PENICILLINE - TECHNISCH BUREAU P. BOER de genezing brengende schimmel Een panacée? Neen „Het lijkt er haast op, dat de won derbaarlijke carrière van het peni cilline een van de grootste positieve baten van de afgelopen oorlog is", zo begint een zeer lezenswaardig arti kel van dr. J. de Tempe in „Contact", het „maandblad voor de Nederlandse jeugd in 't algemeen en de Middel bare Scholieren en Studenten in 't büzonder". Wy halen uit dit artikel enkele passages aan: In 1929 ontdekte Fleming in Lon den toevallig, dat cultures van de ziekteverwekkende bacterie Staphy- lococcus aureus op steriele voedings bodem opgelost werden onder in vloed van een daarop als verontrei niging uit de lucht verschenen blauw groene schimmel, van het type, dat men zo dikwijls ziet op oud brood, vochtig leer, enz. Deze schimmels be horen tot het geslacht Penicillium. en de betreffende vorm bleek later een P. notatum te zijn, d.w.z. te be horen tot een soort, die naar men zegt in elke cultuurgrond wel aan wezig is. De eerste proeven ter zuivering van de stof mislukten echter door de sterke ontleedbaarheid, en daar na is lange tijd weinig aandacht meer aan het probleem besteed. Pas in 1938 werd het onderzoek opnieuw opgevat, namelijk door Flo- rey in Oxford, en hij en zijn mede werkers hebben de grondslag gelegd voor de tegenwoordige massaproduc tie van penicilline. Flemming had al in '32 met succes wonden behandeld met ongezuiverde cultuurfiltraten van de schimmel, maar eerst in 1941 werden de eerste wetenschappelijke resu'taten van de toepassing van pe- nicilline-concentraten gepubliceerd. Inmiddels was de oorlog in volle gang en Engeland had het zwaar te verantwoorden. Het penicilline-on- derzoek moest echter voortgang heb ben, want het penicilline zou van eminent belang kunnen worden voor wondontsmet'ing. Dus ging Florey naar Amerika om de Amerikanen op de hoogte te brengen van de resulta ten der Engelse onderzoekers. In Engeland en Amerika ging men voort met het wetenschappelijke onderzoek, terwijl de productie in het groot in Amerika zou worden uitgevoerd. Hoewel men de stof reeds zuiver bereid heeft, de structuur bekend is, en zelfs volgens een krantenbericht de synthese reeds geslaagd is, is daarover vrijwel niets gepuhliceerd- (Inmiddels is de structuur ook in ons land bekend geworden. Naar men dr. de Tempe mededeelde, zou deze zijn: C14 H20 04 N2 S.) Zo Is het met de vrijheid in Ame rika weer niet gesteld, of er is een publicatieverbod hiervoor uitgevaar digd; men is over deze dingen even geheimzinnig als over de atoombom, maar met nog minder fraaie redenen Ook van deze onvrijheid is de lij dende mensheid het slachtoffer. Een panacée? Neen Voor het leger is penicilline van het grootste belang ter desinfectie van wonden, die immers altijd wel vuil zijn tegen dat ze in behandeling komen. Voor de burgerij zijn ver schillende andere toepassingsmoge lijkheden van groter waarde, b.v. die tegen longontsteking, hersen vliesontsteking, beendermergontste- king, gonorrhoe, bloedvergiftigingen. Ook tandartsen gebruiken het voor desinfectie. Maar penicilline is lang niet ge schikt voor elke bacterieziekte. Hele groepen van bacteriën, b-v. de Gram- negatieve (typhus, dysenterie, enz.), en de zuurvaste (o.a. tuberkelbacil) zijn er ongevoelig voor; ook schijnt het onwerkzaam te zijn tegen virus ziekten (als kinderverlamming), en tegen menselijke schimmelziekten (b.v. de „zwembad'-schimmeltjes). Er zijn bovendien vele kwalen, die men met penicilline wel voor het uiterlijk kan doen verdwijnen en in wendig terugdringen tot de uiterste schuilplaatsen, maar daarin weet hij zich dan te handhaven. Zo schijnt het te gaan bij syphilis over welks bestrijding met penicilline de eerste berichten zo optimistisch luidden en bij oeendermergontsteki ng. In dergelijke gevallen kan men echter met penicilline de patiënten op krachten brengen voor een behande ling met andere middelen, resp. ar- seenpreparaten of een operatie. Toch een geneesmiddel voor t.b.e? Dr. de Tempe beschrijft voorts de uitgebreidheid van de onderzoekin gen en zegt over een der gevonden antibiotica: Het stpeptomycine, dat verkregen wordt uit èen draadvormende bacte rie, zou wel eens belangrijk kunnen blijken. In cultuurproeven is deze stof namelijk werkzaam gebleken te gen de t.b.