INDONESISCHE OVERPEINZINGEN Rechi geschiede - PLASTICS SJAHRAZAD: Aanval op onze vooroorlogse mentaliteit JJE PRAAGSE SCHRIJVER Frans Kafka heeft in één van zijn romans - Der Prozesx - de Irreële wereld be schreven, waarin 'n man leeft die ver oordeeld wordt voor 'n delict, waarvan hij strekking noch definitie kent. In xo'n wereld leefden honderden Indone siërs vóór 1941. Het ..schuldig", dat men in t geheim over hen uitsprak, werd slechts gedrag ?n door het uiter aard regerings oordeel, dat zij ge- vaar zouden kunnen opleveren voor de veiligheid. Zij werden „administratief" gestraft, d. w. z. zonder proces, zonder I vonnis werden zij naar Boven-Digoe! gezonden. „Schutzhaft", noemde de nazis zo iets. In een dagboek, geschreven in zo'n interneringskamp, verwacht men een opstandige en felle toon. passend bij de omstandigheden van den politicus-ge vangene. Wij kunn?n het daarom In dit journaal waarin tenslotte de auteur voor zichzelf rekenschap aflegt van zijn gedachten voor en na de arrestatie en de deportatie niet genoeg waar deren. dat van een geseling van al- wat-Nederlands is. geen sprake Is. De kalme superieure wijze, waarop Sjahrazad schrijft over zijn studie, over Prof. Huizinga's „Schaduwen van mor- v gen", over J. de Kadt en Jef Last en over de antithese Westerling-Ooster ling. tonen aan, dat hier een man, met een voor ons af -en toe vreemde beheersing aan het woord is, die oplet tend alle beroeringen In deze wereld gadeslaat en ze analyseert met het vlijmscherpe mes van zijn door Westers #enken geoefend intellect. £éN van de belangrijkste problemen, die hij aansnijdt, is dat van de mentaliteit, die in het Nederland van vóór 1940 en ook hier en daar van 1946 heerst. Deze geest werkte, ver groot geprojecteerd, door In de uit oefening van het bestuur in Indonesië. Al kunnen wij nog zo veel respect hebben voor de aanhangers van het z.g. Gezagsprincipe, omdat wij graag de eerlijk voorgedragen mening van een ander eerbiedigen, wij moeten h?n .steeds veroordelen voor de struisvogel politiek. die zij voeren. Want om met Sjahrazad te spreken: „Teneinde vrede te hebben met hun geweten, d. w. z. om niet in conflict te geraken met de heersende meningen en opvattingen over goed en kwaadzijn zij niet in staat de waarheid van de stelling, dat zonder afbreuk van het oude het nieuwe niet mogelijk is. in te zien. Dit I robleem is het voornaamste in de In donesische kwestie.. Deze geest, die het koloniën-exploiterende Nederland be heerste en gedeeltelijk nog beheerst i« de oorzaak van het gebrek dat een bepaa'de groep Nederlanders in deze tijd kenmerkt. Sjahrazad zegt: „Er wordt in Nederland in dezelfde geest over revolutie gesproken als over de grachten van Amsterdam". Juist dit klein-Hollandse stelde ons eens in staat OUDE BONS NIET ONGELDIG 1 De Hollandsche huisvrouw is van nature zeer gesteld op orde en net heid in haar huis. Opvallend is het daarom, dat nog zooveel distributie bonnen ongeldig worden door het niet tijdig koopen. Prettig zal het zijn voor de huisvrouw, die reeds zooveel zorgen met de distributie-bonnen heeft, te hooren. dat bij de Gruyter de zaak, die korting geeft de cassabons niet ongeldig worden. Oude bonnen van deze zaak houden hun volle waarde. Deze vormen juist een goed begin. U hoeft nu niet veel meer bij te koopen om ook te profltecren van de •Gruytars tien procent! Want: «Voor tien gulden aan cassabons steeds één gulden cootsnt terug Soedan