iemVzonnbé^É Moskou roept „niet-gemachtigde agenten terug „Nu is voor mij het einde gekomen' DONDERDAG tl FEBRUARI 1MC. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommerson. ■■M S« Jaargang No. 154-371. MM Jkmaaiuer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Actaterdam 20. tel. 8214. Advertentle-afd.: l.angestraat 15. tel. D« atoomspionnage in Canada t Is Sowjet-Unie verder met atoomsplitsing? Radio-Moskou heeft gisteravond eea verklaring van de Sowjet-regerlng uitgezonden, waarin gezegd wordt, dat Sowjet-agenten in Canada technische inlichtingen hebben verkregen, waar uit echter bleek, dat de Sowjet-tech- niek op dit gebied verder is gevor derd. Deze agenten waren niet ge machtigd tot deze actie en zU zUn teruggeroepen, aldus het zend-station. De verklaring vervolgt: „De Sowjet- regering is op de hoogte gesteld van het feit, dat tijdens het laatste gedeelte van de oorlog indlvidueete medewerkers van den militairen Sowjet-attaché in Canada van Canadese burgerkennissen enige in lichtingen van vertrouwelijke aard heb ben verkregen, welke voor Sowjet-instel- lingen geen belang hadden. Dezo inlichtingen betroffen bepaalde technische gegevens, welke niet door de Sowjct-regering, met het oog op hogere technische prestaties in de Sowjet-Unie, werden verlangd en welke in publicaties betreffende plaatsbepaling door middel van radio enz. en ook in het bekende Ame rikaans* pamflet over de atoomenergie, kan worden gevonden." De mededeling zegt verder, dat de Sow- jet-ambassadeur en andere medewerkers van de Ambassade in Canada in het ge heel niet bij deze zaak zijn betrokken. Anti-Sowjetcampagne of spionnage? De Sowj et-regering acht het voorts noodzakelijk de aandacht te vestigen op de ongebreidelde anti-Sowj et-campagne, welke in de Canadese pers en over de Ministerie van Nationale Unie in België? Het Brusselse blad „Nation Bei ge" maakt gewag van een vooront werp voor een ministerie van Na tionale Unie onder leiding van den socialistischen minister Van Acker. De plaatsvervangend minister-pre sident zou de katholiek De Schrij ver zijn, die tevens minister van Justitie zou worden. Er zouden ze ven katholieke ministers komen, vier socialisten, drie communisten en twee liberalen. Deze formule zou gemotiveerd worden door het feit, dat de politiek van 's lands herstel, zoals die door fie regering-Van Acker gevolgd werd. door geen enkele partij werd Efgekeurd, ten minste niet in haar oofdlijnen. Officiële verkiezingscijfers. De officiële cijfers omtrent de j.L Zondag gehouden Belgische Kamer- Cerkiezingen zijn als volgt (tussen aakjes de resultaten van 1939): D.V.P. (katholieken) 1.006.293 st 42.6% (32 7) .92 zetels (73) liberalen 211.143 st. 9.3% (17.3) 17 zetels (33) Socialisten 746.738 st. 32.3% (30.5) 69 zetels (64) 'J.D.B. (democraten) 51 095 st. 2.2% 1 zetel Communisten 300.099 st. 12.7% (5.3 23 zetels 9) De opgeheven nazi-organisaties, '.ex en V.N.V. behaalden in 1939 sa- ten 12 3% van het totaal aantal st-, us 21 zetels. radio tegelijk met do publicatie van de Canadese regering, werd geopend. De Sowjet-regering wijst er op, dat dc publicatie van Mackenzie Klng op 15 FeUr j.1 geschiedde na afloop van de vergade ring der UNO, waar „de Sowjet-afge- vaardlgden de principes der democratie en de onafhankelijkheid der kleine vol ken verdedigden. Klaarblijkelijk is de ver klaring van Klng en de anti-SowJet-cam- pagne in Canada een soort wraak voor de last, die de Sowjet-afgevaardigden King's vrienden tijdens de zitting van de vergadering der UNO hebben bezorgd." Dc tekst van deze verklaring van de Sowjet-regering is aan den Canadesen zaakgelastigde te Moskou overhandigd. Luit.