Iran, Griekenland en Indonesië voor Veiligheidsraad Het land zucht onder schuld van milliarden De Veiligheidsraad heeft gisterenmiddag het Amerikaanse voorstel, om de Iraansr. Griekse en Indonesische kwestie op de agenda te plaatsen, aangenomen. Maandagmiddag zullen de vraagstukken behandeld worden. Wisjinski. het hoofd van de Sowjet-delegatie. verklaarde, dat de Sowjet- IJnie de gelegenheid behoorde te krijgen, een voorstel in te dienen, dat de Perzische kwestie niet door de Veiligheidsraad in behandeling sou worden ge nomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken en delegatie-leider. Bevin. zeide: „Al die aantijgingen van de Sowjelregering in besloten bijeenkomst ben ik beu. Ik ben biy. deze kwesties in openbaarheid gebracht te zien". MINISTER VAN KLEFFENS HAD GEEN BEZWAREN Bevin zeide omtrent de Indonesische kwestie woordelijk: ,.Dit is in de eerste derlandse regering. Wij zijn daar orde plaats een aangelegenheid voor de Ne- aan het scheppen in een situatie, welke het gevolg is van de oorlog en van het ontwapenen van door de Japanners ge oefende lieden, die extremisten en grootdeels fascisten zijn, en die zich te gen de ontwapening van de Japanse soldaten verzetten. Dit is een situatie waaromtrent uiteenzettingen dienen te worden gegeven door de regering, welke op dit punt op de eerste plaats verantwoordelijk is De Nederlandse gedelegeerde, minister Van Kleffens, verklaarde er geen be zwaar tegen te hebben, dat deze kwestie zoals zij is geformuleerd op de agenda werd geplaatst. Bevrijdingsfeesten op 4 Mei De regering heeft besloten, de na tionale feestdag, waarvoor als datum de 5e Mei was vastgesteld, dit jaar op de 4e Mei te vieren, in verband met het feit, dat 5 Mei op een Zon dag valt. Gouin bezuinigt op het leger De nieuwe Franse president Gouin ver klaart in een brief aan de hoofden der communistische, socialistische en vooruit, stievende katholieke partij in Frankrijk, dat hij een aantal ingrijpende financiële maatregelen noodzakelijk acht. Zowel op militair als op civiel gebied dient sterk bezuinigd te worden. Het leger moet veertig mllliard francs minder gaan kosten De bczulnlgingsdecreten, aldus Gouin, moeten uitgevaardigd kunnen worden door het hoofd der regering. DUITS RECHT Uitdrukkelijk stelde Dubost. de Franse aanklager, gisteren te Neurenberg, de verantwoordelijkheid van het opper commando der weermacht vast door te betogen, dat de politieorganisaties bijna altijd met de weermacht samenwerkten Hij legde een Duitse order over be treffende de toepajsing van „verhoor derde graad". In Bordeaux b.v. liet men de slacht offers op een glooiende kachel zitten. In Bourges gebruikte men sterke l<mpen om de huid der gevangenen tijdens het verhoor te schroeien. In Toulouse electriseerde men gevangenen speciaal op gevoelige plaatsen. Dit ver hoor werd soms voortgezet tot de dood van het slachtoffer. Handel met Franco-Spanje Tussen Spanje en Nederland I* een voorlopige handelsovereenkomst voor de tijd van zes maanden getekend. Neder land zal aardappelen, zaad van suiker bieten, lUnzaad en machines voor indus triële doeleinden exporteren In ruil voor citrus-fruit tot een waarde van ongeveer 200.000 pond sterling, potas, wijn en kurk. UNIE-DRIEMANSCHAP OETEST. 4 Prof. Schermerhorn heeft thans aan het verzoek van net driemanschap van voormalige Nederlandse Unie, om een commissie ter beoordeling van hun daden In te stellen, voldaan. GRENSMARKEN 0.75 Krachtens een nieuwe beschikking san den minister van Financiën wordt de tegenwaarde van door gerepariëerden aan de grens ingeleverde Rijksmarken berekend tegen een koers van 9.7536. Voor honderd marken ontvangt men dus 75. Voor de terugbetaling der z.g. Grens- gelden kunnen belanghebbenden zich thans schriftelijk wenden tot het voor hen bevoegde Arbeidsbureau of Bijkan toor. Een vliegveld bij Zwaag?' Vogens niet