-bacil. Men schijnt het streptomycine al super-penicilline te hebben genoemd. De met penicilline-achtige stoffen reeds behaalde successen zijn in elk geval schitterend te noemen. Massert's verraad (Vervolg ven peg. 1) DE ATOOMBOM MOEST REDDING BRENGEN „Zelfs toen U zag, dat Duitsland verloor, heeft U vastgehouden aan samenwerking met Duitsland ten nadele van Nederland", zegt prof. van Brakel. Mussert onthult, 'dat iet hem over eetTatoombom is ge iroken door de Duitsers, zodat hij us altijd is blijven geloven in een Duitse overwinning. De koningskwestie. Mr, Langcmajier brengt dan de ko ningskwestie ter sprake: „Dacht U werkelijk, dat Hitier ooit toegestaan zou hebben, dat in Neder land een referendum over de al of niet terugkeer van de koningin zou worden gehouden?" Musaert: „Ik had mij heel goed een referendum kunnen voorstellen. Hitier heeft immers zelf een referendum in Duitsland gehouden". „Een referendum van een heel bij zonder soort", merkte mr. Langemeyer op. „Tk heb misschien fouten gemaakt" Mussert krijgt vervolgens een half uur de gelegenheid zelf zijn standpunt uiteen te zetten. „Het verwijt dat men mij maakt" al dus Mussert", is. dat ik te ver ben ge gaan." Doch van verschillende zijden, ook in de UNO-vergadering, ia de t;n- denz gebleken, dat de statenonderdelen van hun souvereinlteit afstaan aan een statenbond. Wat~~betreft de hulpverlening voor het Oostfront: Ik zag de Sowjet-Unie als een groot gevaar. De strijd tegen Rusland, tegen het communisme, waa voor mij een heilige oorlog. Dat ^Rus land niet deugde ia ons trouwens tot 1940 in de kranten, ja zelfs van de kan sel steeds weer herhaald". De schijn dat ik tegen het Neder- landse volk werkte is tegen mij, maar ik mocht niets zeggen. Ik heb de angst voor de ondergang van Europa en zijn beschaving. Ik heb misschien fouten gemaakt. Mag men echter de fouten en laagheden van de incorrecte leden van de NSB op de gehele partij verhalen? Ik was in een positie, die mij was op gedrongen en heb trachten te bereiken wat te bereiken was. Nu Is voor mij het einde gekomen. Ik geloof niet in een wereldvrede, tenminste niet op het ogenblik. Maak daarom de breuk niet groter in ons volk", zo besloot Mussert zijn betoog. De verdedigers aaa het woord. Mr. Wyc kef held Bisdom bracht in rijn pleidooi naar voren, dat men t.a.v. 't oogmerk om het Rijk onder vreem de heerschappij te bregnen. men Mus- sert's misdaad niet anders dan een po gen kon noemen. Het resultaat ia uitgebleven: zo was het ook met het streven van Mussert een bond van l Germaanse staten onder Hltler's lei- ding te verwezenlijken. De verdediger vergeleek deze opzet met de U. N. O. en zegt. dat het verschil tussen deze organisatie en de statenbondstatuten „niet zo erg groot" is. In de middagzitting kwam de tweede verdediger van Mussert. mr, de Pont,| aan het woord. De hulpverlening "aan den vijand, het derde punt der ten lastelegging, achtte spr. wel bewezen. Maar de vraag is hier. in hoeverre dit strafbaar is: alle Nederlanders hebben zich volgens Mussert aan dat feit schul dig gemaakt en Mussert beriep zich voor het" Hof op dé overmacht, waar door hij gedwongen werd. Heeft Mussert inderdaad de dood straf verdiénd? Vast staat, dat hij steeds volkomen oprecht