Ikmaardeï Sowjei-voorsiel voorlopig algewezen Maandag behandeling Perzische kwestie Opnieuw informatie-opdracht voor De Schrijver Spaak vielpartijgenoten hadden haast Rondom Rochdale VRIJ ZACHT. Matige Zuidwestelijke wind. Be houdens een tijdelijke opklaring meest half tgt zwaar bewolkt. Geen neerslag van betekenis. Vrij zacht. VRIJDAG ZZ MAART 1948. 3e Jaargang No. 175-396. DirecteurM. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Wlllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVEi STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.! Aehterdam 20. tel. 2274. Advertentte-afd.: Langestraat tel. 3971. UNILEVER ONDER CONTRöLE. In verband met de onregelmatigheden hij de Unilever heeft de regering een regeringsvertegenwoordiger benoemd bij de Levers Brothers en Uni Lever N.V. PPRESIDENT TRUMAN heeft verklaard, dat de bijeenkomst van de Veilig heidsraad niet zal worden uitgesteld. De president zelde, dat de Ver. fetaten gekant zijn tegen het Sowjet-voorstel om de bijeenkomst 16 dagen uit t® stellen. De Britse regrering heeft, volgens A.F.P., aan haar permanenten ver tegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, Sir Alexander Cadogan. Instructies ge geven het verzoek van Stettinius om de Perzise kwestie als eerste punt op de agenda van de raad te plaatsen, te ondersteunen. Later meldde A.F.P., dat de Veiligheidsraad van de Yerenigde naties Maan dagavond bijeen zal komen. Nieuwe Sovjet-voorstellen? Volgens den correspondent in Tehe ran van de Daily Express zou Sadsjikof, de nieuwe Sovjet-ambassadeur in Per- zië, nieuwe voorstellen hebben meege bracht om het Russisch-perzische ge schil door rechtstreekse bespreklngn te regelen. Het Sowjet-voorstei zou op een nieuwe basis berusten en de nadruk leg gen op het verlangen van beide lan den naar vriendschap en samenwerking. Van Russische zijde blijft men betogen, dat de rechtstreekse besprekingen met Perzië nog niet geëindigd zijn. Nog steeds onderhandelingen Moskou-Teheran De Sovjet-ambassadeur te Washing ton, Gromyko, heeft verklaard, dat een actie van de zijde der Verenigde Na ties aangaande het Perzische protest de situatie tussen de Sovje-Unie en Perzië zou compliceren. Hij zeide, dat een uit stellen logisch zou zijn, daar er nog steeds onderhandelingen tussen Moskou en Teheran via "de diplomatieke kanalen gaande zijn. Toen men Gromyko vroeg, of de op lossing van de huidige problemen een terugtrekken van het Rode Leger uit Perzië zou betekenen, antwoordde deze: „Ik heb daarover niets gezegd". Op een vraag of de Sowjet-Unie bij een even tuele weigering van het Russische ver zoek een nieuw verzoek tot de raad zou richten, antwoordde Gromyko bevesti gend. Schermerhorn naar Leuven De minister-president, prof. ir. W. Schcrmerhorn, zal op 11 April op ver zoek van" de Leuvense universiteit al daar een rede uitspreken met als on derwerp: „De positie van de lage lan den aan de zee". De Belgische prins-regent heeft De Schrijver, voorzitter der C.V.P., in audiëntie ontvangen en hem opnieuw belast met een in formatie-opdracht. De regering-Spaak is ten val ge bracht door twee van Spaak's eigen partijgenoten. Toen de stand der stemming voor de eerste maal werd bekend gemaakt en de regering 89 Aegen de oppositie 90 stemmen bleek te hebben, protesteerde de communistische afgevaardigde, daar zijn stem blijkbaar niet geteld was. Na dit incident bleek, dat de stand 90—90 was, wat voor Spaak c.s. geen meerderheid betekende. Indien echter de twee socialisti. sche volksvertegenwoordigers uit Luik, Demoitelle en Van Belle, niet voor de stemming „naar huis" waren gegaan, had de linkse regering wel een meerderheid be