VREDE goedkoper dan oorlog GRIEKSE KWESTIE in de Veiligheidsraad Rusland eist trusteeship over Tripolis. De Veiligheidsraad heeft de klacht van de Sowjet-Unie behandeld, inhou dende. dat de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland een bedreiging voor de vrede sou vormen. Ook b(j deze kwestie stonden het hoofd van de Sowjetrussiscbe delegatie Wisjinski en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, tegenover elkaar. Volgens Wisjinski is er geen ■enkele reden voor de aanwezigheid der Britse troepen in Griekenland, daar er geen geallieerde verbindingen be schermd behoeven te worden, noch vij andelijke legers bestreden. De open bare orde in een land is, aldus de Sowjet-gedelegeerde. een zuivere bin nenlandse aangelegenheid. Beschuldigingen van Bevin Bevin noemde de Griekse kwestie ..een Russische tegenaanval. terwijl andere dingen in Europa werden be sproken". De socialistische Engelse mi nister citeerde uitgebreid uit verslagen van leden van het Britse vakvereni gingscongres over de door de Griekse linkse partijen begane wreedheden. De aanwezigheid der Britse troepen in Griekenland, aldus Bevin. is voldoende gerechtvaardigd door het feit, dat Engeland door de bevriende Griekse regeering werd uitgenodigd troepen te zenden om haar bij te staan bij het herstel van het land. HU verzocht de raad om een open hartige verklaring over de kwestie of Engeland door zijn optreden in Grie kenland al dan niet de vrede en de veiligheid der wereld in gevaar brengt" HU voegde er aan toe, dat hij ten aan zien van dit verzoek geen compromis kon dulden. Tenslotte verklaarde vertegenwoor diger Aghnides dat de Griekse rege ring aandrong op de handhaving van de Engelse strijdkrachten. Sovjet-Rusland hrtft, naar A.P. te Londen verneemt, zijn eis betreffende een Sovjet-trusteeship over de Italiaan se kolonie Tripoli tüdens besprekingen over het vredesverdrag met Italië ver nieuwd. Daartegenover zullen volgens de be richten, de Verenigde Staten en Enge land met evenveel kracht blijven vast houden aan een truateeship van de D.N.O. over de Noord-Afrikaanse ko lonie, waarbU voorzieningen worden ge troffen voor latere onafhankelükheid. De U.N.0 -secretaris De Algemene Vergadering der II. N. O. heeft met 46 tegen 3 stem men Trygve LI®, den voormaligen Noorsen minister van Buitenlandse Zaken, benoemd tot secretaris-gene- raal der D. N. .O Door deze verkiezing is Lie, aldus de New York Times, een man geworden in e?n sleutelpositie van de organisatie der Verenigde Volkereen. Het ia een goed teken, dat de keuze niet alleen gevallen is op een vertegen woordiger van een der kleine mogend heden als Noorwegen, die een van de slachtoffers van Hitier is geweest, maar ook op een man. die een gelukkig com promis vertegenwoordigt tussen de OostelUke en WestelUke mogendheden Evenals de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, is Lie voort gekomen uit de arbeidersbeweging. Gezworen hameraden Nadat ze 's middags in een zeer belangrijke vergadering in scherpe woordenstrUd waren geweest, hebben ze enkele uren later, arm in arm, als twee gezworen kameraden, een toast gebracht op elkanders gezond heid met een nationale drank. De vergadering: U. N. O.-bijeen- komst. Nationale drank: Wodka. De gezworenen: Bevin en Wisjinski.... Betere schadevergoeding voor oorlogsslachtoffers? Op een te Nijmegen gehouden perscon ferentie werd door den voorzitter van de ian^ejjjke federatie van stichtingen tot be hartiging"-van tfe belangen van oorlogs slachtoffers "betoogd, dat de federatie een waardige aetie wil voeren, om te komen tot een betere regeling der schadevergoe ding. De slachtoffers vragen geen lief dadigheid. doch -Isen een billijk herstel van de toestand zoals deze was voor het oorlogsgeweld over ons land kwam. Gemeenten zijn er finantiëel niet slecht aan toe Zonder stijging schulden uit de oorlog gekomen Gisteren kwam in de Tweede Kamer dat deel van de regeringsnota aan de orde, dat handelt over de gemeente- financiën en de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten. De heer Ploeg (S.D.) dringt aan op een meer soepele regeling. De heer Sweens (R.K.) juicht de In stelling van een commissie met betrek king tot deze materie toe. Maar spre kers verwachtingen zUn niet hoog ge spannen. De heer Bierema flib.) zeg, dat voor een zelfstandig gemeentelUk leven, zo als de regering dat wenst, het nood- zakelük is, dat de gemeenten zichzelf weder zullen kunnen financiëren. De heer Beel antwoordt. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, zegt, dat de gegevens voor een brede gedachtenwisseling nog niet voorhanden zün. Het is allerminst de bedoeling een centraliserende tendenz aan de staats commissie op te leggen. Gemeenteschulden van 2,6 tot tot 3 milliard gestegen. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, meent, dat er een zeer nauw verband bestaat tussen de sanering van de rijksfinanciën en die van de finan ciën der gemeenten Terwijl de staatsschuld enorm is ge stegen. U de gezamenlijke schuld der gemeenten in de jaren 1939—1915 xeer weinig gestegen, namelijk van 2.6 tot bijna 3 milliard. De eerste wereldoorlog kostte, aldus de Daily Herald, 450.000.000 000. Nauwelijks waren de volkeren hersteld van deze schok of „World Wor Two" (Wereldoorlog de Tweede!) vroeg haar aandeel. 