„Nieuwe vormen noodzakelijk in internationale politiek" Brits-Indonesisch overleg te Buitenzorg A WOENSDAG II JANUARI 1MI. A >0 Se Jaargang No. 119-141. Tim^misiaraer 5 ^jj4:JÉr> lijf Jk DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur: M. J. Roggeveen. UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" Hoofdredactrice: R. Ta»-Callo. I - TELEP. RED. EN AOM. 3274. TELEP. ADVERTENTIE-AFD. 397L Prof. Schermerhorn voor de U.N.0 -7 „Het U niet te veel beweerd als men zegt, dat in Nederland de strUd om nieuwe politieke vormen en om een practische en radicale toepassing van de beginselen van menselijkheid en recht xal worden gewonnen door de vooruit strevende stromingen in ons volk, die zich thans met ongewone kracht ontplooien. Ik ben er van overtuigd, dat gü allen zult begrijpen, dat een volk, dat op deze wijze van de diepste diepte van lijden Is opgestegen tot een welbewust en intens besef van de enonne waarde en betekenis van al wat rechtvaardig en menselijk is. de vurige wens zal koesteren, dezelfde beginselen op internationaal terrein toegepast te zien. aldus minister-president Scherraerhorn in zijn rede als hoofd der Nederlandse delegatie, voor de Vergadering der Verenigde Volken te Londen. leving haar gemeenschappelijke zaken te laten regelen op dc grondslag van een Handvest, dat de beginselen van souvereine gelijkheid op de voorgrond p.aatst. De ervaring alleen zal leren of dit een practische mogelijkheid is. In dien dat niet het geval zou zijn, zouden wij ons gesteld zien voor de waarlijk vreselijke oonclusie. dat in de gemeen schap der volkeren de afschuwelijke op vatting „recht is, wat nuttig is voor de staat" haar volledige geldigheid zou herkrijgen. In dat geval kan geen Hftnd- vest van de Verenigde Volkeren een in strument maken, dat de vredp waar borgt. In geval van zulk een mislukking is er geen andere mogelijkheid dan een regelrechte overheersing door een of meer mogendheden of een hachelijk en ouderwets systeem van machtsevenwicht, dat onvermijdelijk zou leiden tot oorlog, een ramp. die in het huidige tijdsge wricht gelijk staat met zekere vernie tiging." Atoombom ma^ geen prikkel zijn De minister-president was er van overtuigd, dat geen ordelijk bestaan mogelijk is in het leven van een natie zonder het gebruik pan macht, maar overal waar de macht wordt uitge oefend zonder dat in de wet haar grondvesten heeft, en zonder dat zij behoorlijk rekening houdt met de rech ten van elk menselijk wezen, is het on vermijdelijke gevolg de terreur, zoals Nazi-Duitsland die voor onze ogen heeft ontplooid. Indien dit waar is met betrekking tot een natie, dan is het ook waar met betrekking tot de internatio nale samenleving. Geen tweede „Volkenbond". „Dat is de tweede maal in een kwart eeuw", zo vervolgde prof. Schermer- horn zijn rede. „dat een poging gedaan wordt om de internationale samen- <Zie vervolg pag. 3) Kadt-erigheid In een door 10 ondertekenaren Inge zonden stuk in „Het Dagblad" te Ba tavia is een fel proOSSFUfeuit tegen een bewering van J. d<^ Kadt, opgenomen in „Het Parool'1 van 19 December 1945. In de kampen "zou aldus de heer De Kadt onder de Nederlanders een anti-Ihdonesische stemming geheerst hebben, scherper dan de anti-Japanse stemming. Deze bewering, zo protesteren de col lega's van De Kadt in koor, is onjuist en „verderfelijk van strekking". ZU vindsn, dat zo-iets verboden moest worden en dringen er dus met klem op aan, dat De Kadt's publicaties in de Nederlandse bladen onmogelijk ge maakt worden. De Kadt heeft het ook wel érg bont gemaakt. Een ieder kan toch begrijpen, dat de stemming der geïnterneerden t. o. v. de Indonesiërs en speciaal de extremisten niets te wensen over kan laten? Is het niet logisch, dat deze mensen, die door e»n baaierd van el lende wachten, nu nog, maanden na de capitulatie der Jappen, verbitterd zijn en hun verbittering zich richt óók tegen hen, die wellicht zelf niet an ders dan orde en rust wensen maar door het noodlot tussen de kampen en de vrijheid zijn geschoven? De Kadt mag zich enigszins sterk uitgedrukt hebben, begrijpelijk is de anti-Indonesische stemming die hij 6chetste, alleszins. Ons bekruipt echter een gevoel van katterigheid, wanneer wij er aan den ken, dat niet één der Nederlandse Journalisten daarginds zijn stem heeft laten horen tegen de berichten die Robert Kiek cs. over de bandieten, de rampokkers Soekarno's ..s'angenleger" etc. verspreidden; dat wij van hun geen protest hoorden inzake het Be- kassi-schandaal...» In September „electrisch" naar Amsterdam en Haarlem? Naar wU vernemen zou het ln de be doeling der Nederlandse Spoorwegen liggen om de baanvakken Amsterdam— Uitgeest— Alkmaar en Haarlem—Uitgeest vóór 1 September 1946 niet alleen van dubbel spoor doch ook van de door de Duitsers gestolen bovenleiding te voor zien. Zouden we dan werkelijk bevrijd zijn van vierde klas wagons met en zonder luchtgaatjes. van verwarmde en onverwarmde rijtuigen, resp. voor tra jectkaarthouders en weekkaartnouders plus „gewone" reizigers? Of zou dit laatste voor de Alkmaarders gehandhaafd blijven? Tweede Kamer: LAUWE DISCUSSIE OVER INDONESIË. De debatten over de