secretaris-generaal de U.N.O.? Gouin kondigt uitgebreide nationalisatie aan Trygve Lie van OOK VERBINDING MET DE ZON Australische natuurkundigen heb ben een radarverbinding met de zon tot stand gebracht. Zij hebben een speciale soort uitstralingen terug ontvangen, geheel anders dan bij de jongste radarverbinding met de maan, waarvan een normale uit straling terugkwam. Ditmaal kregen de geleerden geluidsgolven terug, die ofwel aan de oppervlakte of in het inwendige van de zon werden voort gebracht. Eén der deelnemers aan deze onderzoekingen verklaarde, dat het leven van elk individu op aarde door het resultaat van deze unieke proefnemingen waarschijnlijk mate rieel beïnvloed zal worden. Nationalisatie van handelsbanken, van bepaalde verzekeringsmaatschappijen, van mUnbouwondernemingen, van de koopvaardij, de rivierscheepvaart en de bevrachting voor de binnenvaart; drastische verlaging der uitgaven voor civiele en militaire zaken; „bevriezing" der salarissen en lonen en van de prijzen der landbouwproducten en alle artikelen, die voor de werkende klasse noodzakelijk zijn; serieproductie van standaardkrtikelen tegen lage kostprijs: dit zijn de eco nomische maatregelen, die Félix Gouin, de nieuwe Franse regerings-president, gisteren in de Nationale Vergadering aankondigde. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken. Trygve Ue, is gisteren op een on officiële bijeenkomst van Veiligheids raad geplaatst op de voordracht voor de benoeming tot secretaris-generaal van de U.N.O. Trygve Lie Is 50 Jaar oud. Hij begon zijn leven als advocaat en was achter eenvolgens minister van Justitie, van. Handel, van Marine en Voedselvoorzie ning en van Buitenlandse Zaken. Lie is een man van zichtbaar voortref felijke gezondheid, kalm en beheerst. U.N.O. en de vakverenigingen Op de algemene vergadering van de U.N.O. heeft de Sowjetdelegatie ten aanzien van de kwestie der vertegen woordiging van het wereldverbond van vakverenigingen een verrassend voor stel gedaan. Gromyko stelde namuis zijn delegatie een resölutie voor. inhou dende: 1. de vertegenwoordigers van het verbond zullen door de Algemene Vergadering wordïn uitgenodigd, om als „gasten" aan de besprekingen deel te nemen: 2. de vertegenwoordiger» zul len door de economische en sociale raad worden uitgenodigd, in raadgevende functie en zonder stemrecht aan zijn werk deel te nemen. Spaak zeide. dat dit voorstel een aanzienlijk compromis met hét stand punt van de andere delegaties bete kende. Voorwaarden voor aandeelhandelbeurs De minister van Financiën, prof. Lief- tinck heeft gisteren in een persconfe rentie medegedeeld, dat. alvorens de hervatting van de handel in aandelen ter beuze „an plaats hebben, eerst aan drie voorwaarden voldaan moet zijn: 1. de effectenregistratie moet gevor derd zijn: 2. de neiging tot sparen moet tot uiting komen; 3. de neiging tot vermogensintering moet verminderen. Beperkt vrijgeven geblokkeerde tegoeden. De geblokkeerde tegoeden moeten zó worden opgevat, dat zij uit de sfeer van het geld naar de sfeer van het kapitaal worden overgebracht. Zij kunnen in beginsel worden gebruikt voor investe ringsdoeleinden die passen in het kader van het urgentieprogram van het eco nomisch herstel. Aanvragen tot deblokkering voor deze doeleinden zullen worden beoor deeld door een daartoe binnenkort op te richten investeringscommissie. Men zal er belastingen en bijzondere heffingen mede kunnen betalen, op het grootboek 1946 inschrijven, spaarcerti- ficaten tot een bedrag van 300. kopen en binnenlandse obligatiën en pandbrieven. Van groot belang is. dat