3 Duel ALKMAAR-ZAANDAM op twee fronten Voetbal competitie i Herstellen De Volewijckers zich? Na definitief beslist is, dat de competitie een normaal verloop zal hebben en tevens een tipje van de sluier is opgelicht, die over de promotie- en degradatieregeling hangt (de afdelingen zullen weer tot 10 clubs worden teruggebracht!), worden de wedstrijden Iedere Zon dag belangrijker, hoewel het nog enige weken zal duren voor de helft van de competitie achter de rug is. In de tweede klasse A is het pro gramma dat onze Alkmaarse tweede klassers nog voor de boeg hebben wel zeer zwaar; om aan de dreiging van de tiende of elfde plaats te ontkomen, zullen er meer punten vergaard moeten worden dan tot nu toe het geval ge weest is. De Boys krijg>n Zondag gelegenheid om ZVV de punten afhandig te ma ken. waartoe wij de geblokten wel In staat achten, tenminste indien zij spe len als tegen AFC! Want indien er ge speeld wordt als tegen Volendam. dan is de uitslag niet twijfelachtig en trekken de blauwzwarten aan het lang ste eind! Let op Uw saeck. Boys! Dit laatste zouden wij ook Alcmaria willen toeroepen op haar - reis naar ZFC. De withemden hebben de punten hard nodig en de negende plaats moet bereikt worden, withemden! ZFC uit is geen gemakkelijke taak, doch wanneer er gevochtïn wordt als tegen OSV dan moet in ieder geval een gelijk spel behaald kunnen worden. De leiders ontvangen AFC en dit Is voor de roodbaadjes de laatste kans om ..in the running" te blijven. Bij 'n nederlaag raken zij teveel achterop. De andere Amsterdamse club DWV verkeert in hetzelfde geval. OSV dat in Nieuwendam op bezoek komt zal echter wel op haar hoede zijn. Resumerende zien wij Zondagavond de leiders hun positie verstevigd heb ben. want ook W-Frisia zal zich in Enkhuizan niet door WFC laten ver rassen. District I, Ie klasse. Ajax ontvangt 't Gooi en aan de kop zal hier dus niets veranderen. De Volewijckers staan echter voor een veel zwaardere taak bij hun be zoek aan Hermes. De Schiedammers komen bij een overwinning Ajax ge vaarlijk bedreigen en de landskampioe nen zouden dan leelijk achterblijven Zelfs bestaat de kans dat de Mosveld- bewoners op de vierde plaats terecht komen. want ADO zal in Den Haag met EDO geen moeilijkheden hebben. Of Volewijckers het echter zover zul len laten komen, moet intussen nog af gewacht worden. RFC—Emma »n Xerxes—DOS zijn van minder belang, waarbij de bezoe kende clubs iets hoger zijn aan te slaan. District II. Ie klasse. Daar Haarlem—DWS en Blauw-Wit Neptunus zijn uitgesteld, is het pro gramma hier klein, maar daarom niet minder belangrijk. Feijenoord gaat naar DFC en moet evenals Volewijckers in district I be wijzen of de morele schok van de ne derlaag teeen Haarlem erg -groot is ge weest. HBS—Sparta is een historische wedstrijd. De Spartanm hebben nog kamoioenskansen doch HBS is op Houtrust altijd een gevaarlijke tegen stander geweest: dat heeft Feijenoord onlangs nog ondervonden. Tot 'n gelijk spel achten wij de Kraaien dan ook wel in staat. Stormvogels—VUC is een wedstrijd waar wel een gelijk spel in zit. De overige districten. In het Oosten is d e wedstrijd: Go- Ahead—Be-Quick. Winnen de benja mins dan staan zij er prachtig voor en zijn voorlopig onbereikbaar, temeer daar AGOVV ?n Ensch. Boys (ook twee runners-up) elkaar in Apeldoorn ont- De opstellingen Alkm. Boys: Kramer; Appel en Radsma; Brouwer, De Ley en Admi raal; Goudsblom, Runia, Untied, Kwadijk en De Grand. Alcmaria: Avink; v. d. Poll en Venema; Schaper, Ten Herkei en Rootring; Godvliet, Van Meene, De Buyzer, Van Wieringen, W. Schmidt. moeten, waarbij dus ook spaanders val len. Doch Indien de roodgele Deventena- ren aan het langste eind trekken waar wij het op houden is de strijd weer volkomen open en neemt de span ning zeer toe. In District IV heeft BW het moeilijker (uit tegen Willem II) dan haar concurrentan Longa (uit tegen De Baronie) en NAC (uit tegen RK TVV). Mochten de Bossenaren andermaal ver liezen dan worden zij zelfs van de kop verdrongen, waarbij Longa er re latief het beste voor komt te staan. In het Noorden, waar de Gro ningse en Friese clubs nu ook weer tegen elkaar uitkomen, zal Heerenvean de overwinningenreeks wel voortzetten, in haar thuiswedstrijd tegen HSC. District VI tenslotte heeft een aantal wedstrijden op het programma (PSV—Sportclub Emma. MVV—Juliana en Limburgia—De Spechten), die voor de leiders niet gemakkelijk zijn. De krachtsverhoudingen zijn hier we! zo gering, dat