Seyss Inquart boodschappenfongen of Nazi-beul Wesi-Europa klaagt aan Het bloedig zondenregister van een „bedeesd man" Een speciale verslaggever van bet A.N.P. seinde gisteren uit Neurenberg: Vandaag was het een grote dag voor Nederland, want hij, die vijf jaar beul van het Nederlandse volk was, stond voor het weroldtribunaal terecht. Met een rood hoofd zat b)| als een bedeesde schooljongen, die wegens kattekwaad wordt berispt, op zijn bank te luisteren naar wat men tegen hem aanvoerde. Zijn alge hele verantwoordelijkheid voor alles wat in Oostenrijk, Polen en Nederland ge schiedde, werd door de Amerikaanse prosecutie, die de gemeenschappelijke sa menzwering cn misdaden tegen de vrede behandelde, uitdrukkelijk vastgesteld. De oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid worden door de Sowjet- Russische en Franse prosecutors behandeld. De Mcnthon is gisteren reeds aan het woord geweest. De aanklachten steken schril af tegen de comedie, die Seyss hardnekkig wenst op te voeren, namelijk dat hij maar een klein onbeduidend mannetje was. Hij noemt zichzelf in een lange schriftelijke verklaring, die hQ liet overhandigen, maar boodschappenjongen Intussen heeft hij niet alleen de hand in alle denkbare misdaden, maar vele initiatieven hiertoe komen voor zijn re kening. Zo onder andere het eerste plan om Joden uit het maatschappelijk leven te verwijderen. Zijn Nazimeesters vonden het een uitstekend idee, dat zij grif overnamen. Maas Seyss was een t>.edcesd man. Als schepper van Nazi-Oostenrijk verklaarde hij onuitsprekelijk gelukkig te zijn als werktuig des Führers. Alles geschiedde ondanks Seyss Maar als het ogenblik van samen smelting dan gekomen is en het deli rium van enthousiasme het toppunt bereikt heeft, verzoekt hö den Fiihrer nederig om ontslag uit zijn functies, want hij wil terug naar zjjn advocaten kantoor. De FQhrer, wie nog tranen san ontroering over de wangen lopen, omdat alles zonder bloedvergieten ge gaan is hij schijnt daar niet tegen te kunnen vraagt Seyss om inzage van de begroetingsspeech, die hy -zal houden. Alweer is de Führer zeer vol daan over den knapnen ijverigen leer ling. Hij geeft hem het papier terug, stapt naar het balcon en zegt tot de Kolonel van Tayll Nederland's vertegenwoordiger Nu de Franse aanklacht is begonnen, Is Nederland thans In de zittingszaal vertegenwoordigd. Aan de lange midden tafel van de prosecutie heeft onze plaats genoot, kol. "uroji van Tuyll van Scroos- kerken plu genomen, met Luxem burgse en Belgische collega's. Kolonel Ba ron van Xnyll van Serooskerken bereidde hel Nederlandse aandeel van de aanklacht voor. opgewonden menigte: „Thans geef ik het woord aan den nieuwen Reichs- stattlialter Dr. Seyss Inquart". Zo werd de argeloze bescheidene, die altijd op de achtergrond bleefj en al leen maar de telefoon aangepakt had toen Göring belde voor e»n „dringende boodschap" plotseling hij schrok er zelf van tot het hoogste ambt ge roepen. Deze man, die door den Amerikaan- sen aanklager de meest deskundige on der de samenzweerders werd genoemd, die schrander en sluw als weinigen was, laat niets na om de suggestie te wekken, dat hij maar een soort ambte naar was, met de beste voornemens bereid, maar natuurlijk braaf de bevelen van zijn superieuren uitvoerend. De vriend der Nederlanders Ook naar Nderland kwam de vrien delijke man, na in Polen, dat als volk van kleurlingen moest worden behan deld, evsn een spoedcursus ln onder drukking en uitroeiing volgens de laatste snufjes te hebben gevolgd. Aandoenlijk klonken alweer zijn eerste woorden. Op de meest infame wijze wordt ons land overrompeld en dan komt een joviaal heer met dikke bril uit Oostenrijk vertellen, 'dat hij ons niet komt onderdrukken, verre van dat want dat is imperialisme en daaraan' doet hij niet en natonaalsocialisme, da^ is helemaal niets voor de Nederlanders. Als dan de onderdrukking prompt volgt en het nationaalsoclalisme met geweld wordt ingevoerd, dan is weer aandoenlijk hoe Seyss het niet gewild heeft, maar hij moest wel doen wat de heren hem opdrongen. Altijd was de goede man met ons be gaan.... Het zwarte boekje van een braaf mens En hier volgt een bescheiden uittreksel uit het zondenregister van den braven Seyss. die het zo goed met een leder voor had en speciaal van ons land een warme vriend was. Een ieder vuile uit zijn herinnering de sobere feiten aan- Seyss deed de voorstellen Inzake de Jodenvervolgingen ln Oostenrijk; zij wer den' het model voor alle pogroms in Europa. Als Rijkscommissaris van Nederland vergemakkelijkte hij huwelijken