haald. De twee gedelegeerden moes ten echter de laatste trein naar Luik halen en dit ging hen blijk baar meer ter harte dan het slagen van Spaak's missie Socialistische partij optimistisch De Belgische socialistische partij heeft naar aanleiding van deze kwesties een% communiqué uitgege ven. waarin o.m. gezegd wordt: Met spijt stelt de partij vast, dat Verzoekt haar dè maatregelen te treffen, die geboden zijn. Zelfs na de onthouding van de liberale kamergroep denkt het nog steeds dat het kiezerscorps met stemmen, de wens geuit heeft het werk van nationaal berétel, dat zo voorspoedig door het kabinet Van Acker ondernomen werd, voort te zetten. Het biedt zich dan ook aan, om deze regering te vormen, mits de liberale partij haar standpunt her ziet en daarmee instemt en mits de communistische partij er mee blijft instemmen. Distributienieuws. BON 07 VOOR SCHOENREPARATIE. Bon 07 der lederkaart is aange wezen voor het doen repareren van schoenen met leder en/of rubber- zolenmajeriaal. Het aantal voor elke reparatie benodigde bonnen is aan gegeven op de bij den schoenher steller aanwezige lijst. 140 EN 630 VOOR 2 LITER PETROLEUM. Voor het tijdvak van 25 Maart tot en met 20 April 1946 worden op de bon nen 140 en 639 der bonkaarten K 604, 2 liter petroleum beschikbaar gesteld. TOILETZEEP VOOR BABIES. Binnenkort zal 90 gram toiletzeep be schikbaar worden gesteld voor Jüade- Vergelijk mogelijk In diplomatieke kringen te Was* hington maakt men nauwkeurig on* derscheid tussen de strekking van Gromyko's verzoek tot uitstel van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad en Stettinius' verzoek om, wanneer de Raad bijeenkomt, de Perzische kwestie als eerste punt van de agen da te behandelen. Men wijst er op, dat zowel aan het ene als aan het andere verzoek eventueel tegemoet gekomen kan worden, zonder dat die tegemoetkomingen met elkander in strijd behoeven te zijn. Russische duikboten voor Zuidkust van Java? In Londen komen berichten binnen uit Bataria, als zon een aantal Rus sische onderzeeboten onder de Zuid kust van Java liggen. Hoewel deie be richten volgens A. N. P. betrouwbaai schijnen, is geen officiële bevestiging hieromtrent te krijgen. Reuter seinde later uit Batavia, dat officiële bronnen deze berichten heb ben tegengesproken. Een Nederlands stafofficier heeft medegedeeld, vol gens Reuter, dat het bericht uit Indo nesische bronnen afkomstig is en dat bfl nader onderzoek - geen bevestiging kon worden verkregen. Sjahrir heeft aan een correspondent .van ANP-ANETA in een telefoongte- gesprek verklaard. „Dit is het eerste bericht dat ik over deze aangelegen heid verneem". Op de vraag van dén correspondent of de aanwezigheid van de Russische duikboten in verband kon worden gebracht met de politieke toe stand in de binnenlanden van Java, antwoordde Sjahrir: „Volgens mij in geen enkel opzicht". Ondertussen is het aan geen twijfel onderhevig, 'dat door de bekendmaking van zulke onvoldoende en vage be richten waarbij nog komt, dat de correspondenten zedelijk verplicht z#n de bron van inlichtingen niet bek and te maken 'n delicate situatie ia ont staan, die zo vroeg mogelijk door de volledige weergave van de feiten dient te v,rnrden opgehelderd. Buitenlandse studenten in ons land Door de overkappingen van het cen traal station te Amsterdam daverde gistermiddag om kwart voor zes het gejuich van naar schatting 1500 Am sterdamse studenten, die met vliegende vaandels en slaande trom de binnen- stomende Pullmantrein uit Brussel ver welkomden. In deze trein bevonden zich nl. de eerste zestig buitenlandse studenten, die drie weken lief en leed met hun Amsterdamse collega's zullen