Indonesië gemenebest - Partner Koninkrijk „Wij geven gestalte aan het democratisch socialisme" GEEN POLITIEKE EENHEID DAN DOOR VRIJWILLIGE AANVAARDING - MAANDAG 11 FEBRUARI 1SM. Se Jaargang No. lU-Mt Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommersom. kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDEE" Redactie en Adm.: Achterdam ZO, tel. Z274. Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel. 5*71. Tot dal een vrije beslissing genomen i»; Daarna toelating tot U.N.O. Aan de Stalen-Generaal in Den Haag, aan de Indonesische vertegenwoor- Idigers te Batavia, en in Londen en Washington heeft de Nederlandse regering ide volgende voorstellen omtrent haar beleid ten aanzien van Indonesië bekend S^gemaakt: AEr zal zijn een gemenebest Indonesië, deelgenoot in het Koninkrijk, I samengesteld uit landen met uiteenlopende graden van zelfregering. g. Er zal ingesteld worden een Indonesisch burgerschap voor allen, die in Indonesië geboren zijn. Nederlandse en Indonesische burgers zullen bevoegd zijn tot het uitoefenen van alle burgerschapsrechten in alle delen van het Koninkrijk. De inwendige aangelegenheden van het gemenebest Indonesië zullen door de eigen organen van dat gemenebest zelfstandig worden geregeld, waarbij voor het gemenebest als geheel wordt gedacht aan een op democratische wijze samengestelde Volksvertegenwoordiging, derhalve met een substantiële 1 Indonesische meerderheid, een ministerie, samengesteld in politieke harmonie met de volksvertegenwoordiging, en een vertegenwoordiger van de Kroon als hoofd van de regering. wijs, vrijheid van mening en menings uiting. f. De centrale organen, die functies uitoefenen voor het gehele Koninkrijk, zullen worden samengesteld uit ver- 'egenwoordigers van de rijksdelen. Ge dacht is aan een rijkskabinet, samen gesteld uit ministers uit alle rijksdelen en aan rijkswetgeving, die de instem ming behoeft van de volksvertegen woordigingen der onderscheiden rijks delen. g. Na de inwerkingtreding van de bovengenoemde constitutie zal de Ne derlandse regering de spoedige toelating bevorderen van het gemenebest Indo nesië als lid van de U. N. O. d. Ten einde in staat te zijn" om de plichten na te komen, die art. 73 van het Handvest der Verenigde Volken op het Koninkrijk legt. zal de vertegen woordiger van de Kroon onder verant woordelijkheid van de regering van het Koninkrijk met enkele bijzondere be voegdheden bekleed zijn ter waarbor ging van fundamentele rechten, van goed bestuur en gezonde financiën. Hij oefent deze bijzondere bevoegdheden alleen uit. indien deze rechten en be langen worden aungetast. e. De constitutie, waarin de voren bedoelde structuur zal zijn vervat, zal waarborgen bevatten ten aanzien van fundamentele rechten als godsdienst vrijheid. rechtsgelijkheid, ongeacht ge loof en ras. bescherming van persoon en goed, onafhankelijkheid der recht spraak. bescherming van de rechten van minderheden, vrijheid van onder- Sjahrir volledig gemachtigd om te onderhandelen Naar bekend is geworden, heeft Sjahrir van Soekarno en het repu blikeins kabinet in Djokjakarta volledige bevoegdheid gekregen om te onderhandelen met Dr. van Mook en Sir Clark Kerr. Voorlichting geregeld te Batavia. Lt.-gouverneur-generaal dr. Van Mook, de bijzondere Britse gezant, Sir Archibald Clarck Kerr en de minister-president van de Indonesi sche regering, Soetan Sjahrir, zyn Zondagmiddag te Batavia bijeenge komen voor officiële bespreking van de voorstellen, welke dr. Van Mook van de Nederlandse regering heeft meegebracht. Het eerste onderwerp van discus sie vormde de coördinatie van de voorlichting gedurende de voortgang der besprekingen. Men is ten aan zien van de volgende punten tot overeenstemming gekomert: 1. De ofifciële instanties voor voorlichting van elke partij moeten de officiële verklaringen van de andere partij in haar geheel publi ceren. 2 Er zullen door geen der par tijen enige moeilijkheden in de weg geleed worden aan de circulatie van zuiver en rechtstreeks nieuws en commentaar. 3. De drie partijen zullen hun best doen iedere toespeling van provoca tieve en opruiende publiciteit tegen te gaan. Do optimisten Op Goam bevinden zich 500 Japanse soldaten, die nog steeds weigeren zich over te geven. Zij worden thans met pamfletten en radio-oproepen „be werkt". Kamer eden voor Indonesië- commissie benoemd 's-Gravenhage, 11 Febr. - De voor zitter van de Eerste Kamer heeft benoemd tot leden van de parle mentaire commissie voor Indonesië: de heren Weiter, oud vice-president van de Raad van Ned.