„Wij vragen geen U.N.O.-inmenging" U.N.O.-ZETEL IN GREENWICH-STAMFORD Sjghrir's woordvoerder Nederlandse troepen tegen Indonesiërs op Banka De woordvoerder van Sjahrlr Hadji Salini heeft te Batavia verklaard, dat de houding der Indonesiërs ten aanzien van de onderhandelingen met de Neder landers in het geheel niet beïnvloed wordt door het feit, dat de Veiligheids raad geen U. N. O.-commissie naar Java wil zenden. „WU beseffen, dat wij ge bruikt werden als pion in het politieke schaakspel. Hoewel wQ de Oekraïne dankbaar z(jn voor baar belangstelling in onze zaken, vragen wij geen in menging van derden in dit stadium", aldus Hadji Salim Sir Archtbald Clark Kerr, de spe ciale ambassadeur der Britse regering in Indonesië heeft gistermiddag aan dr. H. J, van Mook In diens paleis te Batavia een bezoek gebracht. Zes Nederlandse soldaten gesneuveld Nederlandse troepen, die op het eiland Barika zonder incidenten land den. zijn later in botsing gekomen met Indonesiërs, zo meldt A. P. Zes solda- t?n van een Nederlands bataljon wer den bij de gevechten gedood. De Ne derlandse troepen, die het hoofd moes ten bieden aan 200 gewapende Indone siërs, hebben de hoofdstad van het eiland, Muntok, bezet. Katyn: een Duitse massamoord Te Neurenberg werd Donderdag door den Sowjet-aanklager Pokrowsky de massa-moord op 15.000 Poolse krijgs gevangenen In de bossen van Katyn behandeld. AU bewijs voor deze massa-moord legde hij het officiële rapport van de speciale commissie van onderzoek voor. In de conclusies van het uitvoerig gedocumenteerde rapport wordt vast gesteld, dat de Poolse krijgsgevan genen in September 1M1 nog ln drie kampen ten Westen van Smolensk waren, nadat deze stad reeds door de Duitsers was bezet. In dc herfst van 1941 hebben de Duit sers de Polen uit deze kampen geëxecu teerd. De massa-moord werd uitgevoerd door „Staff 537 pionier bataljon" onder bevel van Oberleutnant Arnes en zijn col lega's Oberleutnant Rechts en Luitenant Hott. Door middel van valse getuigenissen hebben de Duitsers de schuld voor deze misdaad op de Sowjets willen werpen. In het voorjaar van 1943 hebben zij vele lijken van Poolse krijgsgevangenen ln hetzelfde graf begraven, teneinde de spo ren van hun misdaad uit te wissen Voor het opgraven der lijken hebben de Duitsers 500 Russische krijgsgevangenen gebruikt, die na afloop werden dood geschoten. Gruwelen te-en Sowjet-burgers. De aanklager Smirnow behandelde 's middags de gruwelen tegen de burger bevolking. Niet" minder dan 54.804 officiële rapporten staven deze aanklacht. Smirnow beschreef voor het Ncuren- bergse Tribunaal o.m. hoe de Duitse com mandant van het Janowsky-kamp kleine kinderen in de lucht liet gooien, om er op te schieten. Hij deed dat om zijn dochtertje te ver maken De getuigen verklaarden, dat het dochtertje riep: „Papa, doe het nog eens]" Atoombom valt wel mee De Seversky, specialist op het ge bied van luchtvaartproblemen, heeft aan de Amerikaanse commissie van atoomonderzoek verklaard, dat de „hysterie van het volk" naar aan leiding van de uitwerkingen van de atoombom totaal overdreven zijn. In dien een atoombom op New York neerkwam, zou zij niet meer schade aanbrengen dan een gewone bom van 10 ton. De Seversky legde deze ver klaring af bij zijn terugkeer van een studiereis in Japan, die acht maan den heeft geduurd. Hirosjima en Na- gasaki werden volgens hem vernie tigd, omdat deze steden vooral van licht materiaal waren gebouwd. Een aantal belangrijke gebouwen van steen en cement weerstonden de aan val. Syrië en Libanon eisen terugtrekking troepen Zes uur lang heeft de Veiligheidsraad gisteren beraadslaagd over het protest van Syrië en Libanon tegen de aan wezigheid van Franse- en Britse troe pen in deze landen. Bidault, de Franse afgevaardigde, reageerae scherp, in tegenstelling met den Britsen woordvoerder, die zeer soepel was. Wisjinski was van oordeel, dat de troepen moesten worden terug getrokken binnen een door de raad vasgestelde periode. „Laten we er een nachtje over slapen" De Nederlandse gedelegeerde, Mr. E. N. van Kleffens, bracht uitkomst met zijn voorstel om de 'ting tot Zaterdag (vandaag) uit te stellen: „Men komt na een goede nachtrust beter tot een be slissing". De Veiligheidsraad had blijkbaar ook slaap en nam dit voorstel met algemene stemmen aan WELKOM VREEMDELING. De in de bezettingstijd berucht ge worden „Obergruppenfuhrer" der S.S., Rauter, is dezer dagen naar Schevenln- gen overgebracht, aldus „Het Parool". Het is nog niet zeker voor welk Bij zonder Gerechtshof Rauter zalmoeten verschijnen. Grondwetsherziening Binnenkort zal een staatscommissie ingesteld worden die opdracht heeft om in zo kort mogelijke tijd te onder zoeken in hoeverre het wenselijk is. wijziging te brengen in de bepalingen van het Dertiende hoofdstuk van de Grondwet. Dit hoofdstuk, dat de voor waarden tot grondswetsherziening be vat, zal waarschijnlijk met het oog op eventuelegrondwetswijziging met be trekking tot Indonesië gewijzigd wor den. Vijlbrief (S.D.A.P.) niet naar Indonesië In verband met het besluit van de