fcr jll Vordt Gouin hoofd der Franse regering Baron Van Tuyll ontevreden over medewerking uit Den Haag WOENSDAG 23 JANUARI 1»M. 3c Jaargang No. 125-146. lkmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" TELEF. RED. EN ADM. 2274. TELEF. ADVERTENTIE-AFD. 3971. 1 wonrfriepartijen-regering algemeen verwacht SS EN 'AN communist »n hebben besloten hun irtijgenoot Felix Gouin, thans presi- van de Nationale Constituerende ■gadering, candidaat te stellen voor T vanet presidentschap der Franse regering. Ij motiveerden dit met de verklaring: 'aar de socialistische partij gewei- heeft enige andere formule te pnvaarden dan dat ener driepartijen- Mering, heeft de communistische par- Jj. ter bereiking van een snelle oplos- ■■^ng van de crisis aan de socialistische (artij voorgesteld een persoonlijkheid lie als staande bov»n de partijen kan [Ir porden geacht." Nadat de socialisten aanvankelijk had- Tich«f n *,es'0*en Vincent Auriol aan te wjj- Cita-»en als candidaat voor het presldent- g(en)chap. ZOu naar Agence France Presse bu-|ncldt, in een tweede bijeenkomst van ^kexe partij besloten zijn toch Felix !55cou'n te w^zen. De aanwijzing van Gonln als candi daat voor het presidentschap door de socialistische partij geschied, op voor waarde, dat de M.R.P. van de nieuwe regering deel aal uitmaken. Wat doet de M.R.P. In het partijblad van de M.R.P. ,,L' Aube" spreekt deze partij zich uit voor handhaving van de driepartijen-rege ring, doch niet onder communistische leiding. In verband met de weigering om een communist als regeringsleider te aanvaarden, vraagt het blad aan de communisten, of deze bereid zouden zijn deel uit te maken van een regering met een lid van de M.R.P. ala presi dent. Inmiddels is Edouard Herriot, de lei der van de radicale partij, van wien verwacht wordt, dat hij een rol zal spelen in de nieuwe'regering, in Parijs aangekomen, waar hij zal deelnemen aan een bijeenkomst van zijn partij. VRIJHEID Amerika is een vrij land en zoals president Truman zei een land, dat alle onderdrukte volken en minderheden steeds zal helpen. Naast blanken wonen er in de Ver. Staten ook negers, die, behalve en kele rechten, ook o.m. de plicht hebben bij de verkiezingen van de stembureaux weg te blijven, in aparte trein- en tramcoupé's te zit ten, op aparte universiteiten te stu deren, etc. Deze oorlog heeft echter enkele scheidsmuren doen ineenstorten. Zo kregen de negers er één recht bij, n.L dat om de oorlog mee te mogen winnen door in aparte afdelingen de Duitsers te bevechten Hoe zei die speler dat ook weer in de Franse éénacter „Ceux de Tchad" van Marcel Armand? „Om de Marseillaise op de piano te spelen heb je de witte en de zwarte toetsen nodig". Z>uden die Amerikanen geen volkslied hebben? Nap. Aanklacht tegen Nederland Millioenen hebben geleden en duizen den zijn gevallen, maar het schijnt, dat de ernst daarvan niet is doorgedrongen tot in onze stoffige departementen, al dus besluit „Het Parool" van Dinsdag 22 Jan. een artikel, dat een scherp licht werpt op de vreemde wijze, waarop de Nederlandse departementen omspringen met belangen van wereld-historische betekenis. BARON VAN TUYLL VAN SEROOS- KERKEN vertoeft, zoals een ieder weet, in Neurenberg. Reeds over zijn vertrek deden vreemde verhalen de ronde. Indien, wat „Het Parool" schrijft, op waarheid berust, (en de speciale corres pondent van dat blad schijnt zeer goed ingelicht te zijn), verwondert ons dat niet meer. Wij geven onze lezers hierbij slechts een bloemlezing uit het artikel het Is geen „frisse pluk".... ,Het departement van Justitie begon met te verzuimen, tijdig één of meer ambtenaren aan te wijzen voor het ver zamelen van de nodige gegevens". „Baron van Tuyll* verzocht aan het departement van O.. K. en W. een over zicht van de Duitse dwangmaatregelen op dit terrein. In het desbetreffende stuk zijn zegge en schrijve acht regels gewijd aan de aantasting van het cul turele leven. Het is geschreven op papier zonder briefhoofd en niet ondertekend door den minister, zodat het geen enkele of ficiële waarde bezit. De fraaiste ambtenarij, waard om In de geschiedenis te blijven voortleven, werd vertoond door het departement van Buitenlandse Zaken. Men beschikte daar over de volledige correspondentie van Seyss-Inquart. Toen Baron van Tuyll van Seroos- kerken zich met het departement van Buitenlandse Zaken in verbinding stel de. werd hem meegedeeld, dat hij voor lopig niet over de stukken kon beschik ken. aangezien zij waren opgeborgen in een kast, waarvan de sleutel berustte bij een ambtenaar, die voor dienstzaken in het buitenland vertoefde. Uit het 10 pagina's tellende rapport van dit departement van de humor plukken wij de volgende zinsnede: „Het is begrijpeijlk, dat de Duitsers Neder landers vervolgden wegens sabotage of andere misdaden tegen den bezetter.." Ziehier dus het Nederlandse departe ment van Buitenlandse Zaken, dat het in den jare 1945 begrijpelijk maakt, waarom men bij deze heren niet moet zijn om bewijzen tegen de Duitse mis dadigers. Zij omschrijven Nederlandse verzetslieden als misdadigers en schij nen niet geheel wel bij het hoofd." Tot zover het artikel. Welnu, de Tweede Kamer heeft weer iets om te interpelleren. Maar er zal veel moeten gebeuren, voor deze aanklacht tegen Nederland, deze smaad is uitgewist! „Voortreffelijk, dat is mijn indruk van de wijze, waarop de leden der Franse „prosecution" het belang van Neder land waarnemen", aldus deelde in een interview met een A, N. I'.