Siahrir. de huidige leider van de Indonesische republikeinse regering, werd in 1939 als één van de leiders der Nationale Indonesische Scholingspartij zonder proces naar Boven-Digocl gebracht. Van 1936 tot het uitbreken van de oorlog met Japan was hij verbannen op Banda- Neira. Het dagboek van Sjahrazad moeten wij beschouwen ais de vrucht van Sjahriris overpeinzingen tijdens zijn gevangenschap. n opportuniteits-politiek in alle zaken, ook die de koloniën betreffende, te voeren. HeJ is deze nalatenschap van een op smal-Hoilandse wijze geïnterpreteerd Calvinisme, die op 't ogenblik een „re actie" heeft gekweekt, waardig voor geestverwanten van den G. G. Jonge, zoals Sjahrazad die tekent met een citaat uit 'n krantenverslag: ..Driehonderd jaren hebben wij hier al met klewang en knuppel geregeerd en over drie honderd jaar zullen we het nog wel doen" (pag. 101). Pas wanneer wij Sjahrazad's definitie van het nationalisme aanvaarden, zijn wij verlost van deze mentaliteit, die star en strak steeds zal optomen tegen alles wat vernieuwing wil. Wonneer wij met hem erkennen, dat het nationalisme „de projectie ls van het inferioriteitscomplex in de kolo niale verhouding, van overheerst te genover overheersend ras", kunnen wij begrijpen wat Sjahrir ca bezielen, als zij steeds hameren op het aanbeeld der .volledige onafhankelijkheid"./ Dan is zelfs voor de „Kroonjuwelen der reactie" de dag aangebroken, dat het enge begrip „Indië" vervangen kan worden door het bredere en voor ons aanvaardbare „Indonesië". H. N. APPEL. ook voor hen, die hei vaderland I {rouw I waren (INGEZONDEN). BIJ besluit d.d. 20 November 1945 (Stbl no. F 298). is door de Regering bepaald, dat aan personeel In Overheidsdienst, dat door maatregelen van den bezetter werd ontslagen of zijn Inkomsten derfde, 70 pet. van het gederfde Inkomen wordt uit betaald. Door deze maatregel zijn ln het bij zonder die personen onder het Overheids personeel gedupeerd, die behalve ontslag of derving van Inkomsten, door maat regelen van den bezetter een vrijheids- stiaf ondergingen, dus de politieke ge vangenen. Zij. die mede tengevolge van opwekkin gen van onze regering, de zorg voor hun gezin achter stelden bij de strijd voor de Vaderlandse zaak, en die daardoor veela: ln handen van de S.D. kwamen en zij. die gevolg gaven aan de aandrang van de regering om zich niet te laten terugvoeren ln krijgsgevangenschap, ontvangen nu, na vervulling van hun „hoge nationale en menselijke plicht" iGerbrandy) slechts 70 pet. van hun salaris. Niet altijd ging de bezetter tot ontslag of inhouding van salaris over. In een be paald geval b.v. werd volstaan met In houding van I'S deel, dus uitbetaling van 8* i* pet. van het salaris. (Dit betrof een ambtenaar, die gearresteerd werd voor een zaak. waarin 7 doodstraffen werden voltrokken.) Door bovengenoemd besluit krijgt de betrokken amtenaar thans 31/3 pet. meer uitbetaald, nadat hij 1 1/2 Jaar ln concen- tarltekampen doorbracht en zijn gezin voor hoge uitgaven stond. Een ambtenaar-reserve-offlcler, die zich vrijwillig voor krijgsgevangenschap heeft aangemeld, blijkt achteraf beter af te zijn, dan zijn collega, die zijn plicht vervulde. Scherp steekt het besluit van 20 Nov. 1945 af tegen het „Zuiveringsbesluit" van 13 Januari 1944. Dit besluit bepaalt o.m: dat bij ophef fing van schorsing van Overheidsperso neel. indien geen ontslag volgt, de sinds de aanvang der schorsing niet uitbetaalde