m^rdef II Onze credieiwaardigheid in V. S. volkomen gezond Amerikaanse kolen naar Nederland? WERELD-OOMMENTAAR OP CHURCHILL'S REDE Beslissing over Indonesië voor de deur NIEUWE BONNEN Germ de Jong zestig jaar M fLAATSEI.IJK NOG NEERSLAG. Unit* de kust tijdelijk krachtige, gverigens meest matige Noord-Ooste lijke wind. Zwaar bewolkt met plaat selijk lichte sneeuw of motregen, fwnperatuur om het vriespunt. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommerton. DONDERDAG 7 MAART 1M8. Se Jaargang No. 162-383. flB| DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING AVE. STICHTING „DE VJtUE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam to, tel. Wl Advertentle-afd.: Langestraat II, tel. W1 Het Dag. Bestuur van de Partl) va« de Arbeid is sl» volgt umcngeateld K. Vorrlnk. alg -voorzitter: R. v. d. Brug. mr. A. M Joekes en O. Ruyger. voorzit- ters: C. Woudenberg, alg.-sccretarla; Willem* en w Thomassen, secretarissen; leden o.a.: W. Dreea. mr. M. v d Ooea van Naters, prof. mr. R. Kranenburg, mr. P J. Oud. L. N. Palar. mevr. mr. A. E. Rlbblus Peletler, prof. Ir. W. Schermer- horn en mr. O E. van Walsum. Minister Vost Minister Ir. H. Vos heeft onmiddel lijk na *Un terugkeer uit de Verenig de Staten op een Woensdag te Den Haag gehouden persconferentie me dedelingen gedaan omtrent zUn in" drukken. Als voornaamste taak van zijn reis beschouwde de minister, na te gaan in hoeverre de aankopen, die tot dus verre van regeringszijde zijn ge schied. aan het particuliere apparaat kunnen worden overgedragen. Daar in Amerika enige goederen (w.o. tex tiel en boter) nog steeds-schaars zijn, moet onderlinge concurrentie op Amerikaanse markten vermeden worden; dit feit vormt een belem mering voor volledige vrijgave van de particuliere handel. De inschakeling van de bedrijfs groepen of vakgroepen acht de mi nister derhalve nog steeds nodig, niet alleen bij import uit, maar ook bij export naar de Verenigde Staten. Het tempo van de omschakeling van het handelsverkeer van overheid naar particulieren zal zeer snel zijn. doch hangt af van de credietsituatie van Nederland in Amerika. D» tinanciërinq van hel handelsverkeer Door don minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, worden thans in Amerika offerhandelingen over eredieten gevoerd, want wanneer Nederland alleen zou kunnen be schikken over de dollar-saldi, dan zou weinig gekocht kunnen worden. De minister hoopte de waarde van de Nederlandse export te kunnen stellen op een milliard gulden. Twee factoren zün van betekenis ▼oor een credietverlening aan Neder land, n.1.: De verhouding tussen Rus land en Amerika en dc Amerikaanse cred iet verlening aan Engeland. De minister verklaarde nadrukkelijk, dat de cred iet waardigheid van Nederland In Amerika ais volkomen gezond moet worden beschouwd. Kolen voor Nederland? Tijdens zijn kort verblijf in de Ver enigde Staten was het den minister opgevallen, dat men geen verwar- mingsvraagstuk schijnt te kennen. De export van Amerikaanse kolen naar Nederland Is dan ook door hem be sproken- k Amerika heeft een tekort aan tex tiel en boter, het suikerrantsoen is lager dan bij ons, schoeisel en vruch ten zijn evenwel in voldoende mate te verkrijgen. Uit Amerika zullen worden geïm porteerd: metalen, grondstoffen voor de textielindustrie, chemicaliën, tar we en vetten, kolen en olie, in totaal een bedrag van 300 tot 400 millioen dollar. Nederland zal o m. bloembol len, kaas en jenever exporteren. Stijging der productie. Minister Vos verwacht, dat de ge produceerde hoeveelheden der Ne derlandse industrie eind 1946 