kma&raei' BEVIN wil 50-jarig verdrag met Moskou Eerste vliegtuig van de wekelijkse dienst op Schiphol aangekomen nEfczOMMËKHllMJ ▼RIJDAG n FEBRUARI 1918. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommemn. flBB. 3e Jaargang No. 15I-ST2. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel. 2571. „Ik geloof, dat het de Sowjet-Unie ernst is als zfj zegt, dat z(J met de V. S. en Engeland wil samenwerken. Ik geloof ook, dat de Sowjet-Unie wil, dat de UNO behoorlijk ^functionneert. De UNO kan slechts behoorlijk functionneren. wanneer er tussen de drie grote mogendheden een goede verstandhouding bestaat. Deze wens naar eenheid der Sowjet-Unie raag echter geen reden voor haar zijn om iedere politiek, die haar aanstaat te volgen, zonder rekening te houden met de gevoelens of de belangen van haar geallieerden. Dit is de kern van het probleem", aldus de waarnemend leider der oppositie in het Engelse Lagerhuis, Anthony Eden, in het kader der debatten over de buiten landse politiek. den" betreft, waarschuwde Bevin er voor Italië en ook Duitsland niet te behande len alsof zjj nog onder Mussolini en Hit- Ier stonden. Deze fout is ook door de gcalliëerden bij de republiek van Wei- mar gemaakt: de landen die onder dic tatuur gestaan hebben, hebben hun „po litieke benen verloren". 'n»«>rnationaal beheer over Ruhrgebied De volgende punten werden voorts door Eden behandeld: 1. De ellende van de Duitse invasie in Rusland was z.i. de oorzaak van de hui dige Russische politiek, waarin alleen plaats is voor „bevriende buren". 2. Engeland heeft het recht te allen tijde niet zijn buurlanden vedragen te sluiten. 3. Het Ruhrgebied moet op de lange duur geïnternationaliseerd worden. Weer boter! Met ingang van 3 Maart zal voor lopig tot nader aankondiging behalve aan de kinderen van OA'm 4 jaar ook aan oudere personen wederom boter worden verstrekt. De eerste groep behoudt haar normale rantsoen van 250 gram per 14 dagen, de overigen krijgen in dezelfde periode 125 gram toegewezen. Anthony Eden. In z{jn antwoord zeide de minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, dat hU in December j.1. de Sowjet-regering heeft aangeboden, het bestaande Russisch-En- gclse verdrag tot 50 jaar te verlengen. „Ik heb laatst", aldus Bevin, i.tot Wis- jinsky gezegd, dat ik niet geloof dat wij al onze moeilijkheden op een stuk papier kunnen zetten om deze dan stuk voor stuk op te lossen. Ik voel, dat, wanneer wij vertrouwen in elkaar zouden krijgen, wij naar elkaar toe zouden gfoeien. Het is het doel van mijn politiek dit naar elkaar groeien te bevorderen." Alleen halffabrikaten van Duitse industrie Ten aanzien van Duitsland, en in het bijzonder van het hart der Duitse agres sie, het Ruhrgebied, had Bevin nog geen beslissing genomen. De Franse voorstel len zijn verworpen noch geaccepteerd. Bevin was er van overtuigd, dat het beheer over hol Ruhrgebied d.w.z. der industriën dient te worden ge regeld. Ook het vraagstuk van het ontmante len van de Ruhr is nog niet opgelost, j Uit een veiligheidsoogpunt zou men ge neigd zijn gen volledige ontmanteling voor te staanuit een industrieel oog punt zou men het gebied beziende als een productie-éénheid voor Europa, een internationaal beheer voor de Ruhr-in- dustrie wensen, terwijl men zich zou be perken tot het vervaardigen van halffa brikaten. Bevin voegde er aan toe, dat over deze aangelegenheden besprekingen gaande zijn met Frankrijk, België en Nederland. Samenstelling parlementaire commissie De parlementaire commissie voor