STADSNIEUWS. Dori Quichotte verbannen Alkmaarse kinderen in Bath Reünie Kapelle Bond van Coöp. Zuivelfabrieken „Ik zie, ik zie, wat jij niet zie Koedijk. BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Nel Oosthout in een toneel stuk van Loenatsjarski. In 15 creaties mannen en vrou wen toch één vrouw, in 9 taferelen plus de epiloog toch één figuur, Don Quichotte: ziedaar in enkele woorden de knappe vertolking, die mevrouw Nel Oosthout gisteravond gaf van het Russische toneelstuk „Don Quichotte verbannen" van A. W. Loenatsjarski voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dep. Alkmaar, in de kleine zaal van de Harmonie. De Don Quichotte, die Loenatsjarski in zijn toneelstuk heeft geschapen ver schilt in vele opzichten van den oor- spronkelijken „dolenden ridder" van Miguel de Cervantes Saavedra. En wat verwacht men ook anders van een figuur, gecreëerd in 1923 door een Rus, die zelf aan de Octoberrevolutie van 3917 had meegewerkt, die zelf de eer ste moeilijke jaren na de geslaagde omwenteling als Volkscommissaris van Onderwijs hard had gewerkt aan de opbouw uit de chaos? Maar toch is ook deze Quichotte Aanvaardbaar, want ook hij is de af gezant van de absolute waarheid en Öe man voor wien alles op deze we reld een wonder is. En dat deze oer-pacifist, die alleen 'door het woord wil -en kan overtuigen, niet precies past in de sfeer der re volutie: wie verwondert er zich over? Is er niet een prachtig contrast ont staan tussen den man, die „slecht ge wapend" tegenover deze wereld staat, omdat hij ten allen tijde het geweld verafschuwt en de vernieuwers die middels het geweld het geweld be strijden? Mevrouw Oosthout heeft, ondanks 'de primitieve toneel-inrichting, op prachtige wijze een Don Quichotte ge schapen. die tenslotte toch slechts kon „bestaan" met opgeheven hoofd ver van deze wereld en met uitgestrek te armen ongewapend strijdend voor zijn geloof in de gerechtigheid. Acht en veertig blozende gezichten ▼an evenzovele Alkmaarse kinderen ke ken nieuwsgierig en vergenoegd uit de coupévensters toen de trein, die hen van Londen naar Bath zou voeren, 't typisch Engelse station binnenreed. En weinige ogenblikken later reed een speciale autobus hen naar de Argyle Church Schools. Veel bekijks trokken onze kinderen, toen zij na een autotocht van 10 minuten het schoolgebouw binnenstapten. Een redacteur van het plaatselijk nieuwsblad wijdtfe enkele regels aan onze jeugd en beschreef vooral de in Engelse ogen grappige kleding van de jongens, daarbij kennelijk doelend op de donkerblauwe regencapes, die men in Engeland niet kent. Kennismaking met de pleegouders. Bepakt met ransel en broodzak, ge schenken van het Amerikaanse Rode Kruis, stonden zij, ietwat onwennig, in het schoollokaal, in afwachting van de komst van hun nieuwe pleegouders en ln de hoop, dat hun pleegouders hier even goed voor hen zullen zijn als die van het Londense District waar zij reeds zes weken vertoefd hebben en vertroe teld zijn. Acht en veertig labels met volledige naam en adres bengelen er aan de re vers der jeugdige globetrotters om hen vooral te beletten gevonden voorwerp te doen worden. Dan traden de pleegouders naar voren, om voor ca. 2 maanden beslag te leggen op hun „boy". Een der jongens, Piet Blok, die meen de, dat niemand heV zou accepteren om- dal bij het afroepen van zijn naam nie mand naar voren trad, had moeite zijn waterlanders te bedwingen, doch een zekere mr. Scott ontfermde zich toen over hem. En het gezicht, dat klaar stond om te huilen, plooide zich onmiddellijk tol een glimlach. En het laat zich dan ooi: aanzien, dat zij hier even spoedig op hi gemak zullen zijn als in hun vorig verblijf, het kamp in Sussex, een over- tu gend bewijs dat het plan, géöpperd do )r het Bath—Alkmaar Adoption Appeal Cc mmittee, de Bath Rotary Club en de St mding Conference of Women Organi- rions een gelukkige greep is geweest. Zaterdag heeft in hotel „Irene" een reünie plaats gevonden van een hon derdvijftigtal oud-bewoners van het Lager Kapelle in Duitsland. Deze men sen waren slachtoffers van de grote razzia van 12 December 1944 en werden in Duitsland als frontarbeiders gebruikt. In zijn openingswoord heette de voor