boven het peil van 1933 zullen liggen. Na de bevrijding bedroeg de pro ductie nog slechts 25 procent van 1938, bij het begin van dit jaar was de hoeveelheid weer gestegen tot 60 procent van het peil van 1938. Een grotere krant? Er moet getracht worden, aldus *de minister, betere papiersoorten te ex porteren, teneinde de benodigde de viezen te verkrijgen voor de import van krantenpapier. Op het ogenblik heeft Nederland 3 millioen kranten lezers, tegen twee millioen voor de Beulen van Neuengamme staan, terecht Op 14 Maart**.s. begint te Hamburg bet proces tegen 14 oorlogsmisdadigers, voor malige leden van de staf van het con centratiekamp Neuengamme. Deze H-ërs worden o.m. beschuldigd van het ophangen van 60 Nederlandse z.g. „Nacht und NebeP'-gevangenen in Febr. 1945. Deze mensen behoorden tot een groep van 71 Nederlandse leden der verzetsbeweging, die op speciale order van Keitel, zonder dat hun familie er Iets van wist, naar Neuengamme ge bracht werden. Verkiezingen in Mei? Volgens het A.N.P. is het waar schijnlijk, dat als datum voor de Tweede Kamerverkiezingen 17 Mei; voor de Provinciale Staten 29 Mei en voor de gemeenteraden 26 Juli zal worden vastgesteld. Veel critiek uit Amerika FRANKRIJK: Het blad „Le Monde" pro-Bidault meent, dat Churchlll iet pleit voor een West-Europees blok. ,,L' Humanité" (communistisch) noemt de rede een gevaar voor de vrede en de veiligheid. Het linkse verzetsblad „Franc Tireur" beschreef de rede als I een poging om de Verenigde Staten er toe te krijgen, de verdediging van het Britse Imperium op zich te nemen. De meeste Parijse commentators be- 'Momentopname Het is zeker niet de schuld van mijn voortreffelijke leraar in plant en dierkunde, dat ik zozeer onwe tend ben omtrent de verschijnselen der natuur. Hoe is het toch moge lijk, heb ik mij vaak afgevraagd, dat een mens zonder veel inspan ning een reeks van steden en rivie ren in China kap onthouderr en geen vijf vogels of planten bij name kan noemen? Terwijl toch deze laatsten levende werkelijkheid zijn, terwijl de Chinese verschijnselen slechts door strepen en stippen ver zinnebeeld worden. Als nu mijn achtertuintje druk bezocht wordt door onze gevederde vrienden, zijn dat voor mij vogels zonder meer. Ik zie, dat er grote en kleine zijn en grauwe en kleurrijke, maar er moeten deskundigen aan te pas komen om mij te leren dat het mussen, mezen en lijsters zijn. De mussen zitten kleumerig in een jasmijn met al hun veren opgesto ken, alsof ze drie winterjassen over elkaar aan hebben. Ze kijken arg wanend rond en met reden, want de poes slaapt ook niet. Af en toe strijkt een mees op de grond en pikt snel een kruimel weg. Soms daalt de hele kolonie af en dan vechten ze samen ala mensen om de grootste kruimels. Veel aardiger zijn de meesjes, die mussen op z'n Zondags lijken. Zij hangen ondersteboven aan takken en vliegen bedrijvig heen en weer als een ceremoniemeester op een buurtfeest. Het is heel gezellig en leerzaam op de sneeuwvlakte van mijn achter tuintje. Tot een dikke deftige merel de boel komt bederven, mus en mees verjaagt en in zijn zwarte costuum rondstapt alsof de wereld van hem la en de beste brokken weghapt. De natuur is een leerzame en ont moedigende zaak. schouwen de rede als een aanwijzing van het Britse verlangen naar volle dige defensieve militaire en politieke alliantie met Verenigde Staten tegen Sowjet-Rusland. AMERIKA: De Amerikaanse pers is over het al gemeen tegenover de rede niet gun stig gestemd. De „Chicago Sun" schrijft: „Churchill vocht voor zijn wereld, wel ke In werkelijkheid niet meer bestaat. De „Boston Globe": „Churchill nodigt de Verenigde Staten uit, erfgenaam te worden van het ineenstortende „kolo nialisme". SOWJET-UNIE: tot heden geen com mentaar. BERNARD SHAW: „Als Churchlll's voorstel tot het sluiten van een Anglo- Amerikaanse alliantie doorgang zou vinden, zou het fliets anders dan een oorlogsverklaring aan Sowjet-Rusland betekenen. Wij moeten het feit in het oog houden, dat er in Engeland een aantat mensen zijn, die tegen Sowjet- Rusland ten oorlog willen trekken en het Is daarom goed. dat er Iemand als Churchill is, om ons aan dat feit te herinneren". De schrijver J. B. PRIESTLEY: „Churchlll's kijk op de dingen is er nog een uit de achttiende eeuw. De epuw van de atoombom vraagt een wij der inzicht, dan hij, ten toon spreidt." AMERIKAANSE CONGRES: keurt de rede af, omdat: 1. het wantrouwen van de Sowjet- Unie zou kunnen worden opgewekt; 2. de Ver. Staten te nauw verbonden zouden worden aan de Britse buiten landse politiek. De niet-communistiscbe Duitsers uit de middenstand, die, aldus schrijft Reuter's correspondent te Berlijn, hun hoop hebben gevestigd op onenigheid tsusen de gealliëcrden, bewonderen de moed. waarmede Churchill in zijn rede openlijk tegen de Sowjet-Russische po litiek in is gegaan. Wm de rede „zuiver persoonlijk?" De Engelse regering was niet op de hoogte van de inhoud van Churchlll's rede, voordat deze werd gehouden; Churchill heeft geen overleg gepleegd met Attlee of met Bevin, aldus meldt Reuter. De regering is van mening, dat deze rede als een zuiver persoonlijke verklaring moet worden beschouwd, waarin Churchill, zoals overigens zijn volste recht zijn eigen zienswijze naar voren heeft gebracht. oorlog. Gezien de beperkte omvang van de dagbladen gaan velen er toe over zich op meerdere kranten te abonneren. De minister zou gaarne proberen gedurende een half jaar zoveel kran tenpapier ter beschikking te stellen, dat de'bladen in een enigszins rede lijke omvang zouden kunnen ver schijnen, teneinde te zien. of dan het aantal abonné's zou afnemen- Van. de 2000 Jon krantenpapier per maand, gaan 1500_ ton naar de dag en nieuwsbladen, terwijl 500 ton ten beschikking komen van periodieken en weekbladen. Beois't aandelen geitegen In December 1945 stelde het Insti tuut Gallup een onderzoek in naar de opinie van het Engelse volk over het beleid van den minister van Buitenlandse Zaken Bevin. Op de vraag: „Bent U "van mening dat Bevin zich goed van zijn taak kwijt"? antwoordde 47 pet. Ja, 18 pet. neen, 35 pt. had geen mening. Sindsdleims de U.N.O. bijeen ge weest, en Wbben de scherpe discus sies van Bevin met Wisjinskl plaats gevonden. Het onderzoek vski Decem ber is dezer dagen herhaald, met de volgende resultaten: 73 pet. relde Ja. 12 pet. neen en 15 pet. had geen mening. In drie maanden zijn Bevin's „aandelen" dus met 26 pet. gestegen, aldus de News Chronlcle. De beslissing over Indonesië, meldt Reuter uit Batavia, kan niet langer wor den uitgesteld. Het herstellen van het Nederlandse geld als enig wettig be taalmiddel ln Indonesië en de evacuatie der Brits-Indische troepen, verstekken deze mening. Zotfra de reorganisatie van het Ka- binet-SJaJjrir voltrokken zal zijrt, zul len de lüesprekingen met de Nederlan ders beginnen; de laatste poging tot een vredelievende oplossing, aldus Reu ter. Welingelichte Britse kringen en de woordvoerder van Sjahrlr, Hadji Sa- lim, interpreteren Sjahrir's opdracht "zodanig, dat de erkenning van de repu bliek als doel van de besprekingen wordt beschouwd en niet als voorwaar de om tot besprekingen te kunnen ko men. Japanners nog steeds