Verlaten de withemden de onderste plaats? Er wordt gewerkt aan de Limmerhoek! Leger des Heils op het vredespad Heropening Cinema Theater Waf is er ie doen BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. „Driehonderd mensen znllen wU hier a.s. Maandag tussen 4 en 6 uur kun nen helpen met deze blikken levens middelen", zo vertelde ons de heer D. Bergsma, plaatselijk leider van het Leger des Heils (William Booth), toen hij ons de stapels goederen aan de Limmerhoek 40, toonde. We keken onze ogen- uit, toen de in houd van één der blikken voor ons op een tafel rolde: toiletzeep, lucifers, spek, suiker, margarine, kaas, biscuits, choco lade, cacao en havermouth! Een welkome gave, in de eerste plaats voor de meer met kinderen dan met aardse goederen gezegende gezinnen; hoe moeilijk is het juist voor hen niet, in deze tijd iets extra's te krijgen! Op de Tweede Kerstdag zal de uitdeling van de blikken aan de Limmerhoek plaats hebben. f 2000,— in drie dagen. De nood in ons land is zeer groot; wij allen hebben op een enkele, ongunstige uitzondering na! ons deel hiervan gehad. En juist hierdoor is het mogelijk, dat, ondanks „stroef rollend" geld, 95 pet. van de bevolking spontaan voldoet aan het verzoek geldelijke bijdragen te geven voor de meest behoeftigen. Z6 kon het gebeuren, dat de collecte van het Leger des Heils in Alkmaar in drie dagen ruim f2000.— opbracht en dat de bekende potten, op de hoeken der sraat, in één dag f197,— v.n.1. toch kleingeld konden bevatten! De nood wordt het best begrepen, door hen, die weten wat armoede is, en zijn dat thans niet de meesten van ons? De kinderen. Niet zo erg kan de armoede een mens treffen of steeds zal voor een kind de ontbering het zwaarst gevoeld worden, maar ook een geschenk het meest wel kom zijnj Het Le^r des Heils, aldus de heer Bergsma, zal in de buiten-kerkelijke jeugd, die zich in moeilijke omstandig heden bevindt, a.s. Maandag om 3 uur een Kerstfeest organiseren. Reeds stonden in diverse winkels in Alkmaar manden klaar om speelgoed voor het Leger des Heils in te zamelen en wij hebben de „opbrengst" gezien; poppen, jongens- en meisjesboeken, auto's, prent jes etc. Wij hopen van harte, dat de beide dagen a.s. Maandag en Woensdag een groot feest zullen worden, waarmee het doel van het Leger des Heils: een straaltje licht brengen daar waar de duis ternis het dichtst is zal zijn bereikt. HET LEGER DES HEILS verza melt weer als van ouds gelden voor haar mooie arbeid. FREDIKBEURTEN. Zondag 23 Dec. Alkmaar. Ned. Herv. gem. Grote Kerk 10 uur, Ds. Klein Wassing; 7 uur Jeugd dienst de heer C. Wiegers. Kapelkerk 10 uur, Ds. Goslinga. Doopsgez. gem. 10 uur, Da. T. Rothfusz van Nieuwe Nie- dorp. Kerst collecte. Remonstr. Geref. gem., Fnidsen 43, 10.30 uur, Ds. Rap- pold. Ev. Luth. gem. 10 uur, Ds. V. W. F. B. Schmidt van Schiedam. Geref. Kerk (Art. 31 D.KO) 10 en 5 uur, Prop Eeenhoorn in Waakt en Bidt. Bergen. 7.30 uur Kerstspel. Ileiloo. Ned. Herv. Evang. 10 uur, Ds. Meeter vtn A'dam. Ie Kerstdag 25 Dec. Alkmaar. Ned. Herv. gem. geen op gave ontvangen. Doopsgez. gem. 10 uur, Ds. F. Kuiper (Kerstcollecte). Remonstr. Geref. gem. 10.30 uur, Ds. Rappold. Ev. Luth. gem. 10 uur, Ds. P. C. Rooden- burg. Ned. Chr. gem. sch-bond, 7 uur v.m. Kerstwijding. Geref. Kerk (Art. 31 D.K.O.) 10 en 5 uur Prop. J. Wiskerke van A'dam in Waakt en Bidt. Heiloo. Ned. Herv. Evang. 10 uur, Ds. Meeter. Bergen. Ned Herv. gem. 10 uur, Ds. Bierman. 2de Kerstdag 26 Dec. Geref. Kerk (Art. 31 DKO) 10 uur, Prop. J. Wiskerke van A'dam in Waakt en Bidt. Bergen aan Zee. Ned. Herv. gem. 5 uur, Ds. Bierman. Heiloo. Ned. Herv. Evang. 10 uur, Ds. Grootjans van A'dam. Donderdag 27 Dec. Alkmaar. Ned. Chr. gem. sch.bond, 7.30 uur n.m., de heer Joh. v. Oosten. Vrijdag 28 Dec. Alkmaar. 