-verslag gever, luit.-kol. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken mede, die, bijgestaan door Kapitein Mr. J. M. M. Witlox de Franse delegatie, waaraan hij toege voegd is, van materiaal over de Duitse wandaden in ons land voorziet. Echter omstandigheden buiten de wil van den Nederlandsen vertegenwoordiger zijn oorzaak, dat het Nederlandse deel der aanklacht niet geheel tot zijn recht komt, zo meent Van Tuyll. Doordat de beslissing een eigen vertegenwoordiger naar Neurenberg te zenden, pas het laatste ogenblik genomen werd, moest men in de helft van de nodige tijd on der hoogspanning de stukken gereed naken. Dit was des te moeilijker, omdat het personeel te laat arriveerde en men in Neurenberg bovendien vrijwel vol komen van de buitenwereld afgesloten ia. 1 Onvoldoende voorbereiding Hoewel de hoofdzaken betreffende Nederland in de zitting worden ter sprake gebracht, is het door onvoldoen de voorbereiding niet mogelijk geweest een volledig beeld der gebeurtenissen te geven. Dit zou nodig zijn, want hetgeen aan het Tribunaal wordt overhandigd, zal voor de toekomst blijvend worden vastgelegd. Van Tuyll was van mening, dat ook het v£czet in Nederland ter sprake had moeten komen, opdat duidelijk naar buiten zou blijken, dat de Nazificering geschiedde tegen de wil van het Ne derlandse volk. Van Tuyl kon zijn teleurstelling niet verhelen over het feit, dat de verant woordelijke departementen niet uit eigen beweging matriaal ter beschikking hebben gesteld. Men zond slechts hetgeen werd opgevraagd, maar hem zijn uiter aard niet alle bescheiden bekend, zodat mogelijk in Nederland nog materiaal is, dat van groot nut geweest had kunnen zijn voor de reconstructie van het Duitse optreden in ons land, aldus Baron van Tuyll. Tweede Kamer: DE ZUIVERING De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel. somde in zijn rede de maatregelen op welke ge troffen zijn voor de zuiveringspro- cedure te versnellen. Van de bijna 700 gevallen ten aanzien van de burgemeesters zyn er 580 afgedaan en de adviezen omtrent de overblij- venden worden nog deze maand verwacht. Wat betreft de perszuivering acht te spreker het verkeerd alle direc ties van dagbladen, welke na 10 Mei 1940 zijn verschenen, over één kam te scheren. Geval voor geval moet onder de loupe genomen wor den. Spreker was niet bereid de herverschijning van dag- en nieuws bladen opnieuw in studie te nemen. Naar aanleiding van het ver schijningsverbod van het Leidse oud-illegale dagblad „De Kroniek" werden verschillende vragen ge steld. Minister Beel antwoordde daar op, dat „De Kroniek" een vergun ning had van het Militair Gezag, die thans afgelopen is, doch dat het blad vrij staat een nieuwe vergun ning aan te vragen. Voor een nationale omroep Naar aanleiding van de terugkomst der oude omroepverenigingen is een manifest verschenen aan het Neder landse volk, waarin krachtig de vor ming van ean nationale omroep be pleit wordt. Tot de ondertekenaars be horen o.m. Mr. Dr. E. Brongersma, Ds. J. J. BuskejC, Ds. K. H. E. Grave- meyer, Dr. C. P. Gunning, Pieter t Hoen, A. J. Koejemans en H. M. van Randwijk. Adhaesiebetuigingen worden inge wacht bij het Comité Nationale Omroep, Postbus 110, Amster<^m. Bij tien Spaanse doodvonnissen. t No pasar.n! ZU zullen er niet doorko- men! Dat was de eed. die de verbitterd vechtende Spaanse vrijheidsstrijders in l"36 tevergeefs aflegden, tevergeefs, om dat het Europa van Chamberlain en Da- ladler meende, geen baat te hebben bij een regeringszege. No pasaran. dat was ook het nooit vervelende begin van iedere gloedvolle rede van de Spaanse heldhaftige propa gandiste met de heerlijke bijnaam La Passfonara, die maanden achter elkaar tevergeefs Europa doorreisde om hulp voor haar vaderland. Te Madrid staan thans 16 guerlllaslrtj- ders terecht, verdacht van overvallen op districtskantoren (kringhuizen!) van de fascistische Phalanx. Hun leeftijd varieert van 20 tot 35 Jaar. De aanklager eiste tien doodvonnissen en verder 12 tot 30 Jaar dwangarbeid Dit Spanje verliest nog elke dag. Het heeft al bijna 10 Jaar verloren maar nog Is het niet vernietigd. Het gaat daar, zoals met onze strijd tegen den Nazi-dwingeland: waar één man valt, staan er drie op. Zo wordt daar een titanenstrijd gestre den voor de vrijheid, terwijl Franco ons iedere maand verzekert, dat ln „zijn" land rust heerst en zelfs sommige Neder landse bladen blijven beweren, dat deze generaal geen nazi-handlanger „meer" Is. Wanneer zal dit laatste fascistische nest vernietiRd worden? Moge ook voor Spanje, ondanks de reactie Ijverige apostelen voor ce'n min dlclatortje de bevrijdingsdag spoedig aanbreken! Afnemende vorst. Zwaar bewolkt met later, vooral ln het Zuid-Westen van het land, plaat selijk enige neerslag, langzaam af nemende vorst. Matige wind hoofA zakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1