Het beginselprogram van de Partij van de Arbeid „In Uw handen ligt het geluk van millioenen" Dansorkest ,.De Boekaniers" Twee politiemannen en directeur Bur. Vijandel. Vermogen in de val Zij wil „het reraet tegen het kapitalisme samenbundelen" De politieke studiecommissie inzake de mogelijkheid tot stichting van een nieuwe brede volkspartij met socialistische doelstelling, heeft aan de samenwer kende partyen en groepen een voorstel voor een beginselprogram ter beslissing voorgelegd. Geroofde goederen terug MILLIOENENLADING UIT C DUITSLAND. Woensdagmorgen is te Delfzijl de kustvaarder „Wilda", komende uit Cuxhaven, binnengelopen met een lading door de Duitsers gestolen goederen ter waarde van enkele millioenen. Behalve ruim twintig duizend handdoeken, tienduizend borden en rollen zeildoek van de Rotterdamse Lk>yd, bevindt zich hieronder ook de kortegolf zen der installatie van Kootwijk. Democratisering van onze buitenlandse dienst Met ingang van 1 Jan. 1946 te een mouw reglement voor de buitenlandse dienst In werking getreden. Hierby is o.m. besloten tot samensmelting van de dusver afzonderlijk georganiseerde di plomatieke, consulaire en tolkendiensten. Teneinde de beste krachten te kunnen aantrekken om Nederland In het buiten land te vertegenwoordigen sal niet lan ger. zoals vroeger bjj de diplomatieke dienst het geval was, worden vereist, dat de betrokken ambtenaren over particu liere middelen beschikken, sodat er een grotere waarborg ontstaat, dat voor de juiste plaats de juiste man wordt gevonden. In de geestelijke verantwoording for muleert de commissie de uitgangspun ten, die tot dit voorstel hebben geleid en constateert daarbij o.m., dat de te stichten Partij van de Arbeid het innig verband erkent voor personen en groepen tussen levensovertuiging en politiek inzicht, doch dat zij verwerpt principieel en voor de tegenwoordige verhoudingen ook practisch. de organi satie van het politieke partijleven op de grondslag der godsdienstige belijdenis (antitese). ZU wil verenigen allen, die bij welk diepgaand verschil In levensovertuiging ook. eenzelfde economisch, sociaal en politiek program willen verwezenlijken. Uitgangspunt is daarbij de erkenning, dat de mens met persoonlijke verantwoor delijkheid geplaatst is in de gemeen schap. Hierin ligt tevens het richtsnoer ener rechtvadMige. socialistische maat schappij. Bovendien wil de nieuwe partij, aldus de opgestelde richtlijnen, het thans ln ons volk nog verspreide verzet tegen de kapitalistische maatschappij en de kapitalistische geest samenbundelen en een positeve inhoud geven, door bet dienstbaar te maken aan de komst van een rechtvaardige, nieuwe socialistisohe samenleving op democratische grond slag Het voorstel. In het voorstel voor een beginselpro gram, dat de commissie heeft voorge legd aan de met haar verbonden groe pen en partijen worden deze uitgangs punten verder uitgewerkt. Art. 1 van dit beginselprogram bevat het besluit van de zich aansluitende partijen tot ontbinding van eigen poli tieke organisatie en op te gaan in de nieuw te stichten „Partij van de Ar beid". Uit de verdere artikelen blijkt o.m. dat de Partij zich uit beginsel op de grondslag der democratie plaatst. Zij streeft voorts naar planmatige leiding en ordening van voortbrenging en ver deling, terwijl socialisatie van de be schikkingsmacht of van de eigendom der voorttrengingsmiddelen zal moeten worden toegepast. Verder worden als noodzakelijkheden genoemd een rechtsorde van de arbeid, waarbij deze als zedelijke factor van de eerste rang wordt erkend, de rechts staat, de vrijheid der kerken haar roe ping te vervullen en de erkenning van de grote waarden van huwelijk en ge zin. Houding bij de m. verkiezingen. Teneinde de invloed van de Partij van de Arbeid reeds bij de a.s. verkiezingen zo sterk mogelijk te doen zijn, heeft men besloten een voorlopig partijbe stuur in te stellen, waarin vertegen woordigers zullen worden opgenomen van die partijen en groeperingen die het bovenaangehaalde voorstel zullen heb ben aanvaard. Dit bestuur leidt de ver kiezingsactie in het gehele land en ge bruikt daartoe de apparaten der fuse rende partijen en groepen. Een candl- datenlijat der partij wordt voor ditmaal samengesteld door de vergadering van het voorlopige partijbestuur met een vertegenwoordiging der fuserende par tijen en groepen. Voor de Kamerver kiezingen zal een later te publiceren urgentie- en verkiezingsprogram wor den vastgesteld. Kifig George goor de U.N.O. x In een welkomstrede tot de gedele geerden ter UNO-vergadering. uitge sproken aan het officiéél banket, dat gisteravond in Saint James Palace werd gegeven, heeft Koning George van En geland hen er op gewezen, dat thans de ogen van geheel de wereld op hun werk zijn gericht. "„Het is U in handen gegeven", zeide hij, „dat geluk van millioenen mede mensen en millioenen nakomelingen te maken of te breken. Gij zult de funda menten moeten leggen voor een nieuwe wereld, waarin geen conflict, als waar door onze wereld nog pas op de grens van algehele vernietiging is gebracht, meer mogelUk mag zUn. Het instellen van een Economische en Sociale Raad en van een Raad van Trusteeship biedt grote mogelukheden tot bet aansnüden van kwesties van niet minder belang. Van de Economische en Sociale Raad hangt voor een groot