Ikmaai'deï Niet hoe, maar dat een wordt bereikt overeenkomst Duitse bezetting kostte Nederland tien- milliard Se Jaargang No. 191-412. KANS OP REGEN. Des middags zelfde temperatuur als gisteren met wisselende bewolking. Aan de kust matige, overigens meest zwakke wind uit Noord-Westelijke richting. Directeur: M J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Willems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VIIJE ALKMAARDER" Redactl, m AdR.1 AcbMrdam M, Ml. WA AdKitraUe-iM.: t»nl«lrul 1», Ml. WA LAATSTE NIEUWS K. L. M. STELT NIEUWE DIENSTEN IN. De Amerikaanse autoriteiten hebben aan de K. L. M. toestemming verleendc diensten in te stellen tussen Amsterdam en New Tork en tussen Willemstad en Mlami Voorts heeft de K. L. M. een dienst ingesteld tussen Curacao, St. Martin en St. Kitts (een der eilanden der Britge Antillen). iVal lord Inoerchapel interetseert t Indonesisch burgerschap wordt voorbereid Op een persconferentie in het gebouw van de Engelse Ambassade te Den Haag legde lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr) er gisteren de nadruk ep, dat er tussen de Engelke en Nederlandse regeringen geen enkel verschil van jnening bestond en dat men ook op militair gebied ten nauwste samenwerkte. „Tfjdens mijn verblijf op Java dlstanciëerde ik mij prlncipiëel van de constitu tionele kwestie, daar dit een zuiver Nederlandse aangelegenheid is. Engeland interesseert zich alleen voor het feit, dat er een overeenkomst tot stand komt, doch niet welke overeenkomst men bereikt", aldus de Engelse ambassadeur. Van SJaht^r had lord Inverchapel een buitengewoon gunstige indruk: „Hij is een redelijk man en ik heb genegenheid voor hem opgevat". In antwoord op een vraag, of na het bereiken van een overeenkomst Sjahrir gesteund zou worden door de Javaanse bevolking, zeide de speciale ambassadeur, dat „zeer zeker genoeg Javanen" een loyale houding zouden aannemen. „De Nederlanders spelen een belangrijke cultnrele rol en vormen een be langrijk element van de bevolking. De Indonesiërs willen hen dan ook zeker niet missen. Daarom wordt een Indonesisch burgerschap, dat iedereen zal om vatten, die Indonesië als zijn vaderland wil beschouwen, voorbereid", aldus lord Inverchapel. Min. Schermerhorn dankt Lord Inverchapel D\. Nederlandse regering heeft Maandagavond lord Inverchapel een diner aangeboden. Aan dit diner zaten aan. behalve lord Inverchapel onder meer sir Nevil Bland. Brits am bassadeur, dr. H. van Mook,' luitenant gouverneur-generaal, dr. P. J. Iden- burg, adviseur van dr. Van Mook en de Nederlandse ministers prof. Schermer-- hom, prof. Logeman, dr. Van Royen, Drees, de Booy en mr. Meynen. |N een tafelrede dankte, de Neder landse minister-president, prof Ir. W. Schermerhorn, lord Inverchapel voor de wijze, waarop deze zijn moei lijke taak had vervuld. De Nederl^nds^. regering had, aldus minister Schermer horn, zelf op 27 December te Chequers het voorstel gedaan om een. Britse ver tegenwoordiger naar Java te zenden. Zij was echter zeer verrast, toen de Britse regering één harer belangrijkste ambassadeurs "naar Batavia zond. EuropaAzië. De minister-president zeide, dat tus sen Europa en Azië nieuwe betrek kingen groeien en dat een weg tot samenwerking gevonden moet worden. Hij dankte lord Inverchapel uit naam Eam eist drieledig regent schap in Griekenland Indien aartsbisschop Damarkinos blijft weigeren het regentschap te be kleden zal de Griekse