Amsterdam duldt geen Frontzorgspelers Protesten tegen hoofdstedelijke opera Dr. v. Mook in Nederland Noodzakelijkheid van overheids bemoeiing algemeen beseft E.A.M. doet beroep de Drie Van Genechten's laatste brie! •WOENSDAG 19 DECEMBER 19*5. 3e Jaargang No. 99-320. 1 Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas—Callo. lkirtaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2214. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. De eerste voorstelling van de Am sterdamse Gemeentelijke Opera na de bevrijding in de Stads-Schouwburg is niet' onopgemerkt voorbijgegaan. 31 Zowel in als buiten de Schouwburg is het tot grote strubbelingen geko men, waarbij de politie krachtdadig moest optreden. De protesten gingen niet zozeer tegen de opera „Tosca", die gisteren opgevoerd werd al valt er te discussiëren over de vraag of de keuze wel erg gelukkig is geweest als wel tegen de optreden den, die tijdens de oorlog hebben door gezongen doch door de ereraad „zuiver" (werden bevonden. De bezetting der rollen was dezelfde als tijdens de oorlog: Ruth Horna, Chris Reumer, Otto Couperus, Siemen Jongsma, 'Henk Angenent, Jan Voogt, Frits Bosch, F. Mahn en Marjo Silvester. Albert van I Raalte trad op als gastdirigent en Cruys Voorbergh als regisseur. Reeds voor de aanvang van de opera was het rumoerig voor de Schouwburg. De demonstranten droegen borden en ga ven pamfletten uit, zodat spoedig de vloer van de hall bezaaid was met papier. I Een der pamfletten zei het kort en bon dig: „Amsterdam duldt geen Frontzorg spelers in haar Schouwburg", een ander was uitvoeriger en was ondertekend door een reeks kunstenaars, o.a. Albert van Dalsum, A. Defresne, Joanna Biepen- brock, Geza Frid, Ben Groeneveld, Jan Havermans, Ed. Hoornik, Paul Huf, A. R. Hulshoff, A. Juda, Nell Knoop, Kom- ter, Hildo Krop, Lou Lichtveld, Bertus van Lier, Fientje de la Mar, Hans van Meerten, Jan Musch, Loudy Nijhoff, John Raedeker, dr. A. RomeinVerschoor, Louis Saalborn, jhr. J. W. Sandberg, Wim Schumacher, Mary Smithuysen, Ferd. Sterneberg, Jo Sternheim, ir. A. J. v. d. Steur, Paul Storm, Charley Toorop, Jelle Troelstra, Ed. VoornTSn, Theun de Vries en Jan Wiegers. i/GTCWl&N !fn de schouwburg De Schouwburg zelf was geheel uitver kocht. Reeduin het eerste bedrijf werd er geprotesteerd, "jianaf het balcon werd er geroepen: „Weg ihet de Frontzorg- opera." De politie verwijderde de protesteren den, terwijl Chris Reumer zijn grote aria verder zong. Het licht ging aan èn uit, maar de opera werd voortgezet. Even later nochtans werd weer vanaf het balcon hard geschreeuwd tegen de optredenden. Op hardhandige wijze wer den daarna enige bekende toneelspelers isters), die vanaf het balcon hadden ge protesteerd, uit de zaal verwijderd, waar bij een burger zich zeer ijverig betoonde. Tegen hem werd door degenen, die ver wijderd waren, een klacht ingediend. De politie was zowel in burger als in uni form in grote sterkte aanwezig. Het tweede bedrijf verliep zonder incidenten, maar bij de aanvang van het derde be drijf werd het op de gaanderij rumoerig. Enige personen, die daar hard schreeuw den, werden de zaal uitgewerkt, waarbij een vechtpartij ontstond. Een agent trok zijn sabel, maar de rust was spoedig weergekeerd. Aan het slot van de opera bracht het publiek, dat kennelijk op de hand van de artisten was, hun een ovatie. Zij kregen grote bloemstukken en kransen, evenals de directeur van de Opera, de heer Van Dellen, en de dirigent. en daar buiten Intussen was het buiten allesbehalve rustig geweest. De demonstranten ver trapten bij de artisteningang de bloemen, die binnengedragen zouden worden er trachtten de ingang binnen te dringen De politie sloeg er flink op los met de blanke sabel en moest daarna nog her haaldelijk optreden, toen„zachte drang" en aanmanen tot doorlopen, waartoe zij zich eerst beperkte, niet hielpen. Het ge hele plein werd met de hulp mede van de bereden politie, schoongeveegd. Voor al na afloop van de opera ontstonden er strubbelingen, o.m. toen ook enige Nederlandse soldaten, die luid „collabora teurs" riepen, zich in de strijd mengden. De straat voor de artisteningang was geheel door de politie afgezet, omdat de demonstranten probeerden de banden van de autobus, die