1940—1945 kost 1 170.000.000.000.—waarbij natuurlijk niet zijn inbegrepen de gesneu velden. de gewonden en de vernieling van de aarde. De begroting van de kosten der U.N O. voor 1946 wordt geraamd op J 65.500.000. De Daily Herald beslist met de woor Tien: „Laat ons bidden, dat de staats lieden, terwijl zij de vrede maken, zich de blunders van deze oorlogen zullen blijven herinneren. Een volgende oorlog zal niet alleen het bankroet van de wereld betekenen, maar ook de zelf n.oord der beschaving". De gemeenten rijn dus uit de oorlog gekomen zonder een verergerde schuld positie. Voor de gemeenten bestaat dan ook ia hoofdzaak een budgetair pro bleem. Dit kan worden opgelost door beperking van uitgaven, efficiency- onderzoek e.d. Hiertegenover dienen dp inkomsten der gemeenten te gaan stijgen. Het zal noodzakelijk zijn de financië- ring van de wederopbouw niet onder de gewone budgëiatre tekorten op te nemen. Een garantie-regeling in ver band met verminderde opbrengst van bepaalde gemeentebelastingen door de oorlogsomstandigheden zal de minister overwegen. Het zal ook noodzakelijk zijn, een wijziging in de uitkering uit het gemeentefonds te brengen ten bate van de noodlijdende genteenten. Ten- slotto zal de afbakening van het belas tinggebied onder ogen dienen te wor den gezien. De parlementaire commissie VOORZITTER TWEEDE KAMER MAG LEDEN AANWIJZEN. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, zeide gisteren, sprekende over de practische uitvoe ring van de motie-Van Poll, dat d® mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Eerste Kamer tot medewerking aan de uitvoering der motie zal besluiten op een tijdstip, waarop de Tweede Kamer niet bijeen is diet laat zich aanzien, dat dit verscheidene weken het geval zal zijn. In verband hiermede stelde hij voor hem te machtigen in dit geval de uit de Tweede Kamer op te nemen leden der commissie te benoemen. Dit voorstel werd goedgekeurd. Tito minister-president Maarschalk Tito Is benoemd tot den eer sten mtn.-pre&ident van de Joegoslavische republiek. Kardely is vice-prestdent en Simia minister van buitenlandse raken. In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten verigunning gekregen éénmaal in de week des Zaterdags met een dubbel nummer te verschij nen. (Red. V A.) Langs nieuwe wegen „Al* het getij verloopt, verzet men de bakans". Een spreekwoord voor iederen Hollander, zo duidelijk al* maar mogelijk is en met een door ieder ver standig mens aanvaarde feitelijke in houd. Desondanks blijkt het steeds weer moeilijk de waarheid die dit spreek woord bevat, ook in de practijk van het leven toe te passen. Een eenmaal gekregen of veroverde overtuiging ver ankert zich nu eenmaal sterk. Dit on dervinden te all»n tijde de voorvech ters voor nieuwe methoden, op welk gebied dan ook. Bepalen wij ons nu echter tot het economische terrein. O Het liberale tijdperk, dat zeker na dc vorige oorlog als afgesloten kon wor den beschouwd, had tot uitgangspunt: het vrije spel der maatschappelijke krachten. Men had de vaste overtui ging. dat een volkomen vrije economi sche activiteit zou voeren tot de ..grootst mogelijke welvaart voor zo veel mogelijk mensen". De telkens terugkerende crises, de steeds ingewikkelder wordende maat schappij. de grote ellende waaraan zeer grote groepen mensen bloot ble ven gesteld en niet het minst de cha otische toestand waarin twee wereld oorlogen de mensheid achterlieten, de den en doen bij steeds grotere groepen het besef doordringen, dat het zo niet langer gaat. Wel was het getij verlopen, maar het zou nog lang du ren voor men de bakens ging verzetten volgens de nieuwe overtuiging, dat slechts een „geleide economie" de we reld tenminste weer economisch op de been zou kunnen helpen. Dertig jaar, nadat Troelstra op de noodzakelijkheid had gewezsn van het instellen van nieuwe organen die de Staat in deze bemoeiingen terzijde zou den kunnen staan en bijna 25 jaar. na dat In onze Grondwet de mogelijkheid tot het instellen van dergelijke organen was geschapen, heeft onze zeer bekwa me Minister van Handel en Nijverheid bij de Kamer ingediend e?n vooront werp van wet op de bedrijfsschappen. Ir. Vos Beoogt in dit ontwerp een orga nisatie van het gehele bedrijfsleven in bedrijfsschappen. Dit zijn publiekrech telijke organisaties zij bezitten dus verordenende bevoegdheid waarin zowel vertegenwoordigers van de werkgevers; werknemers, als van het algemeen belang (regeringsvertegen woordigers) zitting zullen hebbzn. De ze bedrijfsschappen zullen weer ge splitst worden in een economische en een sociale kamer, yraarvan de eerste o.m. regelt: prijzen, productie, concur rentie, vestiging; de tweede; lonen, ar beidsvoorwaarden. scholing, e.d. Als toporgaan disnt een Sociaal-Economi sche Raad, terwijl voor de vertegen woordiging van werkgevers en -ne mers de verticale organisatievorm wordt voorgesteld, in tegenstelling tot de in ons land gebruikelijke horzontale (organisatie in beroepen). O Het gehele, 30 pagina's tellende ont werp bevat vanzelfsprekend teveel technische details om er in dit bestek dieper op in te gaan. Het feit. dat (Z'e vervolg pag. 3) 1 -wmwmM REGENACHTIG. Vrij krachtige wind tussen Zuid West en Zuid. Meest zwaarbewolkt met tijdelijk regen, vrij zacht.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1