zitter van de Commissie van voorberei ding, de heer van der Ploeg, de aan wezigen welkom en verzocht om enkele ogenblikken stilte te betrachten ten einde de gevallenen te herdenken. Na deze toespraak werd door den heer Jan Zoon het lied „Vrouwenleed" gezongen en door Cor van Elswijk „De achttien doden" van Jan Campert ge declameerd. Onder leiding van Piet Pover werden vervolgens een aantal sketches opgevoerd, die veelal betrek king hadden op het leven in het Lager. Uit waardering voor al hetgeen hij in Duitsland voor de mannen had gedaan, werd oud-kampleider Van der Ploeg, namens alle Reünisten, door den heer C. van Latum toegesproken, waarbij hem een stoffelijk blijk van waardering werd aangeboden. Ook namens de dames werd de heer Van der Ploeg toe gesproken door Mevr. Schoen-Habich, die eveneens haar woorden van een huldeblijk vergezeld liet gaan. De oud-kampleider sprak hierna een dankwoord, waarin hij tot uiting bracht, dat alles wat hij had kunnen doen, slechts mogelijk was geweest met de steun, die hij „van de jongens zelf" had ondervonden. De avond werd besloten met een ge- variëerd bal met attracties, onder lei ding van Arie Dekker. Tè spoedig naar de zin van alle aan- Schoonheid Wanneer men door het jachtig ru moer van een grote stad loopt, kan het soms gebeuren, dat men, een zijstraat inslaande, staat in vol komen afzondering van de drukte, in een absolute stilte. De meeste mensen slaan zo'n straat slechts bij toeval in, anderen weer weten waar ze zijn moeten om een ogenblikje tot rust, tot inkeer, te komen. De dame, die gisteravond bij het concert van Feike Asma (orgel) en Jaap Stotijn (hobo) in de Kapelkerk tot ïfèammetgezel zei: „Wat een ont- zèttend ongemakkelijke banken", was slechts door een toevallige sa menloop van omstandigheden daar terecht gekomen. De oude man ech ter, die zijn buurman toefluisterde: „Als je zoiets gehoord hebt, kun je weer een maand verder leven", was er zich ten volle van bewust, waar om hij daar gekomen was. Hij en alle andere Alkmaarders, al waren het er helaas niet veel, weten, waarom zij naar een orgelconcert in de Kapelkerk komen luisteren: zij willen één ogenblik ontroerd wor den, één ogenblik niets zijn, één ogenblik alles vergeten. En zij weten, wanneer ze door de maanverlichte avond naar huis gaan, dat het leven waard is geleefd te worden, wanneer men de schoonheid kent. wezigen moest het slotwoord worden gesproken, waarin dank werd gebracht aan allen, die tot het welslagen van deze Reünie hadden medegewerkt, in het bijzonder aan de Alkmaarse midden standers, aan het personeel en directie van hotel „Irene" en aan de band o.l.v. Tony Willemse. Algemene vergadering te Alkmaar. „Overheids- en semi-overheidsor- ganen blgven een politioneel karak ter dragen; zg hebben al lang geen stenn meer van de vrge organisaties. De regering begrgpe toch, dat ónze bonden, die vry tot stand zijn geko men, dieper in het bedrijfsleven in grijpen", ald. het overigens (niet ge heel nienwe) geluid, dat de heer J. A. Geluk, secretaris van de F. N. Z., liet horen, op de algemene vergade ring van de „Bond van op Coöpera tieve grondslag werkende Zuivelfa brieken in Noord-Holland" Maandag in ,,'t Wapen van Heemskerk" te Alkmaar gehouden. Uitvoerig besprak de heer Geluk de diverse maatregelen nodig om Neder land op de markt weer een belangrijke rol te laten spelen; opvoering van de kwaliteit der producten, goede voor lichting, intensieve bestudering van de markten, goed geleide export en een doeltreffende propaganda zijn onmis baar. Spr. was van oordeel dat door het Stichten van Centrale Fabrieken het bestaan van de Nederlandse boer verbeterd wordt, omdat de concurren tie tussen de kleine fabrieken dan voorkomen kan worden. