JkiiDiirÉei' jeen beslissing over Griekse kwestie de Opening Luchidienst Amsterdam—New York isen. ituut 4425. Directeur: M- 3. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tee—Cello. DINSDAG 5 FEBRUARI 1916. 3c Jaargang No. 136-157. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER Redactie en Adm.: Achtcrdam 10, tel. Ö7I.Advertentic-afd.: Langestraat IS, tel. 1M1. Wisjinski en Bevin nog „gezworen kameraden"? vr. Leef. trkeq ver L De Veiligheidsraad der Verenigde Naties U gisteravond verdaagd zon der een beslissing bereikt te heb ben in het geschil tussen Rusland en Engeland met betrekking tot de vraag, of de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland een bedreiging vormt voor de Interna tionale vrede en veiligheid. Dit gebeurde op voorstel van Makin (Australië) voorzitter van de Raad. Van te voren hadden de ge delegeerden in de Veiligheidsraad op de vraag van Bevin of de aan wezigheid van de Britse troepen in Griekenland een gevaar voor de vrede betekende, ontkennend ge antwoord. Na de opening van de vergadering zelde de Russische gedelegeerde IVisj.nslu i „Bevin spreekt over propaganda van Moskou, als wij spreken over het on menselijke en terroristische regiem van een groep Griekse avonturiers, ala wij zeggen, dat de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland door de meest reactionnaire elem anten wordt mis bruikt tegen het Griekse volk". Bevin .Wisjinskl zegt dat onze troepen in Griekenland de rechtsen beschermen Ik zeg dat dit een leugen is. De Rus sische beschuldiging tast de eer van mijn land en van het Britse gemene best aan. Heb ik. heeft mijn regering, of heeft het Britse volk in Griekenland of el- <3ers iets gedaan, om de vrede van Europa in gevaar te brengen? Op deze vraag verlang ik een antwoord". De Griekse afgevaardigde zei, dat de toestand in Griekenland zonder twij fel het optreden van de Engelsen al daar wettigde. De leider van de Ame rikaanse delegatie S t et t i n i u s. ver klaarde. dat de Amerikaanse regering overtuigd is, dat de aanwezigheid van York. Engelse troepen in Griekenland geen gevaar oplevert voor de wereldvrede. De Franse gedelegeerde sloot zich hierbij aan. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Australische gedelegeerde Makin verklaarde, dat hü van mening was, dat de Veiligheidsraad geen verdere stappen behoorde te ondernemen. DE FINANCIëN DER U. N. O. Op de vergadering van de financiële commissie van de Verenigde Volken werd gisteren een voorstel van de Sowjet-Unit besproken om een sub commissie te benoemen, die tot taak zou krijgen na te gaan of het mogelijk zou zijn zie voorlopige begroting voor de organisatie, groot 25 millioen dol lars, te beperken. De heer Van Pelt, Nederlands afge vaardigde, was van mening, dat. in dien de organisatie een succes wordt, wij in de komende jaren die 25 mil joen dollar zullen beschouwen als een zeer lage prijs, die wij voor de vrede betaalden". Censuur en vertraging Er is onder de Nederlanders te Batavia bijna niemand buiten mili tair verband, wiens post niet wordt gecensureerd. Zelfs brieven aan Ne derlands-Indische departementen gericht, worden gecensureerd. Dit heeft veel verbazing, zo niet veront waardiging gewekt. Men weet zeer goed, dat in Nederland de periode van het Militair Gezag voorbij is, terwijl het s.A.c.\t3!ÉÏA. (Supreme Allièd Command of South East Asia) alle censuur reeds in Septem ber 1945 heeft afgeschaft. Behalve de principiële bezwaren tegen censuur is er de laatste tijd in het bezorgen van brieven zeer veel vertraging ontstaan- Toen de Sky- masters de dienst Amsterdam Batavia gingen verzorgen, kwamen brieven vier vijf dagen, nadat zi) in Nederland waren gepost, te Ba tavia aan. Op het ogenblik doet een brief er gemiddeld 12 dagen over. Daar men bovendien even lang voor vertraging in Nederland kan reke nen, is men er zeer ontevreden over. dat antwoorden op brieven, welke in tien dagen ontvangen zouden kun nen worden, er nu meer dan drie weken over doen. 17 Februari Harold A. Harris, de vice-preei- dent en manager van de American Overseas Airways, heeft verklaard, dal de geregelde dienst New York- Schiphol omstreeks 17 Februari wordt geopend. Harris beter bekend als „bomber- Harris". de Britse luchtmaarschaUcT* die het luchtoffensief tegen Duitsland op zijn naam heeft 6taan zat In het eerste vliegtuig met betalende passa giers. dat Zondag van Schiphol naar de Ver. Staten vloog. Door een toeval lige omstandigheid het verleggen van de route wegens het weer deed het toestel Schiphol aan. De