„Indonesiërs niet tevreden over Nederlandse voorstellen'' Honderdduizenden bonnen achtergehouden ('ZOHHBaWHÜ Soetan Sjahrin De .Oranje" weer op weg naar Amsterdam Japanners onder strengere controle Te Bandoeng Is op bevel van generaal- Huwlflc „Vrijwel geen Indonesiër is voldaan over d« Nederlandse voorstellen In de huidige vorm betreffende de toekom stige status van Indonesië", ao heeft de Indonesische minister-president Moetan SJahrir gisteren aan een cor respondent van Reuter te Batavia verklaard. SJahrir ral a.s. Donderdag te Soerakarta tot het Nationale Comité spreken. Het comité zal dan beslissen of de Neder landse voorstellen als basis voor onder handelingen aanvaardbaar zijn. Ofschoon de door het Indonesische werkcomité aangenomen resolutie, welke aandringt op een bezoek van een delegatie van de U.N.O. aan Indonesië, slechts een aanbe veling is, ls het waarschijnlijk, dat men" daarop terugkomt, Indien de onderhan delingen mislukken. Tevens verwacht men, dat er In het huidige kablnet-SJahrlr wijzigingen zullen komen. De communistische leider Tan Malakka zal ook te DJokja aan de be sprekingen deel nemen. Indonesische Partij van de Arbeid. Vroegere leden van de Nederlands-In dische Sociaal-Democratische Partij, wel ke na de capitulatie in 1941 ophield te bestaan, hebben besloten een „Indonesi- scho Arbeidsparty" op te richten. Deze partij komt overeen met de Nederlandse „Partij van de Arbeid" en is op dezelfde basia gevormd. Staking in Bombay geëindigd Het centrale stakingscomité van het Brit-Indische marinepersoneel heeft gis teren met meerderheid van stemmen be sloten de stakers te Bombay te adviseren de wapens neer te leggen, zich onvoor waardelijk over te geven en het werk vandaag weer te hervatten. Britse troepen hadden eerst te Bombay twee maal het vuur geopend op groepen Brits-Indische butlers, die ter demon stratie van hun sympathie met de sta kers ICdropese burgers aanvielen, winkels plunderden en het militaire verkeer op hielden. Negen personen werden gedood/ meer dan 60 gewond. Honger bepaald de vrede. De „New York Times" schryft over de staking o.m.: Europa wordt inderdaad, wat Indtë reeds is, een subcontinent van Azië. Zeker ls. dat Brits-Jndië het toneel van een der beslissende worstelingen van de na oorlogse periode zal zyn. Het gehele beeld wordt, door 't feit dat do zeelieden in opstand zyn gekomen door de drastische beperking der rant soenen. overschaduwd door de honger. Men zegt nauweiyks genoeg. Indien men beweert, dat de honger een van de grote machten zal zyn, die de vorm van de vrede zullen bepalen. Spaak tegen coalitie met katholieken Donderdagavond heeft de Belgische Minister van Binnenlandse Zaken, Spaak, te Brussel een verkiezingsrede uitge sproken om. wat hij noemde „het ver kiezingsaccident" van Zondag Jl. te be palen. De regeringspartijen hebben een meer derheid van meer dan '^iJO.OOO stemmen. Slechts een anomalie van het Belgische kiesstelsel verhindert het voordeel er uit te ha'.en. „Ik ben noch anti-Katholiek, noch anti-Ciericaal, maar ik meen, dat alle samenwerking met de C.V.P. in ieder geval moet uitgesloten worden", aldus de Belgische Minister. majoor Hawtflorn een einde gemaakt aan de onbeperkte beweglngsvryheld der Ja- pannezen. zy mogen hun barakken rus sen 7 uur 's avonds en 5 uur 's ochtends niet verlaten. Alleen wanneer zy dienst hebben, mogen zy het Zuldeiyk deel van Bandoeng betreden. Alle Japanse troe pen, welke ten Noorden van de spooriyn zyn geconcentreerd, zullen naar Batavia worden gezonden, terwyi de troepen ten Zuiden daarvan op hun post zullen biy- ven. •Het hospitaalschip „Oranjg" ls gU- terenmorgen uit Tandjong Priok naar '■Nederland vertrokken. 