gewapend. Het afgelopen weekend is het eerste rustige, dat Bandoeng sedert de onge regeldheden heeft gekend. In het be zette gedeelte Is geen schot gehoord. Steeds meer Japannezen worden met hun wapens uit het Zuidelijk deel van de stad naar het Noorden overgebracht, waar zij ln een speciale wijk in af wachting van hun ontwapening, wot; den vastgehouden. Australiërs over Indonesië In felle debatten hebben de 'leider der oppositie, Menzies, en de minister president, Chifley, in het Australische parlement gesproken over de houding van Australië ten opzichte van Sjahrir c. s. Menzies waarschuwde ervoor, dat de toekomstige veiligheid van Australië door voortdurende Japanse invloed via Indonesische groepen in Nederlands-In- dië, bedreigd werd. Zelf zou Australië, indien zijn bestuur over de inboorlin gen van Nieuw-Guinea betwist werd, een dergelijke houding van een bond genoot niet kunnen dulden. I"1 bestreed voorts de passieve hou- dinrf van de regering toen de transport arbeiders geweigerd hadden Nederland se schepen voor Java te laden. Minister-president Chifley ontkende, dat de grote sympathie voor een nieu we orde in Indonesië tot vakvereni gingskringen beperkt zou zijn. Deze sympathie, die meer dan alleen maar communistisch is, aldus verklaarde Chifley. is over vele organisaties ver breid. Zijn regering was niet bereid om de hartstochten, die toch reeds hoog opgelopen waren, te laten ontvlammen, enkel om een kleine hoeveelheid goe deren te kunnen zenden. Een kracht dadige actie ter beteugeling van de ha ven arbeiders zou een industrleële stilstand ln alle havens betckenrn. Te Chicago is voor Maandag a.s. eën spoorwegstaking over het gehele land, waarbij 300.000 spoorwegarbeiders betrokken zijn, aangekondigd. Elk der volgende bonnen .geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB. KC 663: 073 Algemeen 250 gram jam. stroop enz. C74 Algemeen 50 gram thee.x 075 Algemeen pl.m. 112 gram huis houdzeep (uitsluitend Importzeep). t> 076 Algemeen 250 gram zachte zeep. B 18 Reserve 1 kg aardappelen. Bonkaarten LA. LB, LC 602: A 11 Melk ,llA liter melk. B 11, C 11 melk 3 liter melk. 16 Aardappelen 2 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 603: 567 Algemeen 250 gram jam. stroop, enz. 568 Algemeen pl.m. 112 grsm huis houdzeep (uitsluitend Importzeep). 569 Algemeen 250 gram, zachte zeep. Bonkaarten LD. LE 602: D 11, E 11 Melk 5 liter melk. 526 Aardappelen 1 kg aardappelen. «Tabakskaarten en».: T 16 2 rantsoenen shag of rooktabak (geen siga retten of sigaren). V 16 100 gram chocolade- of suikerwerken. X 16 100 gram chocolade- of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Maart ij. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Maart mag worden afgeleverd. TWINTIG ENGELSE SIGARETTEN. •Volgens „Het Vrije Volk" wordt zeer binnenkort een bon aangewezen, waarop houders van tabakskaarten 20 Engelse siga retten (die momenteel gedeeltelijk nog in 'Engeland liggen), kunnen betrekken. Zodra er scheepsrulmte la. wordt dit restant naar ons land gevoerd. SINAASAPPELEN VOOR PERSONEN 'VAN 21 JAAR EN OUDER. Thans komen ook personen geboren ln 1925 of vroeger in aanmerking voor 500 gram sinaasappelen. Zij moeten hiertoe bon A. 16 der bon kaart KA 603 uiterlijk op Zaterdag 16 Maart as. bij een detaillist in groente en/of fruit Inleveren tegen oritvangst- bewljs. NIEUWE SCHOENENBONNEN Met ingang van 1 April a.s. wor. den nieuwe schoenenbonnen in ge bruik genomen. De thans in omloop zijnde bonnen verliezen 16 Maart hun geldigheid. Stadsnieuws Een kunstschilder van wie er meer werken in Alkmaar