ministerraad de bevoegdheden van den regent overne men. Het centraal cofnité van do Eam heeft ae vorming van een regentschap, gevormd door drie person^i, uit de drie stromingen In het land- rechts, centrum en links, geëist. Hoover bezocht Nederland» Herbert Hoover, de oud-president van de Verenigde Staten, heeft giste ren esn bezoek aan ons land gebracht. Te Den Haag heeft hij informele be sprekingen gevoerd met enkele van onze ministers en met hen de lunch gebruikt. Hoover verklaarde zich ern stige zorgen té maken over de onder voeding van ongeveer 20 millioen Europese kinderen; hij achtte het raad zaam dat ten behoeve van deze kinde ren alle volwassenen hun dagelijks rantsoen met 50 caloriën per dag kor ten. Om half zes is Hoover weer van Schiphol vertrokken. Prinses Juliana heeft gisteren te Stockholm een aantal Zieden onder scheiden. -• Eduard van Beinum heeft te Kopenhagen het Danneborg-order ridderkruis ontvangen. jiliribi ■einn De waarde van één eenheid huis- brandturf is thans als volgt vastge steld: Persturf: 260 kg of 400 stuks; baggerturf. 265 kg of 600 stuks; kleine handgestoken turf. 265 kg of 600 stuk» Voor de overige soortjn turf blijven de voorheen geldende eenheidswaar den gehandhaafd Op grond van deze eenheidswaarden ma'g echter pas geleverd worden in het. 6tookseizoen 1946'47; Voor het stookseizoen 1945—'46 blijven de oude e» ïheidswaarden geldig, t.w.: Persturf 195 kg of 300 stuks; bagger turf: 200 kg of 450 stuks; kleine hand gestoken tutf200 kg of 450 stuks Belgische henzlnebonnen. Aan Nederlandse automobilisten en motorrijders, die België bezoeken, kan door de K. N. A. C. en de A N W. B. een beperkt aantal Belgische benzine bonnen worden verstrekt. van Nederland voor het belangrijke werk. dat dezè heeft verricht in het be lang van Nederland en Indonesië. Officiële verklaring over de besprekingen Officiëel wordt over de besprekingen „De Hoge Veluwe" medegedeeld: „De besprekingen tussen de Neder landse regering en den luitenant-gou- verneur-generaal zullen in de komende dagen worden" voortgezet. Irifcissen had heden op St. Hubertus een bijeenkomst plaats van sociaal karakter tussen leden van de Nederlandse regering, den Inite- n-nt gouverneur-generaal en de uit Indië overgekomen Indonesiërs. Qp deze bijeenkomst werd een werkprogramma voor de komende dagen opgesteld". BLIJFT PERZIë OP DE AGENDA? De Perzische ambassadeur Hussein Ala heeft een schrijven gericht tot den secretaris-generaal van de Verenigde Naties, waarin hij zich verzet tegen het voorstel van Gromyko om de Per zische kwestie van de agenda van de Ve'iigheidsraad te voeren. CENTRAAL DUITS BESTUUR? Volgens de „News Chronicle" zou het instellen van een centraal Duits bestuur binnen enkele weken zijn be- rlag krijgen. De grootste moeilijkheid is tot dusver de tegenstand van de Fransen geweest, doch men verwacht dat de Engelse, Amerikaanse en Rus- s'sche bezettingsautoriteiten druk zul len uitoefenen op de Franse autoritei ten. Tenor van de Amsterdamse Opera ontvoerd De opvoering van Beethoven's „Fidelio" door de Amsterdamse ge meentelijke opera in de Stads schouwburg kon gisteravond geen doorgang vinden, daar de /tenor Chris Reumer niet verscheen. De anderè spel<*s waren dermate ont- daan, dat zij niet in staat waren te spelen. Circa tien uur werd het ver moeden. dat een ontvoering had piaats gehad, bevestigd,door .een telefonische mededeling door een onbekende, dat „omtrent het