Kwestie-Azerbeidzjan voorde U.N.O.? De zaak-Bing voor hei Bijzonder Gerechtshof Noorwegen wil meer invloed voor de „Big-Three" De ter vergadering van de U.N.O. aanwezige delegatie van Iran heeft gis termorgen, naar het A.P.P. meldt, opdracht gekregen van haar regering te Teheran om het geschil met de Sowjet-Unie Inzake Azerbeidzjan b{j de U.N.O, aanhangig te maken. In een rede voor de Algemene Ver gadering heeft de Noorse afgevaardigde Trygve Lie, die na zfjn mislukt candi- daatschap voor president van de U.N.O., thans met onzen minister Van K 1 e f f e n s gegadigde Is voor de func tie van secretaris-generaal o.m. gezegd: „Alleen de grote mogendheden, die de geweldige lasten van de oorlog op hun schouders hebben gedragen en wier on geëvenaarde krachtsinspanningen de overwinning mogelijk maakten, hebben ons in staat gesteld de UN.O. tot stand te brengen". „Het is volkomen duidelijk, dat zij een veel grotere verantwoordelijkheid dragen dan de anderen en dat het hun plicht is „faire" en juiste oplossingen trachten te vinden van die problemen, welke niet door de algemene vergade ring behandeld kunnen worden". Daarom heeft de Noorse regering er niets op tegen, dat de grote mogend heden een invloed op de beslissingen omtrent wereldaangelegenheden wordt toegekend, welke overeenkomt met haar grotere verantwoordelijkheid. Wjj zijn ervan overtuigd, dat de nieuwe organi satie alleen op deze wijze nuttig effect zal kunnen bereiken. Vakverenigingen willen een zetel. Louis Saillont. secretaris van de We reldbond van Vakverenigingen, heeft tot den voorzitter van de Voorbereiden de Commissie van de U.N.O. een schrij ven gericht, waarin hij aandringt op het beschikbaar stellen van één zetel voor de vakverenigingen in de Algemene Vergadering. De commissie zal Saillant met nog enkele bestuursleden en met den ver tegenwoordiger van de Russische Vak vereniging één dezer dagen ontvangen. Truman tevreden. President Truman gaf op een pers conferentie als zijn mening te kennen, dat de vergadering van de U.N.O. in Londen opmerkelijk goed gaat. Hij ge loofde, dat zij haar doel zou bereiken. Kardinaal de Jong. die Woensdag morgen in het paleis Lange Voorhout te '»-Gravenhage door H. M. de Ko ningin in particuliere audiëntie ont vangen is. Na deze ontvangst bood H. M. de Koningin den kardinaal een noenmaal aan, waarbij tevens enkele genodigden, o.w. minister-president prof. ,ir. W. fJchermerhora, aanzaten. In antwoord op enige vragen over het trusteeschap zeide Truman, dat de eilanden in de Pac.fic, die door de Amerikanen veroverd zijn en die zij niet" nodig hebben, onder trus teeschap van de U.N.O. gesteld zullen worden. De eilanden die Amerika wel wil behouden, zullen onder Ameri- ka's eigen trusteeschap worden gesteld. Jenever en jam „geruild" tegen vrijlating? Over de gebeurtenissen rondom de P.O.D. in Velsen bericht „Het Vrije Volk", dat enige mensen, die klachten hebben ingediend bij de marechaussee over gedragingen van de functionarissen van de P.O.D., tevens de bewijzen ver zorgd hebben omtrent de leveranties van driemaal negentig liter jenever en driemaal 150 potten jam en vruchten op sap .geleverd door een Haagse firma aan drie P.O.D.