regeringspolitiek t a.v. Indonesië zijn gisteren in de Tweede Kamer ingeleid. Wie verwacht had, dat zij fel en bewogen zouden zijn, heeft zich vergist. De discussie kan ge- nualificeerd worden met het woord „tam". De Kamerleden die het woord namen, spraken zich voor af tegen van Mook uit. De heren Van Poll (r.k.), Meyerink (a r.), Bajetto (r.k.) en van Kempen (iib.) zeiden, geen vertrouwen in de figuur van den it. g. g. te kunnen stel len; de soc. dem. Palar, Goedhart (ver zetsbeweging) en Posthuma (c.d.u.) zien hem als den aangewezen man. Maar dit alles baart geen opzien. De lauwheid echter, waarmede de discus sies werden gevoerd over dit drama tische hoofdstuk in onze geschiedenis, wel. Wellicht, dat de tweede acte van het bedrijf veel goed zal maken. Veel sprekers komen nog aan de beurt. S GENERAAL CHRISTIANSEN, eens „Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden", die Maandag te Den Haag arriveerde, is thans opgesloten in de Arnhemse strafgevangenis, om zijn berechting door het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem af te wachten. De foto toont hem bij aankomst aan het De partement van Justitie te Den Haag. Tweede-Klas-Kamertje Om kwart voor zeven begonnen we in Alkmaar met negen heren over de koude, de vorst en de zon, die in Castricum zou komen. In Castricum spraken we negen heren en drie dames (van wie er twee stonden) over de dienst plicht, het onderduiken, de verwor ding van de Zaanse jeugd ender- zelver gemakzucht. Toen de debatten te Zaandam om acht uur werden voortgezet aan wezig waren 19 personen, onder wie 15 heren en 4 dames (van wie er 3 stonden), de zon scheen, de jeugd had verstek laten gaan stond o.m. op de agenda: de armenzorg en een inleiding tot vaststelling der statuten van een nieuwe „Bond Zonder Naam". In Amsterdam C. S. aangekomen 8.05 forceerden we met ons ne gentienen de deur van dc coupé, trachtten daarna negentienhonderd andere reizigers al ellebogend te overtuigen, dat wij onze bus, tram, trein en begrafenis, niet konden mis sen en dus wel moésten duwen en wandelden om 8 u. 18 rustig langs den blinden harmoniecaspeler op de brug tegenover C.S. We von den, dat hij slecht speelde. Nap. Franse aanklacht tegen Nazi's begint morgen Morgen zal de Franse chief-prose-r cutor Francois de Menthon te Neu renberg zijn aanklacht tegen de Duitse oorlogsmisdadigers openen. De persoonlijke aanklacht tegen Seys^-Inquart zal heden naar alle waarschijnlijkheid niet meer behan deld worden en dus tot later worden verschoven. De Menthon verklaarde gisteren, dat hy in zijn openingsrede de na druk zal leggen op de Nazi-ideolo gie daar deze verantwoordelijk is voor alle misdaden, die er als nood zakelijk gevolg uit moesten voort vloeien. De Franse prosecutie zal een aan tal getuigen uit Frankrijk voorbren gen en tevens een uit elk der lan den, die door Frankrijk worden ver tegenwoordigd, onder andere N e- d e r 1 a n d. De namen van de ge tuigen kunnen nog niet worden be kend gemaakt. In de Franse aanklacht zal een belangrijke plaats worden ingeruimd aan de slavenarbeid en de uitplun dering en de praktijken der Gesta po in de bezette landen. Een spe ciale behandeling zullen de Fransen ook geven aan de propaganda, waar mee de Nazi's het volk hebben trachten te vergiftigen en aan het anti-semitisme. De Franse prosecutie zal drie we ken nodig hebben om haar zaak te presenteren. >l8KEW-Z0>KEKH!ni.K VORST. Des nachts matige, overdag lichte vorst. Oostelijke wind, die in het Zui den vrij krachtig wordt. Plaatselijke be wolking in het Noorden. Droog weer. Deze maand verkiezingen op Java Naar van officiële zijde is mede gedeeld, zijn bij de besprekingen, te Buitenzorg tussen den Britsen com mandant en de plaatselijke Indone sische leiders (waaronder die van de T.K.R. gehouden, de volgende pun ten overeengekomen: a. de Indonesische politie zal goed georganiseerd, geüniformeerd en van identiteitskaarten voorzien wor den. Zy zal haar normale diensten weer in de stad gaan verrichten. In de politiemacht zullen Arabische en Chinese elementen worden opgeno men; b. het opnemen van een aanvul lende afdeling van de T.K.R. (het Volksleger) tot steun van de politie macht, zal later worden besproken; c. De Indonesiërs hebben er in toegestemd hun winkels weer te openen en de openbare bedryven weer in werking te stellen Van Indonesische zijde is er op gewezen, dat het optreden der ex tremisten hun enige tijd er van weerhouden had met de militaire autoriteiten samen te werken, maar nu de voorwaarden verbeterd zijn, zullen zij hun uiterste best doen den militairen commandant bij te staan Volgens den correspondent van de Daily Telegraph in Batavia, heeft Sjahrir gisteren verklaard, dat aan het einde van deze maand een alge mene verkiezing zal worden gehou den. ^Een soortgelijk bericht publi- ceerden wy j.1 Maandag reeds in ons blad. De Amerikaanse corres pondent, Frederic Kok, heeft n-1. te Londen de „voorstellen" van Van Mpok aan Sjahrir gepubliceerd. De ze zouden de mededeling bevatten, dat „binnen twee maanden in Indo. sië verkiezingen zouden worden gehouden". Red.) VAr

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1