het orkest en de optre denden zou wegbrengen, stuk te snijden Niemand werd daar toegelaten. De ge hele avond heeft het gejoel (o.a. „Sieg Heil") en het demonstreren voortgeduurd. Totaal zijn elf personen uit de Schouw burg verwijderd en verscheidene zijn naar het politie-bureau gebracht, waar zij ech ter slechts korte tijd zijn vastgehouden. De politie trachtte zoveel mogelijk moei lijkheden te voorkomen, maar moest nu en dan toch met kracht van de wapens gebruik maken. Naar de directie van de Opera mede deelde, zullen de voorstellingen worden voortgezet. Luitenant-Gouverneur Generaal Dr. H. J. van Mook is gisteren, vergezeld van zijn secretaresse, mej. Stokwük, op Schiphol aangekomen met de Skymaster van de Nederland—Indië-lün onder com mando van den K.L.M.-piloot Both. Ter begroeting waren o.m. aanwezig Prof. Dr. J. H. A. Logemann, minister van Over zeese Gebieden; Generaal J. C. J. Bon- gers, hoofd van Oost- en West-Indische Zaken, 'de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., een delegatie van de Vereniging NederlandIndonesië en enige afgevaardigden van „Perhimpoenan In- donesia", die Dr. Van Mook een gesloten brief aanboden. Voor de microfoon van „Herrijzend Nederland" vertelde Dr. Van Mook den luisteraars in Nederland, dat hij hoopte dat zijn verblijf in het moederland slechts kort zou zijn en dat dit verblijf voor Ne derland en het Koninkrijk de gevolgen mag hebben die men er van verwacht. Met het vertrek van Dr. Van Mook naar Nederland en de reis van vooraan staande republikeinen door Midden-Java, heerst er uitwendig een politieke rust in Indonesië. Tweede Kamer behandelt regeringsnota Gisteren is de Tweede Kamer in middag- en avondzitting bijeengekomen, om diverse punten van de regeringsnota te behandelen. Uit de betogen der verschil lende sprekers bleek, dat men het In grote lijnen eens was met de politiek van de regering. Alleen de communisten leverden scherpe critiek. SOCIAAL VERANTWOORDEHEIDSBESEF. De heer S u u r h o f (soc. dem.) con stateert een kollossale uitbreiding der overheidsbemoeiing op het punt van de arbeidsverhoudingen. Dit is een uitvloeisel van een gegroeid sociaal verantwoordelijkheidsbesef bij over heid en volk. Jammer is, dat het pio nierswerk ten deze gescheiden moet onder de huidige daling van het wel vaartspeil. Wat de loonhoogte betreft, waartoe de regering komen wil, geeft de nota echter nog weinig houvast. Bij de D. U. W.-werken worden nog steeds lonen betaald, die nauwelijks de 20 gulden halen. Dit ligt waar schijnlijk aan de lagere ambtelijke or ganen. Wat de rijksbemiddelaars be treft vraagt spr. zich af of men wel de juiste personen gekozen heeft. Hoe denkt de regeering over een zo billijk mogelijke verdeling van het nationale inkomen? Spr. acht het bil lijk, dat de salarissen boven 4000 gul den niet in die mate zullen ©tijgen als de lagere. Wie denkt er aan de kleine spaarders? De heer Bierman (lib.) zou gaarne willen weten hoeveel honderd mil- lioen gemoeid is met het toeslagstel sel. Allerlei lonen worden verhoogd, maar wie verhoogt de inkomsten van de kleine spaarders? Bij hen snijdt het mes van twee kanten. De regering houde zich hun lot.^yoor ogan. De heer S m e e n k (a.r.) geeft toe, dat overheidsbemoeiing niet steeds te ontgaan is. Zoveel mogelijk drage men die bemoeiing over aan de Stichting van de Arbeid. De heer Schmall (c.h.) heeft met waardering kennis genomen van de regeringsnota. De regering heeft blijkbaar en vast en weloverwogen plan inzake de loon- en prijsvorming. Daarmede is reeds veel gewonnen. Spr. is ernstig bevreesd, dat voor Minister Mansholt heeft bij de de batten in de Tweede Kamer medege deeld, dat niet alleen de peulvruch ten binnenkort van de bon gaan, maar ook grutterswaren, biscuits, koek, cacao en verschillende ver snaperingen. Ook het varkensvlees zal in de naaste toekomst vrij komen. op De E.A.M.