-rechercheurs. Twee van deze rechercheurs. H. en v. d. V., zouden bekend hebben, aldus deelden enige aanklagers pertinent mede, dat als te genprestatie de vrouw van den gedeti neerden collaborateur Vlaming uit de gevangenis werd ontslagen. De afleveringsbriefjes van het belang rijke kwantum geestrijk vocht en de honderden potten zoetigheid moeten zich in het dossier van de marechaussée bevinden. Ook uit dit bericht blijkt wel, dat het onderzoek in deze aangelegenheden nog lang niet beëindigd is. Tweede Kamer. Stokvii contra „kroonjuwelen der reactie1 BU de gisteren voortgezette Tweede Kamer debatten over de Indonesische kwestie kantte de heer Stokvis (s. d.) zich tegen degenen, die, om orde en rust te herstellen, er op los willen slaan. Dat zou leiden tot een langen en wrede oorlog. Denkt men echter, dat de grote mogendheden zulk een oorlog in dat gebied zouden gedogen? In dit verband noemt spr. de heren Meyer Ranneft, Weller en prof. Gcr- retson, „kroonjuwelen van de reactie". Het heengaan van de oude ambtena ren uit Ned.-Indië acht spreker juist. Deze figuren uit de oude koloniale school kunnen nu moeilijk weer een rol gaan spelen. Dr. Van Mook ver dient het volle vertrouwen, al is de reactie erop uit, hem te doen vallen. De minister heeft toegezegd, de rech ten der volksvertegenwoordiging te eerbiedigen, doch het moet ook weer niet z zijn, dat de regeering de han den te veel gebonden zijn. ZIJ moet armslag hebben om te kunnen berei ken wat te bereiken ls. Schouten: redelijke roeping. De heer Schouten (a. r.) acht -ie door de regering ln haar jongste nota ver strekte inlichtingen zeer onvoldoende. Spr. gelooft niet, dat een zo mini male Informatie van de Staten-Gene- raal onvermijdelijk was. De wereldopinie verstaat niet of on voldoende. dat het Nederlands gezag in Indië sinds ean reeks van Jaren een zedelijke roeping heeft te vervullen. Zonder dit gezag kan Indië niet opge bouwd worden. Daadwerkelijk verzet tegen het Nederlandse gezag is ln we zen revolutie met Japanse en commu nistische tendenzen. Spr. geloofde, dat een terugroepen van Van Mook veel goed zou doen.... (Zie vervolg pag. 3) Procureur-fiscaal eist hoge straffen ,,Bt) alles wat ik deed, heb ik in op dracht gehandeld", verklaarde de 27-jarige landwachter v. Kleef, uit Bergen N.-H., die Woensdag voor 't BUz. Gerechtshof te Amst. terecht stond. Verdachte had op 25 Juli 1944 te Amsterdam den Joodsen slager, EU Bing, door een schot ln het hoofd dodelijk getroffen. Toen Bing. die tezamen met nog twee andere gevangenen door enige landwach- ters naar Amsterdam werd overgebracht, vluchtte hij voor het Centraal Station en sprong ln het openhavenfront om zich zwemmende te redden. Deze wanhoopsdaad werd hem noodlot tig, want de begeleidende landwachter Van Kleef schoot op hem toen hij boven water kwam met het gevolg, dat Bing getroffen werd en later dood werd op gehaald. Uit het getuigenverhoor ln deze zaak acht getuigen warén gedagvaard kwam vast te staan, dat verdachte zich buitengewoon had beijverd om zijn Duitse lastgevers zo goed mogelijk te dienen. Hij had deelgenomen aan razzia's op onder duikers en was op zoek geweest naor radio-toestellen. Verder stond hy als fa natiek N.S.B.-er bekend. ZUn lesje geleerd.' de landwacht was toch Nederlands?" Toen de President, mr. Ruys, hem hier over ondervroeg, antwoordde verdachte, dat hij gedwongen was geweest om by de landwacht dienst te nemen en dat vol gens zUn overtuiging de Ned. Landwacht „toch een Nederlandse instelling was". Ook zijn activiteit als lid der Nat. Soc. party was niet zo hevig geweest, Integen deel, hy had zelfs nog eens 'n buurjon gen een Answeis bezorgd en een, bU een razzia opgepikte, marechaussée los weten t« krijgen. Ook de getuige, A. Küsters. fabrikant te Alkmaar, legde een voor verdachte gunstige verklaring af. By een