7.30 uur, Interkerkelijke ^prediking in Waakt en Bidt. Ds, Schors: „Noch wenen, noch dansen' Van het witte doek Regelmatig zullen in ons blad weer de filmrecensies verschijnen van alle Alk- maarse bioscopen. De kwestie die tussen de heer de Lange en ons gerezen was, bleek bij nadere bespreking grotendeels op en misverstand te berusten. Per con sequentie is zij tot een bevredigende oplossing gebracht. Red. „Herinner je de dag". „Voor het eerst na jaren wordt in dit theater weer een film gedraaid, zoals wij die wensen en daarom ook hebben wij door de bezetters verboden naam „Cinema Américain" weer aan deze bioscoop gegeven," aldus de heer W. Kessler, bedrijfsleider van het Ci- ne-theater op de Nieuwesloot, in zijn korte openingsrede bij de eerste voor stelling, die door talrijke genodigden werd bijgewoond. De hoofdschotel van het zeer gevari eerde en lange programma was de Ame rikaanse film „Herinner je de dag" („Remember the day"met Cloudette Colbert, John Payne en 'n 12-jarige grap pige jongen in de hoofdrol. Hier was een Amerikaanse filmprent van het goede kaliber: vlot, grappig door de school- scènes en de vele kijkjes, die men in het Amerika van 1917 kan nemen (wat vcelen we ons toch „rijk", als we zo'n Ford anno '17 zien!)} maar bovenals door het humoristische karakter. Want de kinderwereld is altijd ernstig en soms een beetje tragisch als z in aan raking komt met de liefde van een leraar en een lerares. Maar dat wil niet zeggen, dat deze film zo stemmig is, dat men er de tranen van in de ogen krijgt. Verre van dat, daar zorgen John Payne en de jonge schoolboy wel voor. Maar wat is een hoofdschotel zon der een goede hors d'oeuvre? Niet min der dan vijf voorfilms gingen aan de hoofdfilm vooraf. Het Nederlandse nieuws, een film over het Batavia van September 1945, een apart filmpje over ce prinsesjes in Holland en prachtige opnamen der Franse Acadezen-„kolo- nie" in Louisiana. Ergens in Nederland. Na ettelijke Engelse en Amerikaanse films, draait in Victoria nu weer eens een Hollands product. Het is een deel van het leven van de Hollandse Jantjes, de jongens van onze vloot, dat hier op het doek gebracht wordt. De Hollandse geest spreekt er uit, met de gezonde humor en wanneer een der matrozen die zich bij het uit- Zondag 23 December. Gulden Vlies, 8 uur, „Baron Kneut", in de hoofdrol Siem Nieuwenhui- zen. Woensdag 26 December (2e Kerstdag) Gulden Vlies, 3 uur, De Minnestre- len o.l.v. Hubert Cuypers. Kerst- programma. Gulden Vlies, 8 uur, Zuid-NecL To neel o.l.v. Pierre Balledux. „Oran je Hotel". Bioscoop-theaters: Cinema Américain: „Herinner je de dag" met Claudette Colbert en John Payne. Alle leeftijden. Aan vang der voorstellingen 3 en 8 u. Zaterdag, Zon- en Feestdagen 2 uur, 5 en 8 uur. Harmonie: „Barnabé met Fernandal." Victoria: „Ergens in Nederland" met Lily Bouwmeester, Jan den Har- tog, Cruys Voorbergh en v.a. Aan vang der voorstellingen 7 uur en 9.30 uur. Zondagmiddag 2 uur en 4.30 uur. breken der mobilisatie bij hun onder deel moeten melden tegen de boots man zegt dat hij Meyer heet, met een lange y zonder puntjes, dan verwekt dit, door de toon waarop deze mede deling wordt gedaan, onmiddellijk een lachsalvo. De film is door en door Nederlands een der redenen waarom direct na de Meidagen, door de bezetters, een ver bod tot vertoning werd uitgevaardigd. Er word goed spel geleverd, Lily Bouwmeester, de auteur Jan den Har- tog (schrijver van Holland's Glorie), Cruys Voorbergh en Matthieu \rgn Eys- den vervullen de hoofdrollen, en 3e regie is zeker in goede handen bij den ervaren Dr. Ludwig Berger, die de film van schitterende natuuropnamen heeft voorzien. In het voorprogramma draait nieuws uit Nederland en het buitenland, opna men over het proces te Neurenberg en over het bezoek van de twee oudste prinsesjes met Prinses Juliana te Am sterdam. Barnabé, In de Harmonie draait deze week de Franse film: „Barnabé", met in de titel-, rol de revue-komiek Fernandel. De film munt uit door haar Franse „esprit" en haar luchthartigheid. Zij stelt zich niets anders