440 mijnwerker» bij Dortmund verbrand? Alle hoop op het redden van over levenden uit de Unamijn bij Dortmund is thans opgegeven. In deze mijn vond enige dagen geleden een explosie plaats, waarna een brand woedt. De mijn is thans afgesloten. Vierhonderdveertig slachtoffers, onder wie drie Britse ambtenaren, zijn ln de mijngangen achter gebleven Nieuwe petroleumbonnen Voor het tijdvak van 25 Februari tm. 30 Maart 1946 zal op de bonsvsn 047 en 542 der bonkaarten K 603, 2'/t IKer pe troleum beschikbaar worden gesteld. In verband met de bevoorrading van de handel is het mogelijk, dat de pe troleum niet overal te zelfder tijd ver- krljgbaar zal zijn; vóórinlevering der bonnen is evenwel niet toegestaan. DIRECTIE UNILEVER HAD MARGARINE NODIG! Over de malversaties by de Uni- lever Verhoop Centrale tc Rotterdam zÜn thans nadere bijzonderheden te publiceren- In deze zaak zyn tot nu toe reeds 24 arrestaties verricht waarbij zelfs '"de directeur en een drietal adjunctdirecteuren z^Jn be trokken- Het balletje is aan het rollen ge bracht door de actie van enige agen ten van politie, die in het nachtelijk uur van 5 Februari in het Westen van Rotterdam den 46-jarigen kap per C. van D. aanhielden, die een pakje bij zich had van 15 kg. marga rine. Door deze arrestatie kwam aan het licht, dat een vertegenwoordi ger, een afdelingschef, een procu ratiehouder, een administratief lei der en ten slotte de directeur van de U.V.C. in een complot waren betrokken. Volgens mededelingen van den di-" recteur had hij koft na het uitbreken van de oorlog een bonnenpot ge vormd van 500 000 rantsoenen van "h kwart kilogram. Uit die pot werd tijdens de oorlog voor het personeel kwistig geput, waarbij de directeur en de drie adjunctdirecteuren zich niet onbetuigd lieten. De directeur (wendde grote hoeveelheden voor jruildoeleinden aan. Dit liep soms op tot duizend kilogram margarine per week. De verleiding te groot. Na de bevrijding, toen er lange tijd geen margarine voorradig was, is de bonnenpot aanvankelijk geliquideerd, maar kort daarop gaf de directeur weer het sein, waarna de procuratie houder opnieuw voor een bonnenpot zorgde en de zaak op de oude voet ging voortzetten. Op het restant van de bonnenpot. bestaande uit „slechts" 180.000 rant soenen, heeft de economische recher che nog tijdig de hand kunnen leg gen. Ter walvisvaart. - Te Amsterdam Is Vrydag met een kapitaal van f 15 040.000 opgericht de „Nederlandse Maatschappy voor de walvisvaart". Tot de oprichters behoort o.m. Z.K.H. Prins Bernhard. In totaal zijn voorlopig 24 arresta ties verricht. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de directie alleen reeds meer heeft ogfvangen dan het gehele personeel tezamen Zó tracht men hier en daar de her opbouw van ons land te stimuleren- Woensdag a.s.: Herdenking slag Javazee In verschillende plaatsen in ons land zal door het Nationaal Instituut in over leg met het dep. v^n Marine een groot opgezette nationale herdenking gehou den worden van de heroïsche slag op de Javazee. De bedoeling is, op 27 Februari as. tussen 11 en 12 uur des morgens in de verschillende garnizoenen van leger en vloot plechtige herdenkingen te orga niseren. Hetzelfde geldt voor de gehele* Nederlandse schooljeugd van het lager-, middelbaar-, nijverheids- m vakonder wijs, met uitzondering van de drie laag ste lassen Van