inkomsten, alsnog worden uitgekeerd! Ongeveer 1500 van dergelijke lieden (Burgemeesters. Gemeente- en Provinciale Ambtenaren) zijn met Ingang van 1 Dec. 1945, weer ln hun functie hersteld. Deze heren, waarvan het merendeel op zijn minst in ernstige mate ls tekort gescho ten in het betrachten van de Juiste hou ding In verband met de bezetting, hebben dus ongeveer gedurende een half Jaar, ln een rustige tijd, een vacantle gehad met als slot een uitbetaling van 100 pet. van bun salaris. In bezettingstijd maakte een Overheids dienaar de opmerking, nadat hij had ge hoord. dat een collega was gefusilleerd: „Waarom was hij ook zo dom om bij de K P. te gaan, 't ls zijn eigert schuld." Aan deze opvatting wordt door boven genoemd besluit van 20 Nov. 1945, grond gegeven. De Overheid mag haar dienaren, die trouw hebben betoond aan de nationale zaak. niet op deze wijze afschepen. De trouwe landsdienaren behoeven recht; zij mogen niet de dupe zijn van de slechte financiële toestand en zU mogen zeker niet behandeld worden als minderen van hun ruggcgraatsloze landgenoten! njimnr baaaw! U vindt ze overal ^yaarschijnlijk is het U wel eens over komen, dat een kam, in heet water schoongemaakt, van vorm veranderd bleek te zijn? Dit kwam. omdat het materiaal, waar deze van gemaakt was. door de warmte week en plastisch werd. Als die kam afgekoeld is. is ze weer hard. Zo'n ma teriaal noemen we. tengevolge van deze eigenschap, een plastic. Er bestaat een belangrijke groep van deze „plastics", maar die kunnen, omdat ze na de weke toestand tijdens de fabricage, een schei kundige verandering ondergaan, niet meer zacht worden. Kunt U zich voor stellen, dat uw strijkboutstekker bij ge bruik gaat smelten? Neen. deze kun nen Juist goed tegen warmte: vandaar hun gebruik in de electro-technische industrie, als picnic-bekers en borjes enz. enz. De bouwstenen van deze stof fen zijn betrekkelijk eenvoudig. Het be kende, desinfecterende carbol met het middel tegen transpirerende ledenma- ten, formaline. leveren b.v. een zeer goed kunsthars. De verwerking. Hoe worden deze veel gebruikte ma terialen nu vërwerkt? Wel men kan ze Rieten, persen en xpuitgieten. Het laat ste gebeurt vooral in de massafabri- WEET U, wat „plastics" zijn? Raad eens, voor U dit artikel ge lezen hebt: Zijn plastics: kopjes en schotels? een schoonmaak- of anti-transpira- tie-middel? dopjes van tandpasta tubes? onderdelen van een radio? een nieuwe zuivelproduct van de koe? tandraderen? kunstgebitten? dames kousen? Weet U het nog niet? Lees dan het artikel. cage, bijv. van dopjes van tubes voor tandpasta, crème enz. Met een pompje vult men een vorm, welke weer in een groot aantal kleine vormpjes onderverde ld is, bijv. stuks. Maakt de pomp bijv. 250 slagen per uur dan kan men 3750 van zulke dopjes met één machine per uur maken en een arbeider kan verscheidene machines tegelijk bedienen. In massa. JJe radio-industrie steunt voornamelijk op de in massa-fabrlcage gemaakte kunsthars-onderdelen, tot de kasten toe. U kunt deze kunstharsen overal in uw huis tegenkomen denk aan de hand vaten van uw buffet, de presse-papier en vulpenstandaard op uw schrijftafel, de knopen van uw kleding, zij zijn veel al van kunsthars, en de bril, waardoor u dit alles bekijkt, heeft waarschijnlijk een montuur vankunsthars. Mis schien zelfs heeft u een gebit van kunsthars in uw mond...