het zeer goed mogelijk is, dat de kopgroep Zondagavond weer flink door elkaar geschud zal zijn. HARMONIE: Danielle Darrieux in „Katja" De bekoring, die er uitgaat van het negentiende-eeuwse hofleven met de elegante kleding, de onvolprezen wal sen en de plechtige sfeer, die in de paleizen der Groten hing, is wel een geheel andere, dan die, welke heerst op onze kleine dansvloeren, waarop wij met 39 anderen mogen ..dansen". Wart dat is, wat die, tussen „nieuw" en „oud" zwevende 19de eeuw wel had: sfeer. En deze tegenstelling oud nieuw beheerst ook de prachtige Franse film „Katja". een liefdes- en politiek drama aan het Russische hof anno 1867. Aan de ene zijde van den Czaar staat Katja, de prinses met de Franse op voeding, dol op de „Marseillaise" en het „Lied der boeren van Tieplovka", democratisch, vóór de zwierige wals en tégen de stijve, ceremoniële mazurka der andere z'jde: de landeigenaren, de despoten. Zelden zal een regisseur deze tegen stelling, die de film beheerst, scherper hebben uitgebeeld, dan door de twee volgende scènes zo „tegen elkaar uit te spelen": Als de Czaar te laat op een feestje komt en één der aanwezige dames ver zucht: „De keizer is te laat", is 't be- straffonde antwoord der anderen: „De keizer is nooit te laat. Wij zijn te vroeg". Daarnaast en daartegenover een de finitie door een willekeurigen Parijse naar: „Een tyran is iemand, die steeds alle dekens naar zich toe trekt".... Dannielle Darrieux heeft een lichte, vlotte, maar bovenal Franse Katja ge creëerd. Een Katja, die Alexander, den Czaar, weet te overtuigen van het goed recht der democratie, maar een Katja ook, die bezeten door haar liefde mindere is van de zieke, verteerde Czarina. Zij maakt revolutie aan 't hof (de wals i.p.v. de mazurka, een parle ment i-P-v. de dictatuur), maar ziet de vernietiging van haar plannen tegelijk met de bom. die Alexander doodt. Een uitstekende Franse film. met een gave compositie, kostelijke scènes van Katja en dramatische van Alexander's eerste vrouw. Daarbij een John Loder, die de aarzelende figuur van Alexan der uitstekend typeert. H. N. A. Hockey: Wordt Alkmaar I (dames) kampioen? Voor morgen is slechts een klein hockey-programma samengesteld. Het tweede herenelftal van Alkmaar speelt uit tegen Kraaien I. Het zal een toer worden voor de groen-witten om op 't moeilijke veld te Wormerveer te winnen. Het eerste damesteam gaat naar Am sterdam -om Hurley te overwinnen. Met elf punten uit zes wedstrijien is de kar.s te mooi om geen kampioen van de 2e klas C te worden! Het tweede dame3elft.il speelt te Alk maar tegen THC '23 II. 40 Jaar N.V.V. Ter gelegenheid van dit jubileum belegde de Alkm. Best. Bond gister avond in ,,'t Wapen van Heemskerk" een feestelijke bijeenkomst. Waaraan medewerking verleenden Willem van Capellen, Kommer Kleyn. Eva Janssen, de Zaanse zangeres Jo Hekkerdvan Eysden, vertolkster van het Neerland's lied en als spreker Coen van der Ijen den. hoofdbestuurder van het N. V. V. Na een kort welkomstwoord door den voorzitter van de A. B. B.. de heer J. Meyer, gaf het trio „Capellen, Janssen. Kleyn enige vlotte sketches ten beste, die zeer in de smaak vielen. Jo Hekkerd—van Eysden zong enige echt oud-Hollandse volksliederen, op prima wijze begeleid door de pianist Tony Willemse. C. van der l/ftden schetste In zijn toe- 6praak de verhoudingen van een 80 jaar terug, tussen patroon en knecht, en constateerde, dat er sindsdien zeer veel ten voordele^/an den arbeider tot stand was gebracht. De typografen waren de eersten, die zich organiseerden, na verloop van tijd volgenden timmerlieden, metselaars e.a. VICTORIA: Theodora maakt schandaal Theodora maakt schandaal als zij liefde opvat voor een vlotte jongeman, die het stadje van Theodora op stelten zet en haar tenslotte uit de bekrompen sfeer van het oerconservatieve stadje haalt. Het sdiandaal wordt nog groter wanneer deze charmeur-uit-hogere re geringskringen gehuwd blijkt te zijn en op het punt van echtscheiding staat. De climax wordt echter bereikt als headlines in de pers vermelden, dat een roman van nogal realistische aard. blijkt te zijn geschreven doorTheo dora, die in haar omgeving voor ouder wets èh degelijk werd aangezien. Er zit zeker vaart in deze film en naarmate het gegeven de ontknoping nadert, slaat de note-gaie steeds meer in. Een rolprent van een filmisch ge halte, zoals wij die in de na-oorlogse tijd nog maar bij uitzondering gepre senteerd kregen. Het is daarom jammer, dat het scheve-schandaal als normaal wordt voorgesteld. Vooraf een kleurenfilm en actueel nieuws uit Indonesië. P. S.