NEDERLAND IN DE VEILIGHEIDSRAAD - Maandag h januari isM. 3e Jaarring No. 117-138. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Ta»—Callo. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITCAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM «0. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE S971. U.N.0 .-vergadering De kracht der Kleine Naties Op de Algemene Vergadering van de U.N.O. zijn Australië, Brazilië en Polen aangewezen om gedurende twee jaren zitting te houden in de Veiligheidsraad, terwijl Nederland, Egypte en Mexico voor een zittingsperiode van een jaar werden aangewezen. Minister Van Kleffens zal, als hoofd van de delegatie, deelnemen aan de be sprekingen van de Veiligheidsraad. De gebeurtenissen ter Algemene Ver- "gadering van de UNO hebben één be langrijk ding aan het licht gebracht: dat namelijk geen grote mogendheid kans maakt de vergadering een beslissing op te dringen, wanneer twee belangrijke' stemgroeperingen van kleine mogend heden zich daartegen verzetten. Deze jHwee groeperingen bestaande uit enerzijds de Centraal- en Zuid-Ameri kaanse republieken en anderzijds de landen van het midden Oosten, ge groepeerd rond de Arabische Liga bezitten de mogelijkheid practiseh de stemming in de Assemblée te beheer sen. mits zij eensgezind stemmen, zoals zij dit deden bij het kiezen van de niet- permanente leden van de Veiligheids raad. Men doet, zo zegt Reuter, goed, onder het oog te zien, dat deze constellatie een voortdurende bron van moeilijk heden kan blijken te zijn voor de Sovjet-Unie. Het verklaart de nadruk, die door de Russische delegatie gelegd wordt op het belang van de Veiligheids raad als een contröle op de machinerie voor het bewaren van de wereldvrede. De stemming voor de Veiligheidsraéd maakte het duidelijk dat er reeds een algemene overeenstemming was bereikt ten aanzien van de benoeming van Brazilië, Egypte, Mexico en Polen. Het is bekend, dat Rusland liever Noorwegen dan Nederland benoemd zou hebben gezien als vertegenwoordiger van de West-Europese landen in de Veilig heidsraad. De Economische en Sociale Raad. De volgende landen zijn gekozen tot lid van de Economische en Sociale Raad van de UNO: Noorwegen, Sovjet- Unie, Frankrijk, België, Tsjecho-Slowa- kije, Griekenland, Engeland, Verenigde Staten, Libanon, Oekraine, Chili, China, Canada, Peru, Colombia. Cuba en Br.- Indië. Voor de bezetting van de 18e zetel zal nog gestemd worden tussen Nieuw- Zeeland en Joego-Slavië. MINISTER VAN KLEFFENS die Nederland zal vertegenwoordigen In de Veiligheidsraad. Verkiezingen in Indonesië? Frederlck Kuh. een Amerikaanse cor respondent. meldt uit Londen, dat de Nederlandse regering zeer binnenkort een nieuw, belangrijk, door de Britse re gering goedgekeurd, aanbod aan de In donesische nationalisten zal doen. k Gouverneur-Generaal Van Mook, aldus de correspondent, heeft het aanbod bij zich en zal onmiddellijk na aankomst in Batavia, op Dinsdag a.s., een bespre king voeren met Sjarir. De voorstellen zouden, volgens Kuh, het volgende o..n. inhouden: 1. Algemene verkiezing in Indonesië, binnen twee maanden.'TDlt UJkt ons wel enigszins fantastisch. Red.)>-2. Eigen par lement voor de Indonesiërs; 3. Een belorte voor onafhankelijkheid van Indonesië binnen 20 k 25 jaar; 4. De internationale economische betrekkingen en de defensie zullen in handen van de regering van het Nederlandse Gemenebest berusten. Open rief aan de Koningin. Een Indonesisch expert op financlëel gebied, Mr. Mas Slamet. heeft een open brief aan Koningin Wilhclmlna geschre ven, waarin hij de Indonesische Repu bliek ln scherpe bewoordingen aanvalt. Mr. Slamet is er echter van overtuigd, dat de toestanden als voor de laatste oor log niet mogen terugkeren. HIJ besluit met de woorden: „Majesteit, ik schrijf deze brief als Indonesiër, niet