lot van Chris Reumer geen ongerustheid be hoefde të bestaan". De tenor was omstreeks half twaalf weer in zijn woning teruggekeerd en verklaarde, dat hij op weg naar de schouwburg was aangehouden door enkele man nen. die zich voorstelden als recher- cheurs en die opdracht zeiden te hebben, hem door een zij-ingang de schouwburg binnen te brengen, om dat men moeilijkheden vreesde.; De tenor werd echter in een auto geduwd en verder volkomen correct behandeld In snelle vaart ging het in de richting van de Haarlemmer meer en toen men de hoofdstad een goede twintig kilometer achter zich had liggen, stonte de auto en her kreeg de heer Reumer zijn vrijheid. Het werd een lanfè wandeling naar huis terug, temeer daar er geen ge- dienstige auto's waren die een ,„ift" wilden geven. De politie stelt thans alles in het werk om te weten, te komen wie zich aan deze vrijheidsberoving hebben schuldig gemaakt. Boksen. Van Dam knook out Gisteren 'bokste onze,nationale boks kampioen in het mi^iengewicht. Luc van Dam in het Sportpaleis te Parijs tegen den Fransman Dauthuille, Reeds in de derde ronde beëindigde de Fransman het gevecht, door Van Dam knock out te slaan. Vrachtdienst per vliegtuig. De eerste luchtvrachtvervoersdienst ter wereld, de lijn Sockholm-Amsterdam v.v, is gisteren geopend Eli partijen nemen deel aan de verkiezingen De candidaatstelling voor de Tweede Kamer-verkiezingen heeft gisteren plaats gehad. De volgende partijen hebben een lijst ingediend. Anti Revolutionaire Partfl, Partij van de Arbeid, Protestantse Unie, Ka tholieke Volkspartij, Staatkundig Ge reformeerde PartQ, Christelijk His torische Unie, Communistische Partij Nederland (De Waarheid), Partij van de Vryheid, Nederlandse Bellamy Partij, Onafhankelijke PartU (groep Lope*) en-de Christelijk Democratische Volkspartij. In totaal zullïn dus elf partijen aan de verkiezingen deel nemen. Bij de laatst gehouden Kamerverkie zingen in 1937 hadden twintig Staat kundige Partijen c.q. groepen candida- teHijsten ingediend. In ons kiesdistrict (Den Helder) heb ben alle partijen candidaten gesteld, behalve de Onafhankelijke Partij (Groep Lopez) en de Christelijk Demo cratische Volkspartij. Handelsverdrag FrankrijkNederland Gisteren Is te Parijs een handelsver drag en een betalingsverdrag tussen Frankrijk en Nederland ondertekend. Het handelsverdrag dat van 1 April tot 31 December 1946 van kracht zal zijn, voorziet in de uitvoer uit Frank rijk van phosphaten, chemische pro- ducten, potas. metaalwaren, inlandse en tropische houtsoorten, cacao, wij nen, likeuren enz., evenals verschil lende voortbrengselen van de Franse kunstnijverheid. Nederland zal naar Frankrijk expor teren: landbouwproducten, aardappe len. hennep, industriep^pducten, ben zol en cokes. Aan de andere kant heeft Frankrijk belangrijke bestellingen gedaan in Ne derland voor het vervaardigen van bagger^iaterisal en haveninstallaties, aken en zeeschepen. Dr. H. van Mook en drie leden van het Indische kabinet zijn per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Onze foto toont v.l.n.r. minister Soewandi, dr. Van Mook, minister mr. G. K. Pringodigdo en minister dr. Soedarsono. Anefo/Vrind P. De rijksfinanciën tijdens de oorlog De Minister v.an Financiën heeft aan de Staten Generaal een Witboek doen toekomen dat een samenvat tend overzicht geeft van de mil- Üoenen-nota die in December j.l. aan de Staten-Generaal werd aange boden. De titel van het