delen. Onder de buitenlandse gasten bevin den zich 35 vrouwelijke en mannelijke 6tudenten van de universiteit van Pa rijs, 11 van die te Bern en 12 uit Brus sel. De klanken van Marseillaise, Bra- bangonne en het Zwitserse volkslied verwelkomden de gasten. In de loop van de volgende week worden nog een zestgtal studenten ver wacht, waaronder op 30 Maart a.s. 2-5 Zweden. Het Frans zal voor allen oi> de colleges de voertaal zijn. Eindexamens middelbare scholen De eindexamens der middelbare scho len voor meisjes zullen dit jaar wor den gehouden op 21, 22, 23 en 24 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der' openbare H. B. S. met 5 j. c. en de aangewezen bijzondere H. B. S. met 5 j. c, en 4 j. c., zal in tegenstelling met een vorige bekend making, gehouden worden op 20, 21, 22. 23 -Bn 24 Mei. V1SEE KRIJGT 10 JAAR. Als hU maar eerst gegrepen wordt! Het Amsterdams Bijzonder Gerechts- hoft behandelde gisteren een zaak met een lege beklaagdenbank. In die bank had moeten zitten, Hendrik Christiaan Visee, 31 jaar oud, koopman. Na"** de bevrijding dook deze Visee onder.... bij het M. CL, werd later, 8 October 1945. tochgearresteerd, doch wist 23 Januari uit het kamp aan de Levantkade te ontsnappen. Waar hij nu zit? Den afwezigen verdachte was ten laste gelegd hulpverlening aan den vij and. (Bunkerbouw, inkopen, etc.) De president van het Hof vroeg de getuige kamppolitieman K., een toe lichting op de ontsnappingskans uit kamp Levantkade. Visee had een baantje gekregen bij de ..zuiverings- ploeg" (tegen ratten etc.) Dit gaf hem bevoegdheid somtijds buiten de slag boom, die het kamp afsluit te komen met het bekende gevolg. Pres.. Het zijn ongehoorde toestan den. die daar heersen. Verregaande nonchalance. Zet u uw onderzoek voort?" Get.. „Inderdaad, maar we zijn zeer geremd. Hebban geen vervoersmidde len". Adv. fiscaal, mr. W. P. Bakhoven: „Fraaie beweging". Na het horen van een viertal getui gen over de verrichte transactfes eiste de advocaat-fiscaal in zijn requisitoir een gevangenisstraf van 10 jaar en be vel tot onmiddellijke gevangenneming. Enige verdediging werd niet gevoerd, omdet verdachte niet persoonlijk aan wezig was. Een foto van de eerste zo juist uit Zweden gearriveerde sneltreinlocomotief, welke door de Ned. Spoorwegen is aangekocht en waarmede een proefrit werd gemaakt. Momentopname Ik mag wel zeggen, dat ik het al tijd aardig vind, ais twee mensen ruzie hebben. Gewoonlijk zeggen ze eikaar dan de waarheid, wat na tuurlijk toe te juichen is. Bovendien blijken ze te beschikken over een redenaarstalent, dat in vreedzame ogenblikken zelden of nooit tot ont plooiing komt. Zo lees ik ook graag de ingezonden stukken in de kranten. Verontwaardigde abonné's luchten hun gemoed en de redactie slaat weer terug. In de ingezonden stukken-rubriek komt de krant pas waarlijk tot leven. En nu las ik in „Vrij Nederland" een stuk van een Brabander, die daar het zelfgenoegzame Westen (dat waren wij) eens lekker te pakken nam. Hij had niets tegen de Moerdijkbrug, zei hij. maar dat ding was een band tussen Brabant en de barbaren uit het Noorden en om enige band had hij niet gevraagd. Het stukje had als motto de Oud- Brabantse kreet: Edele Brabant, Were Di! Het was mij al enige tijd bekend, dat de Friezen ons Hollanders als tweederangsmensen beschouwen, die, nou ja, met de Friezen mee mogen doen, maar altijd heel bescheiden. En nu blijkt me. dat de Brabanders ons helemaal willen afsnijden. Als we niet oppassen, worden wij Hollanders de woestijn ingestuurd en het wordt tijd, dat de Hollandse leeuw ontwaakt, zijn klauwen scherpt en .terugslaat. We zullen onze slagzwaarden uit het