officiële berichten zou het in de bedoeling liggen van de re gering om in West-Friesland en wel in de buurt van Zwaag, een vliegveld aan tc leggen, teneinde in de toekomst een snelle export van verse groenten te be vorderen. JAN KLOOSTERBOER ONTSNAPT De man, die de „Simon Bolivar" liet torpederen, is voortvluchtig De beruchte Jan Kloosterboer Pz., de z.g.n. „Barre Jan", die in Januari 1916 gevangen genomen werd. er van be schuldigd, dat hij de „Simon Bolivar" had laten torpederen, door aan de Duitsers te verraden, wanneer dit schip uitvoer, is uit de gevangenis te Scheve- mngen ontsnapt. Bij de capitulatie van Nederland werd hij uit de strafgevangenis te Groningen aoor de Duitsers losgelaten. Toen Nederland bevrijd was, was K. voortvluchtig, maar werd in Amsterdam gegrepen, waar hij was ondergedoken. Thans kan men weer jacht op hem maken: de Scheveningse gevangenis bleek niet bij machte, hem binnen haar poorten te houden. Men staat voor een raadsel. K. zou enige vrijheden hebben genoten heeft hij daarvan gebruik kunnen maken? Bij hem thuis te St..Pancras is, naar onze correspondent aldaar meldt, in zijn woning, huize Flevo, door de politie huiszoeking gedaan natuurlijk zonder resultaat. Men vermoedt, dat hij reeds kans heeft gezien uit te wijken naar zijn broer in Argentinië. De man zou- n.1. -in het bezit zijn van valse papieren. Hoe hij hieraan kon komen, is een raadsel. Wij wachten met belangstelling het onderzoek af. Glas uit België Uit België z||n de eerste 25 wagons tuin dersglas (Ca. 30.000 m2) aangekomen, die in de getroffen gebieden zullen worden verdeeld. 's Rijks linanciën in deplorabele toestand Algemeen onderschreef men blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de ingediende financiële nota de mening van den minister, dat de Nederlandse financiën zich in een desolate toestand bevinden. De werkelijkheid is nog ernstiger dan deze cijfers aangeven. Naast de zichtbare schuld, die in de oorlogsjaren met rond lL,milliard is toegenomen en waarvoor thans een bedrag van circa 15 jnilliard wordt vermeld, staat nog een onzichtbare schuld, welke eveneens een duizelingwekkend bedrag vertegenwoordigt. De minister geeft hiervan geen schatting, doch men meende niet vei; mis te tasten, indien men het bedrag van deze onzichtbare schuld stelde op rond 16 mllliard. De gehele staatsschuld op 30 Juni 1945 moet dus op onge veer ^25 mllliard geraamd worden. Alleen de rente en aflossing van deze schuld zal dus een jaarlijkse uitgave vorderen, welke het totaal van onze uitgaven vol gens de vooroorlogse begrotingen overtreft. 3'/, m-lHard te kort? Nog erger achtten zeer vele- leden de omstandigheid, dat ook de lopende uit gaven zulk een afschrikwekkende hoog te hebben bereikt. Blijkens de nota be draagt het tekort op de begroting vöor de tweede helft van 1945 voor de ge wone en de buitengewone dienst teza men niet minder dan 1812 mlllloen gul den. Voor de eerste helft van dit Jaar ontbreken de cijfers; men mag echter wel aannemen, dat ze weinig gunstiger zullen zijn dan die voor de tweede helft, zodat ln het geheel een tekort, alleen voor het Jaar 1945. moet worden geraamd van niet minder dan 3mllliard gul den. hetgeen aanzienlijk meer Is dan het hoogste tekort ln een der bezettings jaren. En ook In 1948 zal. naar het zich laat aanzien, het totaal der uitgaven dat der inkomsten nog overtreffen met een veelvoud van het eindbedrag ener voor oorlogse begroting. Zou hierin niet op zeer korte termijn verbetering komen. dan moet men vrezen, dat de opbrengst van bijzondere maatregelen als een hef fing ineens en een vermogensaanwasbe- lasting nodig zullen zijn om de tekor ten van de eerstkomende Jaren te dek ken. Hoe duur js de overheid Het regende vragen over de uitgaven van de verschillende overheidsdiensten Ec ls met geld gesmeten, zei de minis ter-president. Is dit uitsluitend