Indonesië is thans als volgt samen gesteld: M. J. M van Poll. voorzit ter; H. A. Korthals, H J W. A. Meijerink, jhr. mr. B. C. de Savor- nin Lohman, Ch. J. I. M. Weltër, leden. De commissie stelt zich voor op korte termijn naar Indonesië te ver trekken. Zij zal haar arbeid beper ken tot het. inwinnen van inlichtin gen. Interviews zullen door de com missie of hare leden niet kunnen worden toegestaan. Als van ouds t Duitse nazi-propaganda in de V.S. (Van onzen diplomatieken correspondent) Wij vernemen van welingelichte zijde, dat er op het ogenblik in de V.S. een Duitse Nazi-propaganda campagne wordt gevoerd, welke in haar omvang niet kleiner is dan voor de oorlog, toen Göbbels nog in \olle glorie kon werken. "Door mid del van verschillende in de Duitse taal uitkomende dagbladen, maar ook door Amerikaanse bladen, wordt deze campagne gesteund, welke ver halen opdischt. die door dezelfde leugenachtieheid worden geken merkt als dit Vroeger het geval was Aan deze campagne werken voor-t al mee de „Abendoost" van Chicaeo. de „Wachter und Anzeiger" van' Cleveland, de „Deutsche Zeitung". van Milwaukee, de „Staatszeitung"! van Los Angeles en verschillend^ andere bladen Vroegere Nazi's vart de door Roosevelt wegens landver-^ raad ontbonden ..German American Bund" staan achter een nieuwe hulporganisatie, de „American Re- lief for Germany Inc." welke z.g. levensmiddelen wil doen toekomen aan de hongerende Duitse burger- bevolking, waarvan mevr. Roosevelt zojuist heeft kunnen constateren, dat zij in het geheel niet hongert De Nazi-campagne kost onget wij feit millioenen en vele Amerikanen vra gen zich op het ogenblik af wie deze millioenen fourneert Welingelichte kringen dringen op een onderzoek aan van deze affaire en verklaren, dat dit h,i. sensatio nele onthullingen ten gevo'ge zou kunnen hebben. Men is alppmeen verwonderd over het feit, dat de betrokken misdadigers het aandur ven, om. het Neufenbergse hof be lachelijk te maken en openlijk voor de Nazi's en hun misdadige metho des "te preken. New York—Amsferdam, een „verleef trip" Penicilline voor Nederland Donderdagmorgen te 11.40 uur Is het flagship „Amsterdam" van de American Overseas Airline, een Dou- glas Skymastcr, te Schiphol aange komen. Dit eerste vliegtuig van de trans atlantische luchtverbinding New- YorkAmsterdam werd door een enorm aantal belangstellenden ver welkomd. Onder de passagiers be vonden zich o.m.: de president der A.O-A., de heer Sumner Sewell; de secretaris van het Amerikaanse re- lief committee for Holland, de heer R. H. Hansficld, de heer V. A. C Slotemaker de Bruïne van het Ne derlandse informatiebureau te New- York; schout bij nacht J. E Meyer Ranneft. Nederlands marine attaché te Washington en vele andere auto riteiten. Van Nederlandse zijde waren ter verwelkoming aanwezig de vertegen woordiger van den Min. van Verk. en Energie, de heer J. Backer, directeur van de Rijksluchtvaartdienst, wet houder W. F. Schokking van Amster dam en de directeuren der KL.M, Wat de behandeling der „oude v(]an- de heren A. Plesman en H. Martin. Het vliegtuig had een billioen een- hedan penicilline (750 pounds) aan boord, die verdeeld zullen worden over 14 depóts hier te lande. Door de A.O.A. is vrij vervoer aangebo den. Als speciale attentie van deze luchtvaartonderneming werd het Nederlandse Rode Kruis een zen ding van 1600 pond sinaasappelen aangeboden, ter verdeling onder de ziekenhuizen. Lunch in het Amstelhotel. Het gemeentebestuur van de hoofdstad en de directie van de K.L- M. hebben