vet moeten halen om onder de kreet: Val aan! Holland en zijn leeuw! onze vijanden van ons lijf te houden. Wij zijn veel te goedig. We moeten weer strijdbare mannen worden. Edele Lutjebroek, Were Di! PRINSES NAAR ZWITSERLAND. Gistermorgen vroeg is In alle stilte, ge heel onofficiëel, Prinses Juliana met het passagiers-vliegtuig van de KLM naar Zwitserland vertrokken. Naar men weet bevindt Prins Bernhard zich reeds enige tijd in de bergen vbor herstel van krach ten. De Prins en Prinses zullen in Zwit- serland#verblljven tot het tijdstip, waarop zij de reis naar Scandinavië aanvaarden. Woensdagmiddag bezochten Beatrix en Irene, vergezeeld van jkvr. Feith en den luitenant ter zee Goosens, H.M.'s torpedo- bootjager „Tjerk Hiddesz". Om te ver geten. cfat pappie en mammie weg waren? Stadsnieuws Interneringskamp of Vacantieoord? de regering-Spaak met staking van ren geboren n> 31 December 1944. Men stemmen ten val werd gebracht, we-- gens het vertrek, kort voor de stem ming, van twee socialistische volks vertegenwoordigers. Het vestigt de bijzondere aandacht van de linkse federatie der partij op dit punt en moet hiertoe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlijk op 30 Maart a.s. bij een winkelier, die gewoon was toilet zeep te verkopen, inleveren. Met een „ontvangstbewijs" zal men ater de zeep kunnen betrekken. De goochelende Sint Opinie-onderzoek volgens de Gallup-methode is ook in Nederland in zwang ge raakt. Wij worden er regel matig van op, de hoogte ge houden, hoe de burgers denken over alle denkbare problemen. Zij verdelen zich voor deze gelegenhe den over verschillende per centages en komen dan al of niet in de krant te staan, wat afhangt van de plaatsruimte en van de opi nie van de redactie. Zo kan ook de regering al dan niet rekening houden met de volksopinie, wat afhangt van de opinie van de per centages en van de opinie van de regering. Dit alles wat betreft het openbare opinie-onderzoek. Naar wij van onzen zeer bijzonderen en zeer gehei men Haagsen correspon dent vernemen, is de rege ring er onlangs toe over gegaan een geheim opinie onderzoek in te stellen. Niemand weet hier iets van. Alles ligt in een Egyptisch duistfer, waarvan uitslui tend onze boven omschre ven correspondent een tipje heeft opgelicht. Dit tipje oplichten legde hij vast In de navolgende woor den: 0 Regering vraagt de kinderen Gonehelaar of Sinterklaas? Geheim opinie-onderzoek. Van eigen zak in eigen zak en tochmeer wel vaart! Nieuw kompas voor schip van staat. Den Haag. Teneinde de voortreffelijke werking van het Noodpavlement aan fe vullen met een eigen me ning. is de regering er toe overgegaan een geheim zinnige dienst voor geheim opinie-onderzoek in te stellen. Gedachtig aan de zinspreuk: „kinderen en gekken spreken de waar- beid" heeft deze dienst o.m. onderzocht, aan welke ver schijning kinderen de voor keur geven: aan Sinterklaas of aan den goochelaar. Wonderlijk genoeg was de opinie als volgt verdeeld: 49 pet Sinterklaas: 49 pet een goochelaar; 2 pet geen mening. Motieven vóór Sinterklaas: 80 pet hij geeft ons kado'tjes: 15 pet Zwarte Piet heeft me nog nooit in de zak gestopt; 5 pet zijn baard is zo mooi en zijn schimmel ook. Motieven Commeniaria vóór een goochelaar: 80 pet Sinterklaas is mijn pappa en de goochelaar Is echt; 15 p|: hij doet het zo enig. echt-^ofel. je lacht je slsp; 5 pet Sinterklaas word ik later van-eiges maar ik wou dat ik kon goochelen. Aangezien de stemmen staakten heeft het bijzon- der-geheime-opinie-onder- zoek-bureau der regering aanbevol bij haar beleid tussen deze twee uitersten in te koersen. Men mag hier spreken van het varen op eeh nieuw kompas, een