geschied voordat het kabinet optrad, of is men er mee voortgegaan? Vele leden zou den graag willen weten, wat het M G. gekost heeft, sommigen vroegen of het Juist ls, dat het aantal ambtenaren bij het Dep. v. Handel en Nijverheid b.v werkelijk wel 1400 bedraagt, of de rege ringsvoorlichtingsdienst niet veel royaal Is opgezet, of de radiouitzending tweemaal zo duur Is geworden, of de ministers-salarissen nog even hoog zijn als la Londen en zo ja. waarom? Symptomen Na de V(ictory) E(urope) en de Y(ictory) J(apan) day tekende men in het geschiedenisboek der mensheid aan: 1945, Tweede wereldvrede. Maar evenmin 1918 de wereld werkelijk de vrede oracht, werd thans een glimp van de profetie van Jesaja (32: 18-19) vervuld: „en mijn volk zal wonen ln een ver blijfplaats des vredes, in veilige oorden van onbezorgde rust". Wel stond de enorme mensen- en materiaalvernleti- ging stil. doch er bleef teveel ons ver ontrusten. De vrede bleek zeer moeilijk te veroveren. Kan het wel anders in een wereld, waarin a, het zuiverst verlangen der mensen zo gesp.eten ls in duizen derlei vormen van religie, van geloof, van streven. Krachten, tegenkrach ten, opstand der horden. Wij weten iets van hun oorzaken, doch beheersen doen we deze niet en dikwijls zijn we ont moedigd. Het zijn niet alleen de voor ons kleine mensen zo moeilijk te omvatten grootheden en hun beweegredenen die ons verontrusten. Ook in eigen land, dichter dus bij ons eigen leven, zien wij zich momenteel meermalen krachten manifesteren, die steunen moeten op een kleine groep van machtbelusten. Want het is toch zekei niet de meer derheid van ons volk, die na nogmaals en intenser, dan ooit de ellende van oorlog en onderdrukking te hebben on- oergaan, andere volkeren de Indone sische met geweld zijn wil wenst op te leggen? En toch: manifesten, waarin men vraagt het legerapparaat in han den te mogen nemen, om daarginds de zaak „op te knappen", pas daarna, mis schienonderhandelen. En toch: departementen (dus ambtenaren), die weigeren hun volle medewerking te geven om de wereld te doen weten wat de Duitse barbaren in ons land kapot maakten en plunderden, zodat in Neu-r renberg onze vertegenwoordiger met' vrijwel lege dossiers aankomt en zelfs geen recht verkregen kan worden in de erkenning van wat ons land en onze martelaars geleden hebben. En toch: splitsing in de omroepwereld r.aar wat de meeste Nederlanders over wonnen schotjesgeest waanden en on gewenste figuren, die de kans krijgen hun stem te doen horen. Is de bewering, dat de „meeste Neder landers" van dergelijke activiteiten niet gediend zijn, onjuist? We kunnen nog piet bewijzen, dat het tegendeel het gevai is, daarvoor is de stem van het Nederland, waarin enige generaties op-? groeiden na de laatste verkiezingen, het Nederland dat geleden heeft èn ge- groeid is ln het verzet, in het huidige parlement te zwak. Doch het is onze vaste overtuiging, dat manifesten, amb tenaren en splitsingen als de boven aangehaa'.de, nog slechts symptomen zijn van een gedachtewereld, die steeds zwakker worden zal, maar die natuur lijk pogingen aanwendt eigenlijk reeds verloren posten te blijven bezetten. Niets zou erger zijn, dan door deze en dergelijke symptomen de moed te ver-» liezen en de strijd op te geven. \Nc<\ onze strijd begint pas. want de over winningen van 1945 lieten ons een we reld achter, waarin gebouwd moet en kan worden. Binnenkort kunnen wij door middel van de verkiezingen onze stem weer mee laten spreken. Dat wordt de grote kans om *te be wijzen. dat de vooruitgang op mars is en P'ets haar kan tegenhouden. Daarom: wanhoopt niet, blijft strijd-bereid. E. T.—C. NEVELIG. Nevelig of mistig. Des nachU In net Oosten matige vorst, ln het Westen licht* vorst, overdag temperatuur om het vries- punt. Matige, overwegend Zuidelijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1