passagiers en bemanning, benevens een groot aantal genodig den een feestelijke lunch in het Am stelhotel aangeboden» Namens den burgemeester van Amsterdam, die verhinderd was hield wethouder mr. W. F. Schok king, een korte welkomstrede. De president van de A.O.A., Sum ner Sewell, verklaarde zeer blij te zijn met de totstandkoming van deze luchtlijn, die hij voor het behoud van (Zie vervolg pag. 2) Een kink in de kabel Hoewel de Indonesische leiders er reeds eerder blijk van hebben gege ven, het Westerse diplomatieke kneepje van het „overvragen" te kennen, zou het o.i gevaarlijk wijn, het verzoek aan do UNO tot het zenden van een commissie geheel ais propaganda-bluf ter zijde te schuiven. Immers, alleen al het feit, dat Sjahrir nu pas uit Djokjakarta ie vertrokken, maant tot voorzichtigheid. Bovendien zijn er berichten over op han den zijnde veranderingen in het Indone sisch kabinet, welke misschien niet in ons voordeel zouden zijn. Dreigt er een kink in de kabel te ko men? Zo Ja, is hiervoor een aanwija- baro oorzaak? Het Javaanse blad „Mer- deka" licht een tip van de sluier op en wel zó ver, dat slechts een blinde moeite zou hebben, zich te overtuigen. Het blad maakt bezwaar tegen de voor gestelde overgangsperiode, aangezien deze ..de kwaadwillende Nederlanders in staat zou stellen posities te veroveren, waar uit zij slechts met bloedverlies en grote opofferingen verwijderd zouden kunnen worden." Wat zou de^ toekomst brengen, zo vraagt de „Merite^*" zich af, als de politieke toestand in Nederland eens ver andert en zij, die op het ogenblik dè teu gels in handen hebben, van het toneel moeten verdwijnen? Ziehier de kink die in de kabel kan komen. De vraag, of de voorstellen op zichzelf aanvaardbaar zijn. wordt niet aan geroerd (men zou geneigd zijn er aan toe te voegen: en dus bevestigend beant woord); van wantrouwen tegenover van Mook en deze regering is reeds geen sprake meer: het wantrouwen richt zich uitsluitend tegen de „kwaadwillende ele menten", van wie de bruine broeder weet, niets goeds te kunnen verwachten wanneer deze onverhoopt eens in Neder land in het zadel mochten komen te zitten. Dit is dan de uitwerking van het dwara- drljven van Gerretson en de andere „In- dië-in-nood"-mannen; dit ia het gevolg van de parlementaire commissie, die re presentatief beoogde, althans behoorde te, zijn, voor de volksvertegenwoordiging en die blijkbaar doorgang moet en zél vin den ondanks het feit, dat de verstandige en goedwillende elementen zich reeds teruggetrokken hebben. De kans is niet uitgesloten, dat de enige weg die gegaan kan worden, niet door de Indonesische, maar door de Hol landse „extremisten" wordt versperd."" Muiterij in het Ned.-Ind. leger INHEEMSE TROEPEN ONTEVREDEN. p Gisteren U te Batavia het volgende officiële communiqué uitgegeven: On der Inheemse soldaten van het Neder lands-Indische leger te Menado (Cele bes), is muiter(j uitgebroken. De ver schillen, die gemaakt zouden worden bij de bezoldiging en de voeding, zou den de oorzaak zijn. Het gehele militaire en burgerlijke gezag is door de aanvoerders der mui ters overgenomen. Alle Nederlandse mannen en vrouwen zijn gearresteerd; de aanvoerders het n verklaard, dat zij goed verzorgd worden. Er zijn geen berichten over onordelijk gedrag, plun dering of moordaanslagen. Toenemnde wind. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. Toenemende bewolking, nu en dan regen, aanvankelijk nog met sneeuw of hagel, tamelijk koud.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1