kompas, dat a. h. w. Oost- West wijst. Het zal hét naar nieuwe welvaart. Reeds is het vruchtbare beginsel in praotük ge bracht, en ftel öp het plat teland, waar het ongetwij feld als kooi zal groeien en bloeien. Dezer dagen is officieel bekend gemaakt, dat met de uitbetaling van de toeslag regeling voor de kleine boeren spoedig zal worden begonnen. Wie geen kleine boer is. zal zich niet licht herinneren, dat er iets dergelijks in de maak was en wie wel kleine boer is zal verbaasd staan, dat het nog uit de maak is gekomen De kwestie was, dat de rege ring op het geheime opi nie-onderzoek moest wach ten, maar thans heeft zij de oplossing gevonden. Ten hoogste f 600 zal con tant worden gegeven het is niet veel, maar sint moet aan alle kindertjes denken en de rest van het kado in geblokkeerd. Men kan er bijv. belasting mee be- talen^ Als men bekend staat als een slechte be lastingbetaler dat geldt vooral voor dc hele kleine kleuters wordt de ge hele toeslag geblokkeerd. Zodoendè betaalt dus het Ministerie van Landbouw de belastingen voor de kleine boeren. Maar daar Landbouw dit geld weer toegewezen krijgt van Fi nanciën, krijgt Financiën het langs een om weggetje terug. „Ziet U het goed. mijne dames en heren? Het kikkertje verdween in mijn hoed. Hokus. pokus, pilatus —zie hier uit mijn mouw komt het lieve beestje weer te voorschijn. Thans zal Ik U echter laten zien, hoe men van het kikkertje ve ren pluktWant Fiscus, de goochelende Sint kan alles, mijne dames en he ren". Met volle kracht vooruit naar herstel van de wél vaart. Ook al moet er een handjevol ambtenaren mé«- aari böórd worden genomen. Enkele dagen geleden meldden wij de ontsnapping uit Rochdale van den radiotechnicus A. Mesman. Ons komt nu ter ore dat tegelijk met Mesman ook de gedetineerde Pauw, afkomstig uit Alkmaar, kans heeft gezien het kamp te verlaten. In de avond van, 13 Maart vonden beide heren, dat. hun verblijf lang genoeg geduurd had. Zij knipten eenvoudig vier prikkeldraadjes door en daarmee was de zwaarste hindernis uit de weg geruimd. De weg naar de vrij heid lag open. Over gebrek aan mede werking van het bewakingspersoneel hadden zij niet. te klagen. Eerst, de vol gende morgen omstreeks elf. uur miste men de beide gevangenen! Heeft men hun uit sportieve overwe gingen genoeg tijd gegeven om rustig onder te duiken?, EEN GEZELLIGE BOEL. Wij kunnen ons voorstellen dat de gevangenen na enkele maanden éénto nig kampleven wel eens wat anders willen. De „levensruimte" is er be perkt maar overigens schijnt het er ge- zeljjg t,oe te gaan. Onder de hereq ge- angenen zijn er die volop te roken hebben. Geen inlandse shag natuurlijk. Dat is beneden hun stand. Met minder dan Engelse sigaretten doen ze het daar niet. Om het onderscheid tussen gevange nen. en bewakeers op te merken "moet men meer of minder expert zijn op kampgebied. Het onderscheid tussen 4e gevangenen en de interne bewakers wordt met de dag vager. VerbxQede- ring is nu eenmaal een els van de tijd. Boze tongen beweren zelfs dat een der gevangenen, een caféhouder uit Langendijk, van tijd tot tijd met. de auto var. den kampcommandant op stap gaat en dat langs dit*vkanaal wel eens wat anders dan water het kamp bin nen vloeit. Maar och, er wordt zo veel beweerd en men kan niet alles geloven. Ook het verhaal der beide dames, die in de avond van 19 Maart het kamp binnen kwamen, zal wel op een ver gissing berusten, hoewel dit laatste door de buitenbewaking werd gerap- porteerd. Maar die buitenbewaking daar kun je natuurlijk niet op aan, zoals de in terne bewaking zegt. Zoals in ieder ordelijk kamp is er ook in Rochdale en binnen, en buiten-bewering