als Ne derlands onderdaan, noch als Nederlands- Indisch ambtenaar. Ik schrijf met het zelfrespect van een Indonesiër, die zich gedurende de Japanse bezetting ondanks bedreiging en intimidatie naar eer en geweten gedragen heeft en die nu be dreigd wordt door hinderlagen, onder gang en dood". VLIEGDIENSTEN WORDEN UITGEBREID Christiansen heden naar Nederland Door de Nctherlands Warcrimcs Commission (de Nederlandse commis sie tot het opsporen van oorlogsmisda digers in Duitslandwordt heden van Bad Oehlhausen naar 's-Gravenhage overgebracht de voormalige „Wchr- machtsbefehlhaber in den Nlederlan- den", Friedrich Christiansen. die er o.m. van verdacht wordt het bevel gegeven te hebben in October 1944 het dorp Putten plat te branden en de mannelijke be volking te fusilleren als resprcssailie- maatrogel in verband met het doodschie ten van twee Duitse officieren. Ook Oberst Fritz Fullriese, die in naam van Christiansen het bevel gaf om in Putten huizen in brand te steken en de mannen naar Duitsland te tran sporteren, is door genoemde commissie gearresteerd. Zij uitlevering aan de Nederlandse autoriteiten is binnenkort te verwach ten. Zürich, Madrid, Lissabon, Praag en New-York op het program De K.L.M. herstelt zich in een snel tempo; nog deze maand zullen vliegdien- sten worden geopend op Zwitserland (Zü- rlcb), Madrid .en Lissabon. Begin Februari wordt een dienst op Praag ingesteld. De American Overseas Airways zullen mid den Februari of begin Maart een regel matige vliegdienst openen op Amsterdam. Schiphol wordt weer een luchthaven van internationale betekenis! Nadat het burger-luchtverkeer van de K.L.M. op het vasteland van Europa 5'/i Jaar had stilgelegen, kon op 17 Dec. 1945 een van de oudste luchtlijnen worden heropend. Malmö—Kopenhagen—Amster dam v.v. Thans Is het mogelijk gebleken, op 21 Januari a.s. een luchtlijn naar Zwitser land te openen en wel van Amsterdam naar Zürich v.v. De vliegtuigen vertrekken elke werk dag en komen de zelfde dag terug. De reeds bestaande diensten van d( Zwitserse maatschappij Swissalr op Maan dag, Woensdag en Vrijdag worden ge handhaafd. zodat op deze dagen twee maal een vliegtuig naar Zürich vertrekt. De tweede belangrijke uitbreiding van Nederlands luchtverkeer is de nieuwe dienst op Spanje en Portugal, 's Maan dags. 's Woensdags en Vrijdags vertrekken de K.L.M.-vliegtuigen van Schiphol, vlie gen via Madrid naar Lissabon en komen resp. Dinsdags, Donderdags ij Zaterdags terug. Naar TsJecho-SlowakiJo. Daar Duitsland als achterland voor de Nederlandse handel en industrie thans Is uitgeschakeld, is het voor het aankwe ken van nieuwe relaties in verder gele gen streken van belang, dat een snelle cn regelmatige verbinding met landen a's Tsjecho-Slowaklje mogelijk Is. Te dien einde heeft de K.L.M. een drie maal wc- Vrijdags tussen Amsterdam en Praag in gesteld, welke op 4 Februari a.s. wordt geopend. Zo groeit onze nationale burger-lucht vaart weer langzaam maar zeker uit tot een uitgestrekt luchtverkeer, waarvan binnenkort weer nieuwe uitbreiding mag worden verwacht. Amerikanen op Schiphol. Vrijdagmiddag is op Schiphol geland een DC4-machine van de „American Over seas Airways" komende uit New-York via .Stockholm. Aan boord van het toestel bevond zich de vice-presldent Flynn van de Ameri kaanse maatschappij, vergezeld van niet minder dan elf deskundigen. Onmiddellijk na aankomst werden be sprekingen geopend met den bedrijfs directeur van Schiphol, den heer Dellaert, den vertegenwoordiger van de K.L.M., Venendaal, en verschillende Rijksexperts. Flynn gewaagde van de grote tech nische vooruitgang van Schiphol, waarna hij mededeelde, dat zeer vermoedelijk midden Februari of begin Maart d« „American Overseas Airways" een regel matige vliegdienst zullen openen op Am sterdam, met doorverbinding via