« „STERKETJES Er zijn weer duizend sterretjes. Ik zie ze door het raam, Een enk'le, misschien twee of drie. Die kon ik wel van naam. Ik tel haast ied're avond weer, Hoeveel er toch wel staan; Door het venster zie *k ook eventjes Een glimpje van de maan. Het maantje lacht tevreden soms, Om 't sterretjes-gedoe. En doet, als er een wolkje komt, Heel vaak esn oogje toe. Die pinkelende sterretjes, 't Is prachtig om te zien, Als 'k nu iets groter maar zou zijn, Dan greep is ze misschien. Dan plukte ik de sterren af En hing de Grote Beer, Op 't mooiste plekje aan de wand, Zo in mijn kamer neer. NICO SPLINTER. Tempo tempo! In Juni 1944 werd de Illegale werker L. van Gasteren wegens moord door een Nederlandse rechtbank tot vier Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Na de bevrijding werd door een ex- Illegale groep aangetoond, dat van Gas teren deze daad moest verrichten ln het belang van het verzet. Naar aanleiding van deze feiten ls van Gasteren thans gerehabiliteerd en ln vrijheid gesteld. (Spatiëring van ons. Red.) Familie van deze bakelietachtigen is het kunsthoorn. Dat is taai en tegen hoge temperaturen bestand. Het wordt gemaakt uit de kaasstof der melk Het is dus mogelijk, dat de melk en de pic- nicbeker, waaruit u die drinkt, van een en dezelfde koe afkomstig zijn. Ook in de machinebouw wordt kunst hars gebruikt en wel voor lagers en tandwielen. Niet alleen, dat het taai en sterk genoeg is, is er het enorme voor deel, dat voor deze onderdelen geen smeerolie nodig is, doch slechts water koeling. De chemische industrie gebruikt bui zen van kunsthars en bekleedt er tanks mee, omdat de plastics vaak beter bestand zijn tegen bijtende stof fen dan het prachtigste email of z.g. roestvrij metaal. Ook de vliegtuigindustrie gebruikt plastics; o.m. het z g. Plexi-glas, prach tig te vormen, buigbaar en „scherfvrij". Jammer is alleen, dat er zo gauw kras sen op komen Plexi-glas ruiten in een huis gezet, zouden door het straatstof al heel gauw in matglas veranderen. Ideale persoonsbewijzen. De Amerikanen gebruiken doorzich tig plastisch materiaal voor identiteits bewijzen; twee plaatjes met het papier er tussen, onder een klein verwarmd handpersje tot één geheel gevormd, zie daar een Ideaal persoonsbewijs, nooit vuilwordend en onmogelijk te verval sen! Van deze materialen naar de kunst vezels is maar een kleine stap, immers het verschil ligt slechts in de verwer kingswijze der grondstof. In plaats van het weke materiaal te walsen of te persen spuit men het door zeer fijne openingen en krijgt zo heel dunne buig zame staafjes we zouden ze draden kunnen noemen en die kan men, om dat ze zo dun zijn, spinnen, weven en verven. De Nylon-vezel. Over de eigenschappen van de kunst zij en melkwol kunnen we kort zijn, ieder kent ze. In Amerika is echter een betere vezel ontwikkeld, vele malen sterker dan de nu gebruikte kunstzij. Een compromis tussen de kousen-fabri kanten en de producenten van deze Nylon-vezel, heeft tot resultaat gehad, dat de dames in de toekomst kousen zullen dragen met hiel en teenstukken van „Nylon"; die zullen vele malen sterker zijn dan de nu verkochte kou sen. De toekomst zal ons nog vele nieuwe vindingen op het gebied van deze mooie, sterke en vooral nuttige mate rialen leveren en steeds weer zullen we vol bewondering 6taan voor de praestaties der techniek. It» het dage lijks leven zullen wij steed9 meer toe passingen der „Plastics" leren kennen. M. v. C.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 4