parlementaire fracties van S.D.A.P., C.D.U. en V.D. om zich te onthouden van persoonlijke deelneming aan de de legatie van het parlement naar Indosië heeft het Eerste Kamerlid N. Vijlbrief medegedeeld, dat hij bedankt heeft voor zijn benoeming in de commissie-Van Poll. ALBANIë GEEN UNO-LID. Wisjinski gaf toe, dat Albanië tegen laten tot dc U.N.O., lokte weer een stevig debat tussen de Sowjet-gedele- gcerde en Bevin uit. Wisjinski ga toe. dat Albanië tegen Gr'ekenland gevochten had, maar zo zei hij, andere landen met verraders aan het hoofd hebben ook tegen de ge- alliëerden gestreden. De Fransman Bidault protesteerde hiertegen, in de mening dat Wisjinski Vichy bedoelde. Wisj.nski antwoordde, dat hij tussen Vichy en het Franse volk een duidelijk onderscheid maakte. Het Russische voorstel werd afgestemd. Textielfabrieken te Almelo beschadigd. Het water te Almelo, dat in de loop van de Viijdag weer gezakt U, heeft ernstige schade veroorzaakt aan de on dergelopen textielfabrieken De schade is ernstig, omdat de fabrieken op volle toeren werkten voor de Nederlandse tcxticlvoorzicning. Dc gas- en eleciriciteitstocvoer i» thrns weer normaal. De woningen in de stad zijn aanzien lijk beschadigd. De vloeren tonen grote gaten en vele binnenmuren zijn inge stort. Thans wordt getracht, via het Depar tement van Openbare Werken en We deropbouw de beschikking te krijgen over barakken, welke als noodwoningen dienst zullen kunnen doen. Nieuwe mogelijkheden ra. De reacties, welke de nieuwe Par- tjj van de Arbeid in ons volk heeft gewekt, zijn verschillend. Het con tact in de illegaliteit, in concentra tie- en gijzelaarskampen tussen ve len, die vroeger in eigen kring wa ren geïsoleerd, heeft voor een be langrijk deel tot de doorbreking van oude scheidslijnen bijgedragen Juist bij de op deze wijze aangeraakten is het enthousiasme voor dit nieuwe begin groot. Men verwacht, dat langs deze weg verwezenlijkt kan worden, dat, waarvoor velen in de afgelopen jaren gestreden hebben en gestorven zijn. Velen, die stierven voor de vuurpeletons en bezweken in de kampen, putten geestkracht uit het geloof, dat hun strijd zou worden voortgezet door de kame raden, die deze jaren zouden over leven en juist deze voelen dan ook het slagen van deze nieuwe opzet als een levensopgaaf. Voor de toekomst van de nieuwe Partij hing veel af van de houding van de „oude" S.D.A.P. Zij toch moet beschouwd worden als draag ster van het democratische socialis me in Nederland gedurende tiental len jaren en zonder deze groepering /.ou de Partij van de Arbeid van slechts klein formaat blijven. In de kringen, vooral van de oudere socia listische arbeiders, leefde en leeft nog de angst, dat in een nieuwe Partij met verbrede grondslag het socialisme minder „rood" zal zijn. O.i. heeft het door de nieuwe Partij ter tafel gebrachte program de mo gelijkheden in zich van een princi pieel socialistische politiek. Onge twijfeld bestaat echter de kans, dat door de toevloed van, van huis-uit meer naar rechts-gëöriënteèrdcn, men in zijn koers ook naar rechts zal zwenken. Om dit mee te helpen voorkomen is het van groot belang, dat juist de principiële socialisten en liefst ook de zeer links-geöriën- leerden uit deze kring, plaats zullen nemen in de nieuwe Party. Zeker niet minder belangrijk i* de houding, die het belangrijke Katholieke volksdeel ten opzichte van de nieuwe partij inneemt. Een grote toeloop van Katholieken kan o.i. vooralsnog niet worden ver wacht, temeer daar de R.K.S.Pdie zijn naam inmiddels wijzigde in Katholieke Volksparty, biyk geeft in te zien. dat het meergenoemde program niet in stryd is met de sociale eisen in diverse encyclieken reergelegd. Men heeft al te kennen gegeven met een 'gemeenschappelijk urgentieprogram de komende ver kiezingsstrijd in te willen gaan. Van grote invloed op deze houding van de meerderheid der Katholieken is ongetwijfeld het feit, dat een aantal der hunnen (een deel der z g. Christofoorgroep), gemeend heeft als goed Katholiek zich toch huiten een specifiek Katholieke politieke partij te kunnen organiseren. Welke gevolgen een en ander zal hebben, is nog niet te overzien. (Zie vervolg pag. 5, 1ste kolom) WEERBERICHT. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond.) Noordwestelijke wind. die in het Noor den des lands en in de kustgebieden krachtig wordt, aanvankeiyk zwaar be wolkt, later wisselende bewolking, enige regen, minder zacht. De Algemene Vergadering van de tJ.N.O. heeft gisteren, voordat zty uiteenging tot 3 September m., met algemene stemmen besloten het voorlopige hoofdkwartier in NewYorkte vestigen en als definitieve zetel North Greenwie h. in het gebied van Westchester-Fairfield in de staten New York en Connecticut te kiezen Vit bevoegde bron te New York verneemt Reuter, dat het 102 verdiepingen hoge Empire State Building, de hoogste wolkenkrabber van New York, het hoofd kwartier van de V.N.O. zal z(jn voor een periode van v(jf jaren, ofwel totdat in Greenwicb-Stamford een permanent gebouw is neergezet.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1