# Filmr van de ueek V.J A. B. T. „Chinatown" en „Plicht voor alles" Deze week draaien in het Alkmaars Bioscoop-Theater, twee films, zoals we zc vroeger in deze bioscoop konden zien. De eerste, Chinatown, een film, waar in de sensatie, noch de vaart ontbreekt, vertelt, hoe de in de Chinezen wijk van San Francisco, Clark Duryea, juwelier ter camouflage van zijn duistere zaken, zijn vrouw vermoordt uit vrees, dat zij die ontdekt heeft een boef getrouwd te zijn hem' aan haar zuster zal ver raden. Myra is dan ook vertrokken, als Gloria komt. Dank zij de hulp van den conducteur van een bus wordt tenslotte de misda diger, na een spannende achtervolging, gearresteerd, in 't bezit %pn de koffer, - In 1905 was het, aldus spr., dat Henrl Polak en nog enige voorvechters voor betere arbeidsvoorwaarden, de kopprn bij elkaar staken. Toen werd de ge boorte van het N. V. V. een feit. Na veel strijden kwamen o.a. de wet ten v. Algemeen Kiesrecht, Ziekte-. Ongevallen-, Invaliditeitswet en nog vele andere tot stand. Spr. zette In korte trekken de nieuwe ideeën van 't hoofdbestuur uiteen, en wel als voornaamste punt van verbete ring: ..Het Pensioentje voor de oude dag". Reeds telt het N. V. V. weer pl.m. 250.000 leden (vóór de oorlog ruim 300.000). Fusie met E. V. C. gewenst. Aangaande de fusie met de E. V. C, sprak spr. de wens uit, dat deze fusie tot stand zou komen, daar het in het algemeen belang niet wenselijk is. dat er twee grote Vakbewegingen naast el kaar 6taan. Alkmaar heeft van de ruim 1500 le den van voorheen er weer een slordige 1200 teruggewonnen, laten wij. door naast en met elkaar de schouders on der het werk te zett?n, het ledental van Alkmaar tot 2000 opvoeren en het N. V. V. maken niet alleen wat het ge weest Is. doch nog krachtiger en gro ter, tot heil van de gehe'e arbeiders klasse, aldus besloop C. v d. L'fhden zijn rede. De A. B. B. kan op een zeer ge slaagde feestavond teru~~ien- Anton Coolen en drie mederedacteu- ren van de Deurnse courant zijn door de rechtbank te 's-Hertogcnbos we gens „belediging van eer an goodo naam" tot en gezamenlijke boete van f 1000 veroordeeld. Zoals men zich zal herinneren had Coolen in de De-jrnag Courant een artikel geschreven tegen H. van Doorne, dien hij van collabora tie betichtte. waarin zich zijn vermoorde vrouw be vindt. Welk duo het happy ending be leeft. laat zich wel raden. „Plicht voor alles", de tweede film, is een echte Cowboy-film: rennende paarden, revolvers, gevechten, een sher- r.ff als hefd, die natuurlijk steeds de overwinning behaalt. Hij arresteert, na een achtervolging, waarbij hij zelf wordt gewond, den broer van zijn meis je, die in 'n dronken bul 'n schapenfokker vermoordde. Met behulp van zijn vader en vrienden weet deze echter te ont komen, en wordt de vervolging op den sherriff ingezet. Deze komt meer dood dan levend bij zijn meisje aan; de liefde wint het van de haat: ze verbergt hem voor haar broer. Ons werkelijkheids besef wordt wel wat geschokt, als hij enige tijd daarna geheel fit vertrekt. In een conflict tussen enkele farmers vindt' tenslotte de moordenaar zijn dood; do sheriff is hier niet de -«chter en dus...« oen happy ending. GD, CINEMA AMERICAIN. De laatste hinderpaal De film. die Cinema deze week pre senteert is niét nieuw meer; maar dai zegt niets slechts van „De laatste hin derpaal". Integendeel, de zorgvuldig tcgi.i elkaar afgewogen spanningen ma ken deze rolprent tot een product, dat nog ten olie aanvaardbaar is voor den hedendaagsen bioscoop-bezoeker Deze spanningen vormen, met de romantieK van den sterken man, het zwakke meis je en de lafaard de hoofdbestanddelen van de film. Het spel - treedt niet zozeer op dd voorgrond, de intrigue is niet noemens waard; het is voornamelijk 't epos vaa de aanleg van de Canadlan Pacif.c Rail- way. dat den toeschouwer geboeid houdt. Prachtige opnamen van bergland* schappen en spannende, als een int volle vaart rijdende locomotief, wordea afgewisseld met fantastisch goed go- vonden scènes. Een wat droge humo# en de verschijning van enkele Indianen de nodige vechtpartijen en een vrij nuchter aandoende liefdesgeschiedenü completeren dit filmwerk, dat groots t> van opzet. In het voorprograma enige aardige opnamen van de schaatswedstrijden Xe Hecrenveen en te Heiloo. W. 8.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3