per 1 Maart a.s. de restanten op de geb'okkeerde rekening, die minder dan 100— be dragen, in vrij geld zullen worden vrij gegeven. Nederlandse voorstellen aan Siahrir Volgens een bericht van het Engelse persbureau Reuter zal Dr. van Mook aan Sjahrir een plan in 15 punten over handigen, dat hij uit Nederland heeft meegebracht. Deze overhandiging zal geschieden in de eerste weck van Fe bruari, terstond na de aankomst van Sir Archibald Clark Kerr te Batavia. Mansholt naar Engeland v Tegen het einde van deze week zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een bezoek van et ige dagen aan Engeland brengen ten einde belangrijke besprekingen te voeren met zijn Engelsen collega voor voedselvoor ziening, Sir Ben Smlth. De besprektngn zullen over voor ons land zeer belang rijke onderwerpen gaan, o.a. over de ex port van land- en tuinbouwproducten en de veevoederpositie. Minister Mansholt zal vergezeld wor den door den heer ir. A. H. Boerma, regeringscommissaris voor de buiten landse agrarische betrekkingen. TREKKEN KATHOLIEKEN ZICH TERUG? Ten aanzien van Spanje merkte Gouin op, dat Europa zich verplicht heeft de laatste sporen van nazisme en fascisme met de vereende krachten van alle de mocratische volken te vernietigen. De Franse regeringsleider acht het voorts zeer gewenst, dat een nieuwe alliantie met Grooi-Brittannië wordt gesloten. Een zodanige alliantie dient te worden ingeschakeld in een drielandenaccoord van de Sovjet-Unie, Engeland en Frank rijk. Terwijl de meeste gedeelten van de redevoering door de drie grote partijen werden toegejuicht, waren er zo nu en dan duidelijke tekenen van reserve bij een belangrijk deel van de progressieve Katholieken (MRP), die de grote onte vredenheid in de gelederen van de le den der MRP over het besluit van hun elders, deel te nemen aan de driepar tijen-regering, weerspiegelden. Afge vaardigden van de MRP maakten er in de wandelgangen toe»peling3n op. dat hun partij binnenkort gedwongen zou zijn met de coalitie te breken naar aan leiding van een constitutioneel geschil punt. Motie van vertrouwen. Een motie van vertrouwen in de re gering is door de Franse Assemblée De juiste weg Er- wordt dagelijks nog nodeloos smart geleden. Talloze mensen, die de onderdrukking van den vijand on verschrokken doorstonden, verkeren nog in doodsgevaar en ontberen die elementaire rechten, waarop ieder mens aanspraak kan doen gelden. Toch breekt zich langzaam maar zeker de overtuiging baan. dat een oplossing door geweld alleen niet kan worden gevonden en dat we, zo wel voor onszelf als ten overstaan van de wereld, gehouden zijn een oplossing te aanvaarden, die onze volket. een rijke en waardige toe komst verzekert; aldus Dr. van Mook in een radiorede over de zender van Batavia. aangenomen met 514 tegen 51 stemmen, bij e»n totaal aantal uitgebrachte stem men van 565. Koos Vorrink die als getuige te Neurenberg voor Nederland zal op treden ln plaats van den door ziekte verhinder den Jhr. Bosch Ridder van Rosen- thai. DE POST OP 31 JANUARI. In verband met de verjaardag van HKH. prinses Beatrix zullen de P T.T.