-coalitie van 6 Griekse linkse partijen, heeft gisteren een boodschap aan de drie ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou gezonden, waarin ge vraagd wordt te helpen bij de vorming van een Grieks kabinet, waarin de E.A.M* zou zijn vertegenwoordigd. De huidige Griekse regering van Sofoelis wordt van de hand gewezen als niet in staat om de Griekse problemen op democratische wUze op te lossen. De boodschap voegde hieraan toe: „de aanwezigheid van vreemde troepen in Griekenland wordt met de dag meer ongewenst". Op het Witte Huis te Washington Is medegedeeld, dat Truman dagelijks door middel van telegrammen in contact blijft met Byrnes te Moskou. Aan de terugkeer van Stalin naar Moskou op dit ogenblik wordt groot ge wicht gehecht. Volgens een autoriteit te Washington zou dit feit de kans op een betrekkelijk succes van de conferentie met minstens vijftig procent verhogen. De Sowjet-delegatie zal nu, indien dit nodig is, snel met Stalin ruggespraak kunnen houden. De besprekingen van het plan voor de controle op de atoom-energie zou \rol- gens binhengekomen aanwijzingen niet veel tijd vergen. Men verwacht, dat cfe Sow jet-Unie, ofschoon zonder veel enthousiasme, zich met het plan zal verenigen. brede lagen, der bevolking gebrek voor de deur staat. Heeft de regering reeds gegevens omtrent het aantal dergenen, die nu reeds onder den loonvloer zijn aangeland? Critiek der Communisten De heer De Groot (communist) noemt de bouw van de nota onsamen hangend. De loon- en prijspolitiek houdt verband met het gehele regeringsbeleid, dat hier echter thans niet aan de orde is. De programrede van den minister president na de bevrijding hield beloften in, welke deden vermoeden, dat er iets veranderd was. Deze nota bewijst, dat er niets veranderd is. Zij ademt de oude vooroorlogse reactionaire werkgevers- mentaliteit. (Stemmen: O zo! De loonvloer moet liggen om en nabij een bedrag van 50.per week. Spr. wijst op de voorzieningen van de mijn werkers. Er moet een pensioenregeling komen, niet alleen voor mijnwerkers, maar voor alle arbeiders. Het inflatiegevaar mag niet alleen ten koste van de arbeiders worden afge wend. Een weinig offervaardigheid bij ondernemers zou stellig op zijn plaats zijn. Spr. wil twee soorten lonen, waar door subsidies kunnen worden gespaard. Tegen de spaarregeling heeft spr. ernstige bezwaren. „Wij zijn het kwar tje van Romme nog niet vergeten. Dit zijn reactionaire bedenksels." Prof. Romme lijkt spr. niet de ge schikte man om als loondictator in Nederland op te treden. Er moet een sociale raad komen, welke in het open- Voor hij zich van het leven beroofde, heeft Mr. R. van Genechten 'aan den Griffier van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage een brief doen toeko men, geschreven in de gevangenis te Scheveningen. Van Geneclrten schrijft, dat de houding, die de leidende Nederlandse nationaal- socialisten tijdens de oorlog hebben in genomen, werd ingegeven door de ge dachte, dat zij beter dan de overgrote meerderheid der bevolking inzagen, waar het belang en de toekomst van het Nederlandse volk lag. Voorts zei hij: „De vergissingen, die wij begaan hebben, zijn té fundamenteel om door een beroep op goede trouw gedekt te worden. Wanneer men zich in een zo critische tijd als het Nederlandse volk heeft meegemaakt, afscheidt van de overgrote meerderheid en van de politiek der wettige regering kan dit alleen ver ontschuldigd worden, wanneer men blijkt juist te hebben gezien baar regels stelt voor een progressie e loonpolitiek. Min. Drees antwoordt De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, zegt de Kamer dank voor de wijze, waarop dit debat gevoerd is. Spr. constateert, dat de grondgedachte, dat er leiding aan prijzen en lonen moet worden gegeven, niet is aangetast. Wij moeten onze productie verhogen en onze export opvoeren. Ons volk als geheel moet zich beperkingen opleggen ten opzichte van de consumptie. De re gering heeft eerst zoveel mogelijk ge kocht om het uitgehongerde volk te voeden. Sommige bestellingen zijn ech ter teniet gedaan, &.v. ten aanzien van thee en koffie. Wij moeten rekenen op onze eigen productie, ten dele voor eigen gebruik, ten dele voor export. Spr. meent, dat het mogelijk is binnen afzienbare tijd weer op het peil van 1940 le komen. Waar hoge winsten worden genoten, meet worden ingegrepen. De meest draagkrachtigen moeten ook mede- dragen. Anders is het niet mogelijk van de arbeiders te verlangen, dat zij met een zeer bescheiden inkomen genoegen nemen. (Zie vervolg pag. 3)

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1