en zoals eveneens in meerdere kampen het ge val is botert het niet al te best tussen de belde groepen., MEDEWERKING GEVRAAGD. Wat de gezondheid der gevangenen betreft verheug^ Set ons geruststellende berichten te ontvangen. Over Mesman vertelde men ons dat hij een „vette kop" had gekregen en er nog nooit zo goed had uitgezien als tijdens zijn kampleven. Deden wij In onze vorige editie, een beroép op het publiek om bij de opspo ring van de voortvluchtigen hun mede. werking te verlenen, nu verzoeken wij c-e gevangenen ons een weinig te hulp te komen. Zonder hun assistentie zijn wij tenslotte niet in de gelegenheid deze rubriek als vervolgverhaal te pu bliceren., CHRISTELIJKE FILMACTIE. In de afgelopen week is alhier opge richt een afdeling van de landelijke vereniging: „Christelijke Film-Actie". Het werkcomité 6telt ziclT voor reeds in April de eerste filmvoorstelling te geven. Geïnteresseerde verenigingen -en personen, die bereid zijn actieve me dewerking te verlenen, kunnen zich wénden tot de boekhandel K. ter Burg Koorstraat 1, tel. 3003. De zuiveraars DE LACHENDE SPINNEKOP VOOR DE REISVERENIGING. Ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum van de Nederlandse Reis- Vereniging had de afdeling Alkmaar van de N. R. V. Donderdagavond in Gulden Vlies een feestavond georga niseerd. De aanwezigen werden welkom geheten door den voorzitter der af deling' Alkmaar, den heer A. Sietsma, die in een korte toespraak de activiteit Van de N. R. V. in het afgelopentijdvak memoreerde. Voor de geheel gevulde zaal trad daarna op het poppentheater voor grote mensen „De lachende Spinnekop". Dit poppencabaret bracht de politieke satire „De Zuiveraars", een spel in vier be drijven, door de leiders van het gezel schap Frida KeslerBouman en Jan W. Kesler^. Hier werd de oude Jan JKlaassen in de toestanden van heden geplaatst en zoals te verwachten was, reageerde hij op zijn eigen, alles bespottende wijze. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd met de poppen, die vele bekende figuren uitbeeldden. O.m. zag men Naatje van de Dajn ten tonele gevoerd, vergezeld door een Canadees. Ook minister Schermerhjrn en Koos Vorrink^ ontbraken niet in deze, met iedereen en alles de draak stekende, „politieke poppenkast" De décors waren van Corrie £azen- donk en de muziek voor de liederen van Jan Klaasseq_werd verzorgd door Dein F.nteLohmqnn. Men besloot de avond met een ge- zellig bal. Lijst Partij van de Arbeid KIESKRING HAARLEM— DEN HELDER. Naar wij van onzen parlementairen redacteur vernemen, is de lijst voor de kieskring HaarlemDen Helder van de Partij van de Arbeid als volg tvastge- steld: Mansholt, Schildhuis, Palar, Thomas sen, Stufkens, Van den Brug, Ruygers, Buis. HIJ KREEG GéêN TUINPAD. Een inwoner van Alkmaar had ont. dekt, dat. op het schoolplein van de Aloysiusschool prachtige tegels lagen, die zeer geschikt waren vor het ver harden van zijn tuinpaadje. In de nacht sloopt hij erheen en kwam met een honderdtal tegels thuia. Het hoofd der school deed echter aan gifte en de politie vond spoedig den dief én de tegels. Broeder Overste kreeg zijn school plein terug en de dief een proces-ver- baal., „MET GOD IN DE CEL". Gisteravond sprak in de Gereformeer de Kerk ds. Slomp, in de illegaliteit bekend onder di naam Frits de ^Zwer ver, voor een talrijk gehoor over het onderwerp: „Met God in de cel". Spr. wees op het feit, dat tallozen in de eenzaamheid van de gevangen schap God hebben ontmoet; in deze omstandigheden besefte men eerst de ware zin van het Woord Gods. De troost en de kracht der genade, die men uit de Bijbel ondervond, maakte het mogelijk dat mannen en vrouwen, jon gens