verspreid zijn, dan van Germ" de Jong, bestaat er waarschijnlijk niet. Deze populaire figuur hij woonde jarenlang in Bergen en Schoorl en eerst sinds kor ten tijd in" Amsterdam wordt vandaag zestig jaar. In al de jaren, dat hij in onze om geving gewoond heeft waar hij binnenkort waarschijnlijk weer terug zal keren, omdat hij toch niet van Schoorl's mooie omgeving scheiden kan maakte hij zich vele vrien den. „Waar Germ de Jong in teedre kleuren van zijn onleesbaar leven spreektzo dichtte A. "Roland Holst, toen het, door verschillende kunstenaars met schilderijen versier de café van Piet Oldenburgh te Eergen werd ingewijd. Inderdaad, het poëtische schilder werk van Germ de Jong. dat ver want is aan dat van den Fransen schilder Odilon Redon, spreekt een taal, die de weerklank is van de grote levenslust van den meester. Een levenslust, die bekend is en al om gewaardeerd en daarom zei eens iemand bij wie De Jong dikwijls kwam: „Als ik Germ niet meer zie, dan ga ik mijn zaak sluiten". Een zwerversnatuur. Nadat hij \n 1910 de Amsterdamse Academie voor Beeldende Kunsten verliet is Germ de Jong op reis ge gaan. Hij werkte in Duitsland, Italië, Spanje en in Frankrijk. Ook Noord- Afrika bezocht hij en uit Marokko kwamen prachtige schetsen, pastels en schilderijen mee terug. In Parijs, waar hij geruimen tijd heeft gewoond, begon hij de stads gezichten met de café's en de felle reclames te schilderen. De bonte voorstellingen waren echter niet steeds het onderwerp van zijn werk, plotseling kon hij een Parijs' plein op het doek brengen met een licht aansprekend, alles overheersend co- loriet. Tot zijn beste werk behoren echter de landschappen uit de Py- renecn, warm getint en los van com positie. Doch ook het Hollandse landschap had en heeft voor hem zijn beko ring. hiervan getuigen zijn stadsge zichten uit Amsterdam en de land schappen uit Schoorl en omgeving, waar hij enige Jaren geleden „tot rust kwam". Zijn liefste onderwerp is echter 't bloemenstilleven. Colorist als hij is, trekt de kleur van een prachtig bou- quet hem in hoge mate aan en het resultaat is dan. een doek waarvan de fantastische en weelderige schoon heid iedere beschouwer onmiddellijk bekoort- In de gemeentemusea van Amster dam en Den Haag is werk van hem vertegenwoordigd. Behalve schilde rijen en tekeningen kent men van zijn hand ook verscheidene pastels (vooral bloemên), krijttekeningen, etsen, houtsneden en litho's. Ook pentekeningen of tekeningen met een gepunt houtje met Oostindische inkt nemen een grote plaats in zijn oeuvre in. Op meesterlijke wijze weet hij. desnoods met dc primitiefste mate rialen, werken te scheppen van on vergelijkelijke schoonheid, abstract en toch reëel, zoals Kasper Niehaus het noemde. Th. K. Partij van de Arbeid Het bestuur van de Partij van de Arbeid NoordhollanHs Noorderkwartier ia ala volgt samengesteld: W. v. d. Vall, Alkmaar, voorzitter; P. S. v. d. \£aart, Den Helder, secreta ris; D. Metselaar, Zaandam, penning meester; de heren Sietsma, de^Boer. Klaassen-Ba,*, Pielage Normen met de drie eerstgenoemden het dagelijks be stuur. Andere bestuursleden zijn: mej. Krul». de heren Kramer, Roodcnburg, Bakke^ Buys, Dr. "fcjjlstra, Olivier en Wegdam. 