEN TEKORT VAN f 140.000,—. Vrijdagavond vergaderde de gemeentt? raad. Afwezig waren de heren M. va{ Engelen (R.K.) wegens ziekte en P. va| Bronkhorst (C.P.N.). Besproken werd o.a. een voorstel ver ordening tot regeling distributie van w ningen. Dit onderwerp bood veel stof t discussie. Een voorstel van den heel Homburg (C.H.) tot het instellen van eej commissie, die B. en W. advies uitbreng over het al of niet toekennen van ee| woning, werd met 6 tegen 5 stemmen vei* worpen. B. en W. zullen dus in de todj komst alleen bepalen in overleg ever/ tueel met den verhuurderwie voor ee® woning in aanmerking komt. F B. en W. die meenden .een voorstel aar de Kroon te moeten doen om het aSnta| vergunningen sterke drank van 4 te breii gen op 10 vonden hierin veel tegenkaiJ ting van de zijde der heren Kraakmal en Keesman. Vooral eerstgenoemde weei op de verwildering der jeugd, die, wan neer het aantal vergunningen zou wor; den uitgebreid, er zeker niet op zou veiij beteren. Keesman ondersteunde het toog van Kraakman, waarna stemmii werd gehouden en het voorstel van B. W. werd verworpen. Weth. ir. Arts stelt daarna voor om het aantal vergunning» t-ï bepalen op 7. Dit voorstel, dat nii op de agenda stond (sic!) kwam in stei ming en werd aangenomen, zodat Heiloi wanneer de Kroon hierin toestemt, strakk 7 vergunningen rijk zal zijn. Door den burgemeester werd medegeP deeld, dat ir. Arts zal optreden als loca burgemeester. De gemeente-begroting werd den raad^ leden aangeboden; deze ziet er niet roo» kleurig uit, doch Heiloo behoeft nog hiey tot de allerslechtste gemeenten te beh horen. Het totaal tekort is f 140.000,—J iiDoor de verkoop van het G.E.B. was noC een kleine reserve aanwezig, deze is echjl ter nu opgesoupeerd. In de rondvraag deelde de burgemees ter nog mede, dat er in de Nieuwjaars i week een tentoonstelling zal worden gc J houden in de Ulo-school van de gepray jecteerde uitbreidingsplannen van Plan p West. Het ligt in de bedoeling de in Hei i loo wonende beeldende kunstenaars u% te nodigen op deze tentoonstelling hu% werk te exposeren. PALAR KOMT. Op Vrijdag 21 Dec., 's avonds f uu# houdt de heer L. N. Palar, van Amsteif dam, voor de S.D.A.P. ccn lezing over Indonesië in de Rustende Jager. FANCY-FAIR N.P.V De Nederl. Padvindersvereniging afa Heiloo, die enige tijd geleden is opgei richt en nog vele moeilijkheden heeftl vooral op financiëel gebied, had j.1. Zater# middag een fancy-fair georganiseerd, d:èr volkomen geslaagd is. Dank zij velef medewerking in het bijzonder hebbel hiervoor geijverd mevr. Dijkstra en mevr De Jager kon aan het einde van middag worden medegedeeld, dat er wal ingekomen f750,—, zodat na aftrek vai de onkosten, de jeugdige padvinders eei kas hebben om hun werk aan te vangen Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2