de lagere scholen. Precies om 12 uur des middags wor den op alle openbare gebouwen de vlaggen gehesen en betrachten de aan wezigen bij alle herdenkingen 2 minu ten stilte. In Amsterdam zal in de Nieuwe Kerk, ter herinnering aan Schout bij Nacht Karei Doorman, commandant van de vlooteenheid, die op de Javazee met de bemanning van de „Dc Ruyter" is om gekomen, en zijn gevallen gealliëerde, Indonesische en Nederlandse krijgs makkers een gedenkplaat worden ont huld. Prof. Schermerhorn zal in de kerk een herdenkingsrede uitspreken. Walcheren binnen een maand geheel droog! De dlr. gen. van de Rijkswaterstaat ir. W. J. H. Harmsen heeft verklaard, dat het herstel van de dijkm thans zo ver i« gevordefd. dat Walcheren weer veilig binnen zijn waterkering ligt. Walcheren zal nu binnen een maand geheel droog zijn. Van 25 t.m. 28 Febr. worden te Middelburg grote feesten gevierd. IN MEM0RIAM GARCIA Het vonnis is aan tien Spaanse vrijheidsstrijders voltrokken Wij weten weinig van hen; slechts de naam Christino Gareu* zegt ons iets. Wie herinnert zich niet die berich ten, die *n de somberste jaren van ons lend vii mond tot mond g-ngen over de stoute stukjes, d«e „onze jon gens" durfden uit te halen ondanks de bloedige terreur van de Nazi's? Eén enkele greep: een distributie kantoor, bewaakt door vier gewa pende agenten, werd overvallen. Duizenden bonnen in de wacht ge sleept voor hen, die gezocht werden. De twee aanvallers waren gewapend met.luchtpistolen. Even veel moed bezat Garcia. Hij diende in Frankrijk de zaak van de vrijheid en de democratie. Met tachtig man Maquis hield hij 3000 Duitsers in bedwang en ver overde zodoende Nipjes. Na de bevrijding van. Frankrijk ging hij naar Spanje om daar verder zijn plicht te vervullen. Hij en negen anderen zijn nu ge vallen. Zo velen gingen hen voor. Hoevelen zullen nog volgen? We derom staan 35 Spanjaarden binnen kort „terecht". Laten wij de nagedachtenis van de Garcia's eren, nu, vijf maanden na de overwinning der democratieën op het mens-onterend fascisme Neurenberg: Duitse film over Lidice „Tien Juni 1942 was de laatste dag voor Lldice en zijn bewoners", met de ze woorden leidde de Sowjetaanklager Raginsky gisteren de vertoning van de Duitse film over een van de meest sprekende Duitse misdaden in. De Duitse SS-lieden, die de „helden daad van Lidice" verrichtten, zorgden zelf voor de nodige bewijzen door 'het gehele drama op de film vast te leggen. Meer* dan brandende huizen en explo derende ruines zeggen in deze film de lachende gezichten van de Duitsers. De SS-lieden lopen als triomferende helden door de rokende ruines van het dorp en spelen er sentimenteel met een konijntje, dat misschien het enige le^ vende wezen is, dat deze hel ontsnapte. Russen te koop De aanklager haalde tientallen brie ven van Duitse vrouwen aan hun echt genoten van het front aan, waarin zij schreven voor tian of vijftien mark een Russische vrouw of man te hebben gekocht. „In Duitsland werd dc slavenmarkt weer ingevoerd. Daar kon men zien hoe koper# door werk uitgeputte sla ven voor nieuwe kwamen ruilen", al dus de Russische aanklager. 15 jaar geëist de dood verdiend! De advocaat fiscaal van het Arn- hemse hof heeft tegen F. Kramer, de beul van het kamp OmmenT"*die zijn gevangenen op sadistische wijze mis handeld heeft, 15 jaar gevangenisstraf geëist. Meest zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen. Krimpende en toene mende wind. Weinig verandering in tem peratuur.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1