Witboek, dat in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek samenge steld is, heeft tot titel: „De Rijksfi nanciën gedurende de oorlogsjaren 1940—1944, in vergelijking met de toestand dier financiën in vorige Jaren. In het laatste hoofdstuk zijn de te korten gepubliceerd, die een recht streeks gevolg zijn van de Duitse be zetting. Voor 1940 worden de kosten van de ze maatregelen berekend op 625 mil lioen, voor 1941 op f 1786 millioen, voor 1942 op f 1745 millioen, voor 1943 op 2028 millioen en voor W44 op f 2646 millioen. Dit bedrag moet dan nog" worden verhoogd met f 959 millioen voor de jaren 1940 tot en met 1944. Wegens allerlei uitgaven, welke het gevolg zijn van de Duitse bezetting, zoals credie- ten voor het Duitse civiele bestuur, verdedigingswerken van dat bestuur en andere uitgaven, welke niet recht streeks aan den bezetter werden ge daan, doch op diens instignatie en waarmede geen Nederlands belang, doch wel Duitse belangen, werden ge diend (Arbeidsbureau*, Landwacht, Oostcompagnie, Arbeidsdienst, e. d.). Wortjen hier dan nog bijgeteld de bijzondere credïeten e.d., welke van Nederland zijn gevergd en welke In het Witboek afzonderlijk worden ge noemd, dan wordt het totaalcijfer van de Duitse bezettingskosten over de ja ren 1940—1944, met' inbegrip van de Duitse weermachtuitgaven, aan Ne derland opgelegd over 1945, f 9573 mJllfoen. STADSNIEUWS. Op 't matje DORSMACHINE VEROORZAAKTE BRAND. C. K., machinist van een dors machine, stond terecht, omdat njj in October 1945 bij het dorsen van graan op het erf bij K. te Heer- Hugowaard, niet voldoende maat regelen getroffen zou hebben om brand te voorkomen. Hierdoor ge beurde het, dat de vonken uit de machine, die in de nabijheid van een hooiberg stond, oorzaak waren, dat deze hooiberg in brand vloog en gedeeltelijk verbrandde. K. had-een ijzeren plaat tegen de berg gezet om de vonken tegen te houden. Hij werd nu vervolgd, om dat deze plaat te klein gewees zou zijfT. De officier, die verd. schrome lijk cxnvoorzichig noemde, meende, dat het hier toch een ongeluk was geweest en eiste een geldboete van 50 of 14 dagen hechtenis. Mr. C. Berkhouwer, raadsman van verdachtèT"zeide, dat, wanneer er sprake is van een ongeluk, de schuld automatisch vervalt Spr. pleitte vrijspraak. Uitspraak 16 April. Opzet of onvoorzichtigheid? HHwl'ZÏ* 2(°',|ar,ge ,u'nbouwer C. K. uit 8(1 op 17 Aprl1 13« roet een windbuks geschoten op een lucifersdoos je. dat op de ene arm van een kruiwagen was geplaatst. HU miste echter «n raakte de nu is jarige c. P. in het rechteroog. Het meisje werd zo ernstig gewond, dat het oog nu niet meer gebruikt kan wor den. Uit <fe verklaringen blijkt, dat de deur. waarin het slachtoffer stond, toen het schot viel, precies in de schotrichting lag. «et meisje, als getuige gehoord, ver klaarde, al enkele minuten in deze deur te hebben staan kijken. De verdachte zegt echter -en twee ge- tulgen bevestigen het dat het meisje in de deuropening verscheen op het ogen blik. dat het schot afging. De Officier meende, dat van opzet hier geen sprake was, hoogstens van een schulddelict en eiste 100 gulden boete of 30 dagen met verbeurdverklaring van het In beslaggenomen wapen. Mr. de Groot, de verdediger van be klaagde. achTTè ook de schuld niet bewe zen. noemde het een ongeluk en pleitte vrijspraak. Uitspraak volgende week. OPROEP DPL ONDEROFFICIEREN. 