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Vandaag la het 25 jaar geleden, dat de heer C. Schoorl, ambtenaar bij de burgelijke stand, in dienst der ge- mesnte Alkmaar trad. Wij wensen den Jubilaris, dien het ze ker niet aan belangstelling zal ontbre ken, een pretlge dag toe. OPGEPAST VOOR PETROLEUMKACHELS. Er zijn in Alkmaar enige gevallen van lichte vergiftiging voorgekomen, tengevolge van het inademen van de verbrandingsgassen van geïmproviseer de petroleumkachels en soortgelijke apparaten. Het publiek wordt daarom gewaarschuwd tegen het gebruik van deze apparaten voor ruimteverwarming, speciaal wanneer ze hiervoor niet ge construeerd ztjn. De directeur van de gemeente- olijke geneeskundige gezond heidsdienst. PASSAGIERSLIJST M. g. „TEGELBERG". De passagierslijst van het m. s. „Te gelberg", dat met 1733 gerepatrieërden aan boord op 13 Maart «4. tef Amster dam zal aankomen, ligt op ons bureau ter Inzage, Donateursconcert „Excelsior" Na een gedwongen rust van enige Jaren heeft de hier zo populaire Muziek vereniging Excelsior, welke bij tal van feestelijke gelegenheden, haar medewer king verleent, gisteravond ln 't Gulden Vlies haar tweede DoQtteursavond gege ven. De belangstelling was groot en uit het gepresteerde bleek dat er onder de vitale leiding van dirigent Anderaon hard gewerkt wordt. Na het gebruikelijke openingswoord door den voorzitter*) werd begonnen met het afwerken van het programma, waarbij de tamboers, pijpers en bazuinen het ope ningsnummer verzorgden. Na een pittig gespeelde man door het orkest volgden enige nummers welke hogere technische en muzikale eisen stelden. 7.o werd een alleszins aanvaardbare uitvoering gegeven van „Orphée aux En- fers" van Jac. Offenbach, Jammer dat dj stemming soms niet geheel zuiver wis. Dit beswaar werd echter opgeheven ln „Espana" van Chabrler en de Ouverture „Die Schöne Galathee" van F. von Suppé, welke met de nodige dynamische schskerlng werden gespeeld, evenals de bekende „Suite Ballet" van Popy. Met een mars van G. Boedljn werd het muzi kale gedeelte van de avond besloten. De toeschouwers waren na elk nummer gul met een welverdiend applaus. Joh. van Ejtgelen. BEROEPEN. AU predikant bij de N. H. kerk te Alkmaar U ln de vecture Dr. C. L. Tuinatra, beroepen Da. J. M. Gerritsen te Wichmond. VERGADERING DER g.D.A.P% WIJ ontvingen van het bestuur van de SDAP het volgende schrijven: De afdeling Alkmaar der SDAP. In ver gadering bijeen op Dinsdag s Maart, keurt het tekenen van het verzoek tot vrijlating van den heer Krom, af. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De Intrede van den nieuwen predikant van de Doopsgezinde gemeente. Da. A. J. van der Sluis, kan a.a. Zondag we- gsna ziekte niet doorgaan. HINDERWET. Heden is op de gemeentesecretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van den heer H. C. Eecen, alhier, om vergunning voor Eet oprichten van een meubelfabriek, waarin zullen wor den geplaatst vier electro-motoren, reap. van 2, 2. 3 en 6 P.K., voor het aandrij ven diverse werktuigen, in het perceel Schelphoek no. 18. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden Ingediend ten atadhulze. mondeling op Dinsdag 19 Maart 1946 a.s., voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de se cretarie dezer gemeente van de terza ke ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 5 Maart 1945. r. H. VAN KINSCHOT. burgemeester. In de schaduw van den dictator Montgomery heeft een lans ge- broken voor het hongerend Duitsland, maar het heeft niet mogen baten. De Engelse regering liet duldt-, lijk weten, dat Duitsland de laatste was op de lUst der volken, die voor steun wat de levenamlddelenpoaltle be treft, in aanmerkli.g zouden komen. Toch zal het beroep, dat Monty op zijn chefs deed ten behoeve van den verslagen vijand, niet zonder kracht van argumenten geweest zijrt. Reeds Byron Price wees in zijr. (n December J.l. uitgebracht rapport ovtr het on derzoek naar de toestand ln