„Sovjet-Rusland heeft geen atoombom" RIBBENTROP WILDE DE OORLOG - ...ZDAG JANUARI 1915. Directeur: U. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: R. Tas—Cello. B 8e Jaargang No. 113-334. flB Kimaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 28. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Traman rresident Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat de re gering van de Verenigde Staten geen redenen heeft te geloven, dat Sovjet- Rus'and in het bezit is van de atoombom. Ook Generaal Groves, die de leiding had b(j de Amerikaanse vervaardiging van de atoombom, heeft verklaard, dat er „geen werkelijke grond" bestaat voor de in een interview geuite bewering van een Iers geleerde, dat de U. R. S. 8. er in zou zijn geslaagd een soortgelijke bom te vervaardigen. Groves kenschetste het interview als „interessant", maar voegde er aan toe. dat het slechts een nieuw verhaaltje over de bom was. (Inmiddels was reeds uit de Sovjet-Unie o.m. gemeld, dat binnenkort proeven met atoombommen zouden worden gehouden). Eerste U.N.O. vergade ring te Londen Vandaag zal de Engelse minister president Attlee de deelnemers aan de eerste vergadering van de Verenigde Volken verwelkomen. Onmiddellijk na deze opeuing zal overgegaan worden tot de verkiezing van den voorzitter van de U.N.O. (United Nations Organisation). De enige candidaat is, naar gemeld wordt, de Belgische minister van Bui tenlandse Zaaen, Spaak. Vrijdagmiddag zullen de zeven vice- voorzitters en de zes niet-permanente leden van de veiligheidsraad worden gekozen. Ook de leden van de Econo- mtsch-Sociale Raad zullen dan aangewe zen worden. Zodra de Veiligheidsraad in functie is zal hij voorstellen doen in zake de benoeming van een secretaris generaal en de toelating van nieuwe leden. Maandag zal het debat aanvan gen over het rapport van de voorberei dende commissies. Daarna zal de ver gadering het werk in de commissies voortzetten, hetgeen, naar men aan neemt, drie weken zal duren. In de plenaire zitting, die hierop volgt, zullen dringende aangelegenheden als atoom- contróle. vluchtelingen, trusteeship en andere internationale vraagstukken besproken worden. Deze eerste zitting der conferentie zal vermoedelijk in vier of vijf weken ge ëindigd zun. De tweede algemene ver gadering zal plaats hebben in de stad in de Verenigde Staten die gkozen zal worden, als permanent hoofdkwartier der U.N.O. Heeft de Sovjet-Unie au reeds de er. Sisten in het opwindend atoomspel schaakmat gezet? T r u m an zegt. het niet te kunnen geloven. Ook Prof. Gerbr&ndy naar Londen. Als vertegenwoordiger van de Neder landse regering voor de U.N.O.-verga- dering is alsnog benoemd Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, oud-minister voor Alge mene Oorlogsvoering. Tjzrda ambassadeur te Parijs Naar „Het Parool" verneemt zou Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, oud Gouver neur-Generaal van Nederlands-Indië benoemd z(jn tot Nederlands ambassa deur te Parijs. STARTKLAAR VOOR DE REIS NAAR ENGELAND. Minister van Kleffens (derde van links), die in Londen de zittingen van de organisatie der Verenigde Volkeren zal bijwonen, zou volgens de laatste berichten geen con current meer zijn van zijn Belgischen collega Spaak voor het presidentschap van deze organisatie. V.I.n.r.: Sir N. Bland de Engelse ambassadeur, de heer R. Fack, secretaris van den minister, minister van Kleffens, Lady Bland, mevr. Schimmelpenninck. de heer v. Zanten, secr. der NecL delegatie en luit. Daniels, commandant van het vliegveld. Congres C.P.N. Op het 5-daagse congres van de C. P. N. „De Waarheid" in het Con certgebouw te Amsterdam heeft de heer Paul De Groot Maandagavond in zijn openingsrede over de politieke toestand in en buiten ons land o.m. gezegd „De staat, waarin het kapitalistische wereldstelsel uit deze oorlog te voor schijn is gekomen, is verregaand ver vallen. Dit stelsel biedt geen vooruit zichten meer, zelfs niet in Amerika, het land, dat het meest van de oorlog geprofiteerd heeft. Na de eerste we reldoorlog heeft Frankrijk 6. Duitsland 9 sn Engeland 11 jaar nodig gehad, om het vóóroorlogse peil der productie weer te bereiken. In de Sowjet-Unle is echter reeds 28 