-Indië, oud minister van koloniën, jhr. de Sa- vornin Lohman, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en N. Vijlbrief. Als Tweede Kamerleden zijn be noemd: Van Poll, Meyerink, drs. Korthals en dr. ir. Heertjes. De voorzitter der Tweede Kamer heeft zich voorbehouden nog één of meer leden aan de commissie toe te voegen. Antwoord van Kath. Volkspartij Gemeenschappelijk urgentie program opgesteld De Katholieke Volkspartij heeft r.aar aanleiding en na kennisnem ng van het gepubliceerde urgentiepro gram van de nieuwe Partij van de Arbeid een ontwerp voor een ge meenschappelijk urgentieprogram Dpgemaakt, dat mede ten grondslag zal liggen aan besprekingen, welke ter zake zullen worden gevoerd tus sen partijen, die daartoe een dezer dagen zijn uitgenodigd. De partijraad van de Kath. Volks partij is in vergadering bijeen ge weest. In het dag. bestuur hebben zitting o.a. de heren prof. Romme en prof. De Quay. Congres Party v. d. Arbeid Zaterdag is te Amsterdam in Kras- napolsky het stichtingscongres van de Partij van de Arbeid geopend. Op het podium hadden o m. plaats genomen prof. Banning (voorzitter), Van der Goes van Naters, minister Drees, prof. Kranenburg, oud-minis ter mr. Oud, Koos Vorrink, mr Joe- kes. mr Van Walsum, Woudenberg en Thomassen Prof. Banning stelde hen aan het congres voor en hield vervolgens de begroetingsrede. „Wij zijn hier gekomen om de de mocratische socialistische idee rich ting en gestalte te geven. Er wordt Regeringsbeleid op basis Koninklijke belofte De Ned. regering gaat bij baar beleid ten aanzien van Indonesië uit van de overtuiging, uitgedrukt in de rede van de Koningin van 6 December 1942, met de woorden: „lk weet, dat geen politie ke eenheid en verbondenheid op de duur kunnen blijven bestaan, die niet door de vrijwillige aanvaarding en trouw van de overgrote meerderheid der burgerij worden gedragen." Zij plaatst zich, daarop voortbouwend, op het standpunt, dat de bevolking van Indonesië na een begrensde periode van voorbereiding in vrijheid over haar staatkundig lot zal moeten beslissen. Mitsdien acht zij het haar plicht, al les in het werk te stel en om zo spoe dig mogelijk de voorwaarden in het leven te roepen of tot vervulling te brengen, die zulk :en vrije beslissing mogelijk zullen maken en haar inter nationale erkenning zullen verzekeren, daarmede tevens uitvoering gevende aan het bepaalde in artikel 73 van het Handvest der Verenigde Volken. Zij is daarbij, zonder iets aan het in de aanvang genoemde beginsel te kort te doen. harerzijds - eneens overtuigd, dat ook daarna het heil van het land en van de onderscheiden volken van Indo nesië zijn beste waarborg zal kunnen blijven vinden in de vrijwillige besten diging naar de woorden van de Konin gin: „Een rijksverband waarin Neder land, Indonesië, Suriname en Curagao te zamen deel zullen hebben, terwijl zij ieder op zichzelf de eigen inwendige aangelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met de wil van elkander bij te staan, zullen behartigen. Op grond van het vorenstaande stelt de Nederlandse regering zich voor om in overleg met veelzijdig gekozen, ge zaghebbende vertegenwoordigers van Indonesië, een Btructuur Ij ontwerpen voor het Koninkrijk en voor Indonesië, gebaseerd op een deelgenootschappelij- ke democratische grondslag. Deze struc tuur zal gelden voor een begrensde tijdsduur, binnen welke het mogelijk wordt geacht, dat de voorwaarden voor de hierboven bedoelde vrije beslissing zullen zijn vervuld. Aan het einde van die tijdsduur zullen de deelgenoten zelfstandig beslissen omtrent de voort zetting hunner betrekkingen op de grondslag van een alsdan volledig en vrijwillig deelgenootschap. Verschil van mening over de vraag of die tijdsduur alsnog behoort te wor den verlengd voordat een vrije beslis sing mogelijk is. zal worden onderwor pen aan een verzoeningsprocédure of, zo nodig, aan arbitrage. Geen voorzitter, maar presidium De Partij van de Arbeid zal geen voorzitter hebben. Het voorl. bestuur zal een presidium van 3 leden kiezen, die om beurten de voorzittershamer zullen hanteren. Het bestuur is samengesteld uit de leden (voor de S. D. A. P.:) Koos Vorrink, mevrouw Ribbius Pelletier, min. Drees, jhr. vaa»der Goes van Naters, Palhr, Stufkens, van Liendcn, van der Kieft en Woudenberg; (voor de Vrijzinnig-Democraten:) prof. Kranenburg, mr. Oud, mr. Jookcs en de heer Harmsen; tvoor de Christo- foorgroep:) Ruygers enWillemse) (voor de Chr. Dem. Unie:) van den Brug en Koenraads; (voor de „dak lozen:) Kleywegt en Haverman en als twintigste lid Z.Exc. prof. ir. W. Schermerhorn. van nu af aan 'n nieuw hoofdstuk in 't bock der geschiedenis van het poli tieke leven van ons volk geschreven. De nieuwe party is niet een in el kaar getimmerd revolutiehuis of ccn bedenksel van goedwillende intellec tuelen. maar het is een reële groei; het is een verzet tegen de ontrech- ting van de kapitalistische maat schappij. Het socialisme is geboren uit dit verzet"- Met de verzekering, dat er niet ge marchandeerd is en geen compromis is gesloten, doch dat de doorbraak gekomen is uit eerlijk en oprecht overleg, besloot prof Banning zijn gloedvolle red" Zijn laatste woorden: „Hier is de Partij van de Arbeid" werden luide toegejuicht. Prof. Lieflinck aan het woord. Direct na de toeepraak van prof. Banning arriveerde op het congres prof. mr. P. Lleftinck. minister van Financiën, die door den voorzit'er werd voorgesteld als een nieuw par tijlid (Geroep: als penningmeester?) (Zie vervolg pag. 5) Matige, aan de kust tijdc'bk krnch- tige wind tusren West en Noord. Wis selende bewo'king met plaatselijk een' enkele bui, iets lagere temperaturen.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1