lussen Duitsers en Nederlandse vrouwen. Ook werd door wetten het onderwijs, de pers, de sociale arbeid, het vereni gingsleven, de vakbeweging, de medische zorg. kunsten en wetenschappen en het politieke, sociale, economische en indus triële leven van Nederland geknecht. Op 29 Mei 1940 verklaarde Seyss bij zijn ambtsaanvaarding ln Den Haag; „Wij willen dit land en zijn volk noch op Im perialistische wijze onderdrukken, noch het onze politieke overtuiging opdringen". (Zie vervolg pag. 3) SEYS-INQUART. De man, die ook over ons volk een grote ellende bracht, bloosde als een schooljongen, toen zijn zondenregister openbaar werd gemaakt. Tweede Kamer: PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR INDONESIë In de vergadering van de Tweed» Kamer op Donderdag 17 Januari, die»* cie de heer Van Poll (R.K.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat zij niet over voldoende gegevens beschikt om zich een zelf standig oordeel te vormen over het be leid van den Lt. G.G. en de regering uitgenodigd .irordt te bevorderen, dat een commissie uit belde Kamers naar Indonesië wordt afgevaardigd. Na enige discussies, waarbij de heer Stokvis (S.D.) en heer' Joekes Cr.D.) zich tegen, en de heer Schouten (A.R.) zich voor deze motie verklaarden, ried min. Logemann het zenden van een dergelijke commissie af. De motie-vanPoll werd niettemin aangenomen met 49 tegen 30 stemmen. ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag a.s. vastgestelde wed strijden zijn afgelast. liet programma van 20 Januari is In alle districten op geschoven naar Zondag 27 Januari. Pc Franse prosecator i Het geweten van de volken die nog gisteren waren onderworpen cn mis handeld naar ziel en lichaam, vraagt van u te rechten en te oordelen over de meest monsterlijke poging tot over heersing en barbarisme aller tijden", zo begon Francois De Mcnthon zijn machtige rede die de gehele dag voortduurde- De rede van Dr, Menthon bracht een nieuw geluid in de rechtszaal: zij stond, dramatisch als zij was, in fel contrast met de koele nuchtere betogen van zijn Engelse en Ameri kaanse collega's. De Menthon schetste uitvoerig het aandeel van Frankrijk in de strijd tegen de Nazi-tyrannie en legde er de nadruk op, dat „meer dan naar het verleden ons oog op de toekomst gericht moet zijn". De Menthon drong door in de phi- losophische fundamenten van 't Nazi dom, om aan te tonem dat Duitsland in de eerste plaats een misdaad te gen de geest beging. In zijn schitterend, glashelder be toog ontleedde De Menthon de mon sterlijke rassenleer der Nazi's- Hoe is het verklaarbaar dat Duits land tot het primitiefste barbarisme is afgedaald? Uit de diepte van de Duitse ziel De Menthon wees hiervoor op de crisis in het geestelijke leven van Duitsland n de negentiende eeuw. Het feit dat snelle op niets ontziende wijze doorgevoerde industrialisatie in Duitsland samenviel met een tijdperk van geestelijke en morele inzinking, achtte hij een van de grondoorzaken. Verwijzend naar Fichte en Hegel merkte spreker op, dat de mythe van de rassengemeenschap uit de diepte van de Duitse ziel opgerezen, werd vermengd met de traditionele leer van het pangermanisme. Het nat.-socialisme werd zo het uitein delijk resultaat van een lange evolutie van leerstellingen. Maar de misdaad van Hltler en zijn gezellen zal juist zijn, dat zij de latento barbaarse krachten, die ln het Duitse volk bestonden, hebben go- wekt en gevoerd tot de uiterste grens, HET LIJDEN VAN EUROPA. In een overzicht over de omvang van de slavenarbeid in de Westelijke landen zei de De Menthon, dat van de gedepor teerde arbeiders in het Westen de cijfers voor Nederland het hoogst bleken. (Zie vervolg pag 3) EN DIT MANNEKE? Hg| De rol, weike Mussert in Nederland door de Nazi's was toegedacht, blijkt uit de notulen van een SS-conferentie over arbeidskrachten voor Duitsland op 12 Januari 1943 te Berlijn gehouden. De vijandelijke houding van de be volking werd, en wordt ln een daar ter tafel gebracht rapport gezegd, steeds meer merkbaar. Het plan om Mussert te veel te gebruiken, zoals voorgestaan door het commissariaat-generaal, ont moette verzet bij de SS. De benoeming van Mussert tot leider van het Neder landse volk door Seyss fnnnnrt bracht dan ook een grote beroering te weeg onder de heren. Maar heeft het manneke-Mussert ooit werkelijk macht gehad? Gedwee volg de hij Seyss.... Koude wind tussen Oost en Zuid-Oost, matige vorst, toenemende bewolking met later kans op sneeuw, vooral in het Zui« den van ons land.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1