deel het succes van uw werk en voor de veiligheid af, terwijl door de Raad voor Trustee,ship de vredelievende volkeren zullen kunnen aanstur enop uitbreiding van autonomie voor alle volkeren der gehele wereld". Refererend aan de in het Charter der Verenigde Volkeren tot uitdrukking ge brachte principes van gelijke rechten voor alle mensen en alle naties, wees de koning er op, dat het lidmaatschap van de UNO betekent: dienstbaarheid aan dc gehele gemeenschap van volte- ren en niet alleen maar zelfzuchtige verdediging van nationale belangen. Itaak zullen wU dan voorlopig ook het zwijgen toedoen. Een aardige byzonderheld willen wij onze lezers echter niet onthouden: de rechercheur van politie Haak heeft kort voor zijn arrestatie, een pluim gekregen van zyn superieuren voor de keurige wijze, waarop hy het onderzoek heeft ge leid tegen Tusenius. den mede-oprichter van de N.S.B. en directeur van de Ver. Koelhuizen cn Ijsfabrieken te Umuldcn. wiens zaak een dezer dagen voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof is be handeld Het net gesp&nen. Wat de vermoedelijke resultaten zyn van het onderzoek-ln-groter-verband. kunnen wij niet melden. Dat de zaak in stevige handen is. daar zijn wy echter gerust op. Zij, die zullen blijken fout geweest te zyn, zullen de dans niet meer ontsprin gen. Daarvoor Is o.m. het loporf]^ mare- chaussée, dat ten getale van een veertig man reeds enige maanden geleden In Velsen is gearriveerd, wel garant. Een verzoek tot terugtrekking van deze marechaussée-macht. die officieel la aangekomen om de 'gemeentepolitie to versterken, heeft dan ook geen resul- taa.t gehad, al zou het gedaan zijn door enige autoriteiten. Thans zou de arrestatie van Van der Voort en Haak, reeds een officieus ver zoek om vryiatlng. komende uit eenzelf de hoek. ten gevolge hebben gehad. Of dit veel resultaat zal hebben? wy wach ten het af, Vast staat, dat de arrestaties ln zekere kringen grotere beroering te weeg hebben gebracht! Aanvankelijk nog verder afnemende, morgen weer toenemende wind tussen West en Zuid. later toenemende bcwoU king met enige regen. Zacht. Er zijn vulkanen in Nederland Verschillende vragen van Tweede Kamerleden aan ministers zijn inge diend. De heer Wendelaar wilde meer weten over de ontploffing in Den Haag. Hij vroeg: Hos is het mogelijk geweest, dat dit (oorlogs)materiaal tot ontploffing is gekomen? Welke veilig heidsmaatregelen waren of zijn nu ge troffen ten aanzien van talloze andere bewaarplaatsen van wapens en ontplof baar oorlogsmateriaal, welke zich nog in ons land bevinden? De erkenning van Woltersom. De heer Smallenbroelc wilde gaarne van den minister van Handel en Nij verheid weten, of hij het juist acht, dat een aantal ondernemingen, die principiële bezwaren hadden tegen de zg. organisatie-Wolterson en mitsdien ook door het betalen van contributies niet wilden medewerken aan het in- stand houden van deze op nationaal- fZie vervolg pag 31 Het Wa^en van Heemskerk van 7.30 tot 12 UUR. Voorverkoop Woensdagavond van 7.30 Opzienbarende arrestaties te Velsen In de nacht van S op 9 Januari zyn in Velsen een drietal arrestaties verricht die groot opzien zullen baren. Een rechercheur van poti'.ie, Haak. een brigadiei van politie, van der Voort en Fischer, hoofd van het Bureau van Roerende goederen van Yyanden en Landverraders, de laatste.met zyn echtgenote, zyn van hun bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Majoor mr. Hanegraaf, een der commandanten van het Bureau Bijzondere Rechtspleging, verrichtte met „zijn twee rechterhanden", de kapiteins Arends en Faber, deze arrestaties, die voor velen een donderslag uit heldere hemel zullen stJn. Voor velen maar voor vele anderen, naar wij geloven, ook niet. Er wordt veel gepraat in Velsen en Beverwijk over verschillende autoriteiten en het zou ons niet verwonderen, als deze ar restaties het begin mochten blijken van een min of meer uitgebreide serie. Wie is Fischer? Fiseher om zjjn figuur deden reeds lange tyd wonderlüke geruchten de ronde. Fischer heeft, tUdens de bezet ting, te Sneek gebivakeerd. De P.O.D. van Sneek heeft reeds kort na de be vrijding zün uitlevering gevraagd aan haar collega's in Velsen, aangezien Fischer bekend stond in Sneek als een gevaarlijk N.S.B.-er! Het verzoek werd gene geerd. Direct rijzen hier de vra gen: door wie is Fischer in Velsen be noemd als hoofd van het Bureau Roe rende goederen, of door wie gehand haafd? Wie had er belang bij, dat dezen man de hand boven het hoofd gehouden werd: wie voelde, en om welke redenen, niets voor een behoorlijk onderzoek? Fischer was „illegaal werker" in Velsen sinds de beruchte Septem berdagen hoe zit deze vork aan de de steel? Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat iemand, die na Dolle Dinsdag# plotseling ergens „op kwam duiken"'zo één twee drie in de ille galiteit als strijdmakker werd opge nomen of was er in dit geval iets met deze „illegaliteit' zelve niet in orde? Het zUn alle nog vragen. Wellicht dat wij binnenkort een antwoord kunnen geven. Haak verdienstelijk politieman? Want het is duidelijk, dat deze ge vallen niet op zichzelf staan. Het be lang van het onderzoek eist van ons be scheidenheid in de publicatie. Over het geval van Vatt der Voort en

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1