en meisjes, die toch waarlijk geen helden, maar gewone zondige mensen waren,- met opgericht hoofd het vuur- peleton tegemoet gingen. God heeft ge werkt in deze mensen, en helder ge demonstreerd, dat geen macht zal zege vieren, die zich boven Gods almacht wil stellen. De jaren 19401945 waren ge weldige jaren. God heeft getoond, dat Zijn woord waarheid is, en het is ver keerd te menen, dat het bloed vergeefs is gevloeid. Wij zijn. aldus spr., in deze jaren dichter tot God gekomen; bij het wegvallen van alle tijdelijke waarden, zijn wij tot Hem genaderd als kinderen, gelukkig in" het besef, dat wij den Vader hebben weergevonden. Burgerlijke Stand GEBOREN: Sybll A„ dochter van Frederik Nagel en L. E. R. Dittmar. Elizabeth A. R„ dochter van Jacob Koster en M. van Wieren. ONDERTROUWD: Albertus Bussen en IJmkje Wanner. Jan Kooij en Sijtje E. Elles. Lourens Koemeester en Johanna Velseboer. Jasper Vis en Barendina van Vegen. OVERLEDEN: Maartje Goed, oud 76 jaar, wed. van K. Mantel. Pieter Voorthuizen, oud 67 jaar, gehuwd met A. Stieltjes. Elia Marees, oud 41 ljaar, gehuwd met T. Sluis. Denkt om Schijndel! A Morgen, Zaterdag, Is het de grote dag van de inzameling voor Schijndel. Alle burgers worden verzocht om alles, wat zij beschikbaar willen stel len, klaar te zetten, opdat leden van buurtverenigingen en de padvinders het gemakkelijk op kunnen halen. Om 1 uur wordt begonnen met het verzamelen op een bepaalde plek en de brandweer zal om 2 uur uit rukken om de ingezamelde goederen op te halen. Buurtverenigingen, die niet bij het A. B. C. zijn aangesloten, worden dringe°nd verzocht zich alsnog tele fonisch met N. V. H., nummers 3640 of 2459 in verbinding te stellen. Denkt om Schijndel en geeft wat U missen kunt! ONTWERP WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN ALKMAARSE HOUT. De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kermfe, dat van 23 Maart a.s. tot en met 19 April a-s. voor een ieder, ter secretarie der gemeente ter inzage is gelegd het ontwerp tot wijzi ging van het uitbreidingsplan-in-onder- delen voor de Alkmaarder hout en om geving, betrekking hebbende op het gebied der gemeente begrensd door de Zandersweg^de Prins Bernhardlaan. de Sportlaan, het voormalige wielerbaan- veld en "Het zomerbad, overeenkomstig de daarbij behorende kaart en toelich tende beschrijving. Grepen uit het Radioprogramma VOOR VRIJDAG 23 MAART 1946. HILVERSUM 1: 7,en 8.— Nieuws. 8.30 Gr.pl. 9.15 „Pluk de dag". 10.10 Voor dracht. 11 Radioziekenbezoek. 12.— Mu- sette-klanken. 12.15 Gr.pl. 12.35 Continen-' tal Qulntet. 13.— Voor de Ned. Strijdkr. 14-Sweet Music" 15.Reportage. 15.20 Radio Phllharmonisch Orkest. 16.30 Hand in hand door kinderland. 17.15 Ensemble Nina Dolce. 17.45 Amerika van vandaag. 8.— Dinermuziek. 19.— Nieuws. 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.05 Lichtbaken. 20.35 Omroeporkest. 21.35 Vraaggesprek met teruggekeerde Missionarissen. 22 Nieuws. 22.20 Slagwoorden van onze tijd. 23Ensemble Grans Aalten. HILVERSUM 2." 7.— en 8.— Nieuws. 8.20 Gr.pl. 9.— Werken van D^rak. 9.45 sonate van Beethoven. 10.30 Voordracht. 11.— Uitzending voor arbeiders in continube drijven. 12.Aart Schol en zijn dans- orkest. 12.35 Orkest Johhny Meijer. 13.— Nieuws. 13.1P Operette-programma. 14. Mattheus Passion. 16.15 Men vraagt en wij draaien. 16.45 Sportpetje. 17.30 City halfuurtje. 18.— Nieuws. 18.18 Eddy Walïs speelt, 18.55 Trio Feitkamp—Ketting Stotijn. 20.05 Stafmuziekcorps Amster damse Politie. 20.45 Dodenhuis. 21.15 The Ramblers. 22.— Gev. programma. 23 Nieuws. 23.15 Ensemble Cantare. 23.45 Bra- mofoonmuziek.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1