KRIJGT SJAHRIR VOLMACHTEN VAN DJOKJA? Duitse chemie gebruikte mensen als grondstof Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A- H. Hommerion. WOEN8DAO M FEBRUARI 194*. U Jaargang Ne. 14*471 kmasu'der DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie ea Adm.t Achterdam 20. tel. 2274. Adverteatie-afd.: Lange»tra»i is, tel. »7L Indonesische criiiek op fyoon vertegenwoordiger In het Indonesische blad „Merdé- ka" heeft een lid van het Centraal Nationaal (republikeins) Comité een beschouwing gewijd aan de Neder landse voorstellen. Hij schrijft o.m.: „De Nederlanders hebben inder daad getracht een wezenlijke basis voor besprekingen te vinden- W(j moeten niet geërgerd zgn, wanneer blijkt, dat van Nederlandse zijde on ze gevoelen., en gedachten niet ge makkelijk begrepen worden. Wij moeten duidelijk tot niting brengen wat naar onze mening gedaan moet worden. Het is de plicht van onze pers om de wereld te verduidelijken wat de voorstellen voor ons beteke nen en waarom wij de voorstellen enigszins anders lezen dan het bui tenland, dat slechts van één kant in lichtingen krijgV' De schrijver zou echter proteste ren indien de Nederlanders met Sjahrir zouden willen spreken, zoals zG met Slamet en alle mogelijke an deren overleg plegen. Dit zou be paald niet in overeenstemming zijn met de werkelijke krachtsverhoudin gen. Meer steun voor Sjahrir. Er bestaat kans, zo wordt van Java gemeld, dat Sjahrir, die zich op het ogenblik te Djokjakarta bevindt, naar Batavia zal terugkeren met de Hirohito wordt „democraat" De Japanners hebben van den keizer een lesje geliad in democratie, aldus meldt Reuter uit Tokio. Hirohito heeft n.l. een tnspectietocht gemaakt, die enig is in de geschiedenis van Japan. Hij praatte op gemoedelijke wijze met ar beiders en informeerde naar de wel stand van hun familie. De keizer maakte zijn tocht per auto. onder begeleiding van nog vijf andere wagens, doch zonder zijn lijfwacht. Later sloten veertig jeeps met gealli eerde journalisten zich bij de stoet aan.... Weer „Moren" naar Franco-Spanje VOORSPEL TOT DE STRIJD? Verscheidene schepen zijn onlangs uit Ceuta en Melilla in Spaans Ma rokko naar Algeciras, Malaga en Va- lencia vertrokken met Moorse troe pen aan boord. Zij moeten de gar nizoenen in deze plaatsen in geval van nood versterken. Men zal zich herinneren, dat generaal Franco tij dens de Spaanse burgeroorlog zo veel mogelijk gebruik maakte van Moorse troepen. Deze worden tot het beste „vechtmateriaal" in het Spaan se leger gerekend HET CONFLICT AAN DE AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT Men is er tot dusverre nog niet in geslaagd een oplossing voor het conflict aan de Amsterdamse uni versiteit te vinden. Onder de stu denten gaan thans tekenlijsten rond, waarop ingevuld kan worden of zij Prof. Wibaut al of niet onaanvaard baar achtefT" Het A.S.V A.-bestuur stelt zich voor deze lijsten na teke ning over te le"gen aan den rector- magnificus ter beoordeling van de algemene opinie der studenten. volmacht om voort te gaan met de inleidende besprekingen met dr. Van Mook. In het republikeinse blad ..Rajat" wordt critiek uitgeoefend op het feit, dat de Nederlandse voorstellen geen mededeling doen omtrent het leger. De vraag is, of de vertegenwoordiger van de Kroon ook bijzondere be voegdheden heeft met betrekking tot het leger. Ofschoon de vertegenwoor diger van de Kroon slechts weinig bevoegdheden krijgt, aldus het arti kel, heeft hij juist door bet gebruik hiervan de gehele macht in handen 5 Nederlanders bü Bandoeng gedood 10 km. ten Westen van Bandoeng is verleden Zaterdag een peleton van een Nederlands bataljon door een sterke groep Pemoeda's Oeden van een extremistische jeugdbeweging) beschoten. Aan Nederlandse kant vielen vijf doden en één gewonde, de zwaarste verliezen, welke de Nederlandse strijdkrachten in Bandoeng tot dus verre geleden hebben. Ook zijn, ten Zuiden van Ban doeng. pemoeda's slaags geraakt met de T.R.I. (het republikeinse volks leger). De T.R.I. heeft een algemeen be vel uitgevaardigd, waarin de pemoe da's wordt gelast hun wapenen in te leveren; overtreding van dit bevel zal worden berecht door het mili tair gerechtshof van de T-R.I. Tweede Kamer i Heertjes bedankt voor pari. commissie Dr, Ir. Heertjes (geen partij) heeft bedankt als lid der parlementaire com missie voor Indonesië. Nasr de heer Heertjes ssn een ver slaggever van het A.N.P. meedeelde, was hij van mening dat, gesien de ge wijzigde situatie, de uit te zenden com missie niet meer zal beantwoorden aan de cis, dat zij een vertegenwoordigend karakter dragen moei. Het is a.1. wel noodzakelijk, dat na de verkiezingen een naar evenredigheid samengestelde parlementaire commissie *o snel moge lijk nssr Indonesië vertrekt. De heer Heertjes is voornemens toe te treden tot de Partij van de Arbeid. Critiek op het verkeerswezen In de Tweede Kamer-zitting van gis teren werd het beleid van den minister ten aanzien van het vervoersvraagstuk fei becritiseerd. De heer van Braam beek (s.d.) meent dat slechts het bren gen van alle vervoermiddelen in één hand hier uitkomst kan brengen; de heer Diepenhorst (».r.) bepleit het zich terugtrekken van de spoorwegen uit water-, weg- en tramondernemingen. De minister van verkeer en energie, de heer van Schaik, zeide In zijn ant woord o.m., dat de spoorwegen ook in de toekomst hun belangrijke taak zul len blijven vervullen, maar zich In hoofdzaak zullen bepalen tot snel ver voer op lange lijnen. Het deviezen- vraagstuk speelt verder een grote rol, aldus de min. Toch zal het niet zo lang meer deren voor onze kolenproductie in de behoeften van het land zal kun nen voorzien. Van den minister is ech ter geen medewerking te verwachten bij nationalisatie van het vervoers wezen. Russische aanklacht te Neurenberg s Drie volle dagen heeft de Sowjet-aanklager, kolonel Smirnov, nodig gehad om de Russische aanklacht voor te lezen. Gistermiddag steeg deze beschuldiging tot een dramatische climax, toen Smirnov eindigde met het vertonen van een film over de Duitse gruwelen, waaraan de Sowjctbevolking heeft blootgestaan. Vóór de film vertoond werd, had kolonel Smirnov het Tribunaal zeep getoond, door Duitsers uit vet van mensenlichamen gemaakt in een fabriek, die z(J daartoe hU Danzig hadden gebouwd. Een ander staaltje van de laatste snufjes der Duitse chemie was een groot bord, bespannen met gelooide mensenhuid. Gestapo trachtte vergeefs Sporen uit te wissen De Russische aanklager besprak uit voerig het gehele productieproces hoe vet en zeep voor de Duitsers uit een menselijk lichaam werden gemaakt. Het bedrijf te Danzig was nog in volle wer king toen het Rode Leger daar arriveer de. Met 't keren der krijgskansen stonden de Duitsers voor de taak de sporen der massamoorden, in het Oosten gepleegd, uit te wissen. Smirnov documenteerde uitvoerig, dat de Duitsers sedert eind 1942 begonnen zijn met het opgraven van ir.illioenen lijken, die zij in het Oosten in massagraven hadden begraven. Toen verrezen de crematoria en brandstap?ls. die drie jaren onafgebroken dienst heb ben gedaan. Drie jaren waren echter niet genoeg om de sporen van de misdaad met de wind te laten verwaaien en zelfs de ver ontwikkelde techniek van de gestapo kon niet op tegen de geweldige omvang die de mensenslachting had aan genomen. De aanklacht ging voorts nog in op tal van bijzondere methoden der Duit sers om dood te zaaien onder het Sow- jet-volk: het kunstmatig verspreiden van typhus en de verkoop van methyl-alco- hol als drank behoorden evenzeer tot de middelen, door de nazi's toegepast. KUNSTSCHATTEN KEREN TERUG! o Voor de zesde maal is thans een transport naar München vertrokken om daar een gedeelte op te halen van de door de Duitsers uit Neder land geroofde kunstschatten. Alles wat tot dusver in Nederland is teruggekeerd blijft onder beheer der overheid totdat de regering nader zal hebben beslist. De Amsterdamse universiteit krijgt binnen een maand haar beroemde bibliotheek van de Joodse weten schap (30.000 delen) "Tëriig. De eveneens door de Duitsers geroofde bibliotheek over het spiritisme is nog niet opgehaald. A. Pelt: U.N.0. neemt Volkenbond over „Door de U.N.O. zal aan de Volken bond een ontwerp worden voorgelegd, behelzende een overeenkomst tussen deze twee lichamen. De overneming van alle bezittingen van de Volken bond door de U.N.O. zal o.m. worden geregeld", aldus de heer A. Pelt, adj.- secr.-generaal van de U.N.O. In een onderhoud met een A.N P.-re«lacteur. Anefo P. De heer Pelt deelde voorts mede. dat ln April a.s. de Assemb.ée vin de Volken bond te Genève voor 't laatst bijeen zal Komen. Wanneer proef op de som? Wat de U.N.O. zelf aangaat: het lde vraag, of men niet wederom voor dezelfde moeilijkheden komt te staan als bi] de oude Volkenbond, aldus verklaarde do heer Pelt openhartig. Het falen van de oude Volkenbond was een gevolg van het niet-voldoen aan aaigegane verplichtin gen door sommige Volkcnbondsledcn. De proef op de som za! moeten worden ge leverd. In hoeverre deze oorlog Iels heeft veranderd. Atoom-spionnage in Canada In Canada is een complot ontdekt om geheime papieren, de atoomsplitsing be treffende, te stelen. In Montreal spreekt men (volgens de Montreal Daily News) van een Sowjet-Russische missie om voor meer dan 500.000 dollar uranium „op de zwarte markt" in Canada te kopen. Voorts zouden er aanslagen gepleegd zijn op den voornaamsten getuige bij het onderzoek naar de splonnage-affaire. liet Canadese persbureau deelt mee, dat de autoriteiten zich zorgen maken over de veiligheid van dezen getuige. De mln.-presldent van Canada, Macken- zle King heeft een verklaring afgelegd, waarin vastgesteld wordt dat de Sowjet- Unie bij de spionnage betrokken ia. De Canadese bereden poliUe heeft 24 regcrings-ambtenarcn gearresteerd, die ln connecties zouden gestaan hebben met leden van een „buitenlandse missie", al dus meldt de „Daily Telegraph" uit Mon treal. Voorts werden de Mc. G1U- en de Montreal-unlversitelt doorzocht. Aanvankelijk stormachtige, later langzaam afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Nog regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, vooral in het Noorden des lands. Geleide lijk verdere daling van tempera tuur.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1