is geweest. Er is overduidelijk gebleken, dat Mus sert heeft gehandeld volgens IdeaJJsti- sche motieven, aldus de verdediger. Opnieuw de doodstraf geëist De advocaat-fiBcaal prof. Langemeyer betoogde, dat Mussert een zeer érnstig feit heeft gepleegd niet in de eerste plaats uit lage, maar toch in ieder ge val uit bedenkelijke motieven. Prof. Langemeyer bestreed de plei dooien uitvoerig. Inderdaad vallen er punten aan te voeren ten gunste van Mussert. aldus prof. Langemeyer. Hij is niet een typische landverrader, maar hij l« wel een typische hoogverrader die onder wijl niet teruggéd~einsd is voor het feit, ook landverraad te plegen. Een mate loze zelfoverschatting en hoge morele lichtvaardigheid hebben hem tot zijn daden gebracht. Spr. verzocht verwerping van het be roep, dus bevestiging van de doodstraf. De president bepaalde de uitspraak op vandaag over vier weken of eerder. IN SCHEERVLUCHT - In de Tweede Kamerzitting van gis teren werden in de vacature Effcndi (com.) gekozen de heren Borst en Bran denburg. In de vacature Beaufort (rit.) werden aangewezen de heren Stokman en Mol. Uit een gisteren door den voorzitter van de Tweede Kamer voorgelezen ver klaring bleek, dat de partijen die toe getreden ziin tot de Partij v. d. Arbeid, t tot aan de verkiezingen geen wijziging zullen brengen in de samenstelling van hun fracties. Wegens sterfgeval VRIJDAG NA 12 UUR GESLOTEN. PH. OFMAN. Slagerij, Dahliastraat 9. B. z a. R.K. HUISNAAISTER. Br. nr. A 886 bur- DVA. Direct gevraagd: BROODBAKKER. J. BUISMAN's BAKKERIJ, Bergen- Tel. 2460. FLINKE PAKHUISJONGEN gevraagd om opgeleid te wor den tot magazijnmeester bij W. F. STOEL's Handel Mij. Alkmaar. Persoonlijk aanmel den Eilandswal 11. WEGGELOPEN een klein bruin hondje Molly in de omgeving Castricum- 'A.u-b. terug bezorgen of brieven S. ZWART. Noorder- berg 20, Egmond aan Zee. WIE WIL ONS HELPEN AAN BEDDEGOED tegen conditie. Br. onder no- B 3139 bur. van dit blad. Dame, b- b. h. h. zoekt ge zellig gemeub. ZIT-8LAAPKAMER met goed pens. Enige weken schoolg. zoontje 4 jr. bij zich Br. no A 889 DVA. /wv yr I I 1+f4 Tf -,'iT WONLNGRUIL. Wie wil huis te Koog a- d. Zaan, vlak bij het Station ruilen voor woning in Ber gen of omgeving? J. W. MOL, Kieftstraat 38. Koog a. d. Zaan- PENSION OF KOSTHUIS in Alkmaar of Oudorp ge vraagd'van Maandag tot Za terdag door jongeman Zorgt zelf voor was. Spoed is ge wenst. Brieven onder no. E 577 bureau DVA. Te koop a&ngeb. wegens vertrek naar Engeland een nieuw blank eikenhouten AMEUBLEMENT, bestaande uit: dressoir, tafel, vier stoelen, 2 armstoelen- Karei de Gr.1. 16, Bergen. TE HUUR: fr. sl-kamer str. water, goede stand. Brieven ondar no. A 890 bureau van dit blad. Te koop aangeboden: Een z.g.a.n. Philips Telefunken luidspreker in kast f 7,50 en f 10.-. Baansingel 38. Een haardkachel, positie-corset en rechthouder. Reekerstraat 47. Een electr. geyser m. douche, kranen, leiding en kabel geheel compl. WUlibrordusw. 140, Heiloo Of ruilen: kippenhok m ren ged. m. eternit platen, 1 a-pers. ledik. m. toebeh.. 1 l-pers. led„ l trapje cn 1 tafel: of rullen v. 12-els kleed of cocosmat zg.a.n. Holleweg G 10. Heiloo. Ken p. bw. zw. hoge herensch. ml 42, 1 nw. donk.bl. w. schip pers- of zelltrul en 1 witte keper bakkersbroek. Oudcgracht 22huls, Ken nw. zinken badkuip, 1 gr. spiegel. 1 kop. muz.standaard. dlv. lampen compl.. 1 1-ptU petr stel. 1 mouwplank, 1 tang coups, enz. Metlusgracht 8. Loudelsweg 41, Bergen Schoorsteenbouw Bliksemafleiding Onderzoek Bouw Inspectie vol gens regeringsvoorschrift, met attest voor assurantie. Alle voorkomende Schoorsteenreparaties Alle soorten Wild en Gevogelte, Alle weken Kippen (aan de leg) voor de lok te koop. T.VAN HOUTEN - LIMMERHOEK 22

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3