Duitsland^ dat hem door president Truman was opgedragen, met klem op de noodza kelijkheid van onmiddellijke verbete* ring van de ravitaillering. daar deze ..gevaarlijk slecht" was. Vóór hem had Eiaenhower gewaarschuwd tegen wan ordelijkheden en epidemieën, die vol gens hem niet uit konden bliJVen. Het is er ln Duitsland, ondanks deze waarschuwingen, niet .beter op gewor den. Veel was ook niet te vërwachten. waar toch een groot gedeelte van Europa in een noodtoestand verkeert. Honderd-veertig millioen mensen moe ten hier met een rantsoen van minder dan 2000 calorieën per dag toe (gemid deld heeft de volwassen mens er 2500- 3000 nodig) en honderd millioen van de ze honderd-veertig moeten zelfs vol staan met om en nabij 1500 calorie ën. Maar nagenoeg geheel Duitsland ligt nog ver onder dit niveau: het aan tal wisselt in de Britse -en Amerikaan se zónes van 727 tot 1380 maximaal. Wanneer men, deze cijfers In het oof houdend, de algemene toestand van het rampzalig land beschouwt, komt veel van wat ons ongeduld zou kunnen brik- kelen, ln een. milder licht. Ia het een wonder dat de gemiddolde Duitser géën belangstelling heeft voor politiek? De „eigen" democratische partijen heb ben nog geen vat op hem; hU denkt aan brood en aardappel ?n. Kunst, cul. tuur? Brandstof is belangrijker. De mocratische opvoeding van de Jeugd? Ala zijn kinderen maar niet van honger sterven Wie mag zich er eigenlijk over ver bazen, dat de Nazi-elementen zowel in Oostenrijk als ln Duitsland nog zo machtig zijn en niet alleen door hun aantal, al la dat van dien aard, dat het voorlopig eenvoudig niet uit te schake len is; ook door hun woord. Hebbïn zij "geen gelijk gehad, toen zij na de onoverwinnelijkheidslegende voorspelden, dat Duitsland er door een nederlaag erger aan toe zou geraken dan bij een totale vernietiging? Wie honger heeft, kan zich niet iets ergera vooratellen. Typerend voor de Invloed van het natlonaal-socialisme, nu, zoveel maan den toch na de overwinning der demo cratieën, is wel. dat een democratisch partijleider onlang* tot zijn toehoorders moeat zeggen: „Hltler had gelijk. Zijn enige fout was. oorlog te maken. Was die er niet geweest, dan zou het land onder hem welvarend geworden zijn". De Duitse Jeugd la nog niet bevrijd van het nationaal-soclalisme; de honger deed diens klauwzn verstarren. Ia het grootste gevaar voor de vrede en de menshheid misschien toch niet de atoombom maar de te schamele korst brood? Hedenmorgen bereikte ons het bericht, dat Montgomery toch enig suc ces heeft weten te boeken: de mogelijk heid, een aanvullende hoeveelheid ko ren naar Duitsland te zenden, zal door het gealliëerde voedingsbureau te Was hington worden onderzocht. De Engelsman air Ben Smith, zal voorts de toestand In Br.-Indlë (waar zoals men weet, eveneens hongersnood dreigtvoorleggen.. De doodstraf voor Bakker De caféhouder SJjmen Bakker uit Purmerend was als eerste door het Bijzonder Gercchtsfiof' te Amster dam ter dood veroordeeld op grond van het feit, dat hij door verraad schuldig W8s aan de dood van den belastingambtenaar KoRJn. Woensdag werd deze zaak behan- deld voor de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravcnhagc. De Raad bekrachtigde het vQnnis van het Bijzonder Gerechtshof. Kick Smit niet naar Luxemburg Kick Rmlt, de aanvoerder van bet Nederlandz elftal Is ongesteld. HIJ ral onmogelijk de reis naar Luxemburg kunnen meemaken. Thans zal RUveri van NAC als extra reserve meegaan, doch in Luxemburg zal eerst over da dcfinltlevt opatelling worden beslist.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1