-kantoren, wat de postdienst be treft. Donderdag 31 Januari na 12 uur gesloten zijn. Straks weer volop groente! Min. Mansholt relde in de Tweede Ka mer o.a. Het vooroorlogse gebruik -an kaas was 125 gram per week per hoofd. Thans zal worden gestreefd naar 100 gram per week cn dan zullen wij trachten te gaan ex porteren. Het te kleine aardappelenrant soen vindt zijn oorzaak In een kleinere opbrengst der ha. Toch was vóór de oorlog het gemid lelde rantsoen 2.3 kg., terwijl het nu Is 2.5 kg. De achteruit gang van de groentenproductle is wel gelegen in het stikstofgebrek. Straks zal ei echter weer overvloed zijn. Het vlees rantsoen Is 1 derdaad een derde deel van het gebruik voor de oorlog. De deviezen- positie Is zodanig, dat wij minder kun nen Invoeren dan ln de bedoeling had gelegen. KAMER VOOR BEDRIJFSSCHAPPEN Gisteren werd in de Tweede Kamer iet voorontwerp op de bedrijfsschappen behande.d. De sprekers van links en rechts verzetten zich niet tegen het principe, dat aan het ontwerp ten grond slag ligt: ordening in het bedrijfsleven wordt door de Kamerleden du» alge- 'neen als noodzakelijk erkend. Alleen de heer Smeenk (a r.) keerde zich te gen directe overheidsbemoeiing en te gen vertegenwoordiging der consumen ten. IN SCHEERVLUCHT Ameland weer vrij. Ameland is thans na tien dagen afge sloten te zijn geweest, weer uit zijn iso lement verlost. De wadden worden door de hoge vloed geheel van het IJa ge zuiverd. Internationaal contact ex-polltleken. Op 3 en 4 Februari zal te Warschau een congres gehouden worden van de Poolse ex-politieke gevangenen, onder P voorzitterschap van president Bierut. Ook Nederland is onder vele andere lan den uitgenodigd zich op het congres te laten vertegenwoordigen. Het ligt in de bedoeling een regelmatig intenationaal contact tot stand te bren gen. Middel tegen t.b.c.? Enige tijd geleden werd door pro fessor Hollande van de medische faculteit te Montpellicr, aangekon digd, dat een middel was gevonden cm tuberculose te genezen. Dit mid del werd bereid uit champignons en droeg de naam van „Clitocybine". Het nationale centrum voor weten schappelijk onderzoek te Parijs, ge leid door professor Joliot-Curie heeft echter een publicatie het licht doen zien waaruit bijkt, dat nog ja ren van onderzoek nodig zullen zjin vóór een therapeutische toepassing te verwachten is. Christison naar Engeland. Door het Britse ministerie van Oorlog is bekend gemaakt, dat Sir Philip Christison is benoemd tot al gemeen opperbevelhebber van het noordelijk commando (Britse eilan den). Duitse verkiezingen. Bij de verkiezingen in Duitsland behaalden de Christelijk Socialen (katholiek) tot nu toe een grote overwinning. Op de tweede plaats komen de socialisten Dat de zuive ring in Duitsland stevig aangepakt wordt, blijkt uit de stemming in het dorp Petershausen bij Dachau, waar slechts 25 kiesgerechtigde personen overbleven. Dit leidde tot zo moei lijke kwesties bij de candidaatstel- ling, dat de burgemeester ten einde raad op het raadhuis liet schryven: stemt mij a.u.b. niet. Minister van Oorlog bekent. Op schriftelijke beantwoordde vragen van den heer Palar, betref- fende een door den minister van Oorlog tot de Nedeiiandse troepen in Engeland gehouden toespraak, heeft deze o.m. het volgende geant woord: „Het is inderdaad juist, dat onder getekende de Nederlandse troepen aldaar heeft toegesproken, zoals in de vraag vermeld". Ir. Maliepaard benoemd tot inspecteur van de landbouw. Bij K.B. is tot inspecteur van <fc land- bouw benoemd ir. C. H, J. Maliepaard. Franse radiouitzendingen voor Nederland. van 1 Februari af zutien Franse ratfio- uitzendingen voor Nederland plaats heb ben elke dag van 20.45 uur tot 21 uur op golflengte 463 m.. 31.36 m. cn 24.76 m. Zij zullen bestaan uit nieuws en kronieken, en uitsluitend Zondags uit een muzikaal program. 2MMO80WWmJ? Krachtige, aan de kust tijdelijk nog stormachtige wind uit Westelijke rich- cing. later afnemende wind tussen West en Zuid-West, wisselende bewolking met nog enkele buien. Iets kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1