transport gevangenen, waarbU ook gct. was, was V. K de enige landwachter geweest, die be- hooriyk optrad. Hiertegenover stonden enkele zeer be zwarende getuigenverklaringen. Bij Kok- kes, inwoner van Heerhugowaard, had Van Kleef huiszoeking gedaan om een ondergedoken toestel op te sporen en by Leeuwenkamp, koopman uit Alkmaar, had hy gezocht naar onderduikers en was zeer ruw opgetreden. De meest bezwarende verklaring was evenwel die van den heer G H. Meyroos, winkelier te Alkmaar, die een ooggetuige verslag gaf van hel doodschieten van den Jood Bing, op 25 Juli 1944. Getuige had gezien, dat B. vluchtte en in het water sprong, waarna verdachte op den vluchteling schoot cn hem raakte. B. kwam toen niet meer boven. (Zie vervolg pag. 2) DEFTIG De Tweede Kamer is een net ge zelschap, bestaande uit een honderd tal niet meer jonge, maar ongetwij feld vooraanstaande heren. In een deftig gezelschap staat 't deftig af en toe de deftige taal met enige hartige woorden te kruiden. Zo noemde het „liberale" lid Van Kempen de Indonesische nationalis ten „geboefte en Jappo-fasci'ten, die met wortel en tak uitgeroeid dienden te worden". Ongetwijfeld een deftig- hartige (of hartig-deftige) uitdruk king. Het lid Palar afkomstig van Celébes en, zoals 't een goed Indo nesiër betaamt, pro-die-mct-wortel- en-tak-uitgeroeid-moeteh-worden zal zich in deze toch nette en voor aanstaande vergadering hopelijk niet bedreigd voelen. Er wordt in ons land nu eenmaal meer met „scherp" gesproken dan geschoten, getuige de drie doodvonnissen voor Max en Anton. Nop. EX-VOORZITTER VOLKSRAAD: „Wij hebben een schuld in „Indonesië" „Wij hebben bij de beoordeling van het probleem Nederland-Indië te er kennen. dat veel goeds gedaan ia, maar daarnaast ook uitdrukkelijk schuld te erkennen. In Nederland ls men lang geïsoleerd geweest en ver geet men gemakkelijk, dat dit probleem slechts een onderdeel is van het veel grooter vraagstuk van Oost-Azië. Ook zij. die uit Indië komen, zijn door ja renlange internering vaak slecht op de hoogte", aldus Mr. W. H. van Hcls- dlng;n, oud-voorzitter van de Volks raad ln een te Den Haag gehouden rede over de huidige situatie in Indonesië. Een Nederlands en een Indonesisch novum. In Indonesië is het aantal publica ties van Nederland se zijde (meestal gestencild) wederom uitge breid met een aantal, waaronder thans ook een te Batavia verschijnend blad „Eenheid". Het is een „orgaan van vrfJêT*burgers" en heeft de bedoeling stem te zijn van de burgerij, welke op geen andere wijze geluid kan laten ho- r»n. Het inleidend artikel zegt: „Wij zijn het er over eens. dat er een andere maatschappij moet komen, maar ook, dat het tempo dier veran dering moet worden versneld". Het stelt vast, dat discussie mogelijk is binnen de grenzen van bekende poli tieke doelstellingen der regering Op Java zal spoedig door Indone sische intellectuelen een „Democrati sche Liga" worden opgericht, die zich de uiteindelijke onafhankelijkheid van Indonesië ten doel stelt, maar scherp gericht is tegen Soekarno. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. v. d. Leeuw, zal Vrijdagavond 18 Januari 1946 in do serie radiovoordrachten „Op de Brug" spreken over het onderwerp „De Stichting Radio Nederland ln Overgangstijd" met als ondertitel „Het compromis ln de Om roep". AANHOUDENDE VORST. Oostelijke wind met matige vorst in het Noorden van het land, nog kans op over. trekkende wolkenbanken, overigens hel der tot licht bewolkt.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1