machine kwam van Stockholm en had als bestemming het La Guardia-vliegveld van New Te Seroei, Japen eiland, een stukje Java genaamd vanwege de gelijkenis met dit eiland, werken geëvacueerde Indonesiërs zij aan zij met de Papoea's op de rijst- en tabaksvelden De ervaring, welke zij daar opdoen, zal van grote waarde blijken te zijn bij de wederopbouw van Indië. Anefo P. Amsterdam Londen voor iedereen Met ingang van Mafftidag is tiet lucht verkeer van Londen naar Amsterdam weer in burgerlijke handm. Het wordt verzorgd door de British Oversoas Air lines. Er wordt tweemaal per dag op Amsterdam gevlogen met Dakota toe-^ i tellen, we'.ke nog steeds de Kenteken., van de R. A. F. vertonen, terwijl het personeel nog in militair uniform is gestoken. Het z.g. prioriteitssysteem voor pas sagiers is vervallen, hetgeen dus be tekent dat ieder naar de kantoren van de Britse luchtvaart Mijen kan stappen om passage te boeken. Referendum in Zuid-Tiro' Wil Oostenrijk compromis? De Oosterijkse minister van Buiten landse Zaken. dr. Gruber. heeft mede gedeeld, dat de Oostenrijkse regering tien dagen geleden aan de geallieerde regeringen een nieuwe nota over de Tiroolse kwestie heeft doen toekom ;n. Hierin werd geantwoord op de van Italiaanse zijde naar voren gebrachte argumenten tepen aanhechting van Zuid-Tirol aan Oostenrijk. Voorts wer den tegemoetkomingen in zake econo mische onderwerpen en betreffende waarborgen van de status der Italianen in het e.entueel over te nemen gebied naar voren gebracht. Onder andere zou Oostenrijk bereid zijn. dit gebied onder speciale bescher ming van de Verenigde Volkeren te stellen. In een gcdee'te van Zuid-Tirol wenst Oostenrijk echter een referendum. In dien het resul'aat van deze volksraad pleging gunstig zou zijn voor Oosten- riik, zou dit land bereid zijn. met Ita lië betreffende Italiaanse electriciteits- bedrijven tot overeenstemming te ko men: verder zou het bere'd zi'n m-y- te we-' en *>-n h«t tot s'and b^ei^en van een vrijhandelszöne aan de Donau. Mi itaire stal van de U.N.O. Gisteren heeft de eerste bijeenkomst van de Commissie van de Militaire Staf der U. N. O. plaats gehad. De Commissie bestaat uit de vertegen woordigers van de chefs van de staven van de Sowjet-Unic, de V. S.. Groot- Brittarmië. Frankrijk en China. Haar eerste taak bestaat uit het kiezen van ejn voorzitter. Daarna zullen bespre kingen met leden-staten nodig zijn over de sterkte van de strijdkrachten, die zij voor de internationale politlemi-' ht kunnen leveren en de regelingen voor de vrije beweging van marine-lucht strijdkrachten onder contróle van de U. N. O. door de gehele wereld. OORLOGSGRAVENCOMITé OPGERICHT. Onder auspiciën van het Nationaal Instituut is opgericht een comité dat zich ten doel stelt .de graven van alle ^n Nederlandse bodem rustende eigen en gealliëerdc soldaten te doen verzor gen door 't Nederlandse volk als uiting van een nationale plicht der dankbaar heid. Oorlögsmisdadigeis terechtgeste d Voor het tribunaal te Riga hebben Duitse oorlogsmisdadigers, die hun misdrijven in Estland. Letland en Lithauen hebben gepleegd, terecht gestaan. De acht verdachten hebben schuld bekend. Zij zijn op 2 Februiri ter dood veroordeeld en de dog daar op in het openbaar gehangen. De bevolking van Riga was bij de te rechtstelling aanwezig. Japanse oorlogsmisdadigers op Borneo Een Sunderland Vliegboot Is bezig honderddertien Japanse oorlogsmisdadl- ers naar Pontianak op Borneo over te brengen. Toen de vliegboot voor de eerste keer !tc Pontianak arriveerde was de gehele I bevolking uitgelopen om de Japanse oorlogsmisdadigers te aanschouwen. I ..Dood aan de Japs" schreeuwde de menigte. De gevangenen stonden in de houding en maakten een buiging voor hen. die zij onderdrukt hadden. Ook bij de gevangenis namen de Japanners hun petten af. Zij bogen voor de menigte, die hen uitjouwde. In de gevangenis aangekomen werden Japanners ontkleed en onderzocht. Een van hen bleek in het bezit te zijn v-.n onderdelen van een radiotoestel, die hij in zijn waterfles trachtte bin nen te smokkelen. Distributienieuws. Extra lucifers voor kleine kinderen. Voor kinderen van 0—4 jaar is een bon bekendgemaakt voor een huis- houddoos lucifers (inhoud plm, 240 stuks). Men moet hiertoe in de week van 3 t m. 9 Febr. bon 859 der bon kaart KD of KE 602 inleveren. Rustiger weey. Mi-cst matige wind tus sen Z W. en N.W. Gedeeltelijk bewolkt. Plaatselijk neg een enkele regenbui. Jets minder z -ht Later toenemende bewol king.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1