0 Dpi. onderofficieren aan wlen ln 1940 ingevolge de moblIisatle-vrij-stelHngsbe- schlkking voorlopige vrijstelling is ver leend van opkomst ln geval van oorlog, orlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden en als gevolg daarvan op 10 Mei 1040 niët onder de wapenen waren, dienen zich, voorzover dit nog niet Is ge schied, met spoed bU een Aanmeldings bureau voor Oorlogsvrijwilligers te meiden voor registratie. NALEVING ARBEIDSWET. Van Politiezijde wordt ons medege deeld, dat een begin is gemaakt met een uitgebreide contröle op de naleving van de bepalingen der Arbeidswet 1919- De verschillende wettelijke voor schriften dienen weer stipt te worden nageleefd. Dit geldt in de eerste plaats voor de Arbeidswet. Het is gebleken, dat in verschillende ondernemingen ar beid wordt verricht zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de be treffende wettelijke voorschriften. Houders van ondernemingen, vallen de onder de Arbeidswet, worden daar om in eigen belang aangeraden ten spoe digste er voor te zorgen dat alle bepa lingen van genoemde wet, die op hun onderneming van toepassing zijn, wor den nagekomen. Met name worden hier genoemd: De voorschriften ten aanzien van kinderarbeid, arbeid door jeugdige personen en vrouwen, de arbeids- en rijsttijden, arbeid in broodbakkerijen, het voorhanden zijn vèn arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouwen, benevens juist ingevulde ar beidslijsten en bijgehouden arbeidsregis- ters. SYLVAIN POONS VOOR DE C. P. N. In het Wapen van Heemskerk trad Dinsdagavond voor het verkiezings bureau van de C. P. N. het gezel schap van Sylvain Poons op met de revue Radio-Rariteiten. De avond werd geopend door den heer Augustijn, die het verkiezings program van de C., P. N. De Waar heid behandelde. Hierna trad het gezelschap Poons op en oog-itté een buitengewoon suc ces. Sylvain Poons verkreeg vooral met zijn drama voor één persoon", veel bijval. Ook de charmante liéd jes van Mary Gabriël vielen zeer in de smaak van het publiek. De aanwezigen hebben zich uit stekend geamuseerd. Herman Rinket's Variété Gepresenteerd door Wout van Liempt, trad Zondagavond in 't Gulden Vlies Herman Rinket's Variété op met een uitstekend en beschaafd programma van Elk wat. Wils. Alex de Haas fungeerde als pro gramma-leider, hetgeen een beter woord voor conferencier is gewor den en hij weet zijn publiek le simt- seren. Zijn liedjes, die hij meesterlijk brengt, zijn verre van banaal en steeds actueel. Een prachtig num mer is voorts het rekeifivonder Pas cal. Wat deze doctor in de medi cijnen presteert, grenst aan het on gelofelijke. Eveneens fantastisch zijn de prestaties van Flick en Flack. twee artisten, die de meest verbluffende staaltjes van acroba tiek vertonen. Loni Abel]e. de antipodiste, doet ifiet haar voeten behalve er op staan wat een normale sterve ling met zijn handen niet klaar kan spelen en oogstte een buitengewoon succes. Het programma werd gecomple teerd door de Kilima Hawaiïns met hun van ouds bekende en gewaar deerde repertoire. Het Aalborn-trio levert goede staaltjes van acroba tiek en het duo Scholten en Van 't Zelfde had een ongelooflijk succes, vooral met de parodie op het swing- ziek-jongetje. IK BEN ZEVENTIEN JAAR. De toneelgroep „Comedia", die tal van voortreffelijke opvoeringen op haar programma heeft, is er in ge slaagd wederom een stuk ten tone le te brengen, dat reeds voor de oor log tot de best geslaagde gerekend kon worden. Wellicht herinnert men zich