Frank fort naar derlijn. Hij sprak de hoop uit, dat de K.L.M. spoedig daarna een eigen dienst op New- York zou openen. keüjkse dienst Maandags, Woensdags en blanco). Partijbesiuur C.P.N. gekozen Voor de functies in het nieuwe partij bestuur der C.P.N. zijn de volgende leden aangewezen: Dagelijks bestuur: voorz.: Gerbcn Wagenaar; alg. sccr.: Paul de Groot; plaatsverv. secr.: Jan Schalker; Politiek bureau: Paul de Groot, J. Bran denburg, Gerben Wagenaar, J. Schalker, F. Baruch, mevr. A. Averink en A. J. Koejemans. Organisatie bureau: J. Bran denburg, F. Reuter, N. van der Drift, A. C, Koenen, Chr. Smit, mevr. A. Averink, C. Borst, W. Man» en B. van der Ham. Het Congres van de C.P.N. heeft het Tweede Kamerlid Roestam Effendl ge royeerd met 638 tegen 88 stemmen (37 Pleegde Fischer als B.S.-officier diefstal? Van der Voort en Haak vrijgelaten Naar wy vernemen, zou Fischer, de In 4 de nacht van 8 op 9 Januari gearresteerde directeur van het Bureau Roerende Goe deren van vUanden en landverraders te Velsen, in staat van beschuldiging zijn gesteld ter zake van een diefstal, die hy als B.S.-officier gepleegd zou hebben. HU zal zich «lus moeten verantwoorden voor de KrUgsraad. Politiemannen vry. Van der Voort en Haak zijn thans weer op vrije voeten. Hen was ten laste gelegd omkoping van een ambtenaar in functie. 21) bleken aan dit feit niet schuldig te zijn. Roddelpraa'.jes. Te Beverwijk en Velsen is thans een hausse te constateren van officieuze mededelingen, anders aan te' duiden met de term „roddelpraatjes". Het blijkt, dat er twee kampen zijn; het éne van de P.O.D., die zich aangerand voelt, het andere van hen, die een vloed van min of meer positieve beschuldigingen over de hoofden van alle P.O.D.-ers uitstorten. Dat daarbij niemand ontzien wordt, zelfs het hoofd van de P.O.D., mr. Engels, niet, is iets. dat verwacht kan worden bij dergelijke geledenhcdcn, maar dat zeer te betreuren valt. In elk gval, de strijd is openlijk uit gebroken. De £P n schijnt het er niet bij te laten zitten: mr. Engels zal. naar het Haarlems blad ..De Patriot" meldt, binnenkort een resumé" uitgeven, waarin hij zijn standpunt uiteen zal zetten. Misschien, dat daarmede licht geworpen wordt op de vele duistere zaken, die ter sprake worden gebracht? Wij zouden het slechts toe kunnen juichen. Want. nu dc strijd openlijk be gonnen is, kan er niets meer de doof pot in. Daarvoor heeft deze kwestie reeds teveel stof opgewaaid en is zij te ernstig in haar consequenties. Ophelde ring, van alle aspecten, is dringend no dig! Daarom is het zaak. dat zij, die in lichtingen kunnen verschaffen, dit ook doen bij de bevoegde autoriteitenl Het achterhouden van inlichtingen kan niet geduld worden en is strafbaar. Laat men dit bijtijds bedenken. De nieuwste spelling De Nederlands—Vlaamse Spellingcom missie heeft beslist hoe de uniforme spel ling voor Noord- en Zuid-Nederland zal worden. Pet 1 Maart a.s. zullen naar de commissie hoopt alle scholen, kran ten en instellingen deze nleuwe spelling invoeren. Een commissielid uit België heeft Iets over deze ..Nieuwste Spelling" losgelaten. Voor de Nederlanders verandert dc toe stand weinig: de z.g. spelllng-Marchant, die „wij" ai 12 jaar gebruiken, blijft de grondslag. De Belgen echter zullen spel ling De Vries en Te Winkel moeten ver anderen. «lus niet „zoo", maar „zo", niet ..groote, roode kooien" maar „grote, rodo kolen" etc. Een mededeling, die ook voor 't Noor den van belang Is. Is de facultatieve naamvals n. Wij zullen dus mogen zeg gen: aan de nan, enz. De Belgen kun nen trouw blijven aan hun „ennetjea". GS - ?5üSi NOG ENIGE VORST. Des nachts matige, overdag lichte vorst. Aan de kust temperatuur om het vries punt. Enkele overdrijvende wolkenvel den. Zwakke wind. Droog weer.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1