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Jm. Blaau- boer Kzn., uit Schagen, die ia zijn openingswoord in het bijzonder den overleden heer E. Koster Dzn.f her dacht. Uit de mededelingen, voorgelezen door den secretaris Ir. G. Kranen bleek, dat op het ogenblik nog elf fa brieken stilgelegd zijn, die echter per 1 Maart 1946 weer geopend zullen wor den. Met ingang van 28 October j.1. is de melkprijs verhoogd, door de toe slag van f 1.35 op f 2.25 per 100 kg melk per pet. vet. Het is echter te ver wachten, dat deze toeslag medio April weer verlaagd zal worden. Nationale Coöperatieve Raad. De N. C. R. is een landelijk top-or- gaan van centrale organisaties op coöperatief gebied. Men is tot de con clusie gekomen. dat aan de vorm ener vrije organisatie bovsn een publiek rechtelijke de voorkeur moest worden gegeven. Voorts wordt overwogen om te komen tot een aantal vrij zelfstan dige afdelingen, welke één centraal punt in de N. C. R. hebben. Verkiezingen Daar de voorzitter, de heer Blaau- boer periodiek aftrad, moest een nieuw bestuurslid gekozen worden; ook door het overlijden van den heer Kout moest een vacture worden aangevuld- Gekozen werden de heren K. Hogen- doorn, Beemster en H. C. Kooy, Ha renkarspel. In de verschillende commissies wer den de volgende heren bij acclama tie benoemd: Jb. Blom, St. Pancras; G. C. Stapel, Groet; H. Frijlink, Oost woud; H Prikken, Beem6ter. De fabrieken St. Maartensbrug. Warder en Wormerveer werden in de financiële commissie benoemd Tot slot van de bijeenkomst werd de scheidende voorzitter, de heer Jm. Blaauboer Kzn., wegens zijn aftreden bedankt voor het vele werk, dat hij in~ de loop der jaren voor de bond verricht had. GESLAAGDE PREMIERE IN 'T GULDEN VLIES. Een onwaarschijnlijk blijspel, luidt de aanduiding in het program van het stuk, dat door de toneelgrt Comedia Dinsdagavond in 't Gulc Vlies haar eerste opvoering beleef Het is een blijspel van Noel Cows in een uitmuntende vertaling x Gerard Rekers. De regie is van Jo Remmelts en het uitstekende déc van Karei Bruckman. De Engelse schrijver Charles Cc domine wenst gegevens te verzamel voor een te schrijven verhaal, waai occultisme een niet onbelangrijke i zal moeten vervullen. Hij nodi daarom een bekend medium uit madame Arcati is haar naam o te zijnen huize een séance te konv houden. Het medium krijgt conta met de overleden vrouw van Cond mine, Elvira, hetgeen begrijpelijke wijze niet in de smaak valt bij zi tegenwoordige echtegnote, Rufch. E< aantal zeer gecompliceerde gebeurt, nissen zijn het gevolg van deze, lich vaardig begonnen, séance. De m waarschijnlijkste situaties vloeien hie uit voort en worden op meesterlijk wijze door den auteur uitgebeeld. De dialogen zijn vlot, geestig en mi de grootst mogelijke consequentie zei! In de meest onwaarschijnlijke situati* aannemelijk gemaakt. Charles Condomine wordt gespeel door Joan Remmelts, die deze zwaï rol met een onnavolgbaar élan ten tc nele brengt. Rie Gilhuys is Elvir. de geest, en zij weet haar rol zo u; te beelden, dat men als toeschoi^ wer haar ook inderdaad als gees! die slechts zichtbaar is voor dengem die haar opgeroepen heeft, gaat aan vaarden. Een prachtige vertolking van Ruti wordt gegeven door Mimi Boesnacl die vooral in het tweede bedrijf, wan neer de aanwezigheid van Elvira in huis f ook voor haar bewezen Is, eet wanhopige, jaloersevrouw voor hé voetlichrftrvert; "op een wijze een Mag- da Janssens waardig. Rika Hopper heeft, als Madamj Arcati. een rol die voor haar geschrei ven zou kunnen zijn; haar creatie van het medium is kostelijk. Ellen Vogel speelt een kleine rol als dienstmeisje, Bob de Lange als Dr. Bradman en Elisabeth Andersen als Mevrouw Bradman. Ook deze kleins! rollen zijn echter prachtig doorwerkt en zijn stuk voor stuk niet eenvoudig. Het minst voldeed Elisabeth Andersen) en wij kregen de indruk, dat dczerolj haar niet zo goed ligt als bijvoorbeeld) de hoofdrol in „De mooiste ogen van dg wereld". Het tragische genre sdhijnt ons toe beter voor haar ge schikt te zijn. Dat deze première bij het Alkmaar se publiek in goede aarde is gevallen, bleek wel uit het langdurige applaus waarmede de uitvoerenden, aan het slot werden beloond en uit de prach tige* rozen, die de spelers werden aangeboden. Th. K. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN. De Bond van plattelandsvrouwen had haar maandelijkse bijeenkomst in de zaal van Butter. Mevr. Den Har- togh hield een lezing uit haar dag boek over Servië. Medegedeeld werd, dat op de Kerstbijeenkomst op 27 Dec. mejuffrouw van Vliet, Godsdienston derwijzeres, een rede zal uitspreken.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2