nog het grote succes, dat „Ik ben zeventien jaar' mocht boeken. Het behoorde tot die toneelwerken, welke men gezien moest hebben. Zonder twijfel verricht „Comedia" met het opnemen van deze prach tige comedie van Paul Vandenber- ghe in haar repertoire een daad van betekenis. Reeds spoedig na de pre mière in Haarlem geniet Alkmaar het voorrecht dit .toneelwerk te" mo gen aanschouwen en wel op Vrijdag 12 April, des avonds 8 uur in Het Gulden Vlies. Medewerkenden zijn: Joekie Broedelet, Henriette van Kuyck, Cruys Voorbergh, Guus Oster. Dio Huysmans, Jack Dixon en Aimée Berrets. „AUTO! ESMEN". f De Alkmaarse Gymnasiastenbond „Autoi Esmen" heeft het voornemen om Donderdag a.s., 's avonds 8 uur, in de Aula van het Murmelliusgymnasium een uitvoering te geven van een klas sieke „revue" onder het motto Klassieke Wereld in anderhalf uur". De tekst hiervan werd samengesteld door leerlingen van het Gymnasium zelf. Ook wordt nog een goed verzorgd voor programma geboden. Voor zover de voorraad strekt zijn kaarten verkrijgbaar bij de ingang van de zaal. BIJZONDERE SAMENKOMSTEN GEMEENSCHAPSBOND. 4 Zaterdag 15 April wordt te Alkmaar de algemene vergadering van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond gehouden. De ze vond doorgaans in het midden van het land plaats. Mede door de uitbrei ding van het gemeensehapswerk in Noord-Holland heeft het hoofdbestuur besloten deze dit Jaar in Alkmaar te doen plaats vinden. In verband hierme de zijn tevens een reeks bijzondere bij eenkomsten belegd, die. zoals alle werk van de Gemeenschapsbond. een inter kerkelijk karakter dragen, en voor iedereen toegankelijk zijn. Verschillende predikanten en Evangelisten zullen hier in voorgasn.Ti.a. worden ook verwacht de bekende zendelingen der Broederge meente, P. M. Legène. van Zeist, ds. Hugo van Dalen, "van Dordrecht, Prin sen van Amsterdam en Huson van Oost- zaan. en "Verder de verschillende evan gelisten van de Gemeenschapsbond. De bijeenkomsten worden vanaf Donderdag 11 tot Zondag 14 April gehouden in Ce grote zaal van „Waakt en Bidt". Elke avond om half acht en tevens Zondag middag om drie uur. De rede Wijdverbreid is de mening, dat we- reldvrede en bevrijding ons niet veel verder hebben gebracht in ve. ."■e- lijking met de vóór-oorlogse tijd. Te genstellingen zijn er allerwegen en zij zijn van dezelfde soort als voorheen; het gekrakeel In U. N. O. en Veilig heidsraad ïn veelal ook het geharre war van politieke partijen men denke aan de zo juist in België met moeite overwonnen crisis zetten kracht bij aan de ai^umenten der schouderophalers, welke als van ouds hierop neerkomen, dat de pdlitiek geen bedrijf Is voor nette mensen. Is hun kijk op het wereldgebeuren juist? Ongetwijfeld is er reden tot teleur-, stelling, ontevredenheid en zelfs onge rustheid. Het begrip „politiek'' en ,.de. mocratie" wordt dag aan dag ln dis- crediet gebracht door machten, die zo af en toe slechts achter de schermen uit komen kijken. En wel zwart is de schaduw, die over de wereld wordt geworpen door de - dreigende hongers nood. Maar de aarde wentelt onverstoord baar voort en met haar de geschiede nis. Millioenenvolkeren worden zich be wust van hun mens-zijn; dorstend naar de vrijheid, naar democratie, verbreken zij hun boeien. Dat hun hartstochtelijk beroep weerklank vindt onder de volkeren,* die tot nog toe hun meesters waren, is van niet te onderschatten betekenis. Niet met leedwezen constateerde