ten doel, dan den toeschou wer anderhalf uur te vermaken maar slaagt daarin dan ook ten volle. Ver wikkeling stapelt zich op verwikkeling zodat men op 't laatst moeite krijgt de draad te volgen en uit te maken „wie nu bij wie hoort". Aan het eind van het verhaal komt alles natuurlijk in het reine en worden door een „deus ex machina" in de vorm van een oude grootmoeder, vier paartjes aaneen ge koppeld. In het voorprogramma opnamen van de drooggelegde Wieringermeer en van het proces-Neurenberg. Een goed verstaander De Gemeente-Lichtbedrijven schrijven; ons: „Teneinde frauduleuze afname van gas en electrïciteit, d.w.z. het verbruik buiten de gas- en electriciteitsmeter om, tegen te gaan, worden op het ogenblik door de Lichbedrijven strenge maat regelen genomen. Het had de aandacht getrokken, dat sommige verbruikers in het bijzonder op week-enden en Zon en feestdagen tot frauduleus verbruik overgaan, in de mening, dat er dan van de zijde van het bedrijf geen controle wordt gehouden. Een flink aantal ver bruikers is op deze wijze echter reeds tegen de lamp gelopen; o.a. werden j.L Zaterdagavond in één wijk acht van deze lieden op heterdaad betrapt. Be halve verdere maatregelen worden deze mensen gedurende een halfjaar van gas en electriciteit uitgesloten". Een goed verstaander heeft maar eeft half woord nodig.... DE TONNETJES EN DE KERSTDAGEN. Ofschoon de gemeentelijke bureau* op~~24 December 1945 gesloten zullen zijn, zal op Maandag 24 December de Reinigingsdienst normaal functioneren. De tonnen, die anders op Dinsdag 25 December gebaald zouden worden, zul len nu op Maandagmiddag 24 December worden verwisseld. Het voetbalprogramma is met de Kerstdagen zo klein mogelijk gehou den, zodat alleen enkele inhaalwed strijden op de „rol" voorkomen. Bo vendien wordt in het Ajax-otadion op de Tweede Kerstdag de traditionele wedstrijd AmsterdamZwaluw an ge houden, hetgeen vooral voor de Tech nische Commissie weer een goede ge legenheid zal zijn om het spel van verschillende spelers weer eens aan een nadere beschouwing te onderwer pen. Tweede klasse A. In de Alkmaarse afdeling ditmaal geen wedstrijden tussen kampioens- candidaten. West-Frisia zal het in Zaandam tegen ZFC niet gemakkelijk hebben, terwijl OSV tegen ZVV ook op haar tellen zal moeten passen. De leiders KFC hebben de minst moeilij ke wedstrijd voor de boeg, want Volen- dam, zo goed begonnen, is er helemaal uit. Een gelijk spel zou ons van de vissers al zeer meevallen. Alcmaria gaat naar AFC. Enige we ken geleden zouden wij over het re sultaat niet in het onzekere verkeren, doch de withemden, gesteund door hun eerste overwinning, gaan zeker niet kansloos naar Amsterdam en wat Hel aloude Go-Ahead Hoewel de Boys vrij zijn en Alc- maria een uitwedstrijd heeft, behoe ven de Alkmaarse sportliefhebbers niet van sport verstoken te blijven, want Alkmaar heeft haar uitwed strijd tegen Zeevogels omgezet ge kregen in een thuiswedstrijd. De re sultaten van het aloude Go-Ahead zijn weliswaar niet best geweest (1 gelijk spel en verder nederlagen), kunnen de groenwitten nu misschien eens voor een prettige kerstverras sing zorgen. De wedstrijd vangt om 2 uur aan. ZVV kan, daartoe moet Alcmaria ook in staat zijn. Met een overwinning zouden de Alk- maarders de rode lantaarn dan tege lijkertijd aan de roodbaadjes kunnen overdragen. Alcmaria verschijnt met het volgende elftal. Doel: Afink; ach ter: Jansan en de Waal; midden: Rootring, ten Herkei en Wit; voor: Tromp, Godvliet, van Wieringen, van Meene en de Buijzer. DWCWFC kan door de thuisclub gewonnen worden. De Boys zijn vrij. iN'rgean* was enoerjo MUI*. MAAS TOE* «3 na DWOM& béu TRUI MCT EEN OLirAMr m PRA6CN ex eoovy nes. k»mmh n «y kerkelijke j s. J. v. d. I j lansen" siMPit uer 6CU. IS 's nachts VRy.wCK HS« db WE6 KAAfc oe «iPK... Oef HSM EEN tANTAARNCM zo e>iN6 bol- UÊ OP ONOEft- ZOCKUIT

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2