Ikm^rdei' Hevige gevechten op Oost-Java ,Geen oorlog van volk tegen volk" Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Ta»—Callo MAANDAG 4 FEBRUARI 1»4«. Je Jaargang Ne. 155-154. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat IS, tel. 3971. Ontmoeting Clark Kerr—Sjahrir Amerikaan over Indonesië In de omgeving van Kletck, op Oost- Java, wordt hevig gevochten. Een pa trouille, die uit Kletck in Zuidelijke richting trok, ontmoette zware tegen stand vanuit kampongs aan weerszijden van de weg. Brise artillerie greep in. Nadat Jeu andere compagnie de pa trouille te hulp was gesneld, trok de gehele kolonne zich via Gedangen, ten Zuiden van Soerabaja, terug. De Indonesiërs maakten gebruik van een Bofors- en een 75 mm. kanon. De totale verliezen bij deze gevechtshan deling en die bij Tebel bestonden uit zes doden en vijftien gewonden; een Shermantank, drie transportwagens en twee jeeps zijn door mijnen beschadigd. Officiëel wordt gemeld, dat Sir Ar- chibald Cla. Kerr gistermiddag in de Engelse ambassade te Batavia een onderhoud heeft gehad met SJahrir. Nederlands bevel over Indische eilanden. Een officiëel communiqué meldt, dat alle aan de buitenkant gelegen eilan den van Nederlands Oost-Indië, met uitzondering van Timor, dat door de Australiërs bezet zal blijven, vanaf 2 Februari onder het AFNEI (gealliëerde strijdk achten, N. O.-Indië) zullen res sorteren. De Nederlandse vloot, zo geeft Reuter door uit Mclbourne, zou spoedig de contröle op geheel Oost-Indië ter. Oos ten van Batavia overnemen. Cok de Brits-Indische troepen, die zich op Celebes bevinden, zullen spoe dig door Nederlandse strijdkrachten worden vervangen. U.N.O.-ZETEL IN CONNECTICUT? De speciale commissie van de Ver enigde Volken, die n-var de Verenig de Staten was gezonden om een plaatc voor definitieve vestiging voor de or ganisatie te zoeken, beveelt het ge bied van North-Greenwlch-Stamford. in het uiterste Westen van Connecti- cut, als zetel aan. Nw York City wordt aanbevolen als tijdelijke plaats van vestiging, totdat voldoende accomodaie in de perma nente plaats van vestiging verkregen is. INWONERS VAN STAMFORD PROTESTEREN. Dertig inwone rsvan Greenwich- Stamford, de plaats waarop de U.N.O.- commissie het oog heeft laten vallen, hebben in een petitie verklaard, dat de U.NO. de „schitterende" atmosfeer van de streek zou bederven. „Wij koes teren geen vijandschap jegens de UNO, maar wij zijn van mening, dat het ves tigen van de UNO in Greenwich het landelijke karakter van de streek ern stig zou schaden." De burgemeester verklaarde, dat die oppositie „volkomen ongeorganiseerd" is, en uat hij het voorstel van de com missie toejuicht. Nader wordt echter gemeld, dat dui zenden inwoners van Greenwich-Stam- ford de petitie hebben ondertekend. „De volledige sympathie van het Amerikaanse publiek gaat zonder enig voorbehoud uit naar de Indo nesiërs in hun strijd voor zelfbe schikking en onafhankelijkheid. De Amerikanen hebben gedurende de oorlog het Indonesische volk als een volwaardigen bondgenoot beschouwd en zouden als gevolg biervan de Ne derlanders niet willen helpen om dezen bondgenoot in een positie te brengen, die zij voor zichzelve niet wensen", aldus de Amerikaanse jour nalist Edgar Mowrer in een inter view met een A. N. P.-redacteur. Trygve Lie beëdigd „Ik, Trygve He, zweer plechtig om In alle loyaliteit en discretie naar mijn ge weten de aan mij toevertrouwde func tie als Secretaris-Géneraal van de Ver enigde Volken te vervullen, mijn gedrags lijn uitsluitend te zullen richten op het belang van de Verenigde Volken en met het oog op het uitoefenen van mijn plich ten van geen enkele regering of andere autoriteit buiten de organisatie instruc ties te zoeken of te aanvaarden", zo legde de U.N.O.-secr.-generaal Trygve Lie Zaterdag de eed af voor de Algemene Vergadering te Londen. Zwitserland eu de U.N.O. De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Pilet Golaz, heeft op. een confe rentie over de positie van zijn land t.o.v. de U.N.O. om. gezegd: „Terwijl men tijdens de oorlog „Neen" moest zeggen tot de oorlogvoerende mach ten, is het isolement nu voorbij en blijkt de neutraliteit van Zwitserland onver enigbaar met sommige artikels uit het Charter van San Franclsco. Men hoopt dan ook, dat er een- formule zal worden gevonden, die Zwitserland veroorlooft lid van de U.N.O. te worden." Vorrink getuigde te Neurenberg De Nederlandse getuige te Neuren berg, Koos Vorrink, heeft Zaterdag een overzicht gegeven van de politieke si tuatie, waarin Nederland na de Duitse bezetting verkeerde en van de methoden, waarmee de Duitsers de nazificering nebben doorgevoerd. Voor het kruisverhoor trad eerst de verdediger van Seyss, Dr. Steinbauer, naar voren. Het werd het meest leven dige kruisverhoor, dat tot nog toe in de zaal gevoerd is. Vorrink antwoordde zender enige aarzeling op de vele vra gen, die Steinbauer stelde en de woor denwisseling tussen den geslepen advo caat en den ervaren debater ging zo snel. dat de president herhaadelijk moest onderbreken, omdat de vertalers het niet konden volgen. Eén van de opmerkelijkste vragen, die Steinbauer Vorrink stelde, was: „Zou U in de positie van bezetter toe laten, dat er naar de vijandelijke radio geluisterd werd?", waarop Vorrink ant woordde: „Zonder twijfel, een mens kan slechts tot een het menselijk ver stand waardig oordeel komen als hij zowel voor als tegen wil horen". Vorrink is direct na de zitting weer naar Nederland vertrokken. MOGEN WIJ OPTIMISTISCH ZIJN? De 80-jarige Amerikaanse professor Dr. John Mott, een bekend figuur in de oecumenische beweging en in het chris telijk organisatieleven, heeft Zondag in het A.M.J V.