-Adm. Helfrich terug in Nederland Gistermiddag arriveerde op Schiphol Luitenant Admiraal C. E. R. Helfrich, bevelhebber der Nederlandse Zeestrijd krachten eu oud opperbevelhebber der strijdkrachten in het Oosten. De min.- president, prof. ir. W. Schermerhorn. was ter begroeting aanwezig. Helfrich zeide blij te zijn weer na 61/» jaar afwe zigheid voet op Nederlandse bodem te hebben gezet. „Het is goed, al die, on danks de oorlog nog gezonde en blozen de gezichten weer te zien", aldus de admiraal. „Thans moeten wij met ver eende krachten trachten ons koninkrijk te herstellen". Helfrich heeft zich nog dezelfde avond naar Den Haag bege ven. waar hij op 27 Februari ter her denking van de slag in de Java Zee (1942) het woord zal voeren. Mussert voor de Bijzondere Raad van Cassatie: Mussert wordt voor de Bijzon dere Raad van Cassatie geleid, keurig gekleed en geschoren. Hij maakt een gezonde indruk en kijkt op de hem zo bekende arro gante wijze de volkomen bezette zaal in. Onder de belangstellen den is ook aanwezig mr. A^ Baron van Tuyll van Serooskerkem. Mr. Haga stelt aan Mussert de vraag, of hij wist, dat de Duitsers Nederland in Mei 1940 zouden bin nenvallen. „Weten deed ik het niet", aldus Mussert, „maar na de 1 inval in Noonyegen moest het iedereen duidelijk zijn, dat de Duitsers ook bij ons zouden bin ncnvailen." „Geen enkele relatie - met Duitsland" Ik had geen enkele relatie met Duitsland, voegt hij er aan toe, doch de president leest hem een verslag voor van een onderhoud met een afgezant van Göb^els, waaruit dui delijk de plannen der Duitsers bleken Mussert zegt dan, dat hij de Neder landse" regering niet had gewaar schuwd, omdat deze zeker was inge licht. Mussert betoogde, dat hij de hoop had Göring uit te kunnen spelen tegen Hftnmler, welke opzet overi gens een volkomen mislukking werd. „De enige steun welke ik vond was bij Reichscommissaris Schmidt", aldus Mussert. „Maar achter"*ons stond Hijier, die ons niets wilde ontnemen. In hem had ik vertrouwen. Hitier wilde in het Oos ten zijn uitbreiding hebben, niet in het Westen". Dan vraagt mr. Haga: „Wist U niet, dat Hitier vele" beloften had gedaan zonder ze ooit na te komen? Musserts antwoord is: „Men ver telde zoveel propagandaverhalen over Hitier, die ik niet kon geloven". „Nadat* Schmidt was vermoord, verloor U toert" niet uw zelfver trouwen?" was de volgende vraag. „Ik mocht toen het schip niet meer verlaten", antwoordde Mussert. Het gebaar. Wanneer de ondervraging van Mussert de hulp aan het Oostfront ter sprake brengt, motiveert Mus sert dit door te zeggen, dat hij Europa beschouwde als één geheel tegenover Azië. Bovendien h Schmidt gezegd: „Wij kunnen niet Gistermorgen is Mussert voor de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag geweest. Drie punten waren hem door mr. Zaafer van het Bijz. Gerechtshof te Den Haag ten laste gelegd: H hfct trachten, Nederland onder vreemde heerschappij te brengen; 2. het pogen, de grondwettelijke re geringsvorm van ons land omver te werpen en 3. hulpverlening aan den vijand. President van de Raad van Cassa tie was mr. H. Haga; advoc.