jaar geleden de kapi talistische economie door een socialis tische vervangen. De Sowjet-Unle zal zich dan ook vlugger van deze oorlog weten te herstellen dan de Westelijke democratieën". Spr. somde de vooruitgang van de communistische partij sn in de Euro pese landen op en besprak de samen werking tussen de kapitalistische sta ten, de V. S. en Engeland, met het so cialistische Rusland. „Onze vrienden van Trouw", zoo zei- de de heer De Groot, „die al likke baarden bij de gedachte aan een oor log met atoombommen tegen de Sow- jet-Unie, zullen teleurgesteld worden Het reactionnaire spelletje van de oor logsdrijvers moet onmogelijk gemaakt worden. (Zie vervolg pag. S) BONNENNIEUWS. Het is niet Bon 3, maar wel Bon die ingeleverd moet worden voor Sinaasappelen en Citroenen. Beleefd aanbevelend het van ouda gekende en ver trouwde adres D« Banaan, Jan w. d. Pol, Laat 162 A, Tol. 2682. Partij van de Arbeid voor een nieuw begin De vergadering van het politiek over leg van 5 Januari tussen N.V.B., S.D, A.P., V.D.B., C.D.U. ~n een deel van de Christofoorgroep, is met haar voor stellen betreffende de stichting ener Partij van de Arbeid gereedgekomen. Ten eind gerezen misverstand weg te nemen, wijst de commissie er op, dat, naar haar mening, de nieuwe partij, welke uiteraard zal optreden met een nieuw bestuur, een nieuwe vertegen woordiging in de openbare lichamen en een nieuwe vlag, er te zijner tijd recht op heeft, beoordeeld te worden naar haar eigen daden en program. Een nieuw begin bleek mogelijk, omdat de samenwerkende partijen en groepen een ontwikkeling hebben doorgemaakt, waardoor ze thans staan voor een ge zamenlijke politieke taak. Van niemand in de nieuwe partij wordt verloochening gevraagd van wat hem lief Is, ander zijds van allen gevergd, elkander niets op te dringen en een geest van ver draagzaamheid te waarborgen. De constituerende vergadering van de Partij van de Arbeid zal plaats vinden in begin Februari, terstond na de ver schillende partijcongressen. Zó zag de Russische caricaturisl Boris Jefimov de helden van Neurenberg - een illuster gezelschap! Prosecutor Maxwell Fyfe opende gis teren de zaak tegen Von Ribbentrop voor het Tribunaal te Neurenberg, met een schets van diens carrière vanaf de tijd, dat hij woonkoper was tot hij zich aansloot bij de nazipartij. Volgens de documenten uit Duitse archieven zouden ontmoetingen tussen HKler en Von Papen vóór 1933 in Ribbentrop's huis te Berlijn hebben plaats gehad. Ciano beschreef In zijn dagboek zijn bezoek aan Von Ribbentrop, bij welke gelegenheid hij had gevraagd: „Wel, Ribbentrop. wat wil Je: de Corridor, of Danzig?" Ribbentrop bad hierop geant woord: „WU willen oorlog." Vriendjes van nitler? De correspondent te Neurenberg van het Engelse communistische dagblad .Daily Worker", Ivor Montagu, heeft de namen van enige Britse staatslieden, die voorkomen in het vertrouwelijk rap port. welke door Haushofer, Hess' ad viseur, aan Hitier in 1941 werd voorge legd, gcpubli<?Wrd. Deze staatslieden, wier namen tot dusverre niet bekend gemaakt zijn, waren volgens Haushofer de geschikte personen voor een toena dering, welke het sluiten van vrede tussen Groot-Brittannië en Duitsland, vóórdat de aanval op de Sowjet-Unie plaats vond, beoogde. De staatslieden, van wie Haushofer dacht, dat zij zich voor een toenadering zouden lenen, zijn volgens Montagu de volgende: Butler, plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken van 193841, Sir Samuel Hoare. tegenwoordig Lord Templewood. o.a. ambassadeur te Madrid van 1940— 44, de plv. minister van Luchtvaart van 193844, Belfour, Lindsey, plv. minister van Onderwijs van 193740, Serym- i geour-Wedderbum, plv. minister voofjLj ScRotland van 1941—42, Lord Lothian, r voormalig ambassadeur in de VS., Sir William Strang, tijdens de oorlog aan het ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden, Sir Owen O'Malley, gezant in Hongarije van 1930—41 en tenslotte de hertog van Hamilton. Krachtige, aan de kust tijdelijK sioitn- achtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zwaar bewolkt, met plaatselijk enige lichte regen. Verdere stijging van tem peratuur

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1