-gebouw te Amsterdam een toespraak gehouden naar aanleiding van de eerste oecumenische Jeugdconferentte na de oorlog. Prof. dr. Mott, die meer dan honderd maal de oceaan overgestoken is. doch thans voor de eerste maal per vliegtuig, zcide te geloven dat, hoewel de jeugd de eerstvolgende tien jaren somber inziet, deze tien Jaren Juist de beste uit ons leven kunnen worden. Hij grondde dit optimisme op het feit, dat de kerken versterkt zijn door de vlak voor de oor log gehouden vijf grote christelijke con ferenties. Massa-demonstratie voor vrijwillig samengaan met Indonesië „Geen oorlog van volk tegen volk, naar vrijwillige samenwerking", was het parool voor de massademonstratie, welke Zaterdagavond, onder auspiciën van de vereniging Nederland-Indonesië in dc markthallen te Amsterdam werd gehouden. „Het Indonesische volk moet weten, dat niet de stem van het geweld, maar die van het overleg en de wil tot samen werking de eigenlijke stem van het Nederlandse volk is," aldus Dr. J. A. v. Doorn in zijn openingswoord. De slem van het Chn'ste'ijk f e weten Ds. J. J. Buskos, die verklaarde, dat alle overleg tussen Dr. van Mook en Sjahrir een nieuwe basis voor de opbouw kan leggen, zeide tot s'ot van zijn bezielen de toespraak: „Wij belijden tegenover het Indonesische volk onze schuld. Ik zeg niet. dat wij tegenover het Indo nesische volk onze verantwoording in het geheel niet hebben v -staan, maar ik zeg wel, dat in wat thans in Indone sië geschiedt, de zonde der vaderen be zocht wordt aan de kinderen. Nederland heeft zich ten koste van het Indonesische volk verrijkt. Dat brengt De betogers hebben een resolutie aangenomen, welke het recht van Indonesië" op een eigen bewind be? pleit. De resolutie werd gezonden naar Logemann, Schermerhorn, van Mook en Sjahrir. Aanvankelijk was aan militairen verboden, de demonstratie bij te wonen. Later is het verbod inge- trokken.Het was, naar het min. van Oorlog meldde, „gebaseerd op mis leidende inlichtingen". de koloniale verhouding in haar oor sprong en wezen met zich mede. Van uit Let Evangelie van Jezus Christus is de koloniale verhouding veroordeeld, daarom erkennen wij als Christenen het recht van het Indonesische volk op zelfbestuur." Jeugd van Nederland, p eegt geen verraad! Als een can het Indonesische volk sprak vervolgens mej. Eveline Poetiray. Zij wees er op. dat thans in Indone sië het gehele maatschappelijk apparaat functioneert cn goed functioneert. „Als de Nederlandse jonge mannen zich laten gebruiken om geweld te ple- (Zie vervolg 3e pag.) DON JUAN. De Spaanse kroonpretendent, die Za terdag vergezeld van zijn echtgenote en een klein gevolg, op 't vliegveld bij Lissabon is aangekomen. Voor een vrij Spanje De Vrijdenkers Vereniging „Dc Dage raad" heeft Zondagmorgen In de grote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam een betoging gehouden voor een vrij Spanje. Als sprekers traden op mr. dr. Benno Stokvis en mevr. L». Alma Heynen, die beide bet verbreken der diplomatieke be trekkingen met Franco-Spanje eisten. Mevr. Alma Heynen deelde o.m. mede, dat de vereniging „Vrij Spanje" met soortgelijke verenigingen in 't buitenland plannen smeedt voor een voedsel hulp actie. Nederland zou daarbij de taak krijgen na de bevrijding van Spanje de provincie Asturië te verzorgen. Nog steeds woedt de ondergrondse strijd in Spanje; 300 000 man vrijwilligers staan in Frankrijk klaar om in te grijpen, zodra de buitenwereld besluit tot interventie over te gaan. Het wordt tijd, dat Spanje geholpen wordt: het aantal t.b.c.-gevallen fleemt onrustbarend toe, er dreigt een algemene hongersnood, per persoon krijgt de Span jaard 120 ^ram brood per dag 25 jaar geen carnaval in Teqelen In de bange dagen van de winter 1944-'45, toen Tegelen ongeveer 15.000 evacué's uit Venlo huisvestte, en al lerlei grote gevaren het volgepropte stadje met zijn inwoners bedreigde, deed de geestelijke overheid van Tegelen, namens de gehele gemeente, de gelofte, dat. indien Tegelen ge spaard Vou blijven van oorlogsge weld, gedurende 25 jaar geen carna val gevierd zou worden. Tegelen bleef gespaard en de ge meenteraad heeft thans het destijds genomen besluit bekrachtigd. Tegelen zal het dus de eerste vijf entwintig^ jaar zonder carnaval moeten doen (of het ergens anders gaan vieren). ÉJKGEÖNNEKHVN^ ZACHT WEER. Meest matige Z.W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, p.aatselijk enige regen, temperatuur overdag tussen 7 en 10 graden.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1