-fiscaal prof. mrl» G. E. L^ngemeier; Mussert's verdedigers waren mr. Wijckerheld Bisdom en mr. de Pont. Zelf is de „leider van het"Nederlandse volk" ook nog aan het woord gekomen. op- ontkomen aan een gebaar ten zichte van het Oostfront". De arbeidsdienst was onzen „Lei der" een doorn in het oog; geld heeft hij~nooit van de Duitsers aangeno men; men heeft zelfs nooit getracht hem om te kopend) De N.S.B^ keurde de wreedheden der Duitsers ten opzichte van de Joden af. „Mijn plan was het in 1938 om alle Jodgn naar Guyana te vervoe ren. Was dat gebeurd, dan zouden zij nu nog allen leven", aldus de goedaardige Mussert. Dan brengt echter de president een brief ter sprake van Mussert aan Seyss Inquart, waarin hij zegt naar aanleiding van de moord op Duitse soldaten in Januari 1943 te Haarlem: „het was een verstandige: maatregel als represaille Joodse j communisten dood te schieten. Wij moeten consequent doorgaan, voor iederen nationaal-socialist die valt: tien Joodse communisten". (Zie vervolg pag. J) Tom Driberg: „Mallaby niet vermoord" Tom Driberg, de Engelse afge vaardigde van Labour in het par lement, die kortgeleden een be zoek aan het Verre Oosten heeft gebracht, verklaarde gisteravond in bet Lagerhuis, dat hij te Bata via van officieren bijzonderheden vernomen heeft, die volkomen duidelijk hebben gemaakt, dat brigade-generaal Mallaby, die Brit se bevelhebber in Soerabaja, niet vermoord Li geworden, maar op eervolle wijze tijdens een actie gedood. „Zelfs nu", zeide Driberg, „is het niet volkomen zeker of Mallaby, by de door hemzelf heropende gevechts handelingen, door de Indonesiërs gedood werd, dan wel door een gra naat, welke een Brits-Indisch offi- cier wierp naar de Indonesiërs." Driberg geloofde niet, dat dit in rekening is gebracht bij de togen de Indonesiërs geuite beschuldigingen van lage moord. Ned.-Ind. leger wordt verjongd Het gereorganiseerde Nederlands- Indische leger zal een verjongd offi cierencorps hebben. De commandant van het K.N.I.L, heeft een circulaire doen verschijnen, waarin hij de richtlijnen aangeeft volgens welke de oudere officieren geleidelijk ont slag verleend zal worden, daar de gemiddelde leeftijd der troepenoffi cieren te hoog is. Alle officieren, die door deze maatregel getroffen worden, zullen m de gelegenheid worden gesteld eervol ontslag aan te vragen uit de militaire dienst tegen 30 April as. Herrijst het fascisme? Na de betogingen in Londen voor den Engelsen- fasclstcnlcfder Mosley, hebben gisteren te Parijs bijna 5.000 mensen een bijeenkomst van de paagevormde „Repu blikeinse en Sociale Parttj van Verzoo- ntng", bijgewoond. De aanwezigen heb. ben hun groeten overgebracht aan kolonel Fiancois de la Rocoque, voormalig leider van de pro-fascistische „Croix dc Feu Liga", die volgens de laatste berichten zich nog onder huisarrest bevindt. De nieuwe party is een herleving van de uiterst rechtse „Partl Soclal Francais" (P.S.Fdie door Dc la Rocque, nadat zyn Liga in Juni 1936 was verboden, ge vormd werd. NOORDAM AANGEKOMEN. Het tnj. „Noordam" is Woensdag tegen middernacht te Amsterdam aan gekomen. Aan boord bevonden zich plm. 1800 mensen, w.o. ruim 80 zieken. De gezondheidstoestand was gunstig, on der de zieken waren geen ernstige ge vallen Gistermiddag zijn de meeste rer patriërenden met bussen en treinen naar hun verblijfplaatsen vervoerd. HERDENKING FEIRUARISTAKING. In verband met de herdenking der stakingsdagen van Februari 1941 zal do Amsterdamse tram Maandag as. na 11 uur v.m. niet rijden. KOUDE NACHT. Voor de kuststrook: wisselende bewol king met enkele sneeuw-, hagel- of regen buien. Vrij koud. Later krimpende en weer toenemende wind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1