onze minister-president ir. Schermer horn, in zijn toespraak tot lor?" Inver chapel, dat de verhouding tussen Europa en Azië anders zal worden dan zij Is geweest in de jaren voor de eer ste, en zelfs voor de tweede wereld oorlog Ir. Schermerhorn heeft een open oog voor de teleurstelling die zij, die e?n belangrijk deel van hun leven en werk hebben gewijd aan de ontwikkeling van het economische en sociale leven in Z. O -Azië, thans moeten ondervin den; maar de woorden diehij sprak over de toekomst waarin vrije sa menwerking de grondslag zijn moet voor vriendschap tussen de volkeren, zullen gesproken zijn In die toon van vastberaden optimisme, die wij van hem gewend zijn. En er is reden tot optimisme, ondanks de moeilijkheden van het ogenblik. Want, al vloeide er helaas weer te veel kostbaar mensenbloed, heb ziet er naar uit, dat reeds In het beginsta dium. de revolutie, die zfch voltrekt in geheel 7^ O.-Azië. wordt opgevangen door de rede Frankrijk is reeds zijn grootste zor gen met Indo-China (republiek Viet- Nam) te hoven. Britse ministers ple gen overleg in Br.-Indië en onlangs heeft mr. Arthur Henderson, onder staatssecretaris voor India en Burma, in het Engelse Lagerhuis medege deeld, dat waarschijnlijk reeds in Ju ni van het volgend Jaar in Burma ver kiezingen gehouden en een zelfstandige regering gevormd zal worden. Als een bijdrage tot het econom'sch herstel van het land. dat onder de btr- terste armoede te lijden heeft, zal Engeland Burma een interest-vrije le ning verstrekken van 80 millioen pond, zonder een datum voor terugbetaling te bepalen. Dertig millioen hiervan zal r«eds dit jaar worden verstrekt. Gaan Europa en Azië uiteen? Of zullen de rede, het gezond verstand en het begrip voor menselijke waardig heid hechtere schakels blijken dan de ketenen, die tot nog toe de verschil lend gekleurde volkeren verbonden? Door depolitie werd een 34-jarige man aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan ladellchting en winkeldief stal. HU werd ln verzekerde bewaring gesteld. Een 35-jarlge Ingezetene werd ge arresteerd wegens diefstal van een luxe auto. HU is Ingesloten. De heer Wiebols, commies 2e kl. ter gemeente-sMTetarie. Is bevorderd tot commies le kl. Het kruis van de H.S, Kerk aan de Laat wordt weer verlicht Gisteravond werd een afdeling Alk maar opgericht van het Genootschap „Nederland-Engeland". Grepen uit het Radio-programma DONDERDAG. Hilversum I. 7.- en 8._ Nieuws, f.18 Gr. platen. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van Vrouw tot Vrouw 11- Nuttig en Nodig. K..- Ned. Kamerkwartet. 12.13 Sonate van Bach. 13.— Nieuws. 13.15 Vaudeville orkest. 14.20 Utrechts StrUkkwartet 15.20 Confetti ".35 ..De Zevenklapper". Iff.óo Nieuws. 18 18 „Les cais de Paris". 19.05 Cabaret-progr. 19.30 Ned. Strijdkrachten. 20 Nieuws 20 05 Radio-Philharmonlsch Orkest. 21 45 Schu- bert fantast 22.Renova Septet. 23.— Nieuws. 23.15 The Red, 'White en Blue Stars. Hilversum II. 7— en Nieuws. 8 20 Gram platen. 9- Pluk de dag. io.- Mu ziek van Bach. U— Radio Ziekenbezoek. 12.Zangplaten. 12.30 Lunchconcert. 13.— Nieuws. 13.15 Metropole ork. 14.— Stlchts Salon-orkest. 14.40 Voor de Vrouw. 15.45 H3ndel-prog. 17— Rijk Overzee. 17.30 Kamermuziek. 18.15 Omroeporkest. 19.— Nteuws. 19.40 „De vaart der volkeren". 20.— Nieuws. 21.